Jump to content



Solid state δισκοι?


squid

Recommended Posts

-γιατι τιθεται θεμα restore point?

-γιατι τίθεται θεμα pagefile με τους SSD?

-γιατι τιθεται θεμα Indexing?

Και τα 3 έχουν να κάνουν με την καταγραφή δεδομένων στο δίσκο, και επειδή οι SSD έχουν κάποιο συγκεκριμένο έυρος ζωής όσον αφορά τις εγγραφές τα αποφέυγουμε.

Το restore point καταγράφει τις κινήσεις του συστήματος ώστε να μπορεί να τις επαναφέρει, οπότε καταγράφει συνεχώς στον δίσκο.

Το page file πάνω στον SSD έχει 2 κακά

1ον ποιάνει πολύτιμο χώρο

2ον καταγράφει συνεχώς μέσα σε αυτόν τον πολύτιμο χώρο.

Το index και αυτο διαβάζει και καταγράφει δεδομένα οπότε καταπονεί και αυτό τον δίσκο.

Αυτά είναι όπως εγώ τα γνωρίζω, κάποιος πιο γνώστης ας τα αναλύσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply
Εννοείται πως αν δεν έχεις ένα mobo + cpu + ram ( η VGA εξαρτάται από το αν είσαι gamer ή όχι προφανώς ) δεν πας για SSD.

Δεν είναι πανάκεια, αλλά πας ανάλογα τις ανάγκες σου, τις προτεραιότητες σου και το budget σου.

Αν δεν είχα π.χ. φράγκα και ήμουν gamer θα πήγαινα πρώτα σε μια λογική mobo - cpu - ram ( π.χ. Phenom II x4 925 / Intel Core i5 750, 4GB / 6GB RAM, reasonably priced mobo ) και μετά αφού πάρω καλό PSU και κανά δίσκο, χτυπάω SSD και κάνω τον main HDD -> storage.

αρα τουλαχιστον για τη σειρα σπουδαιοτητας συμφωνουμε.

κοιτα ομως λιγο πιο προσεκτικα τι παραδειγμα εχεις δωσει για να καταλαβεις και αυτο που λεω εγω.

Συγκεκριμενα λες καποιος που εχει συγκεκριμενο και περιορισμενο budget να παρει:

cpu που κανει 115 ή170,

μητρικη σε λογικη τιμη (δηλ κατι σαν 80-100?),

τροφοδοτικο ποιοτικο (δηλ 100Ε ?)

vga για games, δεν ανεφερες, καπου αντιστοιχα

κουτι αντιστοιχα

και μετα να παει να δωσει για το τελευταιο στη σειρα σπουδαιοτητας 200Ε, δηλ και απολυτως τα περισσοτερα και σαν ποσοστο επι του συνολου, ενα πολυ σημαντικο και μεγαλο.

αντι να τα δωσει για να μην κανει περιορισμους σε καποια απο τα προηγουμενα?

Μονο εμενα μου φαινεται παραλογο αυτο?

(οθονη δεν συζητησαμε, φαντασου να εχει καποιος καμμια 17αρα ή 19αρα και αντι να δωσει τα 200 για να παρει εστω μια 22αρα wide για να ανοιξει το ματι του, να παρει SSD για να ανοιγει το photoshop σε 3sec αντι για 14 και τον firefox σε 1 αντι για 3...)

Να στο πω και αλλιως.

Απο τι ποσο και επανω συνολικα, για οθονη-cpu-μητρικη-μνημη-vga-τροφοδοτικο-κουτι-δισκους, θα εβαζες μεσα και SSD χωρις να υποβαθμιζεις το συνολο?

γιατι μεχρι να παμε σε νουμερα πολυ μεγαλα, εγω ειμαι σιγουρος οτι θα μπορω παντα να φτιαξω μια συνθεση πολυ καλυτερη χωρις SSD μεσα.

.

.

sakattack added 7 Minutes and 29 Seconds later...

Δέν μέτραγα τα λεφτά, απλά δέν ήθελα να δώσω παραπάνω γιατί για μένα δέν αξίζει να σκάς 200αρια και πάνω για να παίξεις παιχνίδια.

ok

Επίσης τον δίσκο SSD τον πήρα για το σύστημα που δουλέυω στο οποίο είχα την ανάγκη κάτι πιο γρήγορου.

Πρίν ... το photoshop άνοιγε γύρω στα 14s

Με SSD intel x-m25 80αρη ανοίγει σε 3s

Ο firefox μαζί με τα extension έκανε 3-5s να ανοίξει αναλόγως των καιρών

Τώρα ανοίγουν όλα μαζί σε 1.5s

Οπότε δέν μιλάμε για διαφορές 0,κάτι ή 1s αλλά για πολύ περισσότερο.

