Jump to content



ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ PHENOM ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΛΟΚΙΑ


viper1442169065

Recommended Posts

Ρε παιδιά τι έγινε με το ΠΛΑΙΣΙΟ?

Έφερε το HAF ίσα για να το τσιμπήσω και μετά το έβγαλε από το site???

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?Manufacturer=CoolerMaster&category=69977695&catalog=20

To διαφήμιζε τόσο καιρό ό,τι θα το φέρει και μετά το ξέγραψε??Τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply
Ρε παιδιά τι έγινε με το ΠΛΑΙΣΙΟ?

Έφερε το HAF ίσα για να το τσιμπήσω και μετά το έβγαλε από το site???

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?Manufacturer=CoolerMaster&category=69977695&catalog=20

To διαφήμιζε τόσο καιρό ό,τι θα το φέρει και μετά το ξέγραψε??Τι γίνεται?

Το είδα και γώ. Μόνο στο magma το εμφανίζει το skroutz και μάλιστα στα... 171 euros παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Χτες ξεκίνησα να βάζω σιγά σιγά τα πράγματα μέσα στο HAF.

Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

-Το καλύτερο είναι ότι όλες οι κάρτες pci-e και pci μπαίνουν και κλειδώνουν στη θέση τους χωρίς ούτε 1 βίδα!:001: Έχει ειδικό κόλπο ώστε να τις σταθεροποιεί στο πίσω μέρος.

-Επίσης τα cd drives μπαίνουν χωρίς βίδες.Έχει ένα ειδικό κουμπί που πατώντας το, βγαίνουν κάτι καρφιά στο πλάι και κρατούν όλο το drive.Πατώντας το πάλι, οι συσκευές ελευθερώνονται.

-Ο σκληρός δίσκος μπαίνει σε ειδική θέση που πάλι μια ειδική βάση περιέχει 4 καρφιά που κρατούνε σταθερό τον δίσκο.Επίσης επειδή είναι πλαστική η βάση, δεν υπάρχουν και κραδασμοί.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι με τη μητρική και το λεγόμενο κενό που κάνει η μεταλική πλακέτα στο πίσω μέρος που υποτίθεται ότι σου επιτρέπει να αλλάζεις τις ψύκτρες της CPU, χωρίς να χρειάζεται να ξωλώνεις μητρική κάθε φορά.

Δυστυχώς δεν ισχύει για την Μ3A79-T, καθώς οι 2 κάτω βίδες καλύπτονται και δεν μπορείς να τις βγάλεις..

Να πω και εγώ για το δικό μου. μάλιστα θέλω και την βογθειά σας, γιατί οι μνήμες είδα τρέχουν στα 800 και όχι 1066. Με το που θα πάω σπίτι θα αρχίσω να ποστάρω εικόνες από το σύστημα.

Ο 9950 (125 Watt), μπήκε πάνω σε μία ASUS M3N78-EM μητρική. Πραγματικά έχει πάρα πολλές δυνατότητες, ψιλοχάθηκα με τα μενού που έχει. Οι μνήμες από που ορίζονται στα 1066, ξέρει κανείς? Ψύκτρα του έβαλα αυτό το "γομάρι", την ASUS SILENT SQUARE EVO, που είναι αθόρυβη. Σε idle μέσα από το bios είδα 38C, αλλά θέλω να το δω μέσα από το Everest καλύτερα. Για overclocking δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αφού ακόμα εγκαθιστώ προγράμματα και το βασικό δεν έχω βρει χρόνο να "παίξω" με τις ρυθμίσεις. Για κουτί του έβαλα το Armor της Thermaltake. Ωραίο κουτί, αλλά ο πλαϊνός ανεμιστήρας κάνει θόρυβο. Πάντως και αυτό έχει το ίδιο σύστημα με το HAF. Floppy και 5 1/4 συσκευές κουμπώνουν μέσα στις θέσεις και κρατιόνται από ένα πλαϊνό κουμπί, που όταν το πατάς τις απελευθερώνει κιόλας. Οι σκληροί μπαίνουν σε θήκες-συρταράκι πλαστικό και κρατάει τον σκληρό με δύο πλαστικά που κουμπώνουν στις θέσεις που είναι οι βίδες. Ωραίο και βολικό κόλπο, το μόνο κακό ότι αφήνει λίγο χώρο για το καλώδιο sata που συνδέει τον σκληρό με την μητρική. Επίσης έχουν βάλει στην άλλη άκρη της μητρικής την θέση που μπαίνει το καλώδιο του floppy, πράγμα καθόλου βολικό. Πάνω στη μητρική έβαλα τις KINGSTON KHX8500D2K2/2GN HYPERX NVIDIA SLI-READY 2GB, και τις δύο στο ίδιο χρώμα, άρα σε διαφορετικά channel. Δεν μου τρέχουν όμως στα 1066. Πρέπει να πειράξω κάτι στο bios? Όλα αυτά πέρνουν ρεύμα από ένα 600άρι τροφοδοτικό της Thermaltake, για να φτάνει το ρεύμα. Λειτουργικό έβαλα αυθεντικά Vista Ultimate SP1. Ο επεξεργαστής πάντως δεν τον έχω δει να "κολώνει" πουθενά. Παρακολουθώ από την sidebar των vista, τι "ζόρι" τραβάει ο κάθε πυρήνας, και εκτός από κάποιες φορές που έφτασε στο 100% ο πρώτος πυρήνας, δεν έχει φτάσει πάνω από 20%. Θέλει να τρέξω διαγνωστικά και τεστ, αλλά να βρω λίγο χρόνο. Αν μου πει και κάποιος τι να πειράξω στην μητρική....θα του ήμουν υπόχρεως :098:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ για το δικό μου. μάλιστα θέλω και την βογθειά σας, γιατί οι μνήμες είδα τρέχουν στα 800 και όχι 1066. Με το που θα πάω σπίτι θα αρχίσω να ποστάρω εικόνες από το σύστημα.

Ο 9950 (125 Watt), μπήκε πάνω σε μία ASUS M3N78-EM μητρική. Πραγματικά έχει πάρα πολλές δυνατότητες, ψιλοχάθηκα με τα μενού που έχει. Οι μνήμες από που ορίζονται στα 1066, ξέρει κανείς? Ψύκτρα του έβαλα αυτό το "γομάρι", την ASUS SILENT SQUARE EVO, που είναι αθόρυβη. Σε idle μέσα από το bios είδα 38C, αλλά θέλω να το δω μέσα από το Everest καλύτερα. Για overclocking δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αφού ακόμα εγκαθιστώ προγράμματα και το βασικό δεν έχω βρει χρόνο να "παίξω" με τις ρυθμίσεις. Για κουτί του έβαλα το Armor της Thermaltake. Ωραίο κουτί, αλλά ο πλαϊνός ανεμιστήρας κάνει θόρυβο. Πάντως και αυτό έχει το ίδιο σύστημα με το HAF. Floppy και 5 1/4 συσκευές κουμπώνουν μέσα στις θέσεις και κρατιόνται από ένα πλαϊνό κουμπί, που όταν το πατάς τις απελευθερώνει κιόλας. Οι σκληροί μπαίνουν σε θήκες-συρταράκι πλαστικό και κρατάει τον σκληρό με δύο πλαστικά που κουμπώνουν στις θέσεις που είναι οι βίδες. Ωραίο και βολικό κόλπο, το μόνο κακό ότι αφήνει λίγο χώρο για το καλώδιο sata που συνδέει τον σκληρό με την μητρική. Επίσης έχουν βάλει στην άλλη άκρη της μητρικής την θέση που μπαίνει το καλώδιο του floppy, πράγμα καθόλου βολικό. Πάνω στη μητρική έβαλα τις KINGSTON KHX8500D2K2/2GN HYPERX NVIDIA SLI-READY 2GB, και τις δύο στο ίδιο χρώμα, άρα σε διαφορετικά channel. Δεν μου τρέχουν όμως στα 1066. Πρέπει να πειράξω κάτι στο bios? Όλα αυτά πέρνουν ρεύμα από ένα 600άρι τροφοδοτικό της Thermaltake, για να φτάνει το ρεύμα. Λειτουργικό έβαλα αυθεντικά Vista Ultimate SP1. Ο επεξεργαστής πάντως δεν τον έχω δει να "κολώνει" πουθενά. Παρακολουθώ από την sidebar των vista, τι "ζόρι" τραβάει ο κάθε πυρήνας, και εκτός από κάποιες φορές που έφτασε στο 100% ο πρώτος πυρήνας, δεν έχει φτάσει πάνω από 20%. Θέλει να τρέξω διαγνωστικά και τεστ, αλλά να βρω λίγο χρόνο. Αν μου πει και κάποιος τι να πειράξω στην μητρική....θα του ήμουν υπόχρεως :098:

Κοίτα βασικά αυτές οι μητρικές δουλεύουν μια χαρά στο AUTO αν δεν έχεις σκοπό να το ψάξεις τρελά με OC κλπ.

Οπότε γενικά άστα όλα όπως είναι και αν θες κάτι συγκεκριμένο ρώτα εδώ.Πάντως κακώς πήρες παλιότερη μητρική.

