Jump to content



"Κολλημένοι" με την κινητή τηλεφωνία είναι οι Έλληνες


morius

Πόσο χρησιμοποιείτε το κινητό σας καθημερινός?  

46 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

"Κολλημένοι" με την κινητή τηλεφωνία φαίνεται πως είναι οι Έλληνες, σύμφωνα με έρευνα της VPRC για την διείσδυση των Νέων Τεχνολογιών, που διενεργήθηκε για λογαριασ΅ό του Εθνικού Δικτύου Έρευνας & Τεχνολογίας. Όπως καταδεικνύει η έρευνα, η χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και η χρήση Internet μειώθηκαν οριακά το 2004, ενώ αυξήθηκε η κατοχή και χρήση κινητού στο σύνολο του πληθυσ΅ού. Πιο συγκεκριμένα, το 25,9% των Ελλήνων χρησιμοποιεί Η/Υ (έναντι 27,1% το 2003) και το 19,7% επισκέπτεται το Διαδίκτυο (έναντι 19,9% πέρυσι). Αντίστοιχα, η κατοχή κινητού τηλεφώνου άγγιξε το 69,4% του ελληνικού πληθυσ΅ού (64,7% το 2003). Βασικός λόγος για τη χρήση υπολογιστή είναι η ηλεκτρονική αλληλογραφία, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των ερωτηθέντων δηλώνει πως το κινητό είναι απαραίτητο για τις δραστηριότητές του.

Νέοι και από αστικά κέντρα οι χρήστες του Internet

Η διείσδυση των Νέων Τεχνολογιών ε΅φανίζεται πολύ ΅εγάλη στις ΅ικρότερες ηλικίες (15- 34 ετών), στα αστικά κέντρα, στον πληθυσ΅ό ΅ε ανώτερη και ανώτατη εκπαίδευση και αρκετά ΅εγάλη στους άνδρες από τις γυναίκες.

Πιο συγκεκριμένα, το 50,8% των χρηστών του Internet είναι ηλικίας 15- 17 ετών, το 38,5% είναι από 18- 24, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό πέφτει στο 12,4% στις ηλικίες 45- 54 και στο 1,9% στους Έλληνες άνω των 65.

Οι Έλληνες με ανώτατη και ανώτερη μόρφωση πλοηγούνται στον Κυβερνοχώρο σε ποσοστό 50,9%. Τα αντίστοιχα ποσοστά είναι 21,7% για τη μέση εκπαίδευση και 0,9% για την κατώτερη. Παράλληλα, στα αστικά κέντρα, η χρήση του Διαδικτύου αγγίζει το 25,7% έναντι 10,9% στις αγροτικές περιοχές.

Οι άνδρες κρατούν τα ηνία στις Νέες Τεχνολογίες, αφού τις χρησιμοποιούν σε ποσοστό 24,6%, ενώ οι γυναίκες που επισκέπτονται το Διαδίκτυο φθάνουν το 14,9%.

Η ηλεκτρονική αλληλογραφία αποτελεί τον κύριο λόγο χρήσης του Διαδικτύου (21,5%) και ακολουθεί η αναζήτηση πληροφοριών (17,7%) και η ενη΅έρωση (11,7%). Το 18,7% των χρηστών Internet έχουν πραγ΅ατοποιήσει τουλάχιστον ΅ια ηλεκτρονική αγορά, ενώ ανασταλτικό παράγοντα για διαδικτυακές οικονομικές συναλλαγές αποτελεί η αίσθηση έλλειψης ασφάλειας.

"Κλέβουν καρδιές" τα κινητά

Η κινητή τηλεφωνία έχει κατακτήσει την ελληνική αγορά, καθώς σχεδόν το 70% του πληθυσ΅ού φέρεται να κατέχει κινητό τηλέφωνο και δηλώνει ότι είναι πολύ ση΅αντικό για τις δραστηριότητές του.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, το κινητό είναι απαραίτητο "αξεσουάρ" των ανδρών (76,4%) και κάνει θραύση στις ηλικίες 18- 24 ετών (96,1%). Οι κάτοχοι κινητού έχουν ανώτερη ή ανώτατη μόρφωση (88%) και ζουν κυρίως στα αστικά κέντρα (75%).

