Jump to content



To SLI μου εξαφάνισε μισό γίγα μνήμη


nicksoti1442169068

Recommended Posts

Παιδιά μου συμβαίνει το εξής κουφό.

Έχω μια Μ2N-sli deluxe, bios 1502, Phenom 9550, XFX 8800GS, 3 γιγα ram (2x1 +2x512)

Σήμερα αγόρασα άλλη μία 8800GS. Τη βάζω, μπουτάρει, βλέπω στα win 2.5G of memory.

Στην αρχή νόμιζα ότι κάηκε 1 512άρι dimmaki.

Στο bios, λέει installable 3G, usable 2.5.

Όταν βγάζω τη 1 κάρτα, ξαναέχω usable 3G.

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που στο BIOS σου λέει "usable 2.5" είναι περιορισμός της μητρικής. Ακόμα και 64bit να βάλεις μάλλον δεν θα τα δεις αυτά τα 512ΜΒ.

Το κακό είναι ότι έχεις και το τελευταίο BIOS...

Στείλε ένα mail στην ASUS. Όταν τους είχα στείλει παλιότερα μου είχαν απαντήσει αρκετά γρήγορα (καμιά σχέση με την Sapphire που μου απάντησε μετά από 1 μήνα!)

Επειδή έχω την ίδια μητρική, απλά να συμπληρώσω ότι με 4096ΜΒ RAM έχω usable 4095MB. Οπότε το πρόβλημα είναι ειδικά με το SLi. Δεν είναι θέμα μητρικής. Με τα τελευταία τουλάχιστον BIOSes η εν λόγο μητρική βλέπει κανονικά στο BIOS 4GB (δεν έχω SLi).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ. postαρα στο forum της Αsus, με παρέπεμψαν σε ένα FAQ, που εξηγεί κάποιους λόγους (sli, soft. raid κλπ δεσμεύουν μνήμη)

Φαίνεται ότι αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως λειτουργικού πάντως, μιας και το bios δεν γνωρίζει από πριν αν θα φορτώσω 32 ή 64 bit.

ίσως και λόγω raid, διάβασα ότι και για αυτό δεσμεύεται λίγη μνήμη

Απλα παραξενεύομαι, που συνέβει ξαφνικά με τις 8800GS.

Μήπως οι sli μνήμες, που απορούμε τι διαίτερο έχουν, σχετίζονται με αυτό; να χρειάζεται να δεσμευτεί λιγότερη μνήμη, ή να είναι αποδοτικότερες; Μια σκέψη απλά....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι sli μνήμες, που απορούμε τι διαίτερο έχουν, σχετίζονται με αυτό; να χρειάζεται να δεσμευτεί λιγότερη μνήμη, ή να είναι αποδοτικότερες; Μια σκέψη απλά....

Προσωπικά ποτέ δεν απόρησα. Το είδα από την πρώτη στιγμή σαν διαφημιστικό τρικ. Αμφιβάλλω αν έχει να κάνει με αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

off topic,

ήμουν έτοιμος πλέον, λόγω sli, Phenom, 4 dimm, 3 δίσκους και καμιά 10αρια φουρφούρια (3 12άρια), να αγοράσω και μεγαλύτερο τροφοδοτικό, δεν κρατούσα χρήματα όμως μαζί.

Τα βάζω σπίτι για δοκιμή στο 3ετίας καρα-δουλεμένο enermax noitaker 460. μαντέψτε: τα σηκώνει. Και μάλιστα OC όλα, έστω και μέτριο, (2x8800GS@700/1728/950, Phenom 9550@2650 1.35V, μνήμες στα 480mhz 2.1V) Έχω περιθώριο να τα κλοκάρω κι άλλο, αλλά λέω να μην το παρακάνω :-).

Τελικά, τα παλιά καλά single rail τροφοδοτικά, έχουν ακόμα λόγο ύπαρξης... 33Α στη 12άρα πλήρως εκμεταλεύσιμα. Φτου μη το ματιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά εγώ ακόμα θα πρότεινα να βάλεις νέο, όποτε μπορέσεις. Αυτό είναι μάλλον στα όριά του και είναι και 3-ετίας όπως λες(προφανώς υπάρχει πτώση απόδοσης όσο περισσότερο δουλεύει).

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά εγώ ακόμα θα πρότεινα να βάλεις νέο, όποτε μπορέσεις. Αυτό είναι μάλλον στα όριά του και είναι και 3-ετίας όπως λες(προφανώς υπάρχει πτώση απόδοσης όσο περισσότερο δουλεύει).

Στα υπ' όψιν σίγουρα. Έτσι κι αλλιώς, δεν έχω χρόνο για games κλπ αυτό τον καιρό, στο desktop το έχω με c&q.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.