Jump to content



Ποιό fan 12εκ προτείνετε?


Kaf

Recommended Posts

Η ταχύτητα του ανεμιστήρα μπορεί να αλλάξει με

1) fan controllers (manual)

2) BIOS (auto)

3) Software (manual/auto)

Το 4pin καλό είναι, αλλά όχι κατ' ανάγκη απαραίτητο. Επιπλέον είναι κρίμα να αγοράσεις έναν μέτριο ανεμιστήρα έναντι ενός καλού μόνο και μόνο γιατί είναι 4pin.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και δεν έχω αγοράσει ακόμα κανέναν. Ψάχνω καλύτερο απο τον ήδη υπάρχον. Ούτως η άλλως δε με πιέζει ο χρόνος ούτε οι θερμοκρασίες.

Chris Kaf added 1 Minutes and 32 Seconds later...

@tristeno, εδώ http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=207

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός του 4pin είναι α γλιτώσεις από όλα αυτά (έξοδα για ρυθμιστές στροφών, χειροκίνητες ρυθμίσεις κτλ). Αν σου αρέσει να παίζεις με κουμπάκια τότε πάρε έναν από τους πολλούς με 3pin/molex.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει να παίζεις με κουμπάκια τότε πάρε έναν από τους πολλούς με 3pin/molex.

Δεν είναι οτι μου αρέσει "να παίζω με κουμπάκια", είναι οτι θέλω να έχω τον έλεγχο οποιαδήποτε στιγμή ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ. Γι'αυτό και πήρα τον controller.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνουμε και πιο συγκεκριμένοι το "χειροκίνητα" στην περίπτωσή μου σημαίνει τη ρύθμιση τεσσάρων στροφομέτρων και το άνοιγμα-κλείσιμο 2 διακοπτών, οπότε σε καμία περίπτωση δεν παίζω με κουμπάκια.

Μπορούμε να σταματήσουμε τώρα την ανάλυση των φράσεων και να ασχοληθούμε με κάτι ουσιαστικότερο παρακαλώ?

tristeno, έτσι όπως έχει η κατάσταση δε μπορώ να βάλω ανεμιστήρα με PWM. Έχεις να προτείνεις κάτι σε 3pin, παλαιότερης τεχνολογίας, ανεμιστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Panaflo στο skroutz δε βλέπω

Οι delta που βρίσκει είναι 2, από το πλαίσιο, οι οποίοι δε μου ταιριάζουν λόγω watt. Οπότε ξανακάνω την ερώτηση του #6, Αν βάλω τον Delta που "ρουφάει" 24 watt πάνω στον controller που δίνει 7W να περιμένω απλά να καεί ο controller?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο. Πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα οτι θα έβρισκα. Στο όριο των watt, με άριστο Flow και σε καλή τιμή. Το μόνο μειονέκτημα? Δε θα τον βρώ σε κανένα online ελληνικό κατάσττημα, ούτε έχω τη δυνατότητα να πάω μια μέρα στη Στουρνάρη να ψάξω. Αν παρόλ'αυτά κάποιος έχει βρεί το συγκεκριμένο μοντέλο κάπου (εντός Ελλάδας/Αθήνας) ας μου το πει.

Chris Kaf added 9 Minutes and 16 Seconds later...

Επίσης καλό είναι και το Y720CCD-25K1-GP της CoolerMaster, με το μόνο μειονέκτημα το ίδιο με το panaflo, out of Greece. Αν παραγγείλω θα πληρώσω τζάμπα 2ο ανεμιστηράκι σε μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

PANAFLO FBA12G12U1BX

Features

Specifications

Dimensions: 120 x 120 x 38 mm

Fan Speed: 2750 RPM

Bearing Type: Hydro Wave Bearing

Air Flow: 114.7 CFM

Voltage: DC 12V

Current: 510 mA

Power: 6.12W

Noise: 45.5 dBA

Connector: 3-pin connector

------------------------------

Σοβαρά; Μόνο 45 dBA ... Πάρε και ένα καλό ζευγάρι ωτασπίδες μαζί ... σίγουρα θα χρειαστούν ... :)

Μετά από καμια βδομάδα με αυτόν σε full στροφές θα εκτιμήσεις την ηρεμία ως χρυσή ... σε 5V τάση με ποτενσιόμετρο δεν δίνει τίποτα παραπάνω από τον ανταγωνισμό ... καλύτερα κοίτα κάτι πιο προσγειωμένο ... όχι πάνω από 25 dBA σε καμιά περίπτωση ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα και έχω fan 8cm που έκανε σαν ηλεκτρική σκούπα και κοιμόμουν για 1.5 χρόνο με αυτό. 24/7 πάντα. Βέβαια όταν το ρύθμιζα σε χαμηλές στροφές ήταν ήσυχο. Κάπως έτσι το φαντάζομαι και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.