Jump to content



Linos80 Oil Submerged Modded PC


Linos801442169065

Recommended Posts

Για το κονφετι, δεν καταλαβα τι εννοεις.

Fans ομως και καποια ακομα πραγματακια που θα συνθεσουν την "επισημη":p εμφανιση θα υπαρχουν!!!:D

Οτιδήποτε μπορεί να ρουφάνε τα fans και να το βγάζουν απ'την άλλη (μάλλον θα πρέπει να αποσυνδέσεις το fan του PSU όμως) για να έχεις.. waterflow :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Προτείνω τη χρήση αντλίας και ψυγείου που θα ψύχει το λάδι. Όπως κάνουμε στις υδροψύξεις μας δηλαδή. Η μόνη διαφορά θα είναι η έλλειψη μπλοκ. Θα βγαίνει το λάδι από το δοχείο, θα πηγαίνει σε ένα ψυγείο και θα ξαναμπαίνει στο δοχείο. Έχω δει κάπου στο internet πισί βυθισμένο στο λάδι αλλά θυμάμαι ότι διάβασα κάποιο σχόλιο σχετικά με το ότι σε θέμα θερμότητας ήταν οριακή η αποτελεσματικότητα επειδή ζεσταινόταν κάποια στιγμή το λάδι και δεν υπήρχε κάτι να το ξαναψύξει. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο οι γνωστές αντλίες που χρησιμοποιούμε στις υδροψύξεις θα είναι κατάλληλες για λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω τη χρήση αντλίας και ψυγείου που θα ψύχει το λάδι. Όπως κάνουμε στις υδροψύξεις μας δηλαδή. Η μόνη διαφορά θα είναι η έλλειψη μπλοκ. Θα βγαίνει το λάδι από το δοχείο, θα πηγαίνει σε ένα ψυγείο και θα ξαναμπαίνει στο δοχείο. Έχω δει κάπου στο internet πισί βυθισμένο στο λάδι αλλά θυμάμαι ότι διάβασα κάποιο σχόλιο σχετικά με το ότι σε θέμα θερμότητας ήταν οριακή η αποτελεσματικότητα επειδή ζεσταινόταν κάποια στιγμή το λάδι και δεν υπήρχε κάτι να το ξαναψύξει. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο οι γνωστές αντλίες που χρησιμοποιούμε στις υδροψύξεις θα είναι κατάλληλες για λάδι.

Σωστη παρατηρηση.

Για την περιπτωση μας ομως δε νομιζω πως τιθεται θεμα θερμοκρασιας γιατι θα χρησιμοποιηει motherboard με Atom.

@Throttler: Πιθανον να προλαβεις να το δεις και πριν το event εσυ...;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστει ουτε αντλια ουτε ψυγειο.

Θα λειτουργησει αψογα και χωρις να φτασει θερμοκρασιες ωστε να χρειαστουμε πατατες για τηγανισμα.:D

Στειλε ομως ενα τσουβαλακι να τις δωσουμε στο σουβλατζιδικο εκει διπλα που θα μας φερνει φαγητο για να αποφυγουμε τις κατεψυγμενες...:p

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφικο υλικο απο το event θα βγαζουμε στο site απο το πρωι μεχρι το βραδυ καθολη τη διαρκεια του event.

Με τα laptop και τα desktop τριγυρω και με αφθονο ασυρματο και ενσυρματο internet εκεινο το 4ημερο θα ειμαστε always ON!!!

Στο project τωρα:

Δυστυχως περιμενω ακομα το Intel D945GCLF μαζί με ενα μνημακι kingston 2GB τα οποια θα μου ερθουν Τεταρτη, και θα αποτελεσουν τον κορμο του project.

Stay tuned!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφικο υλικο απο το event θα βγαζουμε στο site απο το πρωι μεχρι το βραδυ καθολη τη διαρκεια του event.

Με τα laptop και τα desktop τριγυρω και με αφθονο ασυρματο και ενσυρματο internet εκεινο το 4ημερο θα ειμαστε always ON!!!

Και μόνο που θα συμμετέχει το ειδησεογραφικό τμήμα του φορουμ στην εκδήλωση φτάνει και περισσεύει, η ενημέρωση θα είναι άμεση και λεπτομερής! :033:

Όσο για το project, πραγματικά με τα όσα έχω διαβάσει είμαι πολύ περίεργος να δω το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ενυδρειο ειναι σχετικα μικρο.

Τοσο ωστε να χωραει το μηχανακι μας και να μπορει να τοποθετηθει επανω στο γραφειο μας.

Το μηχανακι δεν προοριζεται για games οποτε θα αρκεστουμε στην onboard vga του.

Η χρηση ψυγειου και αντλιας του φιλου Γιαννη ειναι μια ιδεα που πιθανοτατα θα υλοποιηθει την ανοιξη, λιγο πριν το καλοκαιρι οποτε οι θερμοκρασιες θα ανεβαινουν επικινδυνα ακομα και για τον atom.;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το συγκεκριμένο project ... θα το προτιμούσα χωρίς καπάκι από πάνω.

Θα έριχνα μέσα και 3-4 παιδικά παπάκια ... να κόβουν βόλτες :046:

Στο λάδι...; Εγώ καμιά πατάτα τηγανιτή ή κανένα παϊδάκι θα έριχνα.... :046:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το συγκεκριμένο project ... θα το προτιμούσα χωρίς καπάκι από πάνω.

Θα έριχνα μέσα και 3-4 παιδικά παπάκια ... να κόβουν βόλτες :046:

Εξαιρετικη ιδεα Τασο.

Αρχικα λεγαμε για πλαστικα ψαρακια γιατι ταιριαζουν.

Πιθανον ομως να βαλουμε παπακια αν δεν βρουμε ψαρακια...:D

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικα λεπτα εφτασε στο γραφειο μου το Intel D945GCLF μαζί με ενα μνημακι kingston 2GB.

Ηδη στο αυτοκινητο εχει φορτωθει κι ενα μπετονι λαδι μετασχηματιστη, το οποιο ελπιζω να εχει την συμπεριφορα που ολοι θελουμε.:D

Εχω χρονο μπροστα μου, μια που ερχεται και το ΣΚ να τελειωσω.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.