Jump to content



Ποιό fan 12εκ προτείνετε?


Kaf

Recommended Posts

Έχω την xigmatek hdt-s1283 (λινκ εδώ)

Ο ανεμιστήρας πάνω στην ψύκτρα στερεώνεται με κάτι hooks από καουτσούκ (?) τα οποία μπορείτε να δείτε εδώ

Επειδή δε μου αρκεί η δουλεία που κάνει ο ανεμιστήρας σκέφτομαι να τον αλλάξω με κάτι αποδοτικότερο. Ο συγκεκριμένος που έχει απο default πάνω είναι 120χ120χ25mm. Είδα στο πλαίσιο μερικούς που μου άρεσαν αρκετά όπως για παράδειγμα αυτός που έρχεται και με rubber hooks από μόνος του (άρα θα ταιριάζει σίγουρα). Το γεγονός οτι είναι 120χ120χ38 δε νομίζω να επηρρεάζει διότι λογικά τα hooks του θα είναι ειδικά για αυτό το fan. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα έχει και τις εγκοπές για να στερεωθεί στα fins της ψύκτρας...

Εσείς τι θα προτείνατε? Ψάχνω fans 12εκ για την ψύκτρα του επεξεργαστή με rubber hooks (ίσως και να ταιριάζουν αυτά που έχω ήδη), 3πινη τροφοδοσία (θα μπουν πάνω σε controller) και όχι πάνω απο 7W (τόσο δίνει ο controller σε κάθε κανάλι)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την xigmatek hdt-s1283 (λινκ εδώ)

Ο ανεμιστήρας πάνω στην ψύκτρα στερεώνεται με κάτι hooks από καουτσούκ (?) τα οποία μπορείτε να δείτε εδώ

Επειδή δε μου αρκεί η δουλεία που κάνει ο ανεμιστήρας σκέφτομαι να τον αλλάξω με κάτι αποδοτικότερο. Ο συγκεκριμένος που έχει απο default πάνω είναι 120χ120χ25mm. Είδα στο πλαίσιο μερικούς που μου άρεσαν αρκετά όπως για παράδειγμα αυτός που έρχεται και με rubber hooks από μόνος του (άρα θα ταιριάζει σίγουρα). Το γεγονός οτι είναι 120χ120χ38 δε νομίζω να επηρρεάζει διότι λογικά τα hooks του θα είναι ειδικά για αυτό το fan. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα έχει και τις εγκοπές για να στερεωθεί στα fins της ψύκτρας...

Εσείς τι θα προτείνατε? Ψάχνω fans 12εκ για την ψύκτρα του επεξεργαστή με rubber hooks (ίσως και να ταιριάζουν αυτά που έχω ήδη), 3πινη τροφοδοσία (θα μπουν πάνω σε controller) και όχι πάνω απο 7W (τόσο δίνει ο controller σε κάθε κανάλι)

Τα silentX είναι υπερτιμημένα σαν προϊόντα. Τα ανεμιστήρια τους είναι η ζωντανή απόδειξη του τι μπορεί να κάνει το promotion ακόμη και χωρίς καλό προϊόν ... δεν είναι τόσο αθόρυβα όσο ισχυρίζονται ... και δυστυχώς το έμαθα με τον σκληρό τρόπο ... αφού δηλαδή αγόρασα ένα από αυτά.

Υπάρχουν διάφορα site που ασχολούνται με μείωση θορύβου στον Η/Υ ... θα δεις ότι γενικά δεν κολακεύουν τους SilentX.

Η δική μου πρόταση είναι αυτή ...

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en&set=1

Είναι αρκετά δυνατό και αρκετά αθόρυβο ... έχει και τα λαστιχένια hooks που θες ... αν θες ακόμη πιο ήσυχο fan πηγαίνεις στο μικρότερο αδερφό της σειράς αυτής με 800rpm και 40CFM στα 8db ή σε κάτι ενδιάμεσο ... με 16db . Από τιμή είναι λίγο τσιμπημένα αυτά τα ανεμιστήρια ...

