Jump to content



Bios


capusopp

Recommended Posts

Δεν ειναι σιγουρο αυτο. Μπορει να προκληθηκε απο αυτο, μπορει κ οχι. Αλλα κ ετσι να εγινε το λαθος ειναι δικο σου, οχι του κατασκευαστη. Εσυ την χτυπησες. Δεν καλλυπτεσαι απο κανενα καταστημα ή εγγυηση. Ο,τι κ να κανεις τελικα, για να την επισκευασεις, πρεπει να πληρωσεις.

το ξερω αλλα επειδει ξερω ακομα οτι το μονο που ακουμπησα με το κατσαβιδι ειναι οι βιδες προφανος κατι με την υδροψυξη παιζει. αφου οταν την εβαλα και καταφερε και ανοιξε το pc και μετα απο 2-3 ωρες αρχισαν οι μπλε και μετα παπαλα προφανος η ψυξη φταιει για οτι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
το ξερω αλλα επειδει ξερω ακομα οτι το μονο που ακουμπησα με το κατσαβιδι ειναι οι βιδες προφανος κατι με την υδροψυξη παιζει. αφου οταν την εβαλα και καταφερε και ανοιξε το pc και μετα απο 2-3 ωρες αρχισαν οι μπλε και μετα παπαλα προφανος η ψυξη φταιει για οτι εγινε.

Η υδρόψυξη έσβησε/κατέστρεψε το bios?:087: :105:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αλλα επειδει ξερω ακομα οτι το μονο που ακουμπησα με το κατσαβιδι ειναι οι βιδες προφανος κατι με την υδροψυξη παιζει. αφου οταν την εβαλα και καταφερε και ανοιξε το pc και μετα απο 2-3 ωρες αρχισαν οι μπλε και μετα παπαλα προφανος η ψυξη φταιει για οτι εγινε.

Ωραια, κ η ψυξη να φταιει λεμε, αυτοι δε σε καλυπτουν. Η εγγυηση υπαρχει μονο για την πιθανοτητα που το κομματι που εχεις αγορασει ειναι ελλατωματικο. Το αν εσυ, στην προσπαθεια σου να την τοποθετησεις, χτυπησες καταλαθος τη μητρικη δεν τους ανδιαφερει. Μη σου πω πως αν καποτε βγαλει προβλημα η ψυξη κ τους πεις οτι την χτυπησες, θα σ' την βγαλουν κ εκτος εγγυησης. Καταλαβε το... Θες να την φτιαξεις? Θα πληρωσεις. Αλλιως μεινε ετσι κ παρε καινουρια ή προσπαθησε μονος σου να την επισκευασεις.

Link to comment
Share on other sites

Η υδρόψυξη έσβησε/κατέστρεψε το bios?:087: :105:

Δεν ξερω τι να σου πω οταν πεταξε πρωτη φορα μπλε μετα οταν πηγαινε να ανοιξει οταν φοτρωνε τα windows εφτανε μεχρι την μεση και μετα restart και τωρα δεν ανοιγει καθολου. τι αλλο μπορει να φταιει απο την στιγμη που δεν εκανα τιποτα??? το crassfree bios πως μπορω να το κανω να δουλεψει για να ξαναφορτωσω τα bios??? Επισης μπορει να καηκαν οι μνημες απο τα πολλα restart αλλα δεν εχω αλλου να τις δοκιμασω.

capusopp added 1 Minutes and 38 Seconds later...

Ωραια, κ η ψυξη να φταιει λεμε, αυτοι δε σε καλυπτουν. Η εγγυηση υπαρχει μονο για την πιθανοτητα που το κομματι που εχεις αγορασει ειναι ελλατωματικο. Το αν εσυ, στην προσπαθεια σου να την τοποθετησεις, χτυπησες καταλαθος τη μητρικη δεν τους ανδιαφερει. Μη σου πω πως αν καποτε βγαλει προβλημα η ψυξη κ τους πεις οτι την χτυπησες, θα σ' την βγαλουν κ εκτος εγγυησης. Καταλαβε το... Θες να την φτιαξεις? Θα πληρωσεις. Αλλιως μεινε ετσι κ παρε καινουρια ή προσπαθησε μονος σου να την επισκευασεις.

