Jump to content



Ati 4850 Εφτασε.


amdfreak

Recommended Posts

Εμένα η 3850 δουλεύει μια χαρά πάντως και ποτέ δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασιών. Να κάνω και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου και να πω ότι ποτέ δεν άγγιξα την ψήκτρα π.χ. για να την αντικαταστήσω με μια VNF100 που έχω ή για να βάλω καλύτερη πάστα για... καλύτερα, και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
εμενα πάντως η 3850 άντεξε 5 μήνες με ελάχιστη συνολικά χρήση πριν παραδώσει πνέυμα και είχε παρόμοιες θερμοκρασίες αν όχι μικρότερες με την 4850.. αδιόρθωτη η ΑΤΙ στον τομέα αυτό, τέτοιες θερμοκρασίες είναι απαράδεκτες για την συνολική θερμική συμπεριφορά του συστήματος.. ας έβαζε διπλού σόκετ ψύχτρα και να βγάζει τον αέρα ΕΞΩ.

Συγνωμη ρε παιδια δεν βλεπατε απο το Ati catalyst οτι η καρτα συκωνει επικυνδινες θερμοκρασιες.Εχει αισθητηρα θερμοκρασιας οπου στα κοκκινα πρεπει να αρχησεις να ανυσηχεις.

Κανω λαθος?

Επισης εχω την 1950 προ agp την κλοκαρω πολες φορες απο το ATI catalyst αλλα η θερμοκρασιες μου ποτε δεν ειναι υπερβολικες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια δεν βλεπατε απο το Ati catalyst οτι η καρτα συκωνει επικυνδινες θερμοκρασιες.Εχει αισθητηρα θερμοκρασιας οπου στα κοκκινα πρεπει να αρχησεις να ανυσηχεις.

Κανω λαθος?

Επισης εχω την 1950 προ agp την κλοκαρω πολες φορες απο το ATI catalyst αλλα η θερμοκρασιες μου ποτε δεν ειναι υπερβολικες.

Κοίτα όταν βλέπεις τον ίδιο τον κατασκευαστή να μην ανησυχεί γιατί να ανησυχήσεις εσυ?

Η κάρτουλα είχε σε idle τον ανεμιστηρα στο 2% και σε full load πήγαινε 35-55%.. πιο πάνω δε πήγαινε..

Σαν λύση έπαιζα με custom profile στον rivatuner αλλα εκανα φορματ και βαρέθηκα να τα ξαναφτιαξω όλα απο την αρχή.

Τελικά είχα καταλήξει να μην την δουλευω υπερχρονισμένη και πάλι έβλεπα 93-96 θερμοκρασίες .. και απ'οτι βλέπω στα τεστ η 4850 τα ίδια είναι..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω ρε παιδιά συμφέρει η αγορά 2χ4850 απο το να πάρεις μία GTX260(απο άποψη επιδόσεων πάντα)?

Απ'ότι είδα σε reviews, σε Crossfire οι επιδόσεις είναι αρκετά κοντά σε αυτές μιας gtx280 σε stock χρονισμούς. Οπότε, υποθετικά πάντα, θα ξεπερνούν τις επιδόσεις μιας gtx260.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα σε reviews, σε Crossfire οι επιδόσεις είναι αρκετά κοντά σε αυτές μιας gtx280 σε stock χρονισμούς. Οπότε, υποθετικά πάντα, θα ξεπερνούν τις επιδόσεις μιας gtx260.

Φαντάζομαι πως εννοείς ότι η μία κάρτα 4850x2 θα ξεπερνά την GTX280. Γιατί αλλιώς δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Ο ss13 όμως μιλάει για 2 κάρτες 4850 σε crossfire, αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως εννοείς ότι η μία κάρτα 4850x2 θα ξεπερνά την GTX280. Γιατί αλλιώς δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Ο ss13 όμως μιλάει για 2 κάρτες 4850 σε crossfire, αν κατάλαβα καλά.

Δεν έχει πάρει τπτ το αυτί μου για 4850x2, ξέρεις τπτ και μας το κρύβεις;:033:

Link to comment
Share on other sites

γενικά και Ατι και nvidia αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα ειδικά στις μεσογειακές χώρες.Μετά από λίγο καιρό βγαίνουν πάντα με καλύτερα συστήματα ψύξης custom aftermarket κλπ από πολιτική των εκάστοτε κατασκευαστών (π.χ. Asus,Msi,XFX).