Και μακροπρόθεσμα άν προσθέσεις όλους αυτούς χρόνους έχεις κέρδος.

οk

ετσι να τα λεμε συγκεκριμενα, για να ξερει και ο αλλος που βαδιζει.

και ο καθενας κρινει αναλογα με τις προτεραιοτητες που βαζει.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 έχουν να κάνουν με την καταγραφή δεδομένων στο δίσκο, και επειδή οι SSD έχουν κάποιο συγκεκριμένο έυρος ζωής όσον αφορά τις εγγραφές τα αποφέυγουμε.

Το restore point καταγράφει τις κινήσεις του συστήματος ώστε να μπορεί να τις επαναφέρει, οπότε καταγράφει συνεχώς στον δίσκο.

Το page file πάνω στον SSD έχει 2 κακά

1ον ποιάνει πολύτιμο χώρο

2ον καταγράφει συνεχώς μέσα σε αυτόν τον πολύτιμο χώρο.

Το index και αυτο διαβάζει και καταγράφει δεδομένα οπότε καταπονεί και αυτό τον δίσκο.

Αυτά είναι όπως εγώ τα γνωρίζω, κάποιος πιο γνώστης ας τα αναλύσει περισσότερο.

Αν ειναι ετσι, (+ τις σημερινες τιμες) τοτε τεινω περισσοτερο προσωπικα προς τη λογικη του Sakattak. Aν ειναι να εχω το αγχος της διαρκειας ζωης (...) και να υπαρχουν περιορισμοι σε ενα component ΗΥ που εξ'ορισμου χρειαζεται να δεχεται εγγραφες απροβληματιστα ακομη και εαv ειναι δισκος μονο λειτουργικου (*), τοτε για μενα τουλαχιστο, εχουμε ακομη δρομο προς αντικατασταση των HDD. Αυτο το "νταντεμα" για μενα ακυρωνει αρκετα τη λειτουργικοτητα του, προσωπικα βεβαια παντα, για τον τροπο που θελω να δουλευουν τα components μου. Εχω περασει απο τα καναλια των περιπλοκων Setup, με raid, και αλλου το Pagefile και αλλου τα προγραμματα, και ramdisk κλπ κλπ και οσο μπλεκω τοσο περισσοτερο τεινω στις οσο πιο απλες, λιτές καθαρες και στανταρισμενες υλοποιησεις ... Το κερδος ταχυτητας απο πατεντες και γιογκες εξανεμιζεται απο την απλη αντικατασταση των ιδιων απλα στημενων components μετα απο ενα (ή δυο) χρονια (κατι σαν το crossfire / SLI, που μεχρι να το υλοποιησω με οικονομικα συμφεροντα τροπο τελικα αντικαταστουσα την ιδια καρτα με μια επομενη που ειχε ιδια ή καλυτερη αποδοση απο την προσθεση αλλης μιας απο την παρουσα και μου εβγαινε και φθηνοτερα και λιγοτερη φασαρια να ξεφορτωθω δυο παλιες καρτες)

(*) γινονται βασικα ετσι και αλλιως ΤΟΣΕΣ εγγραφες συνεχως .... τι Τemp folder του user, τι cookies, τι web cache, μονο απο τους Browsers δηλαδη το τι μικροεγγραφες, γραψε σβησε γινεται ....

Link to comment
Share on other sites

(*) γινονται βασικα ετσι και αλλιως ΤΟΣΕΣ εγγραφες συνεχως .... τι Τemp folder του user, τι cookies, τι web cache, μονο απο τους Browsers δηλαδη το τι μικροεγγραφες, γραψε σβησε γινεται ....

Με την προυπόθεση ότι έχει και άλλον δίσκο, μεταφέρεις όλα τα ενγγραφα μου καθώς και τους φακέλους Τemp στον 2ο δίσκο καθώς επίσης και το pagefile.

Οπότε ο δίσκος στο 99% γράφει και σβήνει μόνο όταν περνάς προγράμματα.

Οπότε ουσιαστικά έχουμε μόνο διάβασμα της μνήμης ή οποία δέν έχει διάρκεια ζωής

Αν ενοείς άνγχος το να πάρεις αυτά τα βασικά μέτρα ναι τότε σε ανχωνει.

Αλλά εγώ αυτήν την στιγμή ούτε που το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και εσύ Painkiller, κάνετε σαν τρελλοί με τις εγγραφές.

Chill out ffs.

