Jump to content



AMD 6400+


fotispigi

Recommended Posts

καλημερα παιδια και καλος σας βρησκω

θα ηθελα καποιες πληροφοριες σε o/c γιατι απο ενα σημειο και μετα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

λοιπον.... το συστημα εχει ως εξεις:

mainboard: Gigabyte GA-MA790X-DS4 2000mt/s

socket AM2+ (1330 ΗΤ Link)

SPU: AMD Athlon 64 x2 6400+ 3.33Ghz (266x12.5) black edition 1.375v 32-58 βαθμους θερμοκρασια 2000mt/s 90nm

ψυκτρα

Κώδικας:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=922633

RAM: kingston hyper DDR2 3x 1GB 950Mhz

GRARHICS CARD:Sapphire Radeon HD 3870 512 GDDR4

HDD: 2X SATAII 160GB MAXTOR 500GB

ΤΡΟΦΩΔΟΤΙΚΟ 570W (model 6/2007)

το προβλημα ειναι οτι ο επεξεργαστης ΔΕΝ παει πανο απο 3,330 (δηλαδη παει αλλα η error θα βγαζει η θα κολαει το pc (παγωνει η οθονη)

εχω δοκιμασει τα ΠΑΝΤΑ ρευμα,κατεβασμα το mul και οτι αλλο υπαρχει

ειμαι καινουργιος στο (γλυκο) club των o/c

ευχαριστω εκ'των πρωτερων για την απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
To HT multi δοκιμασες να το ριξεις?

ειναι το μονο πραγμα που δεν βρηκα. δοκιμασα και τις κρυφες λειτουργιες του bios (ctrl+f1)

ομως κατεβασα το HT απο HTfsb στα 800 MHz και στα 1000 αλλα τιποτα.....:022:

(βεβαια δεν ξερω αν ηταν αυτο σωστο το οτι κατεβασα το fsb αντι το mul του HT) :102:

ευχαρηστω για την απαντηση....:052:

Link to comment
Share on other sites

Το FSB ειναι χαμηλα (266Mhz) οποτε δεν σε κοβει αυτο,ο επεξεργαστης δεν το νομιζω μιας και ειναι μονο 130Mhz πανω,ισως το Hyper Transport οπως λεει και ο soulclaimer (αλλα δεν το πιστευω,μεχρι και η δικη μου μητρικη κανει 1500+ ΗΤ).

Το πιθανοτερο ειναι να σε κοβουν οι μνημες.

Εγω θα εβγαζα το ενα stick απο επανω και θα αφηνα τα δυο στα Α1+Β1 slots.

Επισης βαλε τα timings και το ρευμα για τις μνημες manually σε οτι λεει ο κατασκευαστης,ποτε δεν ξερεις τι τιμες θα παρει το Bios στο auto.

Κατεβασε διαιρετη και ριξε τον πολλαπλασιαστη του ΗΤ για να εισαι σιγουρος.

Μπορεις να μας δωσεις ενα screenshot με το CPU-Z στο CPU και στο memory tab?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ασχοληθει για λιγο με εναν 6400+,πηγα μεχρι 3400 @ 1,50 για να βγαζει τεστ δοκιμασα,παραπανω οσο ρευμα και να του εδινα δεν ηταν σταθερος,βεβαια ημουν και στα χ64 που ειναι ζορικα τα πραγματα.Η θερμοκρασια που εβγαζε και τα ρευματα για +200 μονο δεν αξιζαν κατ εμενα και τον εδωσα πισω,μιας και ηταν δανεικος.

Δοκιμασες με διαιρετη στις μνημες και με 2 μνημες αντι 3 που εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το manual στην σελιδα 51 εκει που λεει "MB Intelligent Tweaker".

Eκει μεσα εχει ολες τις ρυθμισεις που χρειαζεσαι.

stealth

το κοιταξα ολο το manual και το μονο που δεν εχει ειναι το mult HT:(

Oσο για το διερετη ΠΩΣ τον κατεβαζω ρε παιδια???????:102:

(σκαω γαιδαρο το ξερω αλλα ειναι κριμα να τον πεταξω απο το παραθηρο)

παντος σας ευχαρηστω για την αποκριση.,.....

