Jump to content



Solid state δισκοι?


squid

Recommended Posts

Εξαρτάται από την τσέπη σου και τις αδυναμίες σου.

Οποιονδήποτε και να πάρεις από τους ( κατά σειρά προτίμησης [ επιδόσεων ] )

Fusion IO Extreme

Intel X25-E

Intel X25-M

OCZ Vertex EX

OCZ Vertex Turbo

OCZ Vertex

Samsung MLC/SLC

...είσαι άρχοντας.

Ιδιαίτερα οι Intel X25-M 80GB Generation 2 ( Postville ) στα 200 ευρώ είναι ότι πρέπει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply
Update: Αυτη τη στιγμη πως ειναι η κατασταση με τους SSD ?

εγω παντως αυτο που βλεπω οτι συμβαινει ειναι να πηγαινουν να σκανε ~200Ε για εναν 60-80αρη δισκο, και αντι να ειναι ενα εργαλειο που τους λυνει προβληματα που υποτιθεται οτι ειχαν(?) ηδη, να καταληγουν να "νταντευουν" το εργαλειο ανακαλυπτοντας νεα προβληματα για να λυσουν...

οχι restore point,

οχι index (καλα αυτο βλακεια ειναι ετσι κι αλλιως),

που να βαλεις το page file,

μην σβηνεις,

μην γραφεις,

μην τον γεμιζεις πανω απο τη μεση (επειδη ειναι και φτηνο το GB :019: ),

βαλε καινουργιο firmware που σου δινει πιο καλα αποτελεσματα στο HDtach,

βγαλε το καινουργιο firmware γιατι κατι καλα δεν παει,

περιμενε λιγο το πιο καινουργιο firmware να σου λυσει τα προβληματα που δεν ειχες αλλα απεκτησες...

:078:

κι ολα αυτα γιατι?

για να φορτωνουν τα windows λιγα sec γρηγοροτερα?

για να ανοιγει το photoshop λιγο πιο γρηγορα?

για να φορτωνει πιο γρηγορα τι?

παιχνιδια δεν χωρανε να περασεις εκει.

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την πρακτικη πλευρα του θεματος.

δηλ κερδιζεις 1 sec εδω κι εκει και χανεις ωρες για να ασχοληθεις με τα καινουργια ζητηματα που προκυπτουν.

τελικα θα καταντησεις να τον νταντευεις και να κοιτας HDtach για να δικαιολογησεις τα χρηματα που ξοδεψες για να γουσταρεις.

Δηλ καταλαβαινω εναν που εχει i7 950, οθονη 24αρα και vga κατι σαν 295/5870/5970 και ψαχνει να βρει που θα ξοδεψει τα επομενα κατοστορικα που θα ριξει στο pc του.

Ωραια, δε σου μενει κατι αλλο να παρεις για να παιξεις.

Αλλα ενας που δεν τα εχει αυτα, και ψαχνει να επιλεξει 2 επεξεργαστες με 20-50 Ε διαφορα ποιος συμφερει, κι αλλο τοσο ποια καρτα γραφικων, (για να μην πω και για τροφοδοτικο και για κουτι...)

και αυτος (θα του πουνε να) παει να δωσει 200 για SSD?

δηλ εδω θα πω πραγματικα ελεος.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα με τα SSD είναι πολύ απλά και όποιος προσπαθεί να τα κάνει δύσκολα/πολύπλοκα/δενξέρωκαιγωτι απλά μιζεριάζει και προφανώς δεν έχει δουλέψει σε μηχάνημα με ένα από τα προαναφερθέντα SSD.

Πόσο απλή είναι η χρήση ενός SSD ?

1) Εγκαθιστάς το SSD στον πύργο

2) Βάζεις ρεύμα και καλώδιο SATA

3) Κάνεις setup τα Windows της επιλογής σου

4) Κάνεις disable το indexing ( άχρηστο είναι ούτως ή άλλως για τον περισσότερο κόσμο είτε έχεις SSD είτε πίπαD )

5) Αν δεν έχεις κάτι που θέλει σώνει και καλά pagefile το κάνεις disable εφόσον έχεις 4GB+ RAM

6) Ωχ... όχι! Είσαι έτοιμος! Τόσο δύσκολο ήταν ?

