Jump to content



Προβλημα με vga Saphire radeon x1600 pro 256MB


Sudavar

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου μόνο όταν ανοίγω κάποιο παιχνίδι. Οι περιπτώσεις είναι 2. Ή θα βγάλει το error στην αρχή βγάζοντας το μύνημα "The game ended unexpectedly" (συγκεκριμένα στο Prince of Persia Warrior within), ή θα ανοίξει το game κανονικά και έκπληκτος θα δώ ότι στο menu η μουσική παιζει κανονικά και οι επιλογες έχουν εξαφανιστεί τελείως (spore) ή φαίνονται λίγο οι επιλογές και το interface (εννοώ την εναλαγή μεταξύ των επιλογων) θα σέρνεται σαν το pc να ειναι πολλυ παλιό (NFS Most Wanted). Αυτο συνέβει αφού άλλαξα motherboard και έβαλα την Gigabyte 6S648FXP-RZ. Το σύστημα έχει τις προαναφερθέντες motherboard kai VGA, 2x 512 MB DDR-3200 και Intel Pentium 4 Extreme Edition στα 3,2GHz. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Αν κατάλαβα σωστά έχεις αλλάξει πρόσφατα μητρική έτσι; Το μοντέλο που αναφέρεις δεν υπάρχει οπότε υποθέτω πως μιλάς για το ga-8s648fxp-rz άρα η κάρτα σου είναι agp διαύλου. Σε αυτή την περίπτωση παίρνει εξωτερική τροφοδοσία. Καλό θα ήταν λοιπόν να κοιτάξεις πρώτα μήπως υπάρχει κάποιο λαθος στην σύνδεση και αν όχι να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο βύσμα.

Αν δεν πετύχει αυτό δοκίμασε να επεκαταστήσεις πλήρως τους οδηγούς της κάρτα και να τους περάσεις τους πλόν πρόσφατους ή αυτούς που είχε μέσα στο cd που συνόδευε την κάρτα.

Τέλος αν δεν πετύχει ούτε αυτό ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο Bios για τη μητρική και αν ναι να δοκιμάσεις να το flash-άρεις.

Αυτά σαν πρώτα βήματα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι λογικο αφου η μητρικη σου αν ειναι αυτη που λεει ο φιλος σου ειναι agp 8x.την καρτα σου την εβγαζε και σε pci αλλα αν ειναι αυτη η μητρικη που λεει ο φιλος τοτε εχεις προβλημα η απαιτησεις ειναι αναλογες με αυτες που αναφερεις:002::002:

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα δυο τα απέκλεισες; Αν ναι και αν όντως είναι το Bios μπορείς να μπεις στο site της Gigabyte και να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατεβάσματος και flash-αρίσματος του νέου Bios. Πιστεύω πως δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα δυο τα απέκλεισες; Αν ναι και αν όντως είναι το Bios μπορείς να μπεις στο site της Gigabyte και να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατεβάσματος και flash-αρίσματος του νέου Bios. Πιστεύω πως δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

μην εισαι σιγουρος, αλλα δεν καταλαβαίνω τη σχεση εχει το bios με το οτι η καρτα σερνεται όπως λες, για αυτο το απεκλισα.το νεος bios einαι για καλυτερη συμπεριφορα οχι για γρηγοραδα..... και νεο bios να περασεις αμα η καρτα δεν ειναι γρηγορη που η συγκεκριμενη δεν ειναι μην περιμενεις να δεις διαφορα;);););).εαν φταει το bios που μακρι να ειναι αυτο και ναλυθει το προβλημα σου τοτε flasharisma και εισαι κομπλε......

καλη επυτηχια man...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TONY με αυτόν τον υπολογιστή μπορώ και παίζω Crysis. Όχι full γραφικά αλλα παίζει. Η κάρτα γραφικών ανταποκρίνεται μια χαρά στις προσδοκίες της 6600GT, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Ευχαριστώ για τα info. Θα δοκιμάσω και θα σας πω. Κάτι τελευταίο.

Ps: Θα μπορουσατε να μου πείτε ποιό απο τα τρεία update να κάνω?

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=1853#anchor_os

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TONY με αυτόν τον υπολογιστή μπορώ και παίζω Crysis. Όχι full γραφικά αλλα παίζει. Η κάρτα γραφικών ανταποκρίνεται μια χαρά στις προσδοκίες της 6600GT, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Ευχαριστώ για τα info. Θα δοκιμάσω και θα σας πω. Κάτι τελευταίο.

Ps: Θα μπορουσατε να μου πείτε ποιό απο τα τρεία update να κάνω?

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=1853#anchor_os

παιζεις crysis????????????????????

το παιζω με το βλεπω περιπου πως ειναι το παιχνιδι εχει διαφορα και ειδικα σε τετοιο βαρυ παιχνιδι που γονατιζει και τις 295 αλλα τεσπα......απορω και που ξεκιναει κιολας.νομίζω πως μου κανεις πλακα:040::040:. τελικα βρηκες ακρη η ακομα σε παιδευει ?????????

Link to comment
Share on other sites

παιζεις crysis????????????????????

το παιζω με το βλεