Jump to content



New PC... overclocking designated


varachio

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Για τα δικά μου δεδομένα Τάσο, πολύ σβέλτο!:p

Η μητρική είναι απλά άψογη (όπως και το Bios της) και ανεβάζει τον επεξεργαστή αυτόματα απ την πρώτη κιόλας εκκίνηση στα 3,6 - 3,7 GHz... απο εκεί και πέρα λίγο ρεύμα παραπάνω στον επεξεργαστή ως τα 3,9+GHz. Μετά λόγω του ότι δεν είχα ικανή ψύξη απενεργοποίησα πυρήνες και έδωσα 1,5+V στον επεξεργαστή και ανέβασα λίγο ρεύμα στο Χ58 για να μπω στα windows Pifast/SuperPi_1M stable στα 4,389MHz (2 cores enable)... Η Cpu ψηνόταν όμως (90'C under load) και δεν την ζόρισα άλλο... Στα 4,2GHz ήταν full stable και το μόνο που με έκοβε ήταν οι θερμοκρασίες... Η εργοστασιακή ψύκτρα είναι απλά απαράδεκτη ή αλλιώς η cpu είναι πολύ ζεστή ακόμα και σε εργοστασιακές ρυθμίσεις...

Η κάρτα γραφικών είναι γρήγορη... πολύ γρήγορη! Το τροφοδοτικό, άψογο οπτικά και πραγματικά αθόρυβο... Οι μνήμες αν και τίποτα το ιδιαίτερο την δουλειά τους την έκαναν ως εκεί που έφτασα... θα είναι νομίζω το πρώτο που θα αλλάξω όταν έρθω ελλάδα...

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος... δεν περίμενα τόσο εύκολα και γρήγορα να φτάσω τόσο ψηλά... αν καλοσκεφτείς οτι ξεκίνησα μόλις πριν μια βδομάδα να εξερευνώ το σύστημα κι αυτό τα βραδάκια για κανα-δυο ώρες τη μέρα... Τελικά δεν μοιάζει και τόσο με εξερεύνηση, ε;:003:

Εκείνο που με φορτώνει είναι πάλι το 3dmark01... Πάλι χαμηλό σκόρ έχω...:067:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Τάκη τον τσίτωσες κι εσύ τον δικό σου:112:

Πως τα πήγες με την asus τελικά; Γιατί είχες κάτι ασυμβατότητες έμαθα:)

Τις εχω ακομα.

Εχω καταληξει πως προκειται σε προβληματικη μητρικη.

Μολις βρω χρονο θα την παω πισω στο Πλαισιο για αντικατασταση και θα ζητησω μαλλον την Deluxe V2 αυτη τη φορα γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα οσον αφορα στο θεμα των μνημων.

Κατα τα αλλα, καλα...:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου varachio,

Πολυ καλα νουμερα,καλοδουλευτο.

Για το 01 κοιτα λιγο και αυτο το tweak,ισως βοηθησει.

http://www.hwbot.org/forum/showthread.php?t=2603

stealth

Γεια και σε σένα Stealth... i'll check it...

varachio added 7 Minutes and 37 Seconds later...

Τις εχω ακομα.

Εχω καταληξει πως προκειται σε προβληματικη μητρικη.

Μολις βρω χρονο θα την παω πισω στο Πλαισιο για αντικατασταση και θα ζητησω μαλλον την Deluxe V2 αυτη τη φορα γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα οσον αφορα στο θεμα των μνημων.

Κατα τα αλλα, καλα...:D

Τάκη ήμουν τόσο δα μακριά απ το να καταλήξω στην ίδια μητρική με την δική σου... Τελικά με κέρδισε η gigabyte και δεν το μετανιώνω... Με την τελευταία asus που είχα δεν τα πήγαμε και πολύ καλά βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ειχα πετυχει ενα thread που ο hipro ελεγε πως να τρεχεις το 01 αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα,αν το πετυχω πουθενα θα βαλω το link εδω.

Ισως οι πιο παλιοι στον χωρο να μπορουν να σου πουν που να το βρεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ταξιδιωτη !! :D:D:D

Το 01 εχει ενα τσουβαλι tweaks . Τα χοντρα ειναι το LOD & η σειρα του bench .

Drivers 182.50 . Lod +4.9

Η σειρα ειναι : N - LL - CH - DL - LH -DH - CL

Το τελευταιο που ειναι το CL να το τρεξεις αρκετες φορες μεχρι να σου δωσει το καλο run (περιπου +400 ποντους) . Μπορει να βγει με την 1η (σπανια αλλα συμβαινει) , αλλα μπορει να θελει πανω απο 10-20 φορες . Υπομονη χρειαζεται.

Επισης , το tweak που αναφερει ο stealth παιζει και αυτο (με το overrider) .

Pci-ex εαν μπορεις να ανεβασεις , δοκιμασε και στα 120 . Δινει στο nature αρκετα .

Βεβαια , το 01 δεν παιζει καλα σε i7 (Δινει χαμηλο nature) . Σε αυτο το θεμα δε μπορεις να κανεις κατι . Τουλαχιστον με τα tweaks θα ανεβει αρκετα το nature.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγεί καλύτερο σκόρ με την GTX295 ... θές τουλάχιστον LOD + σειρά στα επιμέρους τέστ.

Stelaras,aristidis,billpeppas ... που ασχολήθηκαν πρόσφατα ... μπορούν να σου γράψουν 2-3 πραγματάκια.

Noted!!!

varachio added 4 Minutes and 46 Seconds later...

