Jump to content



ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ PHENOM ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΛΟΚΙΑ


viper1442169065

Recommended Posts

Όπως θα το έχετε μυριστεί κάποιοι, πάω για να φτιάξω ένα νέο και δυνατό σύστημα με PHENOM που θα παίξει όσο γίνεται πιο ψηλά με νεράκι.

Μετά από αρκετές κουβέντες με DELLMAN είμαι ανάμεσα στα παρακάτω κομμάτια.

Παρακαλώ για τα σχόλια σας, καθώς και προτάσεις..

  • CPU: AMD PHENOM 9950
  • RAM: TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz Dark
  • VGA: Sapphire HD 4850 SVGA (PCI-Express, 512MB)
  • PSU: Corsair 750W CMPSU-750TXEU
  • MOBO: Asus M3A79-T Deluxe review
  • CASE: CoolerMaster Haf 932 Black
  • HARD DISK: Seagate 500GB HDD (32MB Buffer,7200 rpm, Sata, ST3500320AS)
  • BLOCK: D-TEK Fuzion V2 CPU Waterblock

Το μαλλί πάει στα 820€ μαζί με κάτι παρεμφερή.

Πώς τα βλέπετε?

Εγώ το μόνο θέμα που έχω είναι με τη CPU.Παίζουν παρτίδες και πρέπει να ψάξω για συγκεκριμένα κομμάτια?

Δυστυχώς σε αυτό το review http://oktabit.foracamp.gr/content/asus-m3a79-t-deluxe-review

δεν πήγε ο 9950 πάνω από 230 bus.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Μια χαρα συστημα ειναι.

Τωρα για τoν επεξεργαστη δεν ξερω αν παιζουν διαφορετικα stepping και τι διαφορες εχουν,ψαξτο λιγο στο XS.

Για το FSB δεν νομιζω οτι φταιει ο επεξεργαστης αλλα η μητρικη.

Παντως με τον deneb ενα-δυο μηνες μακρια δεν θα το εχτιζα τωρα αν δεν ηταν μεγαλη αναγκη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα συστημα ειναι.

Τωρα για τoν επεξεργαστη δεν ξερω αν παιζουν διαφορετικα stepping και τι διαφορες εχουν,ψαξτο λιγο στο XS.

Για το FSB δεν νομιζω οτι φταιει ο επεξεργαστης αλλα η μητρικη.

Παντως με τον deneb ενα-δυο μηνες μακρια δεν θα το εχτιζα τωρα αν δεν ηταν μεγαλη αναγκη.

stealth

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά παίζουν διάφοροι παράγοντες..

Πότε θα βγει ο DENEB?Λένε για 2009.

Και σε τι τιμή?Όταν βγούνε και τα νορμάλ κομμάτια είναι στα 200€, δε θα μπορώ να πλησιάσω καν.

Επίσης με αυτή τη μητρική, θα μπορώ 1 χαρά να βάλω πάνω τους DENEB με DDR2 μνήμες.Άλλωστε η μητρική είναι ολοκαίνουρια και μια χαρά θα παίζει και τους DENEB.

Για τη μητρική, αν διάβασες το review, φάνηκε ότι έχει πολύ άνεση η μητρική αλλά το cpu φρέναρε την όλη κατάσταση..Εδώ με το 790GX είχαν πάει το bus στα 260.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με αυτή τη μητρική, θα μπορώ 1 χαρά να βάλω πάνω τους DENEB με DDR2 μνήμες.Άλλωστε η μητρική είναι ολοκαίνουρια και μια χαρά θα παίζει και τους DENEB.

Για τη μητρική, αν διάβασες το review, φάνηκε ότι έχει πολύ άνεση η μητρική αλλά το cpu φρέναρε την όλη κατάσταση..Εδώ με το 790GX είχαν πάει το bus στα 260.

Aν μπορει να τρεξει τους καινουργιους επεξεργαστες στα 45nm τοτε ενταξει.

Το review το διαβασα και ειδα οτι ο επεξεργαστης πηγε στα 3.3GHz οποτε αν δεν μπορει να κανει 330 FSB X 10 multi =3.300MHz γιατι να φταιει ο επεξεργαστης?