υ.γ. Μια χαρά είναι και να έχεις ενεργό το system restore ( εγω προτιμώ ένα καλό disk image με το Acronis/Norton Ghost...

υ.γ.2. Δεν υπάρχει θέμα χώρου, ότι θες βάζεις και ας τον γεμίσεις.

υ.γ.3. Δεν μιλάμε για απλά μια διαφορά στον χρόνο φόρτωσης windows ή προγραμμάτων ή games, αλλά για πολύ μα πάρα πολύ καλύτερη απόκριση του συστήματος στα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγω δεν εχω δουλεψει με SSD και στο δικο μου συστημα δεν προκειται.

γιατι οταν θα θελω να ξοδεψω λεφτα για να κανω αναβαθμιση, το 1ο που θα παρω μια πολυ καλη vga.

και μετα μια πολυ καλη οθονη.

και μετα μια πολυ καλη μητρικη.

εναν πολυ καλο επεξεργαστη.

ενα πολυ καλο τροφοδοτικο.

ενα πολυ καλο κουτι.

οταν φτασω εκει, μετα θα σκεφτω για SSD.

οταν δεν τα εχω αυτα, το θεωρω χαζο να περιορισω σε εκεινα την αγορα μου για να παρω SSD.

Link to comment
Share on other sites

........πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την πρακτικη πλευρα του θεματος.

δηλ κερδιζεις 1 sec εδω κι εκει και χανεις ωρες για να ασχοληθεις με τα καινουργια ζητηματα που προκυπτουν.

τελικα θα καταντησεις να τον νταντευεις και να κοιτας HDtach για να δικαιολογησεις τα χρηματα που ξοδεψες για να γουσταρεις. ...............

Κοίτα να δεις τι μου έχει μείνει στο μυαλό. Μπορείς ελεύθερα να με βρίσεις, θα έχεις δίκιο σε αυτό!!!!

Όταν λοιπόν ήμουν full IDE διότι δεν ήθελα να πληρώνω καπέλο για το SATA interface που στην τελική δεν σου έδινε και τίποτα σε επιδόσεις ή να κάνω με το ζόρι αναβαθμίσεις για να συμβαδίζω με την τεχνολογία, εσύ μου τα έλεγες αλλιώς και μίλαγες για λάθος του χρήστη αν αυτός είχε παραμείνει με πολλές IDE συσκευές!!!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=28498&highlight=promise

Έχει ο καιρός γυρίσματα :p

Υ.Γ. χουμορ, χουμορ :040:

Link to comment
Share on other sites

καταληγουν να "νταντευουν" το εργαλειο ανακαλυπτοντας νεα προβληματα για να λυσουν

Εγώ θα το έλεγα κατανόηση και πειραματισμός με την νέα τεχνολογία δίσκων.

άρα ότι χρόνος ξοδευτεί για προβλήματα δέν πάει χαμένος αφού εξικοιώνεσε ακόμη περισότερο.

οχι restore point,

οχι index (καλα αυτο βλακεια ειναι ετσι κι αλλιως),

που να βαλεις το page file,

μην σβηνεις,

μην γραφεις,

μην τον γεμιζεις πανω απο τη μεση (επειδη ειναι και φτηνο το GB :019:

Restore με Acronis true image.

Index άχρηστο

Page File αυτό όντως έιναι λίγο πρόβλημα.

σβήνω και γράφω άνετα απλά προσέχωντας να μήν κάνω περιτές κινήσεις αρχείων.

Όπως έιπαν και πρίν ο δίσκος γεμίζει όλος κανονικά

κι ολα αυτα γιατι?

για να φορτωνουν τα windows λιγα sec γρηγοροτερα?

για να ανοιγει το photoshop λιγο πιο γρηγορα?

για να φορτωνει πιο γρηγορα τι?

