Jump to content



ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ PHENOM ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΛΟΚΙΑ


viper1442169065

Recommended Posts

Κάποιες αρχικές φωτό από το στήσιμο των πραγμάτων σε γραφείο.Ακόμα δεν έχω κουτί.

Λοιπόν καταρχήν το τροφοδοτικό (Corsair 750) αν και το φοβόμουν είναι εντελώς αθόρυβο και έχει μόνο 1 ανεμιστήρα.

Η Saphire 4850 κάνει αρκετή φασαρία ακόμα και σε idle.Όμως με εντυπωσίασε το σύστημα Overdrive, καθώς ήμουν συνηθισμένος σε nvidia και δεν είχα δει τέτοιο πράγμα ξανά.Το άφησα κανένα 5λεπτό και ανέβασε τα ρολόγια σε 690/1188.Πιστεύω είναι καλά για αρχή και με μαμά ψύκτρα.

Στο θέμα OC τώρα.Να πω την αλήθεια έχω χαθεί από τις επιλογές της μητρικής.Ακόμα δεν έχω βάλει ούτε την υδρόψυξη και δουλεύω με τη μαμά ψύκτρα.Έτσι για ξεκίνημα ανέβασα απλά το fsb στο 215 από 200 και το multi στο 13,5 από 13.Με 300mhz που πήρα, κατέβασα για πλάκα 3sec στο superpi, το οποίο μου ακούγεται αρκετά καλό.Από 29 πήγα στο 26.Θέλω να πιστεύω ότι τα 22-23 θα έρθουν σχετικά εύκολα για μια καλή θέση και στο hwbot.

Ακόμα δεν έχω παίξει με διαιρέτη.

post-19-1442175140,1823_thumb.jpg

post-19-1442175140,3125_thumb.jpg

post-19-1442175140,4767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν έχω θέμα.Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά πάντως δεν είναι θέμα OC.

Έχω γενικό πρόβλημα με προγράμματα.

Εγκατέστησα AQUAMARK και 3DMARK06.

Το Aquamark ναι μεν τρέχει, αλλά μόλις τελειώσει και πάνει να βγάλει τα αποτελέσματα σκάει στο desktop με κάποιο μήνυμα για

ΤERMINATION: Exception Caught

Code: EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION

Info: The thread tried to read from or write to a virtual address for which it does not have the appropriate access.

Επίσης το 3DMARK06 1.1 δεν ξεκινάει καν.Ανοίγει αυτό το παραθυράκι που βγαίνει στην αρχή και μένει εκεί το πράγμα.Δεν κολλάει το Pc ούτε βγάζει error.Στο Task manager μέχει κολλημένο το cpu usage στο 25%, χωρίς να κάνει κάτι άλλο.

Όλοι οι drivers είναι updated.Μήπως υπάρχουν τίποτα άλλο που πρέπει να περάσω??

Έχω αρχίσει και μετανιώνω που πέρασα σε ATI/AMD πλατφόρμα.Με nvidia δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα..

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις. Δες εδω και ολα θα πανε καλα. Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα τα παιδια εδω στο φορουμ μου εδωσαν την λυση οποτε τωρα την δινω σε σενα :D.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=6840&highlight=aquamark

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις. Δες εδω και ολα θα πανε καλα. Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα τα παιδια εδω στο φορουμ μου εδωσαν την λυση οποτε τωρα την δινω σε σενα :D.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=6840&highlight=aquamark

By RASTA

Ανησυχώ γιατί το έχω ήδη κάνει και δεν άλλαξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το Aquamark ναι μεν τρέχει, αλλά μόλις τελειώσει και πάνει να βγάλει τα αποτελέσματα σκάει στο desktop με κάποιο μήνυμα για

ΤERMINATION: Exception Caught

Code: EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION

Info: The thread tried to read from or write to a virtual address for which it does not have the appropriate access.

Επίσης το 3DMARK06 1.1 δεν ξεκινάει καν.Ανοίγει αυτό το παραθυράκι που βγαίνει στην αρχή και μένει εκεί το πράγμα.Δεν κολλάει το Pc ούτε βγάζει error.

