Jump to content



A8N-SLI Deluxe NF4 tips and tricks


mariosalice

Recommended Posts

ΑΝ κάποιος ξέρει κάτι, ΑΝ θέλει απαντάει. Στα forum δεν γράφουμε από υποχρέωση αλλά από ευχαρίστηση.

Εμένα προσωπικά το να βλέπω τα ίδια μυνήματα παντού, δεν με προδιαθέτει ευχάριστα ώστε να κάτσω να ασχοληθώ να ψάξω να βρω απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fonzi [Χθες, στις 23:47]

.... Ομως για να ρυθμίσει κανείς το εύρος των στροφών, αλλά και για να αρχίσει να δουλεύει το ανεμιστηράκι ανάλογα με τη θερμοκρασία, πρεπει να τρεχει το smartguardian ή κάποιο παρόμοιο. Σωστό?

....

Οι μνήμες ενω είναι πανάκριβες (OCZ PLATINUM 3200 REV 2) δειχνουν χάλια εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12868

ενώ οι δίσκοι μου βγάζουν στο HD TACH read speed 88 kai 12% cpu utilization.

Μάλλον κάτι κάνω λάθος???

Fonzi

Ψάξε το BIOS. Πρέπει να ενεργοποίησεις τη δυνατότητα αυτόματης ρύθμισης στροφών ή κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι σε Cool n Quiet μόνο ο επεξεργαστής δέχεται μικρότερη τάση.

Τα υπόλοιπα (μνήμη σκληρός) λειτουργούν πιο αργά λόγω μειωμένης απόδοσης επεξεργαστή. Αν όμως έχει πρόβλημα και χωρίς το CnQ τότε μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H ASUS έβγαλε νέα μητρική A8N-SLI PREMIUM

http://www.asus.com/products2.aspx?l1=3&l2=15

539_l.jpg

Υποστηρίζει επιπλέον από την Deluxe

1. Το chipset cooler έχει τεχνολογία heatpipe χωρίς ανεμιστήρα (οπότε είναι αθόρυβο)

2. Καταργεί το παλιό σύστημα επιλογής SLI και το αντικαθιστά με αυτόματο από την Pericom που δίνει καλύτερους χρόνους πρόσβασης με μικρότερη latency.

3. Αντικαθιστά το ένα 1X PCIe με 4X PCIe.

Η νέα έκδοση BIOS 1004 διορθώνει τα παρακάτω προβλήματα

1. Fixed S3 resume fail in SLI mode.

2. Add CPU, CHIP, Chassis Fan check Item in Setup and set Chassis Fan checking default to Disabled.

3. Show SATA mode on summary screen.

4. Update NVRAID BIOS to 4.81.

Επίσης έχει βγει νέα έκδοση Beta BIOS 1005.03

Σήμερα κυκλοφόρησε και νέα έκδοση (Α3.70) οδηγών για το ALC850 chipset ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Νέοι HITACHI 7K80 DESKSTAR 80GB SATA-II HDD 7200 RPM 300MB/SEC 8MB

http://www.hitachigst.com/portal/site/hgst/?epi_menuItemID=984274a23736408aa5a8f2b6aac4f0a0&epi_menuID=8d237906f078b6fd25ad4e8060e4f0a0&epi_baseMenuID=22f0deefa8f3967dafa0466460e4f0a0

Τιμή 71$

http://iaxion.com/prdt.php?item=71207

Πρόκειται νομίζω για τον πρώτο SATA-II δίσκο που βγαίνει στην αγορά

Το σημαντικό είναι οτι υποστηρίζει ταχύτητα διαμεταγωγής 300MB/SEC (διπλάσια από τους SATA-I) αν και πρακτικά δεν είναι τόσο γρήγορος που να μπορεί να το εκμεταλλευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε ασυμβατότητα της νέας σειράς Ε3 των επεξεργαστών Athlon 64 με υποστήριξη SSE3 90nm (Venice και San Diego) με NF3 και NF4.

Παρατηρήθηκαν επανεκκινήσεις στις μητρικές με αυτά τα chipset που ίσως οφείλονται στη θερμική συμπεριφορά των νέων επεξεργαστών.

http://www.theinquirer.net/?article=21780

"We were pointed to one thread at a support forum where DFI said that it can solve those problems with a new BIOS and that the company has already played with 3000+ revision E Athlon."