:023: :023: :023:

Link to comment
Share on other sites

Oσο για το διερετη ΠΩΣ τον κατεβαζω ρε παιδια???????:102:

(σκαω γαιδαρο το ξερω αλλα ειναι κριμα να τον πεταξω απο το παραθηρο)

:001: Λοιπον στο MB Intelligent Tweaker εχει μια ρυθμιση που λεει,

Set Memory Clock : Απο Αuto βαλτο στο Manual,και θα μπορεις να αλλαξεις την επομενη ρυθμιση που ειναι,

Μemory Clock : DDR 400,DDR 533,DDR 667,DDR 800, αυτοι θα ειναι οι διαιρετες δηλ.DDR 800=1/1,667=5/6,533=2/3,400=1/2 κ.ο.κ. αναλογα πως τους εχει το Bios της καθε μητρικης.

To κατεβαζεις π.χ. στο 667 και οι μνημες τρεχουν στα 333Mhz DDR 667 περιπου (αυτο οταν ο επεξεργαστης τρεχει σε default ταχυτητα και πολλαπλασιαστη γιατι μετα η ταχυτητα των μνημων αλλαζει ανναλογα με τον πολλαπλασιαστη και την ταχυτητα του επεξεργαστη).

το κοιταξα ολο το manual και το μονο που δεν εχει ειναι το mult HT:(

Στο ιδιο σημειο η πρωτη ρυθμιση ειναι HT Link Frequency εκει μεσα εχει επιλογες που μπορει να διαλεξεις 200Mhz,400Mhz,600Mhz,800Mhz,1 Ghz.

Μπορει να μην εχει πολλαπλασιαστη και απλα να το ρυθμιζεις απο εκει,παντως αν υπαρχει πολλαπλασιαστης θα ειναι στις ρυθμισεις του Chipset.

Απο το manual δεν μπορω να βρω αν υπαρχει κατι τετοιο.

Παιξε λιγο με το HT Link Frequency αν δεις πως αλλαζουν οι ρυθμισεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....

εβαλα 800 HT ΚΑΙ 667 μνημη

ανεβασα 1,45v spu και μνημες 2,025... 272χ12,5 αλλα με το ζοοοορι μπικε widows

το φιναλε...

ανεβασα 277 x 12.5 fsb (3462MHz) (σιγα σιγα φυσικα το ανεβαζα) αλλα ουτε καν ανοιγαν τα widows.

ξεχασα να σου πω για της θερμοκρασιες... στο 3,462ghz επιασε 68.... (πηρε φωτια η καλαμαρια)

τι μπορει να φταιει?? μολης ξεπερασει o spu τα 3330 τρελενετε το pc και ας εχει 1,5v

fotispigi added 10 Minutes and 34 Seconds later...

παντος ειναι σταθεροτατος εδο με αυτες τις μνημες και το ΗΤ.

ειναι καλο η κακο που ειναι εκει το ΗΤ??

sorry βγεικε λιγο μεγαλη α ρημαδοφωτογραφια δεν το ειχα προσεξει...

attachment.php?attachmentid=20964&stc=1&d=1214060144

post-10581-1442175067,3142_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.5V σε AMD με αερα και καλοκαιρι ειναι πολυ,επισης δεν νομιζω να πηγαινει πολυ παραπανω με αερα.

Δεν αξιζει να τον κρατησεις τοσο ψηλα,τωρα καταλαβες πως λειτουργει οποτε μολις παγωσει ο καιρος η βαλεις καλλιτερη ψυξη τον ανεβαζεις παλι.

Κανε μου μια χαρη,βαλτον στα defauls και βαλε την μνημη στα 667 και πες μου η μνημη τρεχει στα 320Mhz η στα 333Μhz (δωσε μου ενα CPU και ενα Memory tab)?

stealth

Link to comment
Share on other sites

1.5V σε AMD με αερα και καλοκαιρι ειναι πολυ,επισης δεν νομιζω να πηγαινει πολυ παραπανω με αερα.