Ωστόσο, οι υπηρεσίες που προσφέρουν τα κινητά δεν είναι τόσο διαδεδομένες όσο η χρήση του, αφού μόλις το 2,9% όσων έχουν κινητό χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες WAP. Παράλληλα, το ενδιαφέρον για άλλες υπηρεσίες (π.χ. mms, σύνδεση με Η/Υ, εικονοτηλεδιάσκεψη) δεν είναι μεγάλο, αφού η πλειοψηφία των ερωτηθέντων δήλωσε πως δεν θα την ενδιέφερε καθόλου η χρήση τους.

Επίσης, το κινητό θεωρείται πολύ σημαντικό από το 31,2% των ερωτηθέντων και αρκετά σημαντικό από το 33,6%, ενώ το 22,2% δεν το θεωρεί σημαντικό.

Η έρευνα διεξήχθη από 7 Νοεμβρίου έως 7 Δεκεμβρίου 2004 στο σύνολο της χώρας, σε 2.084 άτομα ηλικίας 15 ετών και άνω με την μέθοδο των προσωπικών συνεντεύξεων και με τη χρήση ερωτηματολογίου.

Εσείς πόσο και γιατί χρησιμοποιείτε το κινητό σας?????

Link to comment
Share on other sites

Το βλακώδες δεν είναι ότι κάποιοι είναι κολλημένοι αλλά ότι αγοράζουν συνεχώς "καλύτερα" θεωρητικά κινητά λες και θα ...μιλάνε καλύτερα. Θέλουν να είναι "trendy" λέει. Και θέλουν και BLUETOOTH.....ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΥΑΑΑΑΑΑΑ

Ότι "Η γνωστή παλινδρομική κίνηση του αντρικού χεριού που παραπέμπει σε ...φραπέ" κατέβει στον καθένα...μας

:TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Το βλακώδες δεν είναι ότι κάποιοι είναι κολλημένοι αλλά ότι αγοράζουν συνεχώς "καλύτερα" θεωρητικά κινητά λες και θα ...μιλάνε καλύτερα. Θέλουν να είναι "trendy" λέει. Και θέλουν και BLUETOOTH.....ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΥΑΑΑΑΑΑΑ

Ότι "Η γνωστή παλινδρομική κίνηση του αντρικού χεριού που παραπέμπει σε ...φραπέ" κατέβει στον καθένα...μας

:TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

ε, μην είσαι και τόσο απόλυτος. τα smartφώνια λένε. είναι σα μικρά pcιά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κινητό και μίλαγα περίπου 1 ώρα την ημέρα και αρκετά μηνύματα.

Εδώ και 4 με 6 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς, το έχω παρατήσει και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις 11:33]

Είχα κινητό και μίλαγα περίπου 1 ώρα την ημέρα και αρκετά μηνύματα.

Εδώ και 4 με 6 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς, το έχω παρατήσει και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μια χαρά.

:T: και εγώ το ίδιο αλλά λίγο παραπάνω εγώ

Τώρα με το νετ και γεκινκά με το pc το έχω παραμελήσει τελίως το κινητό!!!!!

Το μόνο που με νοιάζει είναι η photo αλλά τελικά θα παώ κατα την πλευρά των ψηφιακών:D

ΝΟ :nuke: ΝΟ Canser NO RADIERNERGY

YES TO NICE ASS PHOTOS:p :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender [Σήμερα, στις 15:22]

Ε καλύτερα να έλεγε πόσο μιλάμε... και όχι πόσο είναι ανοιχτο...

Εγώ περίπου μισή ώρα..

Μα δεν λέω τπτ τέτοιο, είναι ξεκάθαρο το θέμα της δημοσκόπησης,ΠΟΣΟ χρησιμοποιείτε το κινητό σας καθημερινός?

και όχι πόσο το έχετε ανοιχτό,εγώ έχω να το κλείσω κάτι μήνες που κολάει αυτό?????:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.