Jump to content



Tagan 330W vs HEC 425W!


planetman

Recommended Posts

Έχω δύο τροφοδοτικά στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή και θέλω να μου πείτε ποιό είναι καλύτερο.

1) Heroilchi 425W

3.3V 5V 12V

28A 33A 15A

2) Tagan 330W

3.3V 5V 12V

28A 28A 18A

Θέλω να βάλω το καλύτερο στο δικό μου σύστημα και το άλλο στο 2ο σύστημα. Για πείτε γνώμες γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.;)

Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα των Tagan είναι σαφώς ανώτερη, απο την άλλη τα 330W είναι λίγα. Βάλε λοιπόν το Tagan στο σύστημα το οποίο δεν χρειάζεσαι μεγάλη τροφοδοσία(Δεν έχεις πολλούς δίσκους, Fans, μνήμες). Αν υπολογίσεις πως ο Barton καταναλώνει 120w, η κάρτα γραφικών 100, ο κάθε δίσκος/Cdrom 20, το κάθε φαν 5 και η κάθε μνήμη 25 μπορείς να καταλάβεις ότι είσαι οριακά....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην καταναλώνει ο Barton 120W. Ο Preshot πόσα καταναλώνει τότε;:jump:

Μπορεί τα Watt του HEC να είναι περισσότερα αλλά βλέπω ότι στα 12V έχει λίγο λιγότερο ρεύμα, που νομίζω ότι είναι και η πιο σημαντική τάση. Μετράει λοιπόν η ισχύς ή εν τέλει μόνο το ρεύμα που δίνει σε κάθε τάση; Ρε παιδιά, κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 150 καταναλώνει o Prescott, και όσο ανεβάζεις o/c τόσο παραπάνω.

Το ποιό σημαντικό είναι να φτάνει η τροφοδοσία των Watt, αν δε φτάνει η τροφοδοσία θα σου σβήνει συνέχεια. Το πόσο σταθερή είναι η 12άρα γραμμή μετά είναι για λεπτομέρειες αν θα κερδίσεις 5mhz παραπάνω στο o/c

Link to comment
Share on other sites

Τα HEC δεν είναι τυχαία τροφοδοτικά οπότε δεν ξέρω κατά πόσο το Tagan θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι σαφώς ανώτερο. Και ιδίως ένα τροφοδοτικό των 330W που δεν νομίζω να τυχαίνει της ίδιας φροντίδας με το αντίστοιχο των 480W από την εταιρία.

Επειδή από ότι ξέρω, αν δεν κάνω λάθος πάντα, οι Athlon XP τραβάνε από την +5V σε κάθε περίπτωση το HEC είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Τα HEC δεν είναι τυχαία τροφοδοτικά οπότε δεν ξέρω κατά πόσο το Tagan θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι σαφώς ανώτερο. Και ιδίως ένα τροφοδοτικό των 330W που δεν νομίζω να τυχαίνει της ίδιας φροντίδας με το αντίστοιχο των 480W από την εταιρία.

Επειδή από ότι ξέρω, αν δεν κάνω λάθος πάντα, οι Athlon XP τραβάνε από την +5V σε κάθε περίπτωση το HEC είναι η καλύτερη επιλογή.

:T: :T: :T: Συμφωνω απολυτα φιλτατε yanni. Οντως οι athlon xp θελουν την +5V...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

O Prescott εχει καταναλωση 96-100W max. O barton 68-77. Προσωπικα θα αποκλεισω το tagan. 330w ειναι οριακα για ενα συγχρονο συστημα.

Τόσο είναι θεωρητικά, σε πραγματικές συνθήκες όμως κανένας δε τρέχει τον Barton η τον Prescott του στα Default, νομίζεις ότι με 250FSB Και 2.0v ρεύμα που τον τρέχουν όλοι βγάζει τόσα watt ο Barton?

Η ο Prescott με 260-270 FSB και 1.58v βγάζει μόνο 100?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για overclocked καταστασεις αλλαζει το πραμα και συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου... Αλλα ο planetman δινει στον barton μολις 1.6V συμφωνα με την υπογραφη του...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προφανώς έκανα το thread γιατί και τα δύο τροφοδοτικά φαίνεται αλλού να υπερέχει το ένα και αλλού το άλλο. Δεν έχω σκοπό να δώσω τρελές τάσεις πουθενά, έτσι κι αλλιώς το πολύ πολύ αερόψυξη χρησιμοποιώ.

Επίσης, το Tagan με εντυπωσίασε όσον αφορά την κατασκευή του, την συσκευασία του και το βάρος του! Ίσαμε 3-4 κιλά πρέπει να ζυγίζει! Το πήρα σε μια προσφορά του multirama που το είχε μαζί με ένα κουτί CoolerMaster για το σύστημα που φτιάχνω για τον πατέρα μου.

Βασικά, θέλω να μου πείτε ποιο είναι πιο κατάλληλο για Winchester επεξεργαστή γιατί το πιο πιθανό είναι ότι αυτόν θα βάλω πάνω τώρα. Στο 2ο σύστημα θα είναι ο Bartonάκος με μαμά τάση σαν 3200+.

Link to comment
Share on other sites

MHN Μπερδεύεσαι με τα Amperes του ενός και του άλλου γιατί ΑΠΛΑ το HEC σου γράφει πάνω τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ - NORMAL Amperes που σου δίνει - ΑΡΑ σε peak είναι ΠΟΛΛΑ παραπάνω ενώ το TAGAN από την άλλη σου γράφει τα ΜΑΧ PEAK που σου δίνει........Αν πάρουμε τώρα τα "normal" του TAGAN τότε άστα να πάνε.........Μπορεί να είναι π.χ. : 12V = 12A , 5V = 23A , 3.3V = 21A........ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

MHN Μπερδεύεσαι με τα Amperes του ενός και του άλλου γιατί ΑΠΛΑ το HEC σου γράφει πάνω τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ - NORMAL Amperes που σου δίνει - ΑΡΑ σε peak είναι ΠΟΛΛΑ παραπάνω ενώ το TAGAN από την άλλη σου γράφει τα ΜΑΧ PEAK που σου δίνει........Αν πάρουμε τώρα τα "normal" του TAGAN τότε άστα να πάνε.........Μπορεί να είναι π.χ. : 12V = 12A , 5V = 23A , 3.3V = 21A........ :)

’μα προσθέσεις και το γεγονός οτι θα είναι οριακά στα watt οπότε θα κατεβαίνουν κι άλλο τότε...

Εγώ αν και τρέφω μεγαλύτερη συμπάθια για τα Tagan, ψηφίζω HEC κυρίως λόγω των σχεδόν 100 watt παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα ένας τελευταίος προβληματισμός. Το HEC το πήρα πριν από ενάμισι χρόνο και πάνω γράφει compatible with p4 & K7. Για Winchester υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια ασυμβατότητα; Με κάποιο καλώδιο/απόληξη που ίσως δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.