Μπορει και να κανω λαθος αλλα πιο πολυ στην μητρικη και το chipset φαινεται οτι ειναι το προβλημα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αλλη μια φορα που θα χαλασω το chi σε ατομο...

Ειχα phenom 9950+Asus M3A79-T+2X1GB τις μνημες που βλεπεις στην υπογραφη.Ουτε μια μερα δεν τα κρατησα,τα εστειλα πισω...ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ...

Οταν εχει συνηθησει να πειραζεις ενα fsb και απλα να πηγαινει καργα και ολα να δουλευουν ρολοι,το συγκεκριμενο combo απλα ηταν για πολλες μαπες.

ΟΥΤΕ 2.8 δεν πηγαινε...Πες επεσα σε banana...και 3.2 να πηγαινε...so what...

Οταν εχεις 3.6 q6600 γιατι να παρεις τον phenom...για τον IMC???Καλο,ωραια καραμελα τοσο καιρο αυτη,ειδα και τον IMC...τα ιδια με τον celeron ειναι η αποκριση

Καλα για την μητρικη δεν το συζητω...εχει πλακα!!!Ακομη πιο πλακα εχει η AMD που εβγαλε και καλα sb750 με ACC για κλοκια....αρε μουτζα που θελουν.

Το μηχανημα καλο θα ειναι(αν και ο controller ειναι χειροτερος απο ICH9) αλλα μην περιμενεις τρελα κλοκια.

Ειλικρινα παρε ενα q6600...ειναι καλυτερος μαν...δεν στο λεω επειδη γουσταρω ιντελ!Απλα θες overclock και παιρνεις phenom??....αμα τον γουσταρεις παρτον για μαμα...για μαμα καλος ειναι...

Αυτα και καλες αγορες.

ΥΓ:Δεν λεω ποιος αλλα καποιος μου ειπε το εξης χαριτωμενο!!Επειδη θες να πας και ψηλα με νερακι..

phenom 9950 black@3300 on air -3310 on water -3350 on phase.Και δεν εχει cold bug,εχει μπρικι bug:P

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια.

Ανοιγει 210 fsb(ξερω ο AMD δεν εχει fsb αλλα μεχρι και η μητρικη στο bios fsb λεει σε παρενθεση για να καταλαβαινομαστε) ολα καλα.Απο κει και πανω με ΗΤ link και multi χαμηλα-ψηλα,απο δω απο κει...ουτε στα 220 δεν επαιζε.Ενοειται απενργοποιημενη η onboard καρτα γραφικων.Ρευματα δεν πειραξα....wtf...αμα ειναι για τα 220 να θελουμε ταση,καλυτερα να το βαψουμε μπλε.Αστα πονεμενη ιστορια...ευτυχως δεν μου στοιχησε λεφτα.

Τωρα μπορει να πει κανεις οτι δεν ξερω να το "παλεψω" σωστα,δεν εχω προβλημα να το δεχτω.Του ευχομαι ωστοσο καλα κλοκια απο καθε αποψη :D

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια.

Ανοιγει 210 fsb(ξερω ο AMD δεν εχει fsb αλλα μεχρι και η μητρικη στο bios fsb λεει σε παρενθεση για να καταλαβαινομαστε) ολα καλα.Απο κει και πανω με ΗΤ link και multi χαμηλα-ψηλα,απο δω απο κει...ουτε στα 220 δεν επαιζε.Ενοειται απενργοποιημενη η onboard καρτα γραφικων.Ρευματα δεν πειραξα....wtf...αμα ειναι για τα 220 να θελουμε ταση,καλυτερα να το βαψουμε μπλε.Αστα πονεμενη ιστορια...ευτυχως δεν μου στοιχησε λεφτα.

Τωρα μπορει να πει κανεις οτι δεν ξερω να το "παλεψω" σωστα,δεν εχω προβλημα να το δεχτω.Του ευχομαι ωστοσο καλα κλοκια απο καθε αποψη :D

Eσύ μιλάς για την ASUS M3A78-T (790GX/SB750) που είναι η χειρότερη μητρική για o/c σους phenom! Δεν τους ανεβάζει καθόλου!

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=149&l3=731&l4=0&model=2321&modelmenu=1

Eνώ ο φίλος μας μιλά για την ASUS M3A79-T (790FX/SB750) που είναι κορυφαία και δίνει πολλά!