Εγω θα τους την παω και θα δειξει τι θα γινει.εξαλλου οπως ειπα μπορει να ειναι και οι μνημες. Και η αλλη γκαντεμια ειναι οτι δεν εχω ηχειο να βαλω στην μητρικη να δω αν κανει κανα μπιπ

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχει ενσωματομενο ηχειακι πανω

To beep της μητρικης δε βγαινει απο τα ηχεια σου (οπως ειπε κ ο συνforumιτης πιο πανω), αλλα απο την ιδια. Τουλαχιστον παιρνει ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

To beep της μητρικης δε βγαινει απο τα ηχεια σου, αλλα απο την ιδια. Τουλαχιστον παιρνει ρευμα?

Ρευμα παιρνει. Για να κανει μπιπ ομως πρεπει στο κυκλωμενο σημειο στην εικονα να εχει speaker και δεν εχει οποτε πρεπει να του βαλεις speaker δικο σου. δεν ενοω τα κανονικα ηχεια

post-11631-1442175376,4454_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα κ το μοντελο κ τη μαρκα της μητρικης σου. Ορισμενες δεν κανουν οντως.

Και ετσι ειμαι τελειος στα τυφλα. αμα ειχε ηχειο να με προσανατολισει θα ηταν διαφορετικα θα ηξερα που να ψαξω.

capusopp added 12 Minutes and 55 Seconds later...

ακομα ομως δεν μου εχει απαντησει αν μπορω να τρεξω το bios crassfree utility

Link to comment
Share on other sites

ακομα ομως δεν μου εχει απαντησει αν μπορω να τρεξω το bios crassfree utility

Koιτα εδω, το παλληκαρι εχει το ιδιο προβλημα μ' εσενα κ θελει κ αυτος να χρησιμοποιησει το ASUS crashree bios utility. Επισης, εχω την εντυπωση πως η πρωτη απαντηση ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικη. Α ναι, asus mb δεν εχεις?

Εdit: Τωρα ειδα πως κ οι gigabyte εχουν αυτο το utility. Δεν ξερω για αλλες mb αν εχουν κατι παρομοιο ή οχι, αλλα αναλογη φανταζομαι θα ειναι η διαδικασια ενεργοποιησης του με αυτη της asus.

Link to comment
Share on other sites

Koιτα εδω, το παλληκαρι εχει το ιδιο προβλημα μ' εσενα κ θελει κ αυτος να χρησιμοποιησει το ASUS crashree bios utility. Επισης, εχω την εντυπωση πως η πρωτη απαντηση ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικη. Α ναι, asus mb δεν εχεις?

Εdit: Τωρα ειδα πως κ οι gigabyte εχουν αυτο το utility. Δεν ξερω για αλλες mb αν εχουν κατι παρομοιο ή οχι, αλλα αναλογη φανταζομαι θα ειναι η διαδικασια ενεργοποιησης του με αυτη της asus.

η m/b asus ειναι .

Λοιπον καταλαβενω οτι εχω γινει σπαστικος συνεχεια με ερωτησεις για αφτο ας το αφησουμε αφτο το θεμα προς το παρον να δω και τι θα μου πουν οι τεχνικοι και βλεπουμε.Μπορει απλα να εχουν καει οι μνημες και αδικα να ψαχνωμαι. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

ακομα ομως δεν μου εχει απαντησει αν μπορω να τρεξω το bios crassfree utility

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο...μονο να βαλεις στο CD rom το CD της μητρικης.

Αλλα οποιον τροπο και να χρησημοποιησεις θα πρεπει πρωτα να κανεις το PC να bootαρει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο...μονο να βαλεις στο CD rom το CD της μητρικης.

Αλλα οποιον τροπο και να χρησημοποιησεις θα πρεπει πρωτα να κανεις το PC να bootαρει.

stealth

Το cd δεν θα μπορεσει να λειτουργησει γτ του εχω κανει update μονο με floppy αν γινει.θα δειξει η νεκροψια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.