Μπορείς άνετα να κάνεις 10GB write κάθε μέρα στο SSD και πάλι θα ζήσει τουλάχιστον 10 χρόνια...

Εγω τα έχω ξεσκίσει όλα στα bench, unRARing, pagefiles, norton ghost images ( τραβάω διάφορα images 20+ GB για τα benching rigs κλπ ) και πάνε ασάλιωτα όπως την πρώτη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Με την προυπόθεση ότι έχει και άλλον δίσκο, μεταφέρεις όλα τα ενγγραφα μου καθώς και τους φακέλους Τemp στον 2ο δίσκο καθώς επίσης και το pagefile.

Οπότε ο δίσκος στο 99% γράφει και σβήνει μόνο όταν περνάς προγράμματα.

Οπότε ουσιαστικά έχουμε μόνο διάβασμα της μνήμης ή οποία δέν έχει διάρκεια ζωής

Αν ενοείς άνγχος το να πάρεις αυτά τα βασικά μέτρα ναι τότε σε ανχωνει.

Αλλά εγώ αυτήν την στιγμή ούτε που το σκέφτομαι.

Αν τα αρχεία που διαβάζει και γράφει όλη την ώρα το OS και οι εφαρμογές τα βάλεις σε μαγνητικό δίσκο, τελικά ποιος ο λόγος να αγοράσεις SSD?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αρχεία που διαβάζει και γράφει όλη την ώρα το OS και οι εφαρμογές τα βάλεις σε μαγνητικό δίσκο, τελικά ποιος ο λόγος να αγοράσεις SSD?

Με συνγχωρείς.

Τα προγράμματα όλα είναι στον SSD καθώς και τα plugins και οι libraries του καθενός με αποτέλεσμα να είναι πιό γρήγορα στο άνοιγμα καθώς και στο φόρτωμα των plugins τα οποία είναι και αυτά τα οποία σε πολλές περιπτώσεις καθυστερούν το άνοιγμα. Ενώ τα projects αποθυκέυονται σε raid.

Οτιδήποτε άλλο, ειδικά τα downloads κλπ είναι σε εξωτερικό δίσκο e-sata.

Βλέπεις κάπου την μή σωστή αξιοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω ότι η σωστή αξιοποίηση και χρήση ενός SSD προϋποθέτει πτυχίο αστροφυσικής και κβαντικής μηχανικής.

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω

Μπορείς άνετα να κάνεις 10GB write κάθε μέρα στο SSD και πάλι θα ζήσει τουλάχιστον 10 χρόνια...

Εγω τα έχω ξεσκίσει όλα στα bench, unRARing, pagefiles, norton ghost images ( τραβάω διάφορα images 20+ GB για τα benching rigs κλπ ) και πάνε ασάλιωτα όπως την πρώτη μέρα..

Δηλαδή μπορείς κανονικότα να δουλέψεις στον SSD όπως δούλευες στον μαγνητικό χωρίς να κάνει καμιά ειδικότερη ρύθμιση (εκτός απο το Defrag).

Είναι στην κρίση του καθενός άν θα μπεί στην διαδικασία

"νταντέματος":056: με σκοπό την μακροζωία του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, χαλαρώστε. Όπως είπα και σε άλλο thread, δε γίνεται ο καθένας μας να έχει πτυχίο αστροφυσικής για να χρησιμοποιήσει ένα δίσκο... Έλεος πια. Εγώ είμαι άσχετος, ο γάτος-πωλητής μου τον έδωσε και τον έβαλα στο μηχάνημα. Τι με νοιάζουν όλα αυτά που λέτε..;; Δίσκο πήρα, σα δίσκο θα τον χρησιμοποιώ.

Απλά όποιος θέλει να διατηρήσει τις επιδόσεις του στο έπακρο για το μέγιστο χρονικό διάστημα, απλά κάνει 2-3 βασικά πράγματα. Μην το ψειρίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πτυχία αστροφυσικής, αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε για ποια χρήση προορίζεται κάθε δίσκος. Αν ο κατασκευαστής δίνει ένα δίσκο για χρήση σε laptop, να μην τον διαφημίζουμε για server ή για backup αρχείων ή για επαγγελματικό desktop.

Αν πάλι προτρέπουμε τον κόσμο να παραβεί κάποιες προδιαγραφές, πχ βάλτε το SSD που προορίζεται για laptop σε desktop, οφείλουμε να εξηγήσουμε το λόγο και να δώσουμε και τον τρόπο και τις προϋποθέσεις που θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και εσύ Painkiller, κάνετε σαν τρελλοί με τις εγγραφές.

Chill out ffs.

Μπορείς άνετα να κάνεις 10GB write κάθε μέρα στο SSD και πάλι θα ζήσει τουλάχιστον 10 χρόνια...

Εγω τα έχω ξεσκίσει όλα στα bench, unRARing, pagefiles, norton ghost images ( τραβάω διάφορα images 20+ GB για τα benching rigs κλπ ) και πάνε ασάλιωτα όπως την πρώτη μέρα...

Αυτό που γράφεις υποτίθεται ότι είναι οι επίσημες προδιαγραφές που δίνει η Intel για τους X25M 32nm SSD (3.5.4 και στο 3.5 στο pdf αρχείο), μόνο που δεν αναφέρεται σε 10 χρόνια, αλλά σε 5 χρόνια χρήσιμης ζωής, με τυπική λειτουργία πελάτη, που σημαίνει μέχρι 20GB εγγραφές τη μέρα.

http://download.intel.com/design/flash/nand/mainstream/322296.pdf

Αλλά τουλάχιστον η Intel δίνει τις προδιαγραφές αυτές και εγγυάται κάποια πράγματα. Άλλοι δεν δίνουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

κάθομαι μέρες και διαβάζω τα θέματα μέχρι που αποφάσισα να ποστάρω.

δεν θα πω κάτι το διαφορετικό ούτε κάτι το εξειδικευμένο.

όλοι οι δίσκοι ακόμα κ οι μηχανικοί έχουν όπως ξέρετε όριο ζωής, πόλοι από αυτούς το εχούνε τερματίσει εδω κ χρόνια ιδικά αν θυμηθούμε τους πρώτους πριν το 1γιγα δίσκους.

εγώ έχω μερικούς από αυτούς κ δουλεύουν ακόμα σήμερα.

δεν πιστεύω ότι και οι ssd κάποια μέρα θα σταματήσουν να δουλεύουν.

απλά ίσως μετά από 5 χρόνια η και ακόμα περισσότερα θα πέσουν οι επιδόσεις τους (εδω λοιπόν έρχεται η κοινή λογική) και τι με νοιάζει έμενα.

το ίδιο έγινε κ με τους raptorες που αγόρασα όταν πρωτοβγήκαν, και τώρα εχουνε καταλήξει να είναι ποιο αργοί από έναν 7200.

όποιος θέλει να αγοράσει έναν ssd ας το κάνει πραγματικά έχει τεράστια διάφορα στην ταχύτητα κ δεν χρειάζεται κάποιο χαζό μετροπρογραμμα για να στο πει.

τώρα αν μετά από 5 χρόνια έχει αρχίσει να κάνει τα κουλά του τότε θα τον αλλάξω με τον ssd10 που θα είναι στην αγορά.

προσωπικά μετά τα Χριστούγεννα θα κάνω δώρο έναν 64 corsiar ssd στον εαυτό μου.

εδιτ... ξέχασα να αναφέρω οτι δεν πρόκειται να πειράξω τπτ, εκτός το οτι θα ξεχάσω το defrag, ολα τα υπόλοιπα θα τα αφήσω ως έχουν κ θα τον δουλεύω οπως τώρα δουλεύω τον ραπτορα μου (καθαρά κ μόνο σαν δίσκο λειτουργικού κ παιχνιδοεφαρμογων) εξαλου εχει εγγύηση αν πάθει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την τσέπη σου και τις αδυναμίες σου.

Οποιονδήποτε και να πάρεις από τους ( κατά σειρά προτίμησης [ επιδόσεων ] )

Fusion IO Extreme

Intel X25-E

Intel X25-M

OCZ Vertex EX

OCZ Vertex Turbo

OCZ Vertex

Samsung MLC/SLC

...είσαι άρχοντας.

Ιδιαίτερα οι Intel X25-M 80GB Generation 2 ( Postville ) στα 200 ευρώ είναι ότι πρέπει :)

200 ευρώ 80 γίγα , 210 ευρώ 3 τέρα (ή 2 τέρα και ένας ράπτορας, ή 2Χ640 και 2Χραπτορ σε raid 0 ή απλά 1 τέρα και 120 ευρώ στην τσέπη μου....ή....)

Πάω να κάνω τα μαθηματικά κι έρχομαι :101:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μεν τα μαθηματικά αλλά τα έδωσα γιατί αξίζει.

Κι επειδή δεν υπάρχει περιθώριο αύξησης των επιδόσεων τα επόμενα χρόνια και δεν είναι αναγκαία στο κάτω κάτω, λέω να προσέχω για να έχω και να μην αναγκαστώ να τα ξαναδώσω σύντομα.