Στα ποσα εχεις τις μνημες και τρεχουν?Αν τις κατεβασεις χαμηλοτερα βγαινει το bench?

Δεν νομιζω οτι εχουν προβλημα...μαλλον δεν μπορουν να τρεξουν το bench εκει που τις εχεις κλοκαρει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα εχεις τις μνημες και τρεχουν?Αν τις κατεβασεις χαμηλοτερα βγαινει το bench?

Δεν νομιζω οτι εχουν προβλημα...μαλλον δεν μπορουν να τρεξουν το bench εκει που τις εχεις κλοκαρει.

stealth

Οι μνήμες είναι στα 215χ2, δηλαδή πολύ κάτω από τα spec τους με 1,9-2 volt.

Και στα 205, τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Χτες ξεκίνησα να βάζω σιγά σιγά τα πράγματα μέσα στο HAF.

Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

-Το καλύτερο είναι ότι όλες οι κάρτες pci-e και pci μπαίνουν και κλειδώνουν στη θέση τους χωρίς ούτε 1 βίδα!:001: Έχει ειδικό κόλπο ώστε να τις σταθεροποιεί στο πίσω μέρος.

-Επίσης τα cd drives μπαίνουν χωρίς βίδες.Έχει ένα ειδικό κουμπί που πατώντας το, βγαίνουν κάτι καρφιά στο πλάι και κρατούν όλο το drive.Πατώντας το πάλι, οι συσκευές ελευθερώνονται.

-Ο σκληρός δίσκος μπαίνει σε ειδική θέση που πάλι μια ειδική βάση περιέχει 4 καρφιά που κρατούνε σταθερό τον δίσκο.Επίσης επειδή είναι πλαστική η βάση, δεν υπάρχουν και κραδασμοί.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι με τη μητρική και το λεγόμενο κενό που κάνει η μεταλική πλακέτα στο πίσω μέρος που υποτίθεται ότι σου επιτρέπει να αλλάζεις τις ψύκτρες της CPU, χωρίς να χρειάζεται να ξωλώνεις μητρική κάθε φορά.

Δυστυχώς δεν ισχύει για την Μ3A79-T, καθώς οι 2 κάτω βίδες καλύπτονται και δεν μπορείς να τις βγάλεις..

Link to comment
Share on other sites

Χτες ξεκίνησα να βάζω σιγά σιγά τα πράγματα μέσα στο HAF.

Ωραίος - πηγαίνω για το ίδιο κουτί και όσα λες με χαροποιούν ιδιέταιρα :033:

Επίσης, για το θόρυβο της VGA, είδα πως έχεις την Sapphire :

PER.510675.jpg

Ξέρουμε αν η ASUS είναι πιο ήσυχη;

PER.513347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος - πηγαίνω για το ίδιο κουτί και όσα λες με χαροποιούν ιδιέταιρα :033:

Επίσης, για το θόρυβο της VGA, είδα πως έχεις την Sapphire :

PER.510675.jpg

Ξέρουμε αν η ASUS είναι πιο ήσυχη;

PER.513347.jpg

Δεν ξέρω για την ASUS αλλά ξέρω ότι θα πέσει BIOS Editing για να βελτιωθούν οι στροφές.Διάβασα ότι με σωστή διαχείρηση από το BIOS οι θερμοκρασίες μπορούν να πέσουν και σε idle αλλά και σε full και με λιγότερη φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

είναι φασαριόζικο όσο λένε επειδή είναι διάτρητο?

Δεν ξέρω που το είδες, καθώς σε όλα τα reviews το έχουν ως αρκετά αθόρυβο, αλλά τώρα που το είδα και εγώ είναι εντελώς αθόρυβο.

Να φανταστείς οι στροφές των 23άρηδων είναι περίπου 600 στροφές, σύμφωνα με το fan regulator.

Link to comment
Share on other sites

u know coble management? :hehe: ούτε το barcode απτο tubing δεν έχεις βγάλει πάντως! Ολόφρεσκο!

Από καλώδια είναι όλα κρυμμένα.

Κάτι μαύρα λεπτά που βλέπεις είναι αισθητήρες θερμοκρασίας έξτρα.

Το barcode των σωληνών το ξέχασα!!:001:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.