Ρίξε και μια ματιά στην checkmate.gr ... εγώ από κει αγόρασα ...

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύεις πως το checkmate το είχα ξεχάσει εντελώς? Σε silenX θα πήγαινα γιατι απ'αυτούς που έχει στο πλαίσιο υπερείχαν. Δε με ενδιαφέρει ο θόρυβος. Καθόλου. Ούτως η άλλως και να κάνει θόρυβο θα είναι πάνω σε controller. Ομολογώ πως ο Noctua φαίνεται ελκυστικότατος. Θα περιμένω μερικά ακόμα posts και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύετε:

Αν βάλω αυτόν τον ανεμιστήρα πάνω σε αυτόν τον controller θα δημιουργήσει πρόβλημα? Λέει σαφέστατα πως δίνει 7Watt max στο κανάλι ενώ ο Delta είναι 24watt (και το λέει και στο επίσημο site της delta, δεν είναι μούφες του πλαισίου)... Τι είναι πιθανό να συμβεί?

Link to comment
Share on other sites

Τα silentX είναι υπερτιμημένα σαν προϊόντα. Τα ανεμιστήρια τους είναι η ζωντανή απόδειξη του τι μπορεί να κάνει το promotion ακόμη και χωρίς καλό προϊόν ... δεν είναι τόσο αθόρυβα όσο ισχυρίζονται ... και δυστυχώς το έμαθα με τον σκληρό τρόπο ... αφού δηλαδή αγόρασα ένα από αυτά.

Υπάρχουν διάφορα site που ασχολούνται με μείωση θορύβου στον Η/Υ ... θα δεις ότι γενικά δεν κολακεύουν τους SilentX.

Η δική μου πρόταση είναι αυτή ...

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en&set=1

Είναι αρκετά δυνατό και αρκετά αθόρυβο ... έχει και τα λαστιχένια hooks που θες ... αν θες ακόμη πιο ήσυχο fan πηγαίνεις στο μικρότερο αδερφό της σειράς αυτής με 800rpm και 40CFM στα 8db ή σε κάτι ενδιάμεσο ... με 16db . Από τιμή είναι λίγο τσιμπημένα αυτά τα ανεμιστήρια ...

Ρίξε και μια ματιά στην checkmate.gr ... εγώ από κει αγόρασα ...

Ω ναι φιλε μου.Συμφωνω απολυτα :)

Εχω δοκιμασει και τους s12 και τους P12 και πιο πριν τους ΝΕΧUS .Αν και οι s12 με απογοητευσαν καπως διοτι τους περιμενα αρκετα πιο δυνατους απο τους nexus οι Ρ12 ειναι κατ'εμέ οι καλυτεροι ανεμιστηρες οσον αφορα τη αθορυβη λειτουργια συνδυαζομενοι με ικανοποιητικη ψυξη.Σιγουρα υπαρχουν και πιο δυνατοι αλλα σου παιρνουν τα αυτια.

+1 απο μενα στους Ρ12

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος πανε και παρε εναν DELTA 12αρι με 190cmf 4000rpm και θα δεις εκει αποδωση!

Ναι τρομερή απόδοση όντως αρκεί ο υπολογιστής να είναι σε άλλο δωμάτιο ή άλλο όροφο αφού ... θα κάνει σαν κομπρεσέρ ...

Δοκίμασα delta fan χωρίς rpm controller και δεν αντέχεται ... ειδικά αν αφήνεις μονίμως αναμμένο τον Η/Υ ... είναι καλοί αν τους δουλεύεις στα 5V ... εκεί είναι αθόρυβοι αλλά από άποψη CFM δίνουν ότι και οι υπόλοιποι fan σε κανονικό voltage (12V).