Δηλαδή ναι μεν θα δούμε SATA 6Gb/s αλλά στο μόνο που θα ωφελήσει θα είναι σε Raid-0 στις σειριακές αναγνώσεις μεγάλων αρχείων, που βασικά δεν το χρειάζομαι στους SSD για λειτουργικό. Εξ άλλου δεν κάνουν για άλλη χρήση οι ssd.

Με το χρόνο οι SSD θα γίνονται όλο και πιο σκάρτοι, ώστε να πέσει η τιμή τους και όχι πιο γρήγοροι. Άντε και να καταφέρουν να ξεπεράσουν τον περιορισμό του μεγέθους που υπάρχει σήμερα, αλλά και πάλι δεν με ενδιαφέρει στους SSD, γιατί τους θεωρώ ακατάλληλους για αποθήκες.

Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος συνδυασμός είναι ένας μικρός ssd για λειτουργικό και βασικά προγράμματα, με δύο γρήγορους μηχανικούς σε raid-0 για cash, temp, παιχνίδια και τα αρχεία μας και κάποιους μεγάλους 2Τ δίσκους για αποθήκες video, mp3, backup κτλ.

Link to comment
Share on other sites

200 ευρώ 80 γίγα , 210 ευρώ 3 τέρα (ή 2 τέρα και ένας ράπτορας, ή 2Χ640 και 2Χραπτορ σε raid 0 ή απλά 1 τέρα και 120 ευρώ στην τσέπη μου....ή....)

Πάω να κάνω τα μαθηματικά κι έρχομαι :101:

Ferrari Enzo =... 1.000.000€ ?

2* Fiat Seicento + 1* Ford Focus 1.6 = 35.000€

1 αμαξάκι της πλάκας... ή 3 υπερ-αυτοκίνητα ? :071:

Link to comment
Share on other sites

Ferrari Enzo =... 1.000.000 ?

2* Fiat Seicento + 1* Ford Focus 1.6 = 35.000

1 αμαξάκι της πλάκας... ή 3 υπερ-αυτοκίνητα ? :071:

καλα τα λες,

αλλα εδω εχουμε καταντησει να λεμε στο μισθωτο και το συνταξιουχο να πρεπει να παρει σωνει και καλα φερραρι

ας παρει πρωτα κανα βρακι να φορεσει και στο τελος παιρνει και τη φερραρι.

YΓ 1

βεβαια η αναλογια που μουρχεται εμενα στο μυαλο ειναι πανακριβα στερεοφωνικα σε νισσαν ντατσουν, ή επιχρυσα καλωδια σκαρτ σε dvd -> crt tv ...

ΥΓ2

[ντερμπυ mode οn]

:033: ποτε ειπαμε θα εβγαινε το Fermi? τωρα αυτη τη βδομαδα δεν ηταν? :033:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω καιρό τώρα

τον http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_core_series_v2_sata_ii_2_5-ssd-eol

Μπορώ να σας πω ότι είναι πολύ γρήγορος στην εκκίνηση - αναζήτηση, αλλά μέχρι εκεί. Όταν εμπλέκεται και η διαδικασία εγγραφής τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ και μερικές φορές περιμένω αρκετά. Μερικές φορές δε, περισσότερο και από τον

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303731

Προσωπική άποψη είναι να περιμένεις λίγο ακόμη, τουλάχιστον μέχρι να δούμε SSD πάνω σε SATA 3. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω καιρό τώρα

τον http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_core_series_v2_sata_ii_2_5-ssd-eol

Μπορώ να σας πω ότι είναι πολύ γρήγορος στην εκκίνηση - αναζήτηση, αλλά μέχρι εκεί. Όταν εμπλέκεται και η διαδικασία εγγραφής τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ και μερικές φορές περιμένω αρκετά. Μερικές φορές δε, περισσότερο και από τον

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303731

Προσωπική άποψη είναι να περιμένεις λίγο ακόμη, τουλάχιστον μέχρι να δούμε SSD πάνω σε SATA 3. Ελπίζω να βοήθησα.

Αν διάβαζες λίγο πιο πάνω θα έβλεπες πως δεν είναι στην λίστα των προτεινόμενων SSD, και για να μην πείς ότι π.χ. δεν τον γουστάρω εγω για κάποιο λόγο, αν έγραφες "OCZ Core SSD problems" ή "OCZ Core stuttering" στο google θα έβλεπες πως είναι τα πιο σκάρτα SSD με τον προβληματικό Jmicron controller που αν ανοίξεις Winamp & Firefox κολλάει ακόμα και η αναπαραγωγή MP3 :D

Καμμία σχέση με το SATA 3 SATA 4 SATA 69.

Απλά έκανες άκυρη αγορά φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.