Jump to content



Ram 4GB αλλα τα xp Βλέπουν 3.25GB


Spirit1442169255

Recommended Posts

Έβαλα στην M/B Asus Rampage Extreme 4GB ram, δηλαδή 4 dimm DD3 1GB/1800 αλλα τα xp βλέπουν μονο 3.25GB. αυτό απότι έψαξα είναι φυσιολογικό γιατί τρέχω 32bit xp. αν έτρεχα 64bit xp θα τις έβλεπε σωστά. αυτό που μου είπαν ισχύει?

μήπως υπάρχει κάποιο πατσάκη που να το διορθώνει?

Παρόλο που βλέπει μειωμένη ram την διαχείριση της μνήμης την κάνει σωστά? η είναι καλύτερο να βάλω 2GB ram?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στην M/B Asus Rampage Extreme 4GB ram, δηλαδή 4 dimm DD3 1GB/1800 αλλα τα xp βλέπουν μονο 3.25GB. αυτό απότι έψαξα είναι φυσιολογικό γιατί τρέχω 32bit xp. αν έτρεχα 64bit xp θα τις έβλεπε σωστά. αυτό που μου είπαν ισχύει?

μήπως υπάρχει κάποιο πατσάκη που να το διορθώνει?

Παρόλο που βλέπει μειωμένη ram την διαχείριση της μνήμης την κάνει σωστά? η είναι καλύτερο να βάλω 2GB ram?

Ισχύει. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις 64bit λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στην M/B Asus Rampage Extreme 4GB ram, δηλαδή 4 dimm DD3 1GB/1800 αλλα τα xp βλέπουν μονο 3.25GB. αυτό απότι έψαξα είναι φυσιολογικό γιατί τρέχω 32bit xp. αν έτρεχα 64bit xp θα τις έβλεπε σωστά. αυτό που μου είπαν ισχύει?

μήπως υπάρχει κάποιο πατσάκη που να το διορθώνει?

Παρόλο που βλέπει μειωμένη ram την διαχείριση της μνήμης την κάνει σωστά? η είναι καλύτερο να βάλω 2GB ram?

Εγω απορώ Γιατι εφού εχετε 64 bit επεξεργαστές βάζετε 32μπιτα λειτουργικά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι.

Απόλυτα φυσιολογικό.

Στο γκουκλ θα βρεις και την αιτιολογία

http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit#Memory_limitations

σε windows που ξερω μονο ο μονος λογος για 64bit ειναι η ραμ ! Δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορα ταχυτητας...

Η διαφορά είναι εμφανής μόνο σε 64bit εφαρμογές, που για να δείξουν πραγματικά τα δόντια τους τα 64bit πρέπει να είναι (που κατά κανόνα είναι) κάτι βαρύ που παίρνει ώρα, όπως ένα rendering.

Αξίζει τον κόπο, τόσο για τη ram, όσο και για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

σε windows που ξερω μονο ο μονος λογος για 64bit ειναι η ραμ ! Δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορα ταχυτητας...

Ειναι NT class λειτουργικό και δεν ειναι μονο η μνημη Σταθεροτητα κλπ

Συμβατότητα.

Δεν εχω βρει κατι που να μην μου παιζει στα 64 bit

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορώ Γιατι εφού εχετε 64 bit επεξεργαστές βάζετε 32μπιτα λειτουργικά?

Έχω την εντύπωση οτι με τα 64bit windows δε βλεπεις και τρελλή διαφορά

στην απόδοση. Επιπλέον με Intel επεξεργαστή απ'οσο ξέρω πάλι δεν έχεις

μεγάλη διαφορά στην απόδοση απο τα 32bit στα 64bit. Με AMD έχω δει και

παραπάνω απο x2 αύξηση επίδοσης σε πέρασμα απο 32bit linux σε 64bit linux.

Παντως αν κάποιος έχει υπόψη του κάποιο link που να έχει μετρήσεις απο

διάφορα λειτουργικά 32bit και 64bit και για διάφορους επεξεργαστές θα

ήταν ενδιαφέρον...

Τέλος να πω οτι με 32bit linux υπάρχει δυνατότητα υποστήριξης

μνήμης > 4GB.

