Jump to content



Bios


capusopp

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Καταρχας δε νομιζω να μπορει να σβηστει.Λογικα θα ειναι σαν να πηγαινεις να κανεις φορματ σε δισκο που εχει λειτουργικο.Στο απαγορευει κ δεν μπορεις να το κανεις.Αλλα κ να μπορει να γινει κατι τετοιο βαζεις τα bios που αντιστοιχουν στη mobo σου κ εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μα εφοσων υπαρχει περιπτωση (που πολυ αμφιβαλλω) να μπορουν να σβηστουν τα bios θα υπαρχει κ η λυση.Αρα καπως θα γινεται να βαλεις bios.Το θεμα ειναι αν μπορουν να σβηστουν.Γινεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

¨Ολα γίνονται και το σβήσιμο και το dual bios να διαγράψεις (που μόνο η giga το έχει)

Από και πέρα αν το bios είναι κολλημένο στη μητρική τσίου

Αν δεν είναι hot swap με άλλο από ίδια μητρική και force Update.

Tέλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει πρόβλημα διότι είτε σβησμένο ή χαλασμένο, το σύστημα ζητάει το recovery disc διότι απ'ότι φαίνεται υπάρχει δικλείδα ασφαλείας που δεν σβήνεται λίγο πριν το bios. Τώρα αν βάλεις άλλης μητρικής bios δεν ξέρω τί θα γίνει, δεν μου έχει τύχει.

Πάντως μια φορά που το έπαθα, ζητάει συγκεκριμένη έκδοση bios (την πρώτη που ήρθε με την μητρική) αλλά μπορείς να κατεβάσεις και την τελευταία και απλά να αλλάξεις το filename και να το κάνεις όπως το παλιό. Έτσι νομίζει ότι έχει την πρώτη έκδοση ενώ εσύ βάζεις την τελευταία!:)

Αυτό μου χρησίμευσε διότι μια asus που είχα κόλλησε 3 συνεχόμενες φορές στο update και εγώ ήθελα σώνει και καλά να βάλω την τελευταία έκδοση...:074:

Link to comment
Share on other sites

¨Ολα γίνονται και το σβήσιμο και το dual bios να διαγράψεις (που μόνο η giga το έχει)

Από και πέρα αν το bios είναι κολλημένο στη μητρική τσίου

Αν δεν είναι hot swap με άλλο από ίδια μητρική και force Update.

Tέλος

Τι ειναι το hot swap κ το force update με λιγα λογια?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το καλό chip βιος μπουτάρειςμε αυτό και μπαίνεις update βιος τότε αλλάζεις το καλό με το χαλασμένο βιος και κάνεις βιος update

Καλα λεει ο stealth...Πρεπει να εισαι χειρουργος για να το κανεις αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.