παιχνιδια δεν χωρανε να περασεις εκει.

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΝΑι

Και Παιχνίδια χωράνε.

Εκτός απο τις τιμές σε όλα τα άλλα οι SSD σκίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τι μου έχει μείνει στο μυαλό. Μπορείς ελεύθερα να με βρίσεις, θα έχεις δίκιο σε αυτό!!!!

Όταν λοιπόν ήμουν full IDE διότι δεν ήθελα να πληρώνω καπέλο για το SATA interface που στην τελική δεν σου έδινε και τίποτα σε επιδόσεις ή να κάνω με το ζόρι αναβαθμίσεις για να συμβαδίζω με την τεχνολογία, εσύ μου τα έλεγες αλλιώς και μίλαγες για λάθος του χρήστη αν αυτός είχε παραμείνει με πολλές IDE συσκευές!!!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=28498&highlight=promise

Έχει ο καιρός γυρίσματα :p

Υ.Γ. χουμορ, χουμορ :040:

καταλαβαινεις οτι δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο ετσι? :003:

τα sata drives εχουν ιδια τιμη, κανενα νεο προβλημα και αντιθετα βασικο πλεονεκτημα οτι το καθενα εχει δικο του καναλι.

τα ide "μπλεκονταν" το ενα με το αλλο πανω στην ιδια καλωδιοταινια.

ζητουσες να κανουν δουλεια και τα δυο μαζι και καθυστερουσε το ενα, το αλλο.

sakattack added 10 Minutes and 6 Seconds later...

δηλαδη, θα αναβαθμισεις τα παντα αλλά θα αφησεις το πιο αργό υποστυστημα του υπολογιστη να παραμενει το πιο αργο.

το αργο ειναι σχετικο. αν αργει 1 sec να φορτωσει win εμενα αυτο δε μου φαινεται αργο.

το πως εννοει την αποκριση του συστηματος ο καθενας, παλι σχετικο ειναι.

Για καποιον ειναι να παταει το κουμπι και να ανοιγει το word σε 0.2sec αντι για 1sec.

Εγω αυτη τη στιγμη που χαζευω στο νετ, κατεβαζω P2Ρ, το DVD-ROM κανει rip, το DVD-RW γραφει, και αμα μου τη βαρεσει βαζω να κανει και ενα virus scan στο C, χωρις καθυστερησεις και κολληματα γιατι εχω 4 δισκους και ο καθενας κανει απο μια δουλεια.

Aν ο προηγουμενος χρηστης εχει 1SSD και 1 απλο και παει να τα κανει αυτα, ποιος θα εχει αργο συστημα και κολληματα?

αν εχω 200 Ε, να τα δωσω για SSD επειδη μου λετε οτι το πιο αργο μου υποσυστημα ειναι ο δισκος που εχει το C:

ή να πουλησω την καρτα μου και να τσονταρω για παω σε 5850?

τι θα μου προσφερει στην πραξη περισσοτερα?

sakattack added 8 Minutes and 59 Seconds later...

Εγώ θα το έλεγα κατανόηση και πειραματισμός με την νέα τεχνολογία δίσκων.

άρα ότι χρόνος ξοδευτεί για προβλήματα δέν πάει χαμένος αφού εξικοιώνεσε ακόμη περισότερο.

περι ορεξεως...

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΝΑι

Και Παιχνίδια χωράνε.

Εκτός απο τις τιμές σε όλα τα άλλα οι SSD σκίζουν.

attachment.php?attachmentid=25984&stc=1&d=1258922443

οκ, αλλα ο Peppas εχει και i7 και 5870 και SSD

εσυ μετραγες λεφτα για να αλλαξεις την 8800 και τελικα πηρες SSD για να παιζεις με το HDtach.

εγω ομως το HDtach το σιχαινομαι.

post-11-1442175600,1284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινεις οτι δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο ετσι? :003:

τα sata drives εχουν ιδια τιμη, κανενα νεο προβλημα και αντιθετα βασικο πλεονεκτημα οτι το καθενα εχει δικο του καναλι.