Τα προβλήματα εντοπίστηκαν σε μητρική της DFI. Η εταιρία απάντησε οτι τα έχει διορθώσει με νέο BIOS και οτι ήδη δοκίμασε τον 3000+ revision E Athlon.

Το σχετικό thread (URL από post του SlotKiller)

http://www.dfi-street.com/forum/showpost.php?p=69776&postcount=23

Η Nvidia βεβαιώνει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα chipset NF3 NF4 (URL από post του Shadow Hunter).

http://www.theinquirer.net/?article=21901

Οι νέες σειρές Venice και San Diego με τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται στο roadmap της AMD

http://www.c627627.com/AMD/Athlon64/Athlon64.gif

Προσοχή εικόνα 1280Χ1024

Link to comment
Share on other sites

BIOS 1007-003 Beta.....απο ASUS.de

Το μονο προβλημα που ειδα ηταν οτι ζεσταινοταν πολυ το NForce εφτανε στους 55 + .

Το εβγαλα και ειδα οτι το πλαστκο που μεσολαβουσε μεταξυ nforce και ψυκτρας δεν ηταν καλα στη θεση του....ειχε καβαλη το nforce και η ψυκτρα δεν ακουμπαγε καλα επανω.

post-1956-1416071768,1994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chill-out [Σήμερα, στις 12:20]

BIOS 1007-003 Beta.....απο ASUS.de

Το μονο προβλημα που ειδα ηταν οτι ζεσταινοταν πολυ το NForce εφτανε στους 55 + .

Το εβγαλα και ειδα οτι το πλαστκο που μεσολαβουσε μεταξυ nforce και ψυκτρας δεν ηταν καλα στη θεση του....ειχε καβαλη το nforce και η ψυκτρα δεν ακουμπαγε καλα επανω.

Αυτό το πλαστικό κάλυμμα είναι μέρος του chipset ή το έβαλε extra η ASUS?

Ποιά είναι η γνώμη σου; Θα μπορούσε δηλαδή να αφαιρεθεί εντελώς;

Στη φωτο μου φάνηκε οτι έχει στραβώσει από τη θερμοκρασία.

Αν έχεις καμιά καλύτερη φωτο του πλαστικού που καλύπτει το NF4 στείλτην.

Με ποιό τρόπο μέτρησες τη θερμοκρασία του Chipset?

Πάντως οι 40 βαθμοί που πέτυχες μου ακούγονται ιδανικοί. Μπράβο.

Στο νέο μοντέλο το Premium η ASUS άλλαξε την ψύκτρα και έβαλε άλλη με βάση από χαλκό, που σημαίνει οτι πράγματι υπάρχει πρόβλημα με την ψύξη του chipset.

Η μαμίσια ψύξη δεν μου άρεσε από την πρώτη στιγμή. Μου κάθησε στο στομάχι.

Καίει η ψύκτρα και κάνει πολύ θόρυβο ο ανεμιστήρας.

Έψαξα στην αγορά αλλά δεν βρήκα κάποια κατάλληλη λύση.

Αγόρασα την thermalright NB-1C που είναι χάλκινη αλλά δεν μπορώ να την προσαρμόσω.

Καμιά άλλη ιδέα για ψύκτρα - ανεμιστήρα;

EDIT

Το πρόβλημα παρακάμφθηκε με αλλαγή της ψύκτρας. Τοποθετήθηκε μια Zalman ZM-NB47J χωρίς ανεμιστήρα. Επιπλέον ένας μεγάλος ανεμιστήρας 120 χιλ. της Thermaltake με αισθητήρα θερμοκρασίας (πάνω στη βάση της Zalman) φέρνει κρύο αέρα από μπροστά και τον πετάει ακριβώς πάνω στο Nforce4.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι extra.Εγω το εβγαλα να το δω...ειναι ενα λαστιχο κατα πασα πιθανοτητα σιλικονουχο (για να αντεχει θερμοκρασιες) αυτοκολητο.

Ναι νομιζω οτι μπορει να βγει αλλα το αφησα επανω δεν νομιζω οτι θα πετυχαινα κατι καλυτερο με το να το βγαλω.

Την θερμοκρασια την μετρησα με σενσορα του aerogate που εχω,σχεδον επανω στο nforce οποτε λιγη η διαφορα που μπορουσε να εχει απο την πραγματικη αξια.

