Jump to content



Θερμοκρασια CPU


george71442169179

Recommended Posts

Εχω ενα καινουργιο συστημα μολις 2-3 μερες και με κατι προγραμματα που κοιταξα θερμοκρασιες ειδα πολυ υψηλες στη CPU.

Με το real temp μου δειχνει 48-50 σε idle-medium load και με το προγραμμα core temp 58-60!!!

γιατι αυτες οι διαφορες btw?

επισης εδω ειναι και τα αποτελεσματα με speedfan:

36149245qd1.png

...και ολα αυτα σε idle-low load...αμα βαλω και κανενα παιχνιδακι γινεται ΣΑΧΑΡΑ(70+)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο μέσα απ' το BIOS τί θερμοκρασία σου δείχνει για πιο αξιόπιστη τιμή.

Όπως ειπε και ο vagsk πάντως, καλές φαίνονται οι θερμοκρασίες για την εποχή.

Εμένα ο δικός μου intel7500 στο laptop είναι στους 52C, αλλα ο ανεμιστήρας του θα δουλέψει μόνο όταν τον φορτώσω και ξεπεράσει τους 60C.

Toυ έκανα και undervolting όμως , αλλιώς με τον καύσωνα που έχουμε θα ανέβαινε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το Temp1 που δείχνει 44 βαθμούς θα πρέπει να είναι η θερμοκρασία της cpu. Ίσως απλά τα προγράμματα να διαβάζουν λάθος core temps από τον cpu σου στην εν λόγο μητρική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μέχρι να εγκαταστήσω το speedfan νόμιζα ότι είχα καλές θερμοκρασίες...

post-11260-1442175323,3822_thumb.jpg

τώρα έχω μπερδευτεί....8ερμοκρασια δωματίου γύρω στους 28-30.....

αυτές τις μέρες παρακολουθούσα τις θερμοκρασίες με το πρόγραμμα τις asus και στο everest που νόμιζα ότι είναι αξιόπιστο και νόμιζα ότι ήμουν μια χαρά με τα 37αρια...τώρα έχω μπερδευτεί...

CPU:E6850 CORE 2 DUO (3.00Ghz) ME INTEL STOCK COOLER.το pc το εχω σχεδόν ένα χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει να είναι σωστές οι θερμοκρασίες του Speedfan. Αφού η motherboard έχει δικό της utility πίστευε εκείνο μιας και είναι γραμμένο για τους συγκεκριμένους αισθητήρες.

Είχα διαβάσει κάπου ότι το πρόγραμμα της asus κλέβει καμιά 10αρια βαθμούς....τώρα τι να πω δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.