τα ide "μπλεκονταν" το ενα με το αλλο πανω στην ιδια καλωδιοταινια.

ζητουσες να κανουν δουλεια και τα δυο μαζι και καθυστερουσε το ενα, το αλλο.

Εγώ αλλιώς τα θυμάμαι αλλά δεν πειράζει. Άλλο είναι το θέμα μας για το οποίο η άποψή μου είναι αυτή που ήταν πάντα για όλα τα κομμάτια hardware.

Αν ξέρεις ότι το χρειάζεσαι, πάρε το. Αν νομίζεις ότι το χρειάζεσαι, κράτα τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά χαωτική, ξεκάθαρη σαν ακατέργαστο διαμάντι:

Βάλτε να κάνει compression ή decompression ( extraction ) ένα RAR αρχείο και προσπαθείστε να ανοίξετε κάποιο πρόγραμμα ( έστω τον Firefox, δεν συζητάω καν για Photoshop, Illustrator, etc ).

Είτε είναι όλα στον SSD ( RAR + program ) είτε όχι το Photoshop ανοίγει λες και τρέχει από την L1 Cache της CPU :p

Σε σύστημα με το OS @ HDD, είτε το καθένα ( RAR file, RAR extraction location, program, OS ) είναι ξεχωριστά είτε όλα στον ίδιο δίσκο το application launch θα πάρει αιώνες αν κάνεις file extraction από RAR, zip, etc

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας αποφασιζει αν θελει να αγορασει ή οχι μονος του. Ειναι τελειως προσωπικα τα κριτηρια. Τωρα το αν ξεκινανε 1 sec γρηγοροτερα ή οχι ειναι σχετικο.

Εμενα το φορητο εκανε boot σε 60+ sec και τωρα δε θελει ουτε 30. Αλλα ξερεις κατι?

Δεν με καιει αυτο.

Εχω ενα Notebook 11,6 με Dual Core, 4gb ram κλπ κλπ, και αυτο που με πειραζε πιο πολυ ηταν ο θορυβος και η ελαφρια δονηση που ενιωθα απο τον σκληρο δισκο. Γιαυτο αποφασισα να σπρώξω τα 200 ευρώ για τον σκληρο. Ξερω ειναι τα μισα απο οσα εδωσα για το λαπτοπ, αλλα επισης ξερω οτι ο σκληρος δεν θα παει χαμενος. Αν βγουν καλυτεροι, οκ θα μπει σε καποιο αλλο PC.

Αυτο που ειδα εγω ειναι γρηγοροτερο συστημα, Αθορυβο εντελως (δηλαδη τον στοχο μου τον πετυχα) και πολυ καλυτερη διαχειριση μπαταριας!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά χαωτική, ξεκάθαρη σαν ακατέργαστο διαμάντι:

Βάλτε να κάνει compression ή decompression ( extraction ) ένα RAR αρχείο και προσπαθείστε να ανοίξετε κάποιο πρόγραμμα ( έστω τον Firefox, δεν συζητάω καν για Photoshop, Illustrator, etc ).

Είτε είναι όλα στον SSD ( RAR + program ) είτε όχι το Photoshop ανοίγει λες και τρέχει από την L1 Cache της CPU :p

Σε σύστημα με το OS @ HDD, είτε το καθένα ( RAR file, RAR extraction location, program, OS ) είναι ξεχωριστά είτε όλα στον ίδιο δίσκο το application launch θα πάρει αιώνες αν κάνεις file extraction από RAR, zip, etc

μα τι λες τωρα?

αυτο το κανω καθε μερα με τα rar που κατεβαζω και το εκανα και τωρα που το ειπες ετσι για πλακα.

ανοιγω το rar απο το δισκο 3 των P2P, να αποσυμπιεστει στο δισκο 4

και ανοιγω και το photoshop, word (και οποιο αλλο θες) σα νερακι.

καμμια διαφορα δεν εχει. και γιατι να ειχε αλλωστε?