Link to comment
Share on other sites

στο λαπτοπ εχω 64αρια γιατι εχω 4γιγα μνημης και δουλευω πολυ photoshop, αλλα γενικα βλεπω οτι κατω απο 1400-1500 δεν πεφτει ακομη και αν δεν τρεχει τιποτα. απο θεμα συμβατοτητας δουλευουν τα παντα μονο με το divx εχω ενα ψιλοκολληματακι σε ορισμενα αρχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολλά προγράμματα που ενσωματόνονται στο μενού του δεξιού κλίκ δεν λειτουργούν στα 64-bit (xp ή vista):(

Αυτός είναι ο κύριος λόγος για μένα... Αρά ισχύει ότι δεν υπάρχει πλήρης συμβατότητα. Άντε στα xp αλλά και στα vista? Να ντρέπονται οι software developers που σε καινούριο λειτουργικό κάνανε διακρίσεις μεταξύ 32/64 bit.:011:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει και τα 4Giga σε 32bit σύστημα δεν έχει παρά να δοκιμάσει το παρακάτω - not free - ramdisk.

http://www.superspeed.com/desktop/ramdisk.php

Το εν λόγο ramdisk έχει την δυνατότητα να δει όλη την μνήμη που βλέπει και το BIOS. Οπότε αν τα Windows βλέπουν 3.25GB τα υπόλοιπα 0.75GB μπορούμε να τα κάνουμε ένα πολύ γρήγορο Ramdisk (επαναλαμβάνω ότι το BIOS πρέπει να βλέπει και τα 4Giga). Εκεί μπορεί να περαστεί το swap ή και να χρησιμοποιηθεί για εργασίες π.χ. στο Photoshop που αναφέρθηκε.

Δοκίμασα και κάποια άλλα Ramdisks αν και δεν φαίνονταν τελικά να ξεπερνάνε το όριο του λειτουργικού (32bit XP) κόβοντας όλη την μνήμη από την ήδη διαθέσιμη στο λειτουργικό.

Σχετικά με ένα από αυτά - απολύτως free - είναι το παρακάτω link

http://www.mydigitallife.info/2007/05/27/free-ramdisk-for-windows-vista-xp-2000-and-2003-server/

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πόση μνήμη βλέπει το BIOS ναι, ένα BIOS update θα βοήθαγε. Έχω παράδειγμα από Α8Ν32, αν θυμάμαι καλά την mobo, που είχε παλιό BIOS και έβλεπε μόλις 3GB και μετά την αναβάθμιση έβλεπε και τα 4GB.

Όσον αφορά τα Windows, όχι. Ο περιορισμός των Windows δεν αναιρείται με BIOS update. Είναι άσχετα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ έχω σε 32bit xp 4gb ram και μου αναγνωρίζει μόνο 3.25 αλλά είναι σχετικά μικρο το κακό αν σκεφτείς ότι και 64bit να είχα πάλη δε 8α έβλεπε 4gb αλλά 3.8.O λόγος είναι ότι κάθε ram dimm του 1gb δεν ειναι 1024mb αλλά 950mb....

Οπότε 4*950=3.800.Δηλαδή στην ουσία χάνω 600mb ram και όχι 800.Και αν είχα μόνο 3 dimm πάνω δε 8α ειχα 3gb αλλα 2,85....οποτε....:033:

Link to comment
Share on other sites

Οι στρογγυλοποιήσεις, που υποθέτω ότι κάνεις αυτή τη στιγμή, ισχύουν στους δίσκους μόνο. Στην RAM 1ΚΒ είναι κανονικότατα 1024bytes. Οπότε τα 4Giga ΕΙΝΑΙ 4Giga.

είσαι σίγουρος?συμφωνώ ότι το bios δείχνει στο 1gb 1024 αλλά έχεις ψάξει ποτέ ποσό πραγματικά χρησιμοποιούν τα windows? στο 1gb 950mb....ψαξε και θα δεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
είσαι σίγουρος?συμφωνώ ότι το bios δείχνει στο 1gb 1024 αλλά έχεις ψάξει ποτέ ποσό πραγματικά χρησιμοποιούν τα windows? στο 1gb 950mb....ψαξε και θα δεις....
Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; γιατί το PC μου έχει άλλη άποψη.

Vista64Bit+8GB ram (8*1024=8192), εμφανίζει : 8183, τα 9MB είναι δεσμευμένα στον kernel και το bios.

post-1837-1442175402,6022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.