Σχετικά με τις μνήμες:τι διαιρέτη έχεις στο CPUz?Επίσης είσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει τις 1066 αυτή η μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βασικά αυτές οι μητρικές δουλεύουν μια χαρά στο AUTO αν δεν έχεις σκοπό να το ψάξεις τρελά με OC κλπ.

Οπότε γενικά άστα όλα όπως είναι και αν θες κάτι συγκεκριμένο ρώτα εδώ.Πάντως κακώς πήρες παλιότερη μητρική.

Σχετικά με τις μνήμες:τι διαιρέτη έχεις στο CPUz?Επίσης είσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει τις 1066 αυτή η μητρική?

Υποδοχές Μνήμης: 4 x DDR2 667/800/1066(O.C.) με δυνατότητα επέκτασης έως 8GB (dual channel, 240-pin). Σημ: Λόγω περιορισμού των AMD επεξεργαστών οι μνήμες 1066 υποστηρίζονται μόνο σε AM2+ CPU και μόνο ένα DIMM ανα channel. (σε συστήματα Windows XP και Vista 32-bit η διαθέσιμη μνήμη ενδέχεται να είναι μικρότερη των 4GB λόγω περιορισμού του chipset, σε Windows XP και Vista 64-bit δεν υπάρχει κάποια δέσμευση). (Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τα συμβατά μοντέλα από το site του κατασκευαστή).

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522654

Τις μνήμες έβαλα τώρα από το bios να είναι στα 533, οπότε υποθέτω θα είναι στα 1066 πια. ΑΠλώς επειδή δεν άντεξα περισσότερο από δύο μέρες τα vista, μέχρι να βάλω τα ΧΡ χθες, δεν πρόλαβα να δω εάν υπάρχει αλλαγή. Παλιά μητρική...γιατί? Απ' ότι βλέπω μια χαρά είναι :105:

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522654

Τις μνήμες έβαλα τώρα από το bios να είναι στα 533, οπότε υποθέτω θα είναι στα 1066 πια. ΑΠλώς επειδή δεν άντεξα περισσότερο από δύο μέρες τα vista, μέχρι να βάλω τα ΧΡ χθες, δεν πρόλαβα να δω εάν υπάρχει αλλαγή. Παλιά μητρική...γιατί? Απ' ότι βλέπω μια χαρά είναι :105:

Καλή είναι, απλά η M3A79 είναι με νεότερο τσιπάκι και τα πάει και καλύτερα στο OC με το ΑCC.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γιατί δεν μπορώ να χτυπήσω 1066 στις μνήμες μου???

Είναι 1000αρες και παίζουν μέχρι 940 με 4αρια.

Γύρισα όλα τα timings σε 5αρια και αφού τις έβαλα στα 1066 έκανα reboot.Το fsb στα 200.E, to pc δεν μπούταρε καν.Ούτε με restart δούλευε.

Ήθελε clear cmos για να προχωρήσει..

Γιατί όμως τόσο ζόρι??

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 4 DIMMs δικαιολογείται γιατί για 1066 θες 256Bit bus(που δεν έχουν τα τωρινά cpus γενικά). Σε εμένα κάνει boot απλά κολλάει, (4x2GB) με τις Corsair Dominator. Είχα καταφέρει max OC, 270x12.5=3375MHz και οι μνήμες να τρέχουν 540MHz(1080) αρκετά σταθερά για bench.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν κρατάει το 533 σαν ταχύτητα με τίποτα. Έβαλα τα timings στο 5-5-5 manually, αλλά άμα βάλω την συχνότητα στα 533, κολλάει και δεν μπουτάρει. Υπόψη έχω δύο μόνο μνήμες 2x2GB

Link to comment
Share on other sites

Eγώ 2χ1gb παίζω και πραγματικά είναι κουλό να κολλάει τόσο άσχημα το pc και να μην μπορεί να bootarei καν..

Και έχω δώσει και ρεύμα (που σίγουρα δε χρειάζεται).

Να έχει θέμα με το Multi??Να μην παίζει σε 16 και να θέλει πιο χαμηλό multi για 1000?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού μπήκε και η αντλία D5 πάνω, είπα να προσθέσω μερικές φωτό από το νέο σύστημα.

Καταρχήν να επιβεβαιώσω ότι ακόμα και στο επίπεδο 5 max) δεν ακούγεται καθόλου.

Γενικά το pc πλέον είναι 100% αθόρυβο και πραγματικά δεν καταλαβαίνεις αν δουλεύει ή όχι.

