Jump to content



Fanless Cooling


Blackjim

Recommended Posts

Λοιπον εγω χθες πηρα την tower 112 της thermaltake και την εχω πανω στον athlon μου ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ fan και δουλευει αψογα εχω περιπου 36 βαθμους (σκεψου να βαλω και ανεμηστηρες).Η xp-120 ειναι απο αλουμινιο και οχι απο χαλκο και δεν ξερω αν θα κανει τοσο καλη δουλεια χωρις fan

Link to comment
Share on other sites

Η βάση της XP-120 είναι από επινικελωμένο χαλκό. Τα fins είναι από αλουμίνιο. Αυτός ο συνδυασμός είναι ο καλύτερος γιατί:

ο χαλκός έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα, αλλά αποβάλλει τη θερμότητα δύσκολα

το αλουμίνιο έχει μικρότερη θερμοχωρητικότητα, αλλά αποβάλλει τη θερμότητα εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ομως η xp-120 ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ανεμιστιρα να κρατησει τη θερμακρασια του επεξεργαστη της υπογραφης μου στους 36 βαθμους?Το λεω γιατι εγω το tower το εχω ΧΩΡΙΣ ανεμιστιρα και εχω αυτη τη θερμοκρασια στο cpu

Link to comment
Share on other sites

Είναι επινικελωμένος χαλκός (έχει όψη χρωμίου) και υπάρχει στη βάση. Το είπα παραπάνω, αλλά μάλλον δεν το είδατε...

Για του λόγου το αληθές, δείτε εδώ τα χαρακτηριστικά από το site της Thermalright:

Features:

# 120mm Recommended fan for maximum cooling capability

# Multiple heatpipes for well spread heat around aluminum fins

# Soldered fins to copper base (nickel plated) to make effective contact

# Light weight and easy installation

# Compatibility across multiple platforms (socket 478/754/939/940)

# Enormous wingspan gives extra cooling to MOSFET or NB chipset

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν τελικα βαλεις στην ψυχτρα 12αρη ,κοιταξε και κανενα αλλο fan εκτος απο Enermax, και εγω εχω την εντυπωση οτι οι Ενερμαξ ειναι καπως θορυβωδεις.Φυσικα καλο θα ειναι να ρυθμιζεις τις στροφες του με καποιο ρυθμιστικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από SlotKiller [09-03-2005 21:54]

Ειναι η τριτη φορα που γραφω οτι η XP 120 εχει ΒΑΣΗ ΧΑΛΚΟΥ, τα fins και τα heat pipes ειναι ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ, και ΟΛΗ Η ΨΥΧΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΗ.......

Πεστα χρυσόστομε....:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Ειναι η τριτη φορα που γραφω οτι η XP 120 εχει ΒΑΣΗ ΧΑΛΚΟΥ, τα fins και τα heat pipes ειναι ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ, και ΟΛΗ Η ΨΥΧΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΗ.......

μονο η βαsη ειναι νικελομενη ολο το αλλο ειναι αλουμινιο fins&heatpipes

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.