Link to comment
Share on other sites

γενικά και Ατι και nvidia αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα ειδικά στις μεσογειακές χώρες.Μετά από λίγο καιρό βγαίνουν πάντα με καλύτερα συστήματα ψύξης custom aftermarket κλπ από πολιτική των εκάστοτε κατασκευαστών (π.χ. Asus,Msi,XFX).

Λογικό. Δοκιμάζουν τα προϊόντα σε συνθήκες χαμηλότερης μέσης θερμοκρασίας απ'ότι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τρελό! Sorry nognir δεν πρόσεξα το "260" και το πέρασα για "280" γι'αυτό και δεν έβγαζα νόημα(και εννοείται ότι δεν το είδα ούτε στο ποστ του ss13)...!

Μιας και η συζήτηση πήγε εκεί, είχα την εντύπωση ότι ήταν στο πρόγραμμα να βγει και 4850x2. Όπως και να έχει περιμένω τα reviews των 4870 και 4870x2 σαν τρελός...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αλλά όσο για τις θερμοκρασίες, καλοκαίρι είναι τι περιμένει κανείς; -3 -4C;; εδώ και με υδρόψυξη απο την Custom-made δεξαμενή βλέπω υδρατμούς!! Που να δείς 30C όπως έβλεπες τον χειμώνα :(

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μιλήσω για θερμοκρασίες, σας έχω όλους! Λοιπόν, μια περίοδο φέτος με τους πρώτους καύσωνες, έπαιζα COD4 και άκουγα την Sapphire X1900XTX να ουρλάζει! Πόσο έγραψε το κοντέρ λέτε? 100 βαθμούς κελσίου! Και η κάρτα ακόμα δουλεύει παιδιά. Γι αυτό προτιμώ τις ATI και ειδικά τις Sapphire. Αντέχουν και σε χρόνο και σε αντίξοες συνθήκες.

Intopic: Η κάρτα πυροβολάει. 150 ευρώ δεν είναι απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η υποστήριξη των ΑΤΙ σε Linux έχει βελτιωθεί σε σημείο που να μην χρειάζεσαι υπογλώσσια ή ιώβειο υπομονή να ρυθμιστεί σωστά το 3d acceleration θέλω να με ειδοποιήσετε έγκαιρα:033:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν βλέπεις τον ίδιο τον κατασκευαστή να μην ανησυχεί γιατί να ανησυχήσεις εσυ?

Η κάρτουλα είχε σε idle τον ανεμιστηρα στο 2% και σε full load πήγαινε 35-55%.. πιο πάνω δε πήγαινε..

Σαν λύση έπαιζα με custom profile στον rivatuner αλλα εκανα φορματ και βαρέθηκα να τα ξαναφτιαξω όλα απο την αρχή.

Τελικά είχα καταλήξει να μην την δουλευω υπερχρονισμένη και πάλι έβλεπα 93-96 θερμοκρασίες .. και απ'οτι βλέπω στα τεστ η 4850 τα ίδια είναι..

ε?Συγνωμη παιδια δλδ θελέται να πειτε οτι να μην εμπιστευομαστε το προγραμα του κατασκευαστη και οτι ειναι αναξιοπιστο στης θερμοκρασιες.

Δηλαδη ποιοs ο λογος να βαλουν sensora θερμοκραασιας στο ati catalyst?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η υποστήριξη των ΑΤΙ σε Linux έχει βελτιωθεί σε σημείο που να μην χρειάζεσαι υπογλώσσια ή ιώβειο υπομονή να ρυθμιστεί σωστά το 3d acceleration θέλω να με ειδοποιήσετε έγκαιρα:033:

:027: Μια απ τα ίδια. Αν συμβεί με βλέπω να περνάω σε ΑΤΙ σύντομα

Edit: 512 posts, στρογγυλά στρογγυλά :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

Μια απ τα ίδια. Αν συμβεί με βλέπω να περνάω σε ΑΤΙ σύντομα

Εγώ πάλι έμαθα πως η nvidia δίνει σύντομα υποστήριξη PhysX στις Geforce 8 και πάνω. Η ΑΤΙ έχει ανάλογη κίνηση; Θυμάμαι που είχε ακουστεί πως στις μητρικές με crossfire η 2η κάρτα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως PhysX (μιλάμε για την σειρά Χ1***)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.