Jump to content



Fanless Cooling


Blackjim

Recommended Posts

στο γενικοτερο " noise reduction project " με το οποιο ασχολουμαι τελευταια :nuke: ( θελω να κανω το PC οσο πιο αθορυβο γινεται :zzz: ) επεσε το ματι μου σε ενα fanless για VGA απο thermaltake. :woot:

Thermaltake Schooner Fanless VGA Cooler

clg0009.jpg

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=8

το εψαξα λιγο κατα ποσον θα βολεψει για την 6800Gt μου αλλα δε βρηκα πουθενα λεπτομερειες.

Μπορει κανεις να μου πει αν αρκει για μια 6800GT το συγκεκριμενο Cooler?

δλδ θα χρειαστω κατι αλλο για τις μνημες της καρτας ή φτανει αυτο?

Επισης για τον Α64 3200+ ειμαι αναμεσα σε

Arctic Cooling Freezer 64

freezer64.jpg

και

Thermalright XP-120

xp120.jpg

εχει κανεις καποιο να μου προτεινει?

thanx

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Kαλή η XP-120 αλλά έλεγξε πρώτα να ταιριάζει στην μητρική σου (λόγω μεγέθους).

Προσωπικά πριν βάλω το νερό είχα μια SLK-948U με enermax 90άρη. Δεν άκουγα τίποτα εκτός από τον σκληρό και με το πλαινό ανοιχτό βέβαια.(δεν τον είχα και σε φουλ στροφές βέβαια.). Τώρα λόγω ανεμιστήρα του ψυγείου έχω περισσότερο θόρυβο και με ίδιες θεροκρασίες πάνω κάτω...

edit: Δεν υπάρχει μόνο η checkmate.gr

Σου είπα ο enermax με το ρυθμιστικό του είναι ΤΕΛΕΙΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Α, όσο για το VGA Cooler γιαί δεν στέλνεις κανά e-mail στην checkmate ή στο hacshop για να σου πουν αν ταιριάζει; Φυσικά αν δεν ξέρει κάποιος άλλος εδώ μέσα!

χμμ , μαλλον αυτο θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Για το δεύτερο ερώτημά σου θα σου πρότεινα δαγκωτό την ΧΡ 120 με κάποιον κάπως αθόρυβο ανεμιστήρα (έτσι κι αλλιώς οι 12άρηδες δεν κάνουν πολύ θόρυβο.

και εγω θα συνφονησω!!! παρτη ειναι κοριφη και αθορυβη αν το θες αλλα και για τελει αποδοση με κανα delta πανω

το μονο θεμα ειναι αν ειναι συνβατη με την μιτρικη σου .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Απλα η Checkmate ειναι σχετικα πολυ πιο ακριβη στα προιοντα της, απο αλλα καταστηματα...

τα παιδια ομως ειναι πολυ εξιπιρετικα και οτι τους ζητισεις σε βοηθανε ευχαριστα και οχι νε νια μουτσουνα μεχρι το πατομα σαν μερικους αλους που καμια μερα θα τους βαρεσω να ξηπνισουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

τα παιδια ομως ειναι πολυ εξιπιρετικα και οτι τους ζητισεις σε βοηθανε ευχαριστα και οχι νε νια μουτσουνα μεχρι το πατομα σαν μερικους αλους που καμια μερα θα τους βαρεσω να ξηπνισουν

Δεν εχω ψωνισει ποτε, αλλα συγκεκριμενα το Tagan 480W σε αυτους το εβρισκα 135, και στο HAC 115...μετα το βρηκα κ λιγο πιο φτηνα ακομη, αλλα το ειχα παρει ηδη κ η διαφορα δεν ηταν μεγαλη...καπου 110...

Link to comment
Share on other sites

ok , λοιπον κατεληξα στα εξης απο Hacshop :

- Thermalright Heatsink XP 120

- 3 X Fan 080 mm Arctic Cooling

- Fan Enermax 120 mm & FanControl

Τωρα για την 6800GT και την Thermaltake Schooner μαλλον θα την παρω απο το Checkmate.gr .

απ'οτι βλεπω καλυπτει μονο την GPU. για τις μνημες τι μπορω να κανω?

http://www.xtremecomputing.co.uk/review.php?id=128&page=5

Link to comment
Share on other sites

Η XP-120 ειναι κορυφη.

Παντως εγω για LGA775 παω για Collermaster Hyper 48 (Η XP βγαινει ακριβα αν θες και επιπλεον βαση) Με 18dB νομιζω οτι θα ειμαι καλα.

Την παιρνω αυτην την βδομαδα και την αλλη λεω να ποσταρω παλιες κια νεες temp.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για κάτι αντίστοιχο ψάχνομαι, από ψήκτρα και εγώ στην XP120 καταστάλαξα αλλά ο enermax κάνει θόρυβο ακόμα και κομμένος οπότε κοίταζα αυτόν : http://www.nvnews.net/reviews/silenx_ixtrema_fans/index.shtml

’λλα δεν ξέρω που να τον βρω, αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει εγώ θέλω 3 τέτοιους 12ρηδες. Αν ψήνεστε για ομαδική αγορα

Όσων αφορά για γραφικά κοιτάζω αυτό: http://www.aerocool.us/cooler/vga/vm101.htm

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris81 [Χθες, στις 23:16]

(Η XP βγαινει ακριβα αν θες και επιπλεον βαση)

Η XP retail είναι μαζί με βάση για την μετατροπή. Έκτος αν δεν κάνει αυτή που έχει για 775, άλλα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.