Jump to content



Help???Q9550+2X2GB 1150MHZ


vagos2221416003330

Recommended Posts

Παιδιά πήρα ένα cpu της προκοπής επιτέλους...Έναν Q9550!!Τον έβαλα κάτω από την γνωστή trueblack και πάνω στην γνωστή rampage και άρχισα να ανεβαίνω.... φτάνω περίπου στα 3,8 με 1,4volt και οι ram κάπου στα 10χχ ήταν(1066-1086 κάπου εκεί αν δεν κάνω λάθος..)

Όλα καλά μέχρι εκεί μιας που πήγα σχεδόν αμέσως και με καθόλου ζόρι..

Πάω να φτάσω λίγο ποιο ψηλά και αρχίζουμε.... στα 3,93 θέλει 1,5volt και οι ram στα 1105mhz και όλα 100%stable.. επειδή όμως είμαι και λίγο άπληστος ήθελα να πάει λίγο παραπάνω να γίνει και ποιο στρογγυλό... Πάω λοιπόν για τα 4ghz και βλέπω της ram να είναι στα 1130 και auto η Mobo δίνει 2,3volt..Η κανονική τους συχνότητα είναι 1150mhz με 2,1volt...

Mε τα πολλά βαίνει στα windows αλλά δεν είναι stable με τπτ..σε prime95 με ram stress την 3η δλδ επιλογή το ένα thread σταματάει στον 3ο υπολογισμό...

και σε άσχετο χρόνο τρώμε και ένα ωραίο μπλέε πάνω στην οθόνη....

Βάζω τις ram στα 960mhz και τον cpu στα 4,13ghz με 1,57volt...

Κάνω ένα superpi όλα καλά.. πάω για Prime95 όλα καλά για τα 30λεπτά..από κει και μετά κάποιος πυρίνας σταματάει.... άλλος κάθε φορά... αλλά είναι κάπως stable..

Υπάρχει περιπτωση να έχω τον cpu στα 4Ghz και τις ram κάτω απο 1130 που είναι stable??πχ στα 1105 είναι stable και στα 1066-86 είναι..

Ps* οι ram Μου είναι ocz flex2 1150mhz 2x2gb με 2,1v ...

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο πραγμα που ειδα ειναι οτι δινεις παρα πολυ ταση στην CPU για αερα.Aν χρειαζεται για τα 3.8 1.4 εισαι ηδη πολυ ψηλα και εγω εδω θα το αφηνα αν ηθελα να εχω την CPU για ποιο πολυ καιρο.Το σιγουρο ειναι οτι με 1.57 και αερα θα το παρεις στο χερι.Για να μην τα μπλεκεις τα πραγματα δοκιμασε πρωτα 1:1 μνημες FSB να δεις που ακριβως παει το CPU και μετα να ασχοληθεις με τις μνημες......

Link to comment
Share on other sites

Πως να παίξω 1:1??Είμαι 450χ8,5 τώρα και... 333fsb strap, 1081mhz ram και ρεύματα auto( 1,288cpuv, 1.664cpupll,1.456fsbtemr,2.320drmav,1.648northbridge) ..postarei και κάνει rr πριν την μπάρα των windows...δίνω 1.35cpuv δλδ (1,336 από HWmonitoring) και κάνει rr πάνω στην μπάρα... δίνω 1,4v και μπαίνει στα windows..αρχίζω prime95=>blent και πάγωμα οθόνης αμέσως... δίνω 1,45v και μπαίνω στα windows κάνω όλα τα test του prime95 και είμαι παντού stable.. με 8,5x450,333fsb Strap,1081mhz ram,(1.43v cpu,1.664cpupll,1.456fsb term,2.320dram volt,1.648northbridge,1.56south...είναι όλα στο auto εκτός από το cpuv που το έβαλα εγώ 1,45...)

Μαx cpu temp 62..

Ποιό πάνω δεν πάει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όχι και 650 αλλά ένα 550 θα το ήθελα.... δλδ τώρα με κόβεί ο cpu ενώ η mobo πάει παραπάνω έτσι?Τα όρια της mobo με τι cpu θα τα βρώ??Έλεγα να πάρω και έναν Ε1400 μπας και φτάσω το fsb 600+ ή δεν παίζει??

Link to comment
Share on other sites

όχι και 650 αλλά ένα 550 θα το ήθελα.... δλδ τώρα με κόβεί ο cpu ενώ η mobo πάει παραπάνω έτσι?Τα όρια της mobo με τι cpu θα τα βρώ??Έλεγα να πάρω και έναν Ε1400 μπας και φτάσω το fsb 600+ ή δεν παίζει??

Η μητρικη σου πρεπει να κανει γυρω στα 600MHz FSB,για να βρεις ποσο μπορει να κανει βαλε τον μικροτερο πολλαπλασιαστη,τις μνημες στο 1/1 και ανεβαζε μονο το FSB.

Φυσικα θα χρειαστει και το αναλογο ρευμα στο north.

Με Ε1400 θα κανεις περιπου 400-450MHz FSB.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Vago μην το παλευεις τσαμπα πανω απο 510fsb δυσκολα θα πιασεις στην μητρικη ετσι πως εισαι...αλλα επειδη εχεις και С1 εισαι ακομα πιο σφιχτος και με αερα κιολας που πας να δωσεις 1.5V.

Για να βρεις τα ορια της mobo κατεβασε το multi στη cpu.

Πολυ ρευμα δινεις..εμενα ο Ε0 θελει 1.32 απο bios για να παει στα 4Ghz.

Link to comment
Share on other sites

δλδ με τον Ε1400 θα κάνω λιγότερο απο τον q9550....τώρα έχω ένα θέμα..Άμα βάλω το north στο auto από ρεύμα τότε απο 1,1-1,2 που δουλεύει stock..όταν ο cpu πατάει στα 3,2 έχει 1,68...και μέχρι τα 4,1 τόσο έχει.. δοκίμασα με χαμηλότερο multi στο cpu αλλά και πάλι στα 500 τερματίζει δεν πάει παραπάνω...Να είναι μπανάνα κομμάτι η mobo ή φταίει που είναι q??Άμα πάρω έναν 8400-8500-8600 θα τερματίσει πιο πάνω η θα έχω πάλι 4,165 και θα χτυπάω το κεφάλι μου που έδωσα τον q??

Υπάρχει kit σε ram ddr2 που να παίζουν 1200++ και να είναι 2χ2gb χωρίς να θέλουν νερο και να υπάρχουν στην Ελλάδα??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το X48 με quad παει γενικα 480 με 500 με P45 μητρικη ισως πηγαινε 500+ ουτε 600 ουτε 550 πανε οι quad.Δινεις πολυ VCore στον CPU ασχετα αν εχεις καλες temp αυτο δειχνει οτι α)δε ακουει αλλο στη ταση ο CPU β)Εφτασες στο FSB Wall του CPU μπορει να συμβαινουν και τα δυο ταυτοχρονα.Εισαι με αερα για quad C1 τα 4.1 ειναι παρα πολυ καλα ποσο παραπανω να παει το καημενο.Aν θες 600 FSB σιγουρα μονο με κανενα Ε0 8500-8600 και παλι μετα το 560-570 θελει ψαξιμο για να ειναι σταθερο στα 600.

Link to comment
Share on other sites

άρα με την maximus 2 fomula που είχα με p45 θα μπορεί να έκανα κάτι καλύτερο...μου λέτε όλοι για αυτό με τον αέρα...δλδ άμα έβαζα νερό θα πήγαινε πιο πάνω??Τι σημασία έχει αέρας,νερό αφού με 3 ώρες prime95 έχω μέχρι 60 βαθμούς max temp.. με nvidia chip 780-680 θα πηγαίνει όπως τώρα με το x48??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν διαβασες αυτα που γραφω αλλα δε μπορεις να πας και πολυ παραπανω μερικα πραγματα εχουν και τα ορια τους με nvidia chipset μαλλον χειροτερο FSB θα εβγαζες.Εισαι Prime stable στα 4165 δηλαδη με 4 thread να τρεχουνε?

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι stable και στα 3 settings που έχει και με τα 4 thread αλλα δεν μπορώ με τίποτα να πάω παραπάνω...Σε κάποια φάση τα πήρα και έσκασα 1,7volt στο cpu και πάλι έφαγε κόλλημα στο welcome screen....Έχω απελπιστεί.....Υπάρχει τρόπος να βάλω μεγαλύτερο multi απο 8,5??Νομίζω πως άμα έβαζα 9-9,5 Multi θα πήγενα παραπάνω...

Ξέρω πως μόνο οι extreme το κάνουν αυτό αλλά λέω ...καμιά πατέντα παίζει??

Mε κανα πρόγραμμα σαν set fsb παίζει να πάει παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

E οσο και να το ζωρισεις δε θα παει παραπανω και μην βαζεις ετσι ανετα 1.7V γιατι μετα θα απελπιστεις ποιο πολυ αμα τα κλασει το CPU.Setfsb υπαρχει αλλα και παλι αν το ανεβασεις μολις πατησεις το SET θα παγωσει και οχι δε γινεται να ανεβασεις τον multiplier.

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι stable και στα 3 settings που έχει και με τα 4 thread αλλα δεν μπορώ με τίποτα να πάω παραπάνω...Σε κάποια φάση τα πήρα και έσκασα 1,7volt στο cpu και πάλι έφαγε κόλλημα στο welcome screen....Έχω απελπιστεί.....Υπάρχει τρόπος να βάλω μεγαλύτερο multi απο 8,5??Νομίζω πως άμα έβαζα 9-9,5 Multi θα πήγενα παραπάνω...

Ξέρω πως μόνο οι extreme το κάνουν αυτό αλλά λέω ...καμιά πατέντα παίζει??

Mε κανα πρόγραμμα σαν set fsb παίζει να πάει παραπάνω??

Παρε εναν Ε8600 να παιζεις αφου σου αρεσει το overclocking.

Nα τον ανεβαζεις στα 5.0GHz με 1.5V και να χτυπας 600αρια στο FSB,παρε και 2Χ1GB CSX Diablo με GTR να παιζεις 2000MHz 7-6-5-18@2.15V να το ευχαριστηθεις και αφησε τον κακομοιρη τον quad στην ησυχια του...του εχεις βγαλει τα συκωτια:033: :033:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν σηκώνει ddr3 η rampage μου...+ έβλεπα κάτι για 4500++mhz On air στην hwbot και superpi σε 9,.. οπότε έλεγα μπας και πάω και γώ στα 4500 με αέρα αλλά δεν πάει με τπτ πάνω απο 490μηζ το fsb...στο 491= welcome screen+bsod+rr ή απλά μένει στο weclome...τον 8600 τον είχα στα υπόψην μου αλλά για κάθε μέρα αξίζει ένας 8χχχ στα 4Ghz ή ενας q9550 στα 3,83??Τώρα τον έχω στα 3,83gz για κάθε μέρα με 1,47Vcore και όλα τα άλλα auto αν και δίνει πάρα πολύ ρεύμα στα auto.... οι ram παίζουν 1086Mhz με 2,1volt..

Η Ocz έλεγε ότι θέλει 2,2 για 1150... Στα 1150μηζ μου ανοίγει μόνο με 2,3-2,4volt αλλά με το που θα pressαρω λίγο τρώω ένα μπλέ και restart...

Καμιά ιδέα??Είναι οι ocz flex 2 ddr2...

thx για τις απαντήσεις..θα τον αφήσω ήσυχο τον quad...θα αρχίζω να παίζω με τις ram τώρα.. :033: :033:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σηκώνει ddr3 η rampage μου...

Η Ocz έλεγε ότι θέλει 2,2 για 1150... Στα 1150μηζ μου ανοίγει μόνο με 2,3-2,4volt αλλά με το που θα pressαρω λίγο τρώω ένα μπλέ και restart...

Καμιά ιδέα??Είναι οι ocz flex 2 ddr2...

Ουπς sorry,δεν ειδα οτι εχεις την RF,νομισα οτι εχεις την extreme.

Oι OCZ δεν ειναι και οτι καλλιτερο για overclocking...αν βρεις καπου Cellshock κοκκινες 1150MHz...

Παντως στα 1150MHz πρεπει να παιζουν χωρις προβλημα με τα timings και το ρευμα που λεει η OCZ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.