Δεν αξιζει να τον κρατησεις τοσο ψηλα,τωρα καταλαβες πως λειτουργει οποτε μολις παγωσει ο καιρος η βαλεις καλλιτερη ψυξη τον ανεβαζεις παλι.

Κανε μου μια χαρη,βαλτον στα defauls και βαλε την μνημη στα 667 και πες μου η μνημη τρεχει στα 320Mhz η στα 333Μhz (δωσε μου ενα CPU και ενα Memory tab)?

stealth

οταν λες dafult?????? και μνημες να τις βαλω απο bios manual 667????

Link to comment
Share on other sites

Τον επεξεργαστη στην ονομαστικη του ταχυτητα δηλ. στο FSB και multi που εχει απο την μαμα του.

Ναι και τις μνημες στα 667,αυτο που θελω να δω ειναι αν το "667" που δινει εκει μεσα ειναι πραγματικη ταχυτητα η διαιρετης.

Δωσε μου ενα screenshot.

stealth

Link to comment
Share on other sites

αν το καταλαβα καλα... αν οχι πες μου...

εβαλα manual τις μνημες 667 απο bios. στο ανοιγμα εγραφε 667, και στο spuz τις λεει 832 (φωτο) ενο πριν που ηταν 800 απο bios της εγραφε 951mhz (η πρωτη φωτο που ανεβασα)

και το testmem 555 DRAM

θα τρελαθω.... τι παιζει??????????????

44444444ih0.png

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστης πρεπει να τρεχει στα 3200 και οχι στα 3330 που ειναι τωρα γι'αυτο σου δειχνει παραπανω,δεν ειμαι σιγουρος τι FSB και τι πολλαπλασιαστη εχει,νομιζω 200FSB και X16 πολλαπλασιαστη?

Ομως και αυτο που μου εδωσες ειναι μια χαρα,μπορω να το κανω συγκριση με το προηγουμενο screenshot που εδωσες.

Ναι νομιζω οτι αυτο που σου δινει στο Bios ειναι η ταχυτητα που θα τρεχουν οι μνημες (παντα σε default ταχυτητητα και multi).

Ευκολο ειναι να βρεις σε τι ταχυτητα θα τρεχουν οι μνημες σου καθε φορα.

Εdit: Τωρα το προσεξα οτι εχεις το A64Info,με αυτο μπορεις να βρεις τα παντα,στο DRAM tab σου λεει τα settings που εχεις τωρα και στο Calculator μπορεις να βαλεις τα settings που θελεις και να δεις που θα τρεχει το PC.

stealth

Link to comment
Share on other sites

λοιπων εκανα bios reset. αυτο ειναι το ''μαμα'' pc

δεν ξαναπηραζω τιποτα. οτι μου πεις θα κανω...

ευχαρηστω για ολλα παντος...:) :)

Το link δεν λειτουργει για πες μου οι μνημες ειναι στα 667 εκει που τις εχεις τωρα?:)

Βαλτες στα 800 στο Bios και θα τρεχουν στα 400Mhz DDR800 που ειναι και το κανονικο.

Τελικα διαιρετες ειναι αυτα που εχει στο Bios.

stealth

Εdit:Με προλαβες ειναι ενταξει τωρα:)

Link to comment
Share on other sites

αν το καταλαβα καλα... αν οχι πες μου...

εβαλα manual τις μνημες 667 απο bios. στο ανοιγμα εγραφε 667, και στο spuz τις λεει 832 (φωτο) ενο πριν που ηταν 800 απο bios της εγραφε 951mhz (η πρωτη φωτο που ανεβασα)

και το testmem 555 DRAM

θα τρελαθω.... τι παιζει??????????????

44444444ih0.png

Οι μισοι πολλαπλασιαστες πχ 10,5 12,5 16,5 11,5 17,5 βαζουν εξτρα διαιρετη στην μνημη και μπερδευει το παιχνιδι.γι αυτο οι παραξενοι χρονισμοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.