Jump to content



Ελαττωματικοί οι Seagate Barracuda 7200.11


Wizard!

Recommended Posts

Έλα ρε συ, είμαι κι εγώ μέσα στην λίστα... ο σκληρός αγοράσμένος Ιούνιο 08

ST3500320AS - 500GB με firmware SD15

Το μόνο πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει είναι η εικόνα παρακάτω... (η ζωή του δίσκου) η οποία αυξομειώνεται με την πάροδο του χρόνου, χωρίς γνωστή αιτία ή λόγο (π.χ. αναλογικά με την πληρότητα του δίσκου)

Βέβαια δεν είχα κάνει κάποιο thread για να το αναφέρω, καθώς ο δίσκος δεν περιέχει σημαντικά δεδομένα και εφόσον λειτουργεί δεν είχα λόγο να τον αντικαταστήσω.

Θα κατεβάσω λοιπόν το νέο firmware και μόλις το περάσω επιστρέφω να αναφέρω.

hddhealth500lr8.th.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

SD35 firmware και made in Thailand δύο δίσκοι που πήρα προχτές από το Πλαίσιο.

Όσο για την Seagate λογικό είναι να τρέχει. Μιλάμε για δίσκους όχι για π.χ. κάρτες γραφικών. Ο κόσμος δεν θα μείνει χωρίς Crysis για 5 μέρες. Θα τραβήξει μηνύσεις για τα χαμένα δεδομένα που θα υπάρχουν στους δίσκους. Και βέβαια όσο θα διατηρείται ο ντόρος στο internet με αναφορές για δίσκους-τούβλα τόσο θα καταρρακώνεται η εικόνα της Seagate.

Θυμάστε τους... Deathstar και τις επιπτώσεις που είχαν στην αξιοπιστία της IBM?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και την θεωρούσα πολύ σταθερη μάρκα την seagate(φαν της maxtor alla την πήρε δυστηχως).Μια φορά πηρα wd και βάρεσε στην δεύτερη μέρα.Το προβλημα είναι οτι χάνονται τα δεδομένα ή εχει κάποιο πρόβλημα στην διαχείρηση του δίσκου με την cache.Εμένα με έχει πιάσε προσοπικά ένα ανχος γιατι έχο 8 δίσκους st3500320as me sd15 firmware και έχω αρχεία πολύ σημαντικα μέσα πολλών ετών.:022: :022:

Link to comment
Share on other sites

Στο βαθμό που το πρόβλημα δεν είναι στο hardware, που μπορεί να επιδιορθωθεί προληπτικά και που η Seagate προσφέρει δωρεάν υπηρεσία ανάκτησης δεδομένων, δεν νομίζω πως είναι τόσο δραματικά τα πράγματα...

- To firmware SD1A που δίνει εδώ είναι το ίδιο με αυτό που είχε βγάλει για τους 1.5ΤΒ δίσκους; (υποθέτω πως ναι, αλλά αν επιβεβαιωθεί από κανέναν, ας το αναφέρει εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Στο βαθμό που το πρόβλημα δεν είναι στο hardware, που μπορεί να επιδιορθωθεί προληπτικά και που η Seagate προσφέρει δωρεάν υπηρεσία ανάκτησης δεδομένων, δεν νομίζω πως είναι τόσο δραματικά τα πράγματα...

Καλα τα λες μπορει να έχεις δίκαιο αλλα εμένα με έχει πιάσει το ανχος πιο πολύ ίσως γιατι δεν έχω καταλάβει ακριβός πιο έιναι το πρόβλημα στο firmware

Link to comment
Share on other sites

Αμα το κάνει κάποιος ασ μας πει πως πηγε.Επίσης τι διορθώνει αυτο το firmware?Την cache του σκληρου μόνο?

το δημοσιο ελλειμα, το εξωτερικο χρεος (*)

(*) 250 δις ευρω, 25 χιλιαρικακια ο καθενας και καθαρισαμε

:p

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία απέτυχε.

Πιο αναλυτικά:

1)κατέβασμα του αρχείου iso από την seagate

2)και κατόπιν εγγραφή σε cd

3)έπειτα αποσύνδεση όλων των άλλων sata από την μητρική εκτός του seagate και του ενός dvd-sata (που είναι μέσα το δισκάκι με το firmware)

4)boot και επιλογή να τρέξει από το cd πρώτα

5)τρέχει, βγάζει μια οθόνη σαν "readme.txt" που αναφέρει αναλυτικές πληροφορίες και οδηγίες κλπ κλπ

6)αφού το διαβάσουμε, πατώντας Esc πηγαίνουμε στην παρακάτω οθόνη Α1

79695886zr6.th.jpg

7)Ας επιλέξουμε την επιλογή S) Scan ATA Devices για να δούμε την seagate συσκευή. Έτσι και γίνεται και προκύπτει η οθόνη Α2

65428677sj4.th.jpg

Που αναφέρει ως Model ST3500320AS και Serial Number 9QM2LHXY

8)Επιστροφή στην προηγούμενη οθόνη για να περάσουμε το νέο firmware εφόσον ο δίσκος μας είναι ο ST3500320AS

95148767fb4.th.jpg

Αλλά ! δεν γίνεται.