Η ΝΒ δεν κανει την πηρα και γω,την επεστρεψα πισω.Δεν κανουν οι βασεις....και δεν βρηκα τροπο να κανω καποια πατεντα. :(

Το ψυκτρακι αυτο που εχω βαλει ειναι απο παλια καρτα γραφικων.....το μονο,που δεν πεφτανε οι τρυπες ακριβως και τις λιμαρισα λιγο.....εβαλα και λιγο κεραμικ και ολα οκ.

Αλλη ιδεα ..???.....χμμμμ ...οτι βρεις μπροστα σου απο τπτ παλια αν εχεις κοιτας να δεις αν ταιριαζει.

Εκτος αν φιαξεις ενα ψυκτρακι απο χαλκο με αυτακια να μπαινουν στις τρυπες του mobo....και κολλησεις ενα ανεμηστηρακι λεπτο επανω.Αν βαλεις χοντρο μπορει να εχεις προβλημα με την vga να σου βρισκει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δουλέψει το SLI (ενεργοποιημένο) με δύο οθόνες;

Το ψάχνω καιρό τώρα μα δε βλέπω φως.

Έστω και κάποια ανακοίνωση για μελλοντική υποστήριξη αν βρει κανείς ας ποστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak [Σήμερα, στις 23:19]

[/πλακα] με το Lian Li πεζει πανω απο 250 fsb σε 1T? :p [πλακα]

Ας μην παίζει και καθόλου.

Μου αρκεί να το βλέπω.

Πρέπει όμως να είναι ακριβό το άτιμο.

:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Πλήρεις οδηγοί που υποστηρίζουν μητρικές με nForce4

NFORCE 4 Standalone Kit

Version: 6.53

Release Date: March 17, 2005

http://www.nvidia.com/object/nforce_nf4_winxp2k_6.53

Εγκατάσταση

- Για να κατεβάσετε το αρχείο απενεργοποιήστε αν έχετε πρόγραμμα "Download Accelerator".

- Πριν κάνετε την εγκατάσταση απενεργοποιήστε το πρόγραμμα προστασίας κατά των ιών

- Αν έχετε κάρτα γραφικών της NVIDIA απεγκαταστείστε τους οδηγούς οθόνης.

- Τρέξτε το αρχείο nForce_6.53_WinXP2K_english.exe.

- Αν θέλετε την ενσωματωμένη υποστήριξη ΝΑΜ (firewall) επιλέξτε το (απενεργοποιείστε το firewall των Windows)

- Εγκαταστείστε τους οδηγούς οθόνης.

Τι διορθώνει αυτή η έκδοση

Υποστηρίζει συστήματα με διπλούς επεξεργαστές

Προστέθηκε το NVIDIA σύστημα προειδοποίησης για σκληρούς δίσκους

Διορθώθηκαν διάφορα προβλήματα συμβατότητας.

Έκδοση των WHQL οδηγών

Audio driver 4.60 (WHQL)

Audio utilities 4.51

Ethernet driver 4.75 (WHQL)

SMBus driver 4.45 (WHQL)

Installer 4.60

IDE NVIDIA driver 5.18 (WHQL)

Γλώσσες που υποστηρίζονται

Arabic

Chinese (Simplified)

Chinese (Traditional)

Czech

Danish

Dutch (Netherlands)

English (United States)

English (United Kingdom)

French

French (Canadian)

German

Greek

Hebrew

Hungarian

Italian

Japanese

Korean

Norwegian

Polish

Portuguese (Iberian)

Portuguese (Brazilian)

Russian

Slovak

Slovenian

Spanish

Spanish (Latin America)

Swedish

Thai

Turkish

Επιτέλους υποστηρίζονται και τα Ελληνικά οπότε δεν θα υπάρχει πια το bug που γράφαμε

Νεότερες πληροφορίες και κριτική μετά την εγκατάσταση.

Η εγκατάσταση της Αγγλικής έκδοσης έγινε ομαλά.

Τα προβλήματα με τα Ελληνικά στην International έκδοση πρέπει να λύθηκαν.

(αν έχει εγκαταστήσει κανείς την International έκδοση ας μας πει).

