Jump to content



αξιζεί η αναβάθμιση?


StraKou

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Από Πλαίσιο ε? Δεν έχει και πολύ πράγμα online για AMD - ας προτείνει κάποιος άλλος Intel.

Θα σου δώσω δύο προτάσεις. Μία η οποία θα υπερβαίνει τα 300€ και μία με όριο το 300€

attachment.php?attachmentid=21570&d=1221756569

attachment.php?attachmentid=21569&d=1221756563

post-47-1442175128,0142_thumb.jpg

post-47-1442175128,1058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα τις παραπάνω συνθέσεις μιας και είχα λάθος στις μνήμες. Ποιο πολύ για την ιστορία μιας και μπορεί να ενδιαφέρεται και άλλος που διαβάζει το thread για configuration ανάλογου κόστους.

Πρότασή μου. 4670 και 4GB RAM μην τα βγάλεις από την λίστα. Ακόμα και αν ξεφύγεις 20-30€.

Link to comment
Share on other sites

θέλω μια με cpu intel και ταβάνι 300 Ε

Με τόσα λίγα λεφτά είναι τελείως ασύμφορο να πας σε intel ανάλογο(E5200) με κατώτερη onboard Vga, ο A64 X2 είναι καλύτερος 1000MHz(Bus) και με Hypertransport.

Θα έλεγα την ίδια σύνθεση με τον John μόνο που στην 2η σύνθεση καλύτερα ένα ποιο δυνατό motherboard > http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1160826&catalog=20&category=69977721 (που πάλι δεν υπερβαίνει τα 300Ε στο σύνολο)

Υ.Γ. Υποστηρίζει ΟΛΑ τα CPUs http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=M3A78%20PRO και τον 9950.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα λίγα λεφτά είναι τελείως ασύμφορο να πας σε intel ανάλογο(E5200) με κατώτερη onboard Vga, ο A64 X2 είναι καλύτερος 1000MHz(Bus) και με Hypertransport.

Θα έλεγα την ίδια σύνθεση με τον John μόνο που στην 2η σύνθεση καλύτερα ένα ποιο δυνατό motherboard > http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1160826&catalog=20&category=69977721 (που πάλι δεν υπερβαίνει τα 300Ε στο σύνολο)

λες να πάω σε AMD? αν δεν κάνω λάθος οι phenom είναι τριπύρινοι? αξίζει το hybrid crossfire?

οι AMD κλοκάροντε εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα που λες πας σε X2. o τριπύρινος έχει λίγο παραπάνω 87Ευρώ αντί 57(ανεβαίνει το σύνολο).

Υπάρχει και ο Quadcore 9550 στα 120Ευρώ.

Οι black edition clockάρονται εύκολα π.χ. ο 9950 αλλά και ένας απλός X2 επίσης, είχα ανεβάσει τον 4200+ από 2,2 στα 3 χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μια ανάλογη σύνθεση Intel θα μπορούσε να είναι η εξής

attachment.php?attachmentid=21571&d=1221762306

Πάντως αν το τροφοδοτικό σου είναι αρκετά ποιοτικό - ξέρεις μοντέλο? - ίσως τζάμπα να φτιάχνουμε τόση ώρα συνθέσεις με PSU. Οι εν λόγο επεξεργαστές δεν τραβάνε πολύ ρεύμα όπως και η 4670.

post-47-1442175128,1923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα την. Το καλυτερο θα ηταν η δευτερη AMD συνθεση του john_dr, με την μητρικη που δινει ο pokemon. Και τροφοδοτικο ειναι κριμα να παρεις απο το πλαισιο, τσαμπα λεφτα. Εκτος και να παρεις κανα Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα την. Το καλυτερο θα ηταν η δευτερη AMD συνθεση του john_dr, με την μητρικη που δινει ο pokemon. Και τροφοδοτικο ειναι κριμα να παρεις απο το πλαισιο, τσαμπα λεφτα. Εκτος και να παρεις κανα Corsair.

δεν θέλω ΑΜD

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αυτο

Φαντάζομαι μια ανάλογη σύνθεση Intel θα μπορούσε να είναι η εξής

attachment.php?attachmentid=21571&d=1221762306

Πάντως αν το τροφοδοτικό σου είναι αρκετά ποιοτικό - ξέρεις μοντέλο? - ίσως τζάμπα να φτιάχνουμε τόση ώρα συνθέσεις με PSU. Οι εν λόγο επεξεργαστές δεν τραβάνε πολύ ρεύμα όπως και η 4670.

με αυτη?

Link to comment
Share on other sites

FPS 400 P4

FPS ή FSP? Αν είναι FPS θα το κατέταζα στα noname οπότε δεν ξέρω αν θα αντέξει dual core + 4670. Πιθανόν να αντέχει αλλά μην ελπίζεις και πολλά όσον αφορά το overclocking. Αν λέει FSP τότε μιλάμε για Fortron, υποθέτω, οπότε σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να μην αναβαθμίσεις PSU.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ζορίζω, απλά ευγενικά θέλω να πει, π.χ. το θέλει έτσι γιατί τρέχει καλύτερα αυτό στο Α και Β πρόγραμμα η ότι άλλο πιστεύει.

Ας δει και λίγο από αυτό που συγκρίνει πολλά CPUs :

http://www.tomshardware.co.uk/charts/desktop-cpu-charts/3DMark06-CPU,370.html

Link to comment
Share on other sites

θέλω intel για να ξέρω τι μου γίνετε! (από amd δεν έχω ιδέα) το psu μου είναι

fsp 400watt. να ρωτήσω και κάτι άλλο? υπάρχει περίπτωση να βρω δυσκολία στο

να συνδέσω το psu μου με το mobo?

Link to comment
Share on other sites

θέλω intel για να ξέρω τι μου γίνετε! (από amd δεν έχω ιδέα) το psu μου είναι

fsp 400watt. να ρωτήσω και κάτι άλλο? υπάρχει περίπτωση να βρω δυσκολία στο

να συνδέσω το psu μου με το mobo?

υπάρχει μια πολύ μικρή περίπτωση το τροφοδοτικό σου να το αντέξει το σύστημα,καλύτερα πάρε τα όλα εκτός από το τροφοδοτικό και αν δεις ότι δεν τα σηκώνει,πάρε καινούργια τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μια πολύ μικρή περίπτωση το τροφοδοτικό σου να το αντέξει το σύστημα,καλύτερα πάρε τα όλα εκτός από το τροφοδοτικό και αν δεις ότι δεν τα σηκώνει,πάρε καινούργια τροφοδοτικο
FPS ή FSP? Αν είναι FPS θα το κατέταζα στα noname οπότε δεν ξέρω αν θα αντέξει dual core + 4670. Πιθανόν να αντέχει αλλά μην ελπίζεις και πολλά όσον αφορά το overclocking. Αν λέει FSP τότε μιλάμε για Fortron, υποθέτω, οπότε σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να μην αναβαθμίσεις PSU.

ναι αλλά κοίτα τι λεέι ο john!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.