Αυτό τι κουλό είναι δεν ξέρω.

Υποψιάζομαι ότι μπορεί να φτέει το DVD-Sata γι αυτό σε λίγο θα κάνω μια προσπάθεια να συνδέσω κανα παλιό IDE να δούμε.

Αυτά από εμένα... Συνεχίζεται.

Υ.Γ. συγνώμη για το μέγεθος των εικόνων, διορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναβαθμίζεται μπορεί να έχει σχέση και με πιθανό σφάλμα στο αρχείο iso που έδωσε η Seagate...απ'ότι φαίνεται κι άλλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα αναβάθμισης του fw.

Αναμονή απάντησης εδώ

http://forums.seagate.com/stx/board/message?board.id=ata_drives&thread.id=3668&view=by_date_ascending&page=31

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ελεος. Οι τυποι ειναι το λιγοτερο απαραδεκτοι. Εχω παρει εναν 500 και δυστυχως ειναι μεσα στους προβληματικους. Αν δεν μπορεσω να παρω πιστωτικο να παρω WB δεν προκειται να μπει πανω στο μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που το ανακοινωνουν το θεμα και εχουν και λυση (ελπιζω) και προσφερουν δωρεαν επαναφορα αρχειων. Μακαρι να ειχε δωρεαν επαναφορα αρχειων και η WD, για τους 4 500 ΚS που πεθαναν σχεδον ταυτοχρονα , σε διαφορετικους υπολογιστες, στη δουλεια παρακαλω, και μην τα ειδατε τα αρχεια. ... Παροτι παντα ειχα ενα φοβο με την Seagate, τελικα δεν ειναι θεμα εταιριας η αξιοπιστια των δισκων.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουν να καλυψουν τον πισινο τους. Σιγουρα στην Αμερικη θα φανε μηνυσεις απο δικομανεις για αποζημίωση. Ασχετα απο το τι λενε για τις εγγυησεις.

Παντως δοκιμασα να κανω το update στον δικο μου και επειδη ειναι -330 δεν το δεχεται το fw. Κοινως αλλη μια μ....α απο την υποστηριξη τους. Πρωτη και τελευταια φορα που πηγα σε Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Στο thread αυτό, η seagate απάντησε με mail στον χρήστη CapSarcastic, και ανέφερε ότι η διορθωμένη έκδοση του firmware δεν είναι διαθέσιμη ακόμα.

Και όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο ίδιος: Γιατί μας είπαν να κατεβάσουμε την έκδοση SD1A, και γιατί είναι ακόμα στην σελίδα τεχνικής υποστήριξης εφόσον σχεδόν κανένας δεν κατάφερε να την περάσει στην συσκευή του?

Θα γράψω κι εγώ τις δοκιμές μου σε λίγο.

Από σας ρε παιδιά, το έχει περάσει κανείς?

I've just had an email from Seagate support (from today) telling me that the fixed firmware is not available yet.

So the question is why are we being told to install SD1A (not that anyone can) and why is it linked to the web page for potentially bricked drives? Either it is the wrong firmware and shouldn't be on the KB page' date=' or it's the right software and should be installable. Looks like another incorrect response from Seagate.[/quote']

Link to comment
Share on other sites

O 500αρης Seagate που εχω σχεδον ενα χρονο ειναι μεσα στους θεωρητικα προβληματικους αλλα δε εχει τιποτα παθει μεχρι τωρα οπως και ο αλλος 1ΤΒ που αγορασα τα χριστουγεννα φτου φτου σκορδα.......

Link to comment
Share on other sites

Το μαμησανε και ψοφησε ... οκ, οτι να'ναι ... Δεν το περναω αυτο το ρημαδι μεχρι να ακουσω οτι περναει κανονικα ....

Μα και να θέλεις δεν περνάει. Απ όσα πόστ διάβασα μόνο ένας είπε ότι το πέρασε με επιτυχία. Όλοι οι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

Βέβαια υπήρξαν και κάποιοι που είπαν ότι δοκίμασαν κάποιο παλαιότερο flasher και αντικατέστησαν το παλαιό με το νέο firmware και πέρασε.

Υπήρξαν όμως πολύ περισσότεροι που το έκαναν και πήραν τους δίσκους στο χέρι.

Οπότε όπως λες σωστά, περιμένουμε κάτι επίσημο που να είναι και ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.