διπυρηνο cpu εχω να διαχειριστει τις διαδικασιες.

και ο καθε δισκος κανει τη δουλεια του.

τι σχεση εχει η αποσυμπιεση του rar σε αλλους δισκους, με τον C: ???

sakattack added 2 Minutes and 2 Seconds later...

ektop

Link to comment
Share on other sites

WinRAR extracts the files temporarily to the temp folder ( %userprofile%\local settings\temp ) and then moves the files to the destination folder

Έχω και μηχάνημα δίπλα με πολλούς δίσκους, και το έχω κάνει όπως το κάνεις εσύ, ουδεμία σχέση η απόκριση του συστήματος με SSD και του άλλου με τους μηχανικούς δίσκους ( και τα 2 είναι δυνατά PC... i7 @ 4GHz... 6GB RAM... etc )

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το φορητο εκανε boot σε 60+ sec και τωρα δε θελει ουτε 30. Αλλα ξερεις κατι?

Δεν με καιει αυτο.

Εχω ενα Notebook

δε μιλαμε για λαπτοπ.

εκει το εχω παραδεχτει, εχει πολλα να προσφερει ο SSD, ειτε τα εχεις αναγκη ειτε απλα θελεις κατι ακριβοτερο απο το απλο.

εδω λεμε για desktop, και συγκεκριμενα να κοβεις λεφτα απο αλλου που θα εκαναν πραγματι τη διαφορα, και να τα δινεις για ενα σχεδον τιποτα.

κανενα προβλημα , αρκει να το παραδεχεσαι.

οχι ομως και να δημιουργουμε μια μοδα και οι αλλοι να κοβουν απο τροφοδοτικο, vga, cpu (εχοντας παραδεχτει οτι τα χρειαζονται) για να βαλουν εναν SSD για το C:

sakattack added 2 Minutes and 40 Seconds later...

Έχω και μηχάνημα δίπλα με πολλούς δίσκους, και το έχω κάνει όπως το κάνεις εσύ, ουδεμία σχέση η απόκριση του συστήματος με SSD και του άλλου με τους μηχανικούς δίσκους ( και τα 2 είναι δυνατά PC... i7 @ 4GHz... 6GB RAM... etc )

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μολις ανοιξα το photoshop σε 2-3 sec, οσο τελος παντων ανοιγει και χωρις να κανω unrar.

αν εσυ το ανοιξες σε 0.3sec εμενα δε μου λεει τιποτα.

δε λεω εσυ να μην παρεις και εναν και δεκα SSD

εδω μιλαμε για πολλους που οπως ειπα κοβουν απο τροφοδοτικο-vga κλπ για να βαλουν 1 SSD.

Συμφωνεις εσυ με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αν δεν έχεις ένα mobo + cpu + ram ( η VGA εξαρτάται από το αν είσαι gamer ή όχι προφανώς ) δεν πας για SSD.

Δεν είναι πανάκεια, αλλά πας ανάλογα τις ανάγκες σου, τις προτεραιότητες σου και το budget σου.

Αν δεν είχα π.χ. φράγκα και ήμουν gamer θα πήγαινα πρώτα σε μια λογική mobo - cpu - ram ( π.χ. Phenom II x4 925 / Intel Core i5 750, 4GB / 6GB RAM, reasonably priced mobo ) και μετά αφού πάρω καλό PSU και κανά δίσκο, χτυπάω SSD και κάνω τον main HDD -> storage.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είδα έναν ssd (και καλό μάλιστα...απο τ' ακριβά τσαμπιά) σε ένα υπεργ@μπίμπ φορητό που περίφανα έφερε στη δουλειά συνάδελφος (σκουλίκι διαβάζεις?) δεν είδα πραγματικά τίποτε....τώρα ή τυφλός είμαι ή κάτι δεν πήγαινε καλά....σε πολύ καλών προδιαγραφών φορητό η καθαρή εγκατάσταση seven έκανε να εκκινήσει όσο ακριβώς και στο ίδιο με μηχανικό (εκτιμώ, βάσει πείρας). Ε καλά λέω, γνωστό το os boot ότι δεν τσιμπάει χρόνο απο τους ssd. Αλλά του έδωσα ένα sims3 να φορτώσει και έμεινα έκπληκτος.....πως έκανε όσο κάνει σε οποιοδήποτε υπολογιστή.

I know για τις μετρήσεις.....δεν είμαι άπιστος....αλλά είναι κάτι που το είδα με τα μάτια μου.

Υ.Γ. Τούμπανο lap, τέλεια εγκ. 7 x86, latest drivers everywhere. Αυτή τη μαγεία του click και μπουμ φόρτωσε, δεν την είδα.

Link to comment
Share on other sites

Quote:

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΝΑι

Και Παιχνίδια χωράνε.

Εκτός απο τις τιμές σε όλα τα άλλα οι SSD σκίζουν.

attachment.php?attachmentid=25984&stc=1&d=1258922443

Το άν χωράει games δέν σημαίνει ότι πρέπει να τα χωράει όλα μαζί.

Αυτή την στιγμή έχω 57.6GB ελεύθερο χώρο. Φέρε μου ένα game το οποίο θέλει παραπάνω και θα έχεις δίκιο.

Πάντως με βάση αυτόν τον χώρο και με μέσο όρο 7GB ανα game χωράνε 7 games.

Εγώ δέν λέω ότι είναι ή καλύτερη αποθηκευτική πρόταση για games, αλλά όχι ότι δέν χωράει.

οκ, αλλα ο Peppas εχει και i7 και 5870 και SSD

εσυ μετραγες λεφτα για να αλλαξεις την 8800 και τελικα πηρες SSD για να παιζεις με το HDtach.

εγω ομως το HDtach το σιχαινομαι.

Δέν μέτραγα τα λεφτά, απλά δέν ήθελα να δώσω παραπάνω γιατί για μένα δέν αξίζει να σκάς 200αρια και πάνω για να παίξεις παιχνίδια.

Επίσης τον δίσκο SSD τον πήρα για το σύστημα που δουλέυω στο οποίο είχα την ανάγκη κάτι πιο γρήγορου.

Πρίν με 80αρη seagate sata photoshop άνοιγε γύρω στα 14s

Με 640GB WD AAAKLS(αυτόν τον γρήγορο) γύρω στα 10s

Με SSD intel x-m25 80αρη ανοίγει σε 3s

Ο firefox μαζί με τα extension έκανε 3-5s να ανοίξει αναλόγως των καιρών

Τώρα ανοίγουν όλα μαζί σε 1.5s

Οπότε δέν μιλάμε για διαφορές 0,κάτι ή 1s αλλά για πολύ περισσότερο.

Και μακροπρόθεσμα άν προσθέσεις όλους αυτούς χρόνους έχεις κέρδος.

Επίσης (ελπίζω να ισχύει αυτο που θα πώ ) οι χρόνοι αυτοί θα παραμείνουν σταθερόι στην πάροδο του χρόνου χωρίς να πρέπει να κάνω defrag κάθε 3 και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μου λειπει βασικη πληροφορηση στο θεμα, να ρωτησω ....

-γιατι τιθεται θεμα restore point?

-γιατι τίθεται θεμα pagefile με τους SSD?

-γιατι τιθεται θεμα Indexing?

Ποια ειναι τα κριτηρια/χαρακτηριστικά που κοιτάμε στους SSD ?

(PM καποιος αν θελει, με εμπειρια στο acronis, να συννενοηθουμε να με κατευθυνει λιγο, δεν μπορω να το κανω να κανει περιοδικο αυτοματο (differential klp) image backup εδω και καιρο ... με manual ολα μια χαρα, αλλα με scheduled tasks δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει ... Ενω οι οδηγιες του ειναι κατανοητες , τις καταλαβαινω και τις ακολουθω, δεν εχει καμμια δυσκολια ή ασαφεια στο σεταρισμα...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.