Jump to content



PE-AM2RS690MH συμβατοτητα με AMD 7750....


circi

Recommended Posts

Γεια παιδια,

Εχω αυτη την mobo σε ενα htpc.

sapphire PE-AM2RS690MH.

Mαζι με ενα 4200+ και μια 3650.

επεσε στα χερια μου μια 8800 gtx aquatank (απο ενα φιλο δηλαδη...)

και θελω να αλλαξω επεξεργαστη.

Ακουσα οτι καποιες mobo για AMD Am socket εχουν προβληματα με τους phenom.

(pc magazine νομιζω ειχε κανει καποια τεστ...)

Οποτε phenom ακυρο.

Σκεφτομαι τον AThlon x2 7750....δεν ξερω ομως αν θα λειτουργησει στο συγκεκριμενο mobo.

Ξερετε αν ειναι οκ?

Η να παω σε 6400+ για σιγουρια...?

Link to comment
Share on other sites

Η Sapphire έχει να ανανεώσει το BIOS κάτι χρόνια και γενικά δεν είναι διατεθειμένη να το κάνει. Αν μάλιστα τους ρωτήσεις για BIOS θα δηλώσουν.... αναρμόδιοι και θα σε παραπέμψουν στην PCPartner που φτιάχνει την μητρική (αυτοί απλά κολλάνε το σηματάκι τους πάνω στο κουτί).

Γενικά η Sapphire είναι ντιπ άσχετη με μητρικές και με το μυαλό αποκλειστικά στο πως να βγάλει λεφτά. Οπότε ξέχνα τους Phenom σε αυτή την μητρική και απλά μην ξανά προτιμήσεις Sapphire. Και εγώ έχω την εν λόγο mobo και αν και είναι πολύ καλή είναι και η τελευταία Sapphire που αγόρασα. Ακόμα και στην περίπτωση των δύο 3850 που έχω απέφυγα την εν λόγο εταιρία και πήγα προς GeCube μεριά.

Στην περίπτωσή σου, επειδή η εν λόγο μητρική κυρίως λόγο 690G κάνει εξαιρετικό overclock, θα σου έλεγα αν μπορείς να "παίξεις" με τον 4200+. Θεωρώ ότι μπορείς να τον πας πάνω από τα 2,5GHz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.