Το νέο concept ήταν το ακόλουθο:

-Να μπει σε κουτί μέσα η αντλία για να μη φαίνεται

-Να μπει από πάνω το παλιό τανκ (τάπερ)

-Να κοπούνε οι αντίστοιχοι σωλήνες

-Να περαστούνε τα καλώδια ρεύματος μέσα στο pc, αφού η αντλία είναι εκτός κουτιού.

Μερικές φωτογραφίες από την ετοιμασία και το τελικό αποτέλεσμα:

23112008045zo3.th.jpg

23112008046oe1.th.jpg

Και κάποιες θερμοκρασίες για να δούμε τι κάναμε.

DEFAULT ΧΡΟΝΙΣΜΟΙ:

23112008050sf2.th.jpg

OC για καθημερινή χρήση:

23112008051de9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός! Η καθημερινή χρήση OC περιλαμβάνει και τον μαγνητισμό της οθόνης; :p πως βγήκε λίγο μοβ η φωτογραφία;

BTW πολύ ενδιαφέρον αυτό, να είναι η αντλία σε κουτί και πάνω η δεξαμενή(εξωτερικά), θα με βολέψει κάτι τέτοιο αν μεταφέρω το PC μου σε rack(λόγω περιορισμένου χώρου).

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μιας μικρής διαροής στο τάπερ στην ένωση με τον σωλήνα που τραβάει η αντλία το νερό, σκέφτομαι να το αλλάξω.

Παρόλο που έχω περάσει 2 στρώματα σιλικόνη, βλέπω ότι έχω μια πολύ μικρή διαροή από το κάτω μέρος.Η σιλικόνη δε φαίνεται ωστόσο να έχει μαλακώσει..

Για να μην το διακινδυνεύσω όμως, σκέφτομαι την έτοιμη λύση.

Έχετε να προτείνετε κανένα φτηνιάρικο τανκ για την περίσταση?Μιλάμε για εξωτερική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Δηλαδή για καινούριο κουτί το βλέπεις καλό κι αθόρυβο αλλά κι λειτουργικό;

Μπορείς να χειριστείς εύκολα το εσωτερικό του;Ρωτάω γιατί το έχω σταμπάρει για αγορά κι εγώ..Όσο για το πλαίσιο έχει φέρει stacker σε έκδοση της nvidia.

Δεν ξέρω πώς να ανεβάσω link οπότε κάνε τον κόπο κι δες το μόνος σου αν θες:033:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Δηλαδή για καινούριο κουτί το βλέπεις καλό κι αθόρυβο αλλά κι λειτουργικό;

Μπορείς να χειριστείς εύκολα το εσωτερικό του;Ρωτάω γιατί το έχω σταμπάρει για αγορά κι εγώ..Όσο για το πλαίσιο έχει φέρει stacker σε έκδοση της nvidia.

Δεν ξέρω πώς να ανεβάσω link οπότε κάνε τον κόπο κι δες το μόνος σου αν θες:033:

Όλα αυτά τα 3 που αναφέρεις ισχύουν.Δεν υπάρχει ο παραμικρός θόρυβος, υπάρχει άπλετος χώρος (έχω δει συστήματα υδρόψυξης που πέρα από το ψυγείο όλα τα άλλα τα έχουν κρύψει) και άμα ρωτήσεις όσους το έχουν, κανείς δεν έχει να πει κάτι αρνητικό.Το θέμα με το tray που δεν ταιριάζει με τη μητρική, όντως δεν είναι και κάτι το φοβερό..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σας πω τι μου έβγαλε το wattometrο που έβαλα πάνω.

Γενικά παίζω σε idle στα 330watt περίπου.

Όταν το pc φορτώνει τα windows με τη γνωστή μπαρίτσα βλέπω να φτάνει και 500watt.Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί ζορίζεται τόσο εκεί.

Τέλος όταν παίζω games και άρα είναι σε full load έχω δει μαξ 520 watt.

Άρα θα έβγαζα μια χαρα και με το 650watt psu, αλλά οκ και στα 750 καλά είμαι για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σας πω τι μου έβγαλε το wattometrο που έβαλα πάνω.

Γενικά παίζω σε idle στα 330watt περίπου.

Όταν το pc φορτώνει τα windows με τη γνωστή μπαρίτσα βλέπω να φτάνει και 500watt.Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί ζορίζεται τόσο εκεί.

Τέλος όταν παίζω games και άρα είναι σε full load έχω δει μαξ 520 watt.

Άρα θα έβγαζα μια χαρα και με το 650watt psu, αλλά οκ και στα 750 καλά είμαι για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Προχτές χτύπησα μαξ 620watt οπότε μάλλον δε θα την παλευε σε τέτοια φάση το 650watt psu.Πραγματικά πολύ ζόρι η όλη φάση:087:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.