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=149&l3=789&l4=0&model=2503&modelmenu=1

Αρα άτοπο το σκεπτικό!! O PHENOM ανεβαίνει πολύ καλά με άλλες μητρικές!!! Επίσης θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο από ότι ο q6600 σε τάσεις κ.λ.π.! Με το OVERDRIVE τα πράγματα είναι ποιο ευκολα!

Εγώ έχω τον q6600 εδώ και 8 μήνες και πριν 5 μέρες πήρα τον 9950be!

Mια ψήφος στον 9950 παρακαλώ και με μεγάλη διαφορά!!

Επίσης σε όλα όσα λετε βάλτε μέσα και την αναβαθμίσημη πλατφόρμα που δίνει ο PHENOM!!! Βαζεις έναν deneb αργότερα και δεν πετάς την πλατόφρμα σου για να αναβαθμιστείς!

ΕDIT! Υπάρχουν δυο 9950be !

Ο πρώτος έχει κωδική ονομασία : HD995ZFAJ4BG

και ο δεύτερος : HD995ZXAJ4BGH (δεν υπάρχει στην Ελλάδα ακόμα!)

Για μνήμες προτίμησε τις παρακάτω που είναι κορυφαίες στα 4gb!!!!! Αν θες 2gb κοίτα να θέλουν χαμηλή τάση!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554045

Link to comment
Share on other sites

@Nos-Dio, δεν έχεις ψαχτεί ΚΑΘΟΛΟΥ σε OC και τον 9950, όσο ψάχτηκες με τον άλλο cpu που λες, και συμφωνώ με τον takis82.

Δεν είναι το ίδιο όταν έχεις να κάνεις με IMC + επιπλέον Northbridge στην CPU + HT link από το να βαράς fsb σε intel που δεν έχει τίποτα από τα 3 και είναι ποιο αργός σε multicore προγράμματα που εκεί φαίνεται τι CPU έχεις(όχι κάτι παρακμιακά spi-32Bit-single core, αυτά δεν μας αφορούν, ούτε είναι σοβαρά benchmarks).

Όσο αφορά το SB750, ίσως και να μην είναι και το καλύτερο, αλλά ένας Sata2 raid controller σε PCI-E 4x/8x που σου δίνει RAID 0/1/5/10 και έχει 8 η 4 θύρες θα συμφέρει σε κάθε περίπτωση αν κυνηγάς την απόλυτη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Nos-Dio το είδες καθόλου το link πιο πάνω που έχω δώσει?

Η ίδια η εταιρεία βλέπει ότι πάει 230, ενώ άλλη μητρική πήγε άλλον 9950 στα 260..

Και συ λες ότι δεν πάει ούτε 220.

Συμφωνώ ότι ακόμα είναι νωρίς για να κρίνουμε αλλά ειδικά το θέμα OC πιστεύω ότι αν δεν το έχεις με αυτή τη μητρική δεν το έχεις με καμία.Άλλο αν παίζουν μπανάνες Phenom.

Τελικά ποιο από τα 2 ψάχνω?

Ο πρώτος έχει κωδική ονομασία : HD995ZFAJ4BG

και ο δεύτερος : HD995ZXAJ4BGH (δεν υπάρχει στην Ελλάδα ακόμα!)

Link to comment
Share on other sites

Aκυρο λοιπον ελεγα για αλλη μητρικη,να με συγχωρατε.

Απο εκει και περα ποσο θα παει ο phenom,μακαρι να σου φτασει 4ghz

Προσωπικα δεν εχω bench στο pc μου,ουτε καν παιχνιδια για αυτο εχω που εχω.Ωστοσο ειμαι ρεαλιστης,τις ιστοριες με τις δοκιμες τις εχω ξανακανει και εχω καταληξει σε ενα αποτελεσμα:Ποτε δεν ειχα τις αναμενομενες προσδοκιες.Τα πραγματα ειναι απλα και δοκιμασμενα,ξερεις μεσα σου τι θελεις και εισαι ευχαριστημενος.Μιας και παιρνεις καινουργιο υπολογισε εναν raptor η εναν SSD,θα δεις διαφορα.Περιμενω παρουσιαση!!

ποκεμον,μου δειχνεις ενα review σε παρακαλω??Να δω ποσο καλυτερος ειναι σε multicore??Ας πουμε ενας phenom 9950@3.2 με εναν q6600 3.6 που εχουν και την ιδια τιμη και περιπου οι περισσοτεροι φτανουν αυτες τις συχνοτητες.Μην κανεις τον κοπο να μου δειξεις μαμα συχνοτητες...μαμα δεν με απασχολει,ολα τα σκεφτομαι πουσαρισμενα οταν αγοραζω.Αν δεν βρεις στειλε μου το μαμα...σε πμ ολα πλιζ.

Link to comment
Share on other sites

Για μνήμες προτίμησε τις παρακάτω που είναι κορυφαίες στα 4gb!!!!! Αν θες 2gb κοίτα να θέλουν χαμηλή τάση!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554045

Θες να μου εξηγήσεις το σκεπτικό, γιατί όταν πάμε για 2gb, πρέπει να είναι χαμηλής τάσης οι μνήμες?Και πόσο πρέπει να είναι δηλαδή για να θεωρείται χαμηλή?

Αυτές που έχω βάλει εγώ στη λίστα είναι στα 2,3-2,4.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο πλησιάζει η ώρα για το νέο σύστημα, τόσο ψάχνω και τις επιλογές μου..

Κάπου όμως έχω αρχίζει και στραβώνω με το θέμα του κουτιού.

Ωραίο και λειτουργικό το HAF, αλλά ξενερώνω που σκέφτομαι που δεν έχει αποσπώμενη πλακέτα μητρικής, κάτι που είχε το κουτί μου Addtronincs που το είχα πάρει πριν 10-12 χρόνια..

Πείτε μου..Είμαι υπερβολικός?Μήπως δεν παίζει τόσο ρόλο και είναι εύκολο να μπαίνει και έτσι?

Ύπάρχουν και άλλες αντίστοιχες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα μέχρι 120€, που να προσφέρουν όσα το HAF αλλά και την αποσπώμενη πλακέτα?

Επίσης υπάρχει θέμα με τάσεις πάνω των 2 volt με τον Phenom, οπότε πρέπει να τις ξεχάσω τις teamgroup που παίζουν στα 2,3 default.

Έχουμε άλλες προτάσεις για 1066 και καλό OC?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει θέμα με τάσεις πάνω των 2 volt με τον Phenom, οπότε πρέπει να τις ξεχάσω τις teamgroup που παίζουν στα 2,3 default.

Έχουμε άλλες προτάσεις για 1066 και καλό OC?

Δεν έχουν οι phenom πρόβλημα με τάσεις άνω των 2volt, εγώ πολύ άνετα μέχρι 2,4 δούλευα, εξάλλου πάνω από 2,4+ είναι επικίνδυνα voltage για DDR2.

Όσο για το Case, τόσες πολλές φορές ποια αλλάζεις mobo; δηλ όλη μέρα benchmark και overclock και αλλαγές θα κάνεις;:098: ακόμη και τα rack κουτιά δεν ξέρω αν την έχουν την δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν οι phenom πρόβλημα με τάσεις άνω των 2volt, εγώ πολύ άνετα μέχρι 2,4 δούλευα, εξάλλου πάνω από 2,4+ είναι επικίνδυνα voltage για DDR2.

Όσο για το Case, τόσες πολλές φορές ποια αλλάζεις mobo; δηλ όλη μέρα benchmark και overclock και αλλαγές θα κάνεις;:098: ακόμη και τα rack κουτιά δεν ξέρω αν την έχουν την δυνατότητα αυτή.

Αυτό για τις μνήμες το έχω ακούσει ειδικά για τον 9950.

Εσύ 9950 έχεις?

Αλλά και πάλι αν είναι default τα 2,3 των teamgroup, το OC είναι εντελώς απαγορευτικό.Οπότε έτσι και αλλιώς θέλω άλλες προτάσεις

Για το κουτί, δεν είναι ό,τι μπαινοβγάζω μητρικές, απλά μου ξινίζει να λείπει σε νέο και καλό κουτί 1 δυνατότητα που είχα σε κουτί πριν καμιά 10ετία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.