Jump to content



ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ PHENOM ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΛΟΚΙΑ


viper1442169065

Recommended Posts

Τελικά ψιλοαπογοήτευση το μικρό tank που έβαλα για καλύτερο.

Αυτό που πήρα είναι σαν αυτό στο Link http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1140396&catalog=20&category=69977783&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEBB301866FDE0DF02C728F8518FA273AF84495325AB52D7127C4739629667E79BDD2C16CBB31D957940E2C1412AD191FBDAB492F244D8FC73172FEC590B1D66B0085537C646A1C9084DE21CAFDCB140B4BA3945AD6E7FDE21811D7469BB13943AAD055C47E8A427256708230EBC2CDEA77906F06CD77DCB3B

, αλλά είναι λίγο πιο μικρό και έχει μόνο τα 2 ρακόρ στον πάτο.

Το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από τότε που είχα το τάπερ.Οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν πολύ γρήγορα και γενικά βλέπω πιο ψηλά νούμερα.

Επίσης έχω μόνιμα αέρα στο σύστημα, που δεν μπορεί να βγει με τίποτα και παρόλο που η αντλία δουλεύει στο 5 συνέχεια.Τέτοια θέματα με το τάπερ δεν είχα.

Επειδή λέω να ξαναδοκιμάσω να βάλω το τάπερ με τον σωλήνα στο πλάι, μπορεί κάποιος σχετικός να μου πει τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω τις διαρροές?

Υπενθυμίζω ότι παρόλο που είχα περάσει 5 στρώματα σιλικόνης μέσα και έξω, δεν κατάφερα να αποφύγω τη μικρή διαροή.Από ό,τι μου είπαν και τα παιδιά μάλλον φταίει ότι είναι εύκαμπτα τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Σκληρο ταπερ και στο ρακορ ενα υλικο που ειναι 2 στοιχειων σαν πλαστελινη και μολις στεγνωσει γινεται σαν πετρα.Μπορεις μεχρι και να βιδωσεις πανω του.το πουλανε στα χρωματοπωλεια.Με σιλικονη δεν γινεται δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Σκληρο ταπερ και στο ρακορ ενα υλικο που ειναι 2 στοιχειων σαν πλαστελινη και μολις στεγνωσει γινεται σαν πετρα.Μπορεις μεχρι και να βιδωσεις πανω του.το πουλανε στα χρωματοπωλεια.Με σιλικονη δεν γινεται δουλεια...

Δε θα βάλω ρακόρ στο τάπερ.

Θέλω να κολλήσω απευθείας τον σωλήνα στο πλάι του τάπερ.Πώς το φτιάχνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βάλω ρακόρ στο τάπερ.

Θέλω να κολλήσω απευθείας τον σωλήνα στο πλάι του τάπερ.Πώς το φτιάχνω αυτό?

Γιατι να δυσκολεψεις ετσι την κατασταση...Βασικα δεν ξερω πως θα το κανεις αυτο.Μου ερχονται διαφορα στο μυαλο αλλα δεν αξιζει να μπεις σε τετοιες διαδικασιες.Παιρνεις ενα ρακορ με σπειρωμα και το περνας στο ταπερ,βαζεις και το υλικο αλλα τσιμεντο και εισαι jet.Δεν σου κανει κατι τετοιο?:001:

Το ταπερ θα το τρυπησεις με τρυπανακι.Μικρες τριπουλες στην σειρα οπως τα γραμματοσημα και μετα παιρνεις ενα κοπιδι και εχεις μια τρυπα.Σκεψου μηπως βαλεις την αντλια μεσα στο νερο...αρα και στο ταπερ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να δυσκολεψεις ετσι την κατασταση...Βασικα δεν ξερω πως θα το κανεις αυτο.Μου ερχονται διαφορα στο μυαλο αλλα δεν αξιζει να μπεις σε τετοιες διαδικασιες.Παιρνεις ενα ρακορ με σπειρωμα και το περνας στο ταπερ,βαζεις και το υλικο αλλα τσιμεντο και εισαι jet.Δεν σου κανει κατι τετοιο?:001:

Το ταπερ θα το τρυπησεις με τρυπανακι.Μικρες τριπουλες στην σειρα οπως τα γραμματοσημα και μετα παιρνεις ενα κοπιδι και εχεις μια τρυπα.Σκεψου μηπως βαλεις την αντλια μεσα στο νερο...αρα και στο ταπερ.

Για το τρύπημα του τάπερ έχω βρει την τέλεια λύση.Με το κολλητήρι.Το λιώνει σα βούτυρο και ανοίγω την τρύπα όπως ακριβώς τη θέλω.

Μακάρι η αντλία να ήταν βυθιζόμενη.Έτσι είχα την Hydor πριν και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Τώρα που αποφάσισα να βάλω την πιο δυνατή που δεν είναι βυθιζόμενη αρχίσανε τα κόλπα.

Το υλικό ανά τσιμέντο που λες, τι ακριβώς είναι??Χρειάζεται κάτι που να είναι αδιάβροχο και να κολλάει γερά πάνω σε πλαστικό.

Χτες πήγα από το Carrefour και ενώ βρήκα κάτι τούμπανα σιλικόνες για μπάνιο, δε βρήκα πιστόλια.Οπότε προτίμησα να πάρω να δοκιμάσω 1 μικρή σιλικόνη που την πιέζεις με το χέρι και που κάνει για πλαστικά.Θα κάνω 1 απόπειρα με αυτή για αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό ανά τσιμέντο που λες, τι ακριβώς είναι??

Kατι σαν "εποξικη πλαστελινη"(της Bison ειναι) Ειναι μαλακο στην αρχη και το πλαθεις οπως θες. Μετα σκληραίνει και γινεται πετρα.

Σε σκληρα πλαστικά το εχω δοκιμασει. Σε ευκαμπτα (το ταπερ σου) δεν ξερω αν θα κανει δουλεια. Μαλλον οχι ομως.

Link to comment
Share on other sites

Κανει παντου γενικα.Οταν λεμε γινεται σαν πετρα..μιλαμε οτι ο Θειος μου ειχε φτιαξει το καρτερ απο ενα Datsun που ειχε με αυτο.Το ταπερ αμα ειναι χοντρο οκ ειναι..λυγιζει αμα το πιεσεις..εσυ το θες για μια φορα και μετα εισαι οκ.Τωρα το πολυ πολυ καθε φορα που αλλαζεις υδροψυξη να πρεπει να του ξαναβαζεις απο το υλικο αλλα αυτο δεν θα ειναι συχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο pc μου που το έφτιαξα πέρυσι, έχω 2 dimms cellshock χ1gb με ονοματικές τιμές στα 1000.

Αυτή τη στιγμή τρέχουν στα 880 αν θυμάμαι καλά.

Αν προσθέσω άλλα 2 dimms ίδιας μάρκας αλλά ονοματικά χρονισμένες στα 1066, λέτε να έχω κανένα θέμα συμβατότητας?

Τα timings είναι ίδια στις 1000 και στις 1066.

Link to comment
Share on other sites

Αν στους ίδιους χρονισμούς και συχνότητα λειτουργούν στην ίδια τάση ακόμα καλύτερα.

Βέβαια θα ζοριστεί περισσότερο ο IMC με 4 sticks και το VDIMM που ίσως να χρειαστείς να αυξήσεις λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα πόσους συνδυασμούς θέσεων με τα dimmakia γιατί δεν μπούταρε καν, τελικά κατάφερα να το κάνει να παίξει με 2 dimmakia των 1066 kai 1 dimmaki του 1000.

Για κάποιο περίεργο λόγο δεν του άρεσε ο συνδυασμός των 2x1000 kai 1x1066.

Eπίσης βγάζουν αυτά τα κουλά. το CPUZ και το Everest για την νέα 1066 που αγόρασα:

cellshock.th.jpg

Γιατί τη δείχνει ως 6400 το CPUZ??

Link to comment
Share on other sites

Jedec profile . Για λογους συμβατοτητας .

Οταν αναβει το PC , η μητρικη ψαχνει να βρει το Jedec profile στο SPD . Επισης πρεπει να ειναι κατι το ευκολα εφικτο απο αποψη τασης και χρονισμου .

Εαν πχ ειχε jedec στα 1100 με 4αρια , δεν υπηρχε περιπτωση να αναψει ποτε (Με τη default 1.8v ταση) .

Η λυση δωθηκε αργοτερα με τα EPP profiles . Για να ενεργοποιηθουν αυτα , πρεπει να γινει το πρωτο boot με Jedec.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην αρχή δεν bootare καν το PC, αναγκάστικα και στο 2ο-3ο boot και τα γύρισα όλα στο AUTO.

Οπότε τρέχουν κανονικά στα 5-5-5.

Πριν οι 1000αρες τρέχανε στα 5-4-4, και δοκίμασα και με 5-5-4 όταν έβαλα την μία 1066 αλλά τίποτα.

Όταν τα έβαλα στο AUTO και έβαλα 2x1066+1x1000 παίξανε τα πάντα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες θέλουν 2.3 για να δουλέψουν σύμφωνα με το ταμπελάκι.

Αλλά για να μην κάψω τον IMC τις δουλεύω στα 2.1.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις για τα 880 που τις έχω, δύσκολο να παίξουν με 1.9

Χτες έτρεξα superpi 32M, FarCry 2 bench (4απλο run με όλα στο high) και GTA4 bench και τα έβγαλε όλα κομπλέ.

Οπότε υποθέτω ότι είναι κυριλέ οι νέες μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο καμιά ιδέα γιατί δεν παίζει ο συνδυασμός 2x1000 + 1x1066, ενώ αντίθετα το 2x1066+1x1000 παίζει κανονικά??

Ισως φταινε τα SPD . Ισως να μην αρεσει στη μητρικη και πολυ ο συνδιασμος single+dual channel.

Οταν λες οτι δεν παιζει , εννοεις οτι ΔΕΝ αναβει καθολου το PC ?

Μηπως θελει ταση παραπανω o IMC γιατι ζοριζεται απο τα 4 dimm ? Στα i7 τουλαχιστον καπως ετσι συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

Ισως φταινε τα SPD . Ισως να μην αρεσει στη μητρικη και πολυ ο συνδιασμος single+dual channel.

Οταν λες οτι δεν παιζει , εννοεις οτι ΔΕΝ αναβει καθολου το PC ?

Μηπως θελει ταση παραπανω o IMC γιατι ζοριζεται απο τα 4 dimm ? Στα i7 τουλαχιστον καπως ετσι συμβαινει

Ναι δεν άναβε καθόλου με 2 1000αρες και 1 1066.

Δεν δοκίμασα καν με 4 dimms όταν δεν έπαιζε με τα 3 του παραπάνω συνδυασμού.

Ούτε παραπάνω ρεύμα από 2.1 έχω δοκιμάσει.Τόσο είχα από πριν και σε αυτό το ρεύμα παίζει τώρα με 2x1066+1x1000.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.