Γεια σου ταξιδιωτη !! :D:D:D

Το 01 εχει ενα τσουβαλι tweaks . Τα χοντρα ειναι το LOD & η σειρα του bench .

Drivers 182.50 . Lod +4.9

Η σειρα ειναι : N - LL - CH - DL - LH -DH - CL

Το τελευταιο που ειναι το CL να το τρεξεις αρκετες φορες μεχρι να σου δωσει το καλο run (περιπου +400 ποντους) . Μπορει να βγει με την 1η (σπανια αλλα συμβαινει) , αλλα μπορει να θελει πανω απο 10-20 φορες . Υπομονη χρειαζεται.

Επισης , το tweak που αναφερει ο stealth παιζει και αυτο (με το overrider) .

Pci-ex εαν μπορεις να ανεβασεις , δοκιμασε και στα 120 . Δινει στο nature αρκετα .

Βεβαια , το 01 δεν παιζει καλα σε i7 (Δινει χαμηλο nature) . Σε αυτο το θεμα δε μπορεις να κανεις κατι . Τουλαχιστον με τα tweaks θα ανεβει αρκετα το nature.

Να ΄σαι καλά ρε stelara, ευχαριστώ! :006: Θύμησέ μου να σε κεράσω μια μπύρα όταν ξαναβρεθούμε... Να βοηθάτε και κανένα στραβό σαν κι εμένα:080: θα τα δοκιμάσω και τα ξαναλέμε όταν θα έχω νεότερα... Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαποια τεστ βγαινουν με πιο υψηλα ρολογια απο καποια αλλα.

Δοκιμαζεις με τι ρολογια μπορει να βγει το καθε τεστ πρωτα,μετα τα τρεχεις με την σειρα που σου ειπε ο Στελιος,σωζεις το καθε τεστ ξεχωριστα και στο ενδιαμεσο αλλαζεις ρολογια.:D:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Kαποια τεστ βγαινουν με πιο υψηλα ρολογια απο καποια αλλα.

Δοκιμαζεις με τι ρολογια μπορει να βγει το καθε τεστ πρωτα,μετα τα τρεχεις με την σειρα που σου ειπε ο Στελιος,σωζεις το καθε τεστ ξεχωριστα και στο ενδιαμεσο αλλαζεις ρολογια.:D:D

stealth

Το έπιασα Γιάννη και thanks... όταν θα έχω απορίες και αποτελέσματα θα ξαναποστάρω...:023:

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είσαι ... για Core i7

3Dmark 2001 - 86092 marks - darkstar (EVGA Enthusiasts) [ ]

Processor: Core i7 920 @ 4419mhz on air

Videocard: GeForce GTX 295 @ 670/1150mhz

Memory: 6144MB DDR3 PC12800 @ 1684mhz

Motherboard: EVGA 132-BL-E758-A1 x58

Compare url: http://www.hwbot.org/compare.do?resultId=829758

3Dmark 2001 - 85417 marks - The Witchdoctor (NBOC :: No Borders OC Team) [ ]

Processor: Core i7 920 @ 4410mhz on h2o

Videocard: GeForce GTX 295 @ 700/1204mhz

Memory: 6144MB DDR3 PC12800 @ 840mhz CL9.0 9-9-24

Motherboard: EX58-Extreme X58

Compare url: http://www.hwbot.org/compare.do?resultId=830152

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Τάσο για την υπόδειξη... είχα απορροφηθεί και δεν κοιτούσα πίσω να δώ οτι τρέχω μόνος μου...;) Κοιτούσα τα world records χωρίς να κοιτάω τους i7... Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια όλους σας... Περίπου 50 βαθμοί στο Hwbot δεν ήταν κι άσχημα... Πήρα πίσω σ'ένα βράδυ, ότι έχασα τους τελευταίους τέσσερις μήνες που έλειπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update...

2 cores enabled:

3dMark01: 86.015 @ 4,264MHz @ 1015MHz 9-9-9-27 1T @ 683/1114

Aquamark: 314.375 @ 4,264MHz @ 1015MHz 9-9-9-27 1T @ 683/1114

4 cores enabled / No HT:

PcMark05: 15.016 @ 3,780MHz @ 900MHz 9-9-9-27 1T @ 681/1114

4 cores enabled / 8 Threads:

3dMark Vantage: 21.627 @ 3,780MHz @ 900MHz 9-9-9-27 1T @ 681/1114

Με 2 πυρήνες πάει 4,38+ και 85'C...

με 4 πυρήνες - no ΗΤ πάει 3,8- και 92'C...

με 4 πυρήνες + HT πάει 3,8- και 95'C...

Όλα τα παραπάνω με την stock ψύκτρα...

Αλλάζω σε water cooling και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα λοιπόν, σήμερα αργία, έβαλα waterblock αντλίες, νερά, και οι θερμοκρασίες έπεσαν κατακόρυφα!:101:

Πλέον ενεργοποίησα όλους τους πυρήνες, και με ΗΤ για να κολλήσω ελπίζω προσωρινά στα 4.305 ΜΗz.

Επίσης το raid0 με τους velociraptors έδωσε τη θέση του στον OCZ Vertex SSD:039:

Οπότε μέχρι στιγμής...

PcMark05: 20.085

Wprime32: 5,815

Wprime1024: 182.474

3DMark03: 93.217

3DVantage: 22.451

Ρεύμα στο cpu 1.5v, Qpi/vtt: 1.75v , Memory: 1.7v

Θερμοκρασίες με το νερό maximum 65'C ;)

To be continued...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.