Jump to content



Solid state δισκοι?


squid

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Σε αρκετές εφαρμογές, ναι. Αν κοιτάξεις λίγο τις τιμές όμως θα το ξανασκεφτείς.

Καλύτερα να περιμένεις(-ουμε) μέχρι να αρχίσουν να βγαίνουν μεγαλύτεροι, και σε πιο προσιτές τιμές.

Reviews για να κοιτάξεις πάντως υπάρχουν άπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγοροι σε σειριακή ανάγνωση/αποθήκευση και έχει ελάχιστο access time.

Στα άλλα είναι αισθητά πιο αργοί. Περιμένουμε να δούμε τα νέα μοντέλα από την intel.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις φίλε - όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω - είναι να περιμένεις ακόμα. Κι εγώ θα τιμήσω λίγο καιρό ακόμα τον velociraptor μου μέχρι να ωριμάσει λίγο ακόμα η αγορά

Link to comment
Share on other sites

διαβασα διαφορα αλλα οπως παντα τιποτε δεν εχει την αξιοπιστια της πληροφορησης οσο η προσωπικη εμπειρια / γνωση πραγματικων ατομων στα εξειδικευμενα forum (λεγε με pctechnology.gr) Σκεφτομουν εναν 30αρη σαν Swap file disk για τα windows και τα προγραμματα ... Ή ισως σαν δισκο αποκλειστικα για το λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ασχολούμαι τόσο με αυτή την κατηγορία δίσκων, νομίζω ότι το Pagefile σε τέτοιο δίσκο θα πρέπει να το ξεχάσεις ...

Το συχνό γράψε-σβήσε σε τέτοιους δίσκους έχει τρομερό αντίκτυπο στην διάρκεια ζωής τους και παρόλο που ο ίδιος ο controller τους προσπαθεί να μοιράζει τη ζημιά εξίσου σε όλο το δίσκο με κάποιους αλγόριθμους η κόπωση του υλικού δεν παύει να υφίσταται ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ασχολούμαι τόσο με αυτή την κατηγορία δίσκων, νομίζω ότι το Pagefile σε τέτοιο δίσκο θα πρέπει να το ξεχάσεις ...

Το συχνό γράψε-σβήσε σε τέτοιους δίσκους έχει τρομερό αντίκτυπο στην διάρκεια ζωής τους και παρόλο που ο ίδιος ο controller τους προσπαθεί να μοιράζει τη ζημιά εξίσου σε όλο το δίσκο με κάποιους αλγόριθμους η κόπωση του υλικού δεν παύει να υφίσταται ...

Μα αφού δίνουν εγγύηση 1 milion hours (δηλαδή αιώνα+)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάτι Transcend και OCZ που έχει φέρει το πλαίσιο και το eshop τους έχει δοκιμάσει κανείς; MLC είναι βέβαια γι αυτό και έχουν λογική τιμή.

Ενας φίλος μου έβαλε τον transcend σε laptop και είναι ευχαριστημένος. Μου έστειλε και ενα HDTune scan και φαίνεται να έχει αξιοπρεπές Transfer rate σε συνδιασμό φυσικά με το φοβερό access time των SSD. Απο reviews πάντως του transcend βλέπω αρκετούς που λένε οτι σέρνεται. Μιλάνε για 20mb/s tansfer rate όταν στο scan που είδα εγώ έχει 68 Mb/sec read. Μιλάμε πάντα για ίδιο μοντέλο ! Τον έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

MLC με JMicron controller μην τον ακουμπήσετε.

As simple as that.

Η καλύτερη κίνηση είναι η υπομονή.

Σε 6 μήνες λογικά θα έχουμε αρκετά καλύτερες τιμές, και νέους controllers και στα "προσιτά" SSDs, και τα τωρινά καλά ( SLC της Mtron, Samsung, etc ) θα έχουνε πέσει αρκετά ώστε να είναι αποκτίσημα και αυτά σε λογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

MLC με JMicron controller μην τον ακουμπήσετε.

As simple as that.

Ανάλογα με το σύστημα. Σε netbooks με Atom είναι ιδανικοί ιδιαίτερα τώρα που μπορεί κάποιος να τους αγοράσει αρκετά φθηνά (κάτω από 100 για τους 30ρηδες)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος κανόνας να μην έχει Jmikron contoller

Φτηνοκατασκεύες και λοιπές επίσης μακριά

Μόνο από κατασκευαστές που φτιάχνουν οι ίδιοι (όχι ανακατασκευή στυλ Ocz)

Γενικά περίμενε

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.