Το πρόβλημα που δεν αναγνωρίζεται το SPDIF OUT της ASUS A8N-SLI deluxe δεν λύθηκε οπότε νομίζω οτι είναι καλύτεροι οι οδηγοί της Realtek (αρχείο εγκατάστασης wdm_a370.exe)

Το πρόβλημα που δεν αναγνωρίζεται ο printer server της Netgear όταν ενεργοποιηθεί το NAM δεν λύθηκε (ξέρει κανείς πως να ρυθμιστεί το firewall της Nvidia ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα;) Είναι προτιμότερο το ΝΑΜ από κάθε άλλο desktop soft firewall γιατί υποστηρίζεται στο Hardware με offloading και δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι νέοι επίσημοι οδηγοί forceware 71.84 της Nvidia δεν επιτρέπουν το overclocking (O/C) της κάρτας γραφικών.

Όσα λοιπόν γράφονται στο πρώτο πόστ σχετικά με τον υπερχρονισμό της κάρτας γραφικών σε SLI δεν ισχύουν πιά.

Το πρόβλημα μάλλον υπάρχει επειδή πρέπει και οι δυο κάρτες να είναι ίδιες για να αποδώσει τα μέγιστα το SLI.

Όταν χρησιμοποιούμε coolbits δεν υπερχρονίζουμε και τις δυο κάρτες αλλά μόνο τη μία.

Σε όλες τις εκδόσεις οδηγών της Nvidia, ακόμα και στη 71.84 (δουλεύει το τρικ), μπορούμε να εφαρμόσουμε τον ίδιο ακριβώς υπερχρονισμό (με εφαρμογή των αλλαγών κατά την επανεκκίνηση) και στη δεύτερη κάρτα, σε non SLI mode, είτε χρησιμοποιώντας δύο οθόνες (μια σε κάθε κάρτα) ή αλλάζοντας την οθόνη από την πρώτη κάρτα στη δεύτερη.

Με αυτή την τεχνική μπορούσαμε να πάρουμε εκπληκτικές επιδόσεις με τους προηγούμενους οδηγούς αλλά όχι με τους 71.84.

Τώρα οι νέοι οδηγοί, σε σχέση με τους προηγούμενους, δίνουν αρκετά καλύτερες επιδόσεις χωρίς υπερχρονισμό. Αν εφαρμοστεί όμως η παραπάνω τεχνική αντί να αυξάνουν τις επιδόσεις τις μειώνουν πάρα πολύ.

Το παράξενο είναι οτι το Doom3 δέχεται τον υπερχρονισμό (βελτίωση των FPS) σε αντίθεση με το FutureMark 3DMark05 που πέφτει κατακόρυφα.

Απίθανα πράγματα.

Αν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες ή αν έχετε δοκιμάσει τα παραπάνω παρακαλούμε διαφωτίστε μας.

Με ποιό τρόπο θα πάρουμε τις καλύτερες επιδόσεις από το SLI σε κάθε παιχνίδι;

Παίρνουμε καλύτερες επιδόσεις με SLI ή αγοράσαμε τις δύο κάρτες βάλαμε τον υπερχρονισμό και αντι να είμαστε πιο γρήγοροι σερνόμαστε χωρίς να το ξέρουμε;

EDIT

Τα προβλήματα υπερχρονισμού λύθηκαν στο 71.90 WHQL leaked.

Αντίθετα οι 76.44 και 76.50 leaked έχουν άλλα προβλήματα.

ΟΙ 76.44 WHQL έχουν ασυμβατότητα με το DEP που παρουσιάζει μήνυμα ιού και δεν αναγνωρίζουν τη δεύτερη οθόνη όταν μπαίνει στη 2η κάρτα σε non SLI mode ενώ οι 76.50 έλυσαν το 1ο από τα 2 προβλήματα.

Σε SLI κανένας οδηγός δεν υποστηρίζει 2 οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει για την asus a8n sli ( αν και ξεκινησα για dfi , αλλα τα πολλα bios - bugs που διαβαζω πως εχει , με αποκαρδιωσαν ) και για μην την πατησω , θα ηθελα εαν ξερετε να μου πειτε , εαν παιζει καλα με 2 KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz( απο e-shop )....

Link to comment
Share on other sites

...........καθως και επισεις εαν ΄σηκωνει ΄ το συστημα ( δεν θα παιζει με sli ) το παλιο μου ( 20 πινο ) enermax 465AX . Πιστευω να γινετε το τρικ με τον 24pin molex...

O cpu θα ειναι μαλλον ο 3200+ ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.