Jump to content



Overclock ή αγορα καινουργιου επεξεργαστη ?


epivitor

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας γιατι ειμαι σε διλημμα.

Εχω αυτον τον επεξεργαστη που βλεπετε στην υπογραφη μου και επειδη δεν τα πολυκαταφερνει στα 1080p σκεφτομαι να αγορασω εναν μεταχειρισμενο d 945.

Η μητρικη μου συγκεκριμενα ειναι αυτη.

Εχω επισης ηδη αγορασμενη αυτην τη ψυχτρα την οποια ακομα δεν την εχω εγκαταστησει.

Τί με συμβουλευετε να κανω?

Αξιζει να παω στον d 945 ? Εχω ηδη βρει απο ενα παιδι με 45 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

παρτον και καντου και ενα μικρο o/c!!Ειναι διπυρηνος αυτος οποτε γενικα θα ειναι καλυτερο το pc σου,αλλιως πουσαρε τον 630..μεχρι 3.4-3.5 πρεπει να πηγαινει ανετα.

Απλα πες λιγο πιο χαμηλη τιμη στα 30 θα ηταν καλα!

Link to comment
Share on other sites

Την τιμη την εχουμε συμφωνησει.Στο ebay κατω απο 55-60 ευρω δεν βρισκεις τετοιον επεξεργαστη οποτε πιστευω τα λεφτα που ζηταει ειναι οκ.

Οταν λες οτι ο 630 που εχω τωρα μπορει να φτασει ανετα τα 3,4-3,5 εννοεις με την καινουργια ψυχτρα ή με την παλια?

Πρεπει να ανεβασω και τα ρευματα για να κανω κατι τετοιο?(Δυστυχως αυτα δεν τα ξερω πολυ καλα)

Link to comment
Share on other sites

930=3GHz=100%

945=3,4GHz=113,5%(άρα 13,5% επιπλέον)

Σε overclock ο D930 θέλει το fsb από 200MHz να πάει 225MHz(225*15=3375) για να φτάσει τον D945. Το θέμα είναι πόσο θέλει αύξηση το voltage και αν οι μνήμες θα το αντέξουν(γιατί μιλάμε για DDR1!)

Θα έλεγα καλύτερα να δοκίμαζες την CPU πριν την αγοράσεις, υπάρχει και περίπτωση να θες δυνατότερο για 1080p & blu ray.(άρα αλλαγή mobo-cpu-ram)

Link to comment
Share on other sites

930=3GHz=100%

945=3,4GHz=113,5%(άρα 13,5% επιπλέον)

Σε overclock ο D930 θέλει το fsb από 200MHz να πάει 225MHz(225*15=3375) για να φτάσει τον D945. Το θέμα είναι πόσο θέλει αύξηση το voltage και αν οι μνήμες θα το αντέξουν(γιατί μιλάμε για DDR1!)

Θα έλεγα καλύτερα να δοκίμαζες την CPU πριν την αγοράσεις, υπάρχει και περίπτωση να θες δυνατότερο για 1080p & blu ray.(άρα αλλαγή mobo-cpu-ram)

Φιλε μου μαλλον μπερδευτηκες, δεν εχω τον d930 αυτην τη στιγμη αλλα εναν p4 στα 3.0 630.

Με την καινουργια cpu ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω προβλημα στα 1080p.Hδη η cpu που εχω τωρα τα καταφερνει αρκετα καλα με kmplayer και coreavc στα 1080p απλως κατι στιγμες ψιλοκολλαει και αυτο μου τη δινει λιγακι.

Απ'αυτα που λες παντως καταλαβαινω οτι το o/c σε εναν τετοιο υπολογιστη ειναι λιγακι ρισκο (λογω μνημων, μητρικης) οποτε θα ηταν καλυτερα να παρω τον d945.

Πειτε και οι αλλοι κατι βρε παιδια, γνωμες ζηταω δεν παιρνω κεφαλια :D

Link to comment
Share on other sites

Απ'αυτα που λες παντως καταλαβαινω οτι το o/c σε εναν τετοιο υπολογιστη ειναι λιγακι ρισκο (λογω μνημων, μητρικης) οποτε θα ηταν καλυτερα να παρω τον d945.

Πειτε και οι αλλοι κατι βρε παιδια, γνωμες ζηταω δεν παιρνω κεφαλια :D

Το overclocing ειναι παντα ρισκο σε οποιοδηποτε υπολογιστη,διαβασε πως δουλευει η μητρικη σου και νομιζω θα τα καταφερεις.

Ο επεξεργαστης σου πρεπει να ανεβαινει χαλαρα στα 3.4 χωρις να πειραξεις ρευματα,οσο για τις μνημες δεν θα εχουν κανενα προβλημα αν τις πας μεχρι εκει που μπορουν να πανε.

FSB 230 X 15=3450MHz,Mνημες 230ΜΗz 1/1.

Nα τα τεσταρεις ενα-ενα χρειαζεται να δεις τι μπορει να κανει ο επεξεργαστης και τι οι μνημες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να παρεις προσωρινα τον D945 να κανεις καλα την δουλεια σου μιας και δν βρισκεις πια ευκολα τετοιους επεξεργαστες και μετα μαζεψε χρηματα να παρεις ενα καλυτερο μηχανημα...

Φιλικα....

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να παρεις προσωρινα τον D945 να κανεις καλα την δουλεια σου μιας και δν βρισκεις πια ευκολα τετοιους επεξεργαστες και μετα μαζεψε χρηματα να παρεις ενα καλυτερο μηχανημα...

Φιλικα....

Και εγω για κατι τετοιο με βλεπω.

Επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με ο/c και δεν παιζουν φραγκα αυτο το διαστημα για αγορα καινουργιου pc καλυτερα να μην κανω κατι και καταστρεψω και αυτον που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τον παρηγγειλα τον d 945. Aυριο, μεθαυριο θα τον εχω.

Οταν τον κανω εγκατασταση πρεπει να αλλαξω τιποτα ρυθμισεις απο το bios ή τα windows ή θα αναγνωριστει και θα παιξει κατευθειαν?

Χρησιμοποιω xp pro sp3.

Link to comment
Share on other sites

Πριν βγαλεις τον παλιο απο πανω πηγαινε στο bios και φορτωσε set-up defaults,μετα βαλε τον καινουργιο επανω και θα εισαι ενταξει.

Ελπιζω να μην εχεις καποιο raid επανω γιατι πρεπει να το ξαναενεργοποιησεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολους.

Οχι δεν εχω raid, αλλα η συμβουλη να βαλω τα default settings στο bios ηταν πολυ καλη και δε θα τη σκεφτομουν.

Αν υπαρξει καποιο προβλημα (που δεν θελω να το νομιζω) θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια σημερα τον πηρα στα χερια μου τον d945 και μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα.

Κατι κολληματακια που ειχα στα 1080p τωρα πλεον δεν υπαρχουν και στα παιχνιδια η βελτιωση ειναι εμφανης.

Μια ερωτηση μονο θελω να κανω σχετικα με τις θερμοκρασιες.

Σε idle κατασταση ειναι σταθερα 50 και σε full load 65.

Ειναι normal αυτες οι τιμες ?

Με τον προηγουμενο p4 3.0 ειχα 38 και 50-55 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.