O Noctua που πρότεινα είναι σχετικά αθόρυβος σε κανονική τάση ... έχει καλώδιο που ρίχνει την τάση στα 7V ή 9V οπότε γίνεται εντελώς αθόρυβος ... έχει λαστιχένια hooks που ζήτησε ο φίλος μας για να γίνει mount πάνω στην ψύκτρα και αν κοιτάξεις έχει πολύ μεγάλο χρόνο ζωής ... μιλάμε για 150.000h τη στιγμή που ball-bearing fans δίνουν τυπικά 40.000h.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρομερή απόδοση όντως αρκεί ο υπολογιστής να είναι σε άλλο δωμάτιο ή άλλο όροφο αφού ... θα κάνει σαν κομπρεσέρ ...

Δοκίμασα delta fan χωρίς rpm controller και δεν αντέχεται ... ειδικά αν αφήνεις μονίμως αναμμένο τον Η/Υ ... είναι καλοί αν τους δουλεύεις στα 5V ... εκεί είναι αθόρυβοι αλλά από άποψη CFM δίνουν ότι και οι υπόλοιποι fan σε κανονικό voltage (12V).

O Noctua που πρότεινα είναι σχετικά αθόρυβος σε κανονική τάση ... έχει καλώδιο που ρίχνει την τάση στα 7V ή 9V οπότε γίνεται εντελώς αθόρυβος ... έχει λαστιχένια hooks που ζήτησε ο φίλος μας για να γίνει mount πάνω στην ψύκτρα και αν κοιτάξεις έχει πολύ μεγάλο χρόνο ζωής ... μιλάμε για 150.000h τη στιγμή που ball-bearing fans δίνουν τυπικά 40.000h.

Εγω εχω τον delta πανω στην xp120 και συνδεδεμενο πανω σε πανελ αλλα το μονο που μπορει να κανει ειναι να μου λεει στροφες και δειχνει παραπανω απο οτι ο κατασκευαστης δειχνει οτι παει ~4500ρπμ αντι για 4000 απο φασαρια μην με ρωτατε πως αντεχω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ δοκίμασα αυτόν εδώ:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&product=1058320

και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Πρόκειται για τον κατασκευαστή του Nexus, αλλά ο συγκεκριμένος γυρίζει στις 1300 στροφές. Είναι πολύ ήσυχος αλλά και φτηνός.. (σε αντίθεση με τους Noctua).

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον delta πανω στην xp120 και συνδεδεμενο πανω σε πανελ αλλα το μονο που μπορει να κανει ειναι να μου λεει στροφες και δειχνει παραπανω απο οτι ο κατασκευαστης δειχνει οτι παει ~4500ρπμ αντι για 4000 απο φασαρια μην με ρωτατε πως αντεχω!

Αυτά παθαίνεις με 3pin ανεμιστήρες. Σε AMD 4pin.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά παθαίνεις με 3pin ανεμιστήρες. Σε AMD 4pin.

Η κλασσική ατάκα στη μάχη AMD vs Intel ... αλλά έλεος στα fans :p

Αν βάλει delta fan πάνω σε μητρική με 4-pin (PWM) είτε είναι AMD είτε Intel λόγω της ισχύς που θέλουν αυτά το πιο πιθανό είναι πως θα κάψεις την υποδοχή. Όσο για την όλη λογική PWM ... λιγότεροι κατασκευαστές με fans προδιαγραφών PWM ... λιγότερο εύρος επιλογής ...

Υ.Γ. και για να στο χαλάσω ... η μητρική της υπογραφής είναι intel και έχει 2 υποδοχές PWM και μια κλασσική 3pin ... :p

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την όλη λογική PWM ... λιγότεροι κατασκευαστές με fans προδιαγραφών PWM ... λιγότερο εύρος επιλογής ...

Τι εννοείς? Ότι όλο και περισσότεροι κατασκευαστές ΔΕΝ θα υποστηρίζουν PWM?

Γιατί αν εννοείς το αντίθετο ποιός ο λόγος να μην χρησιμοποιήσεις αυτή την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Ότι όλο και περισσότεροι κατασκευαστές ΔΕΝ θα υποστηρίζουν PWM?

Γιατί αν εννοείς το αντίθετο ποιός ο λόγος να μην χρησιμοποιήσεις αυτή την τεχνολογία.

Δεν το διατύπωσα σωστά γιατί βιαζόμουν λόγω δουλειάς ...

Το ξαναδιατυπώνω ... δεν υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα προϊόντα(fans) ακόμη στην αγορά με PWM ενώ στον αντίποδα ... προϊόντα με 3pin connector είναι πλέον πολύ συνηθισμένα. Αριθμητικά έχεις μεγαλύτερο εύρος κατασκευαστών fans να επιλέξεις με την κλασσική τεχνολογία (3pin) ενώ με PWM οι επιλογές κατασκευαστών fans είναι σαφώς πολύ λιγότερες ... (για να μη μιλήσω για διαθεσιμότητα στην μικρή Ελλαδίτσα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός σε ανεμιστήρες αλλά οι εξής δύο

http://www.pc-store.gr/product_details.php?category_id=16&item_id=742

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=853275 (βέβαια ο δικός μου Zalman έχει max τις 1800 στροφές και ίδιο όνομα προιόντος!...)

μου έχουν κάτσει πολύ καλά. Και σε απόδοση και σε θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατύπωσα σωστά γιατί βιαζόμουν λόγω δουλειάς ...

Το ξαναδιατυπώνω ... δεν υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα προϊόντα(fans) ακόμη στην αγορά με PWM ενώ στον αντίποδα ... προϊόντα με 3pin connector είναι πλέον πολύ συνηθισμένα. Αριθμητικά έχεις μεγαλύτερο εύρος κατασκευαστών fans να επιλέξεις με την κλασσική τεχνολογία (3pin) ενώ με PWM οι επιλογές κατασκευαστών fans είναι σαφώς πολύ λιγότερες ... (για να μη μιλήσω για διαθεσιμότητα στην μικρή Ελλαδίτσα)

Επειδή μιλάμε για κάτι με μικρή αξία και από την στιγμή που υπάρχουν επιλογές αγοράς (πόσες είναι οι αρκετές για εσένα?) με ένα πάτημα του ποντικιού δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάτι υποδεέστερο μόνο και μόνο επειδή είναι "συνηθισμένο".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για κάτι με μικρή αξία και από την στιγμή που υπάρχουν επιλογές αγοράς (πόσες είναι οι αρκετές για εσένα?) με ένα πάτημα του ποντικιού δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάτι υποδεέστερο μόνο και μόνο επειδή είναι "συνηθισμένο".

Για μένα οι Noctua έχουν βγει πάρα πολύ καλοί fans ... δεν ξέρω αν είναι "συνηθισμένοι" ή όχι λόγω έλλειψης PWM αλλά για μένα πληρούν τα κριτήρια ...

είναι αθόρυβοι και έχουν απόδοση ίδια ή και καλύτερη από τους υπόλοιπους της κατηγορίας τους ...

Είναι αθόρυβοι ακόμη και χωρίς την PWM τεχνολογία ... οπότε δεν με απασχολεί το θέμα ...

αυτή τη στιγμή έχω Η/Υ με λιγότερο από 19db θόρυβο και αυτό είναι που μετράει ... όσο για την μικρή αξία δεν θα το 'λεγα ... 19,90€ δεν είναι και λίγα για fan αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να είναι έχεις σταθερά 19db (χωρίς καμμία ευελιξία) ενώ μπορείς να έχεις ακόμα λιγότερα με 4pin ανεμιστήρα που υποστηρίζει PWM και επιπλέον μπορείς να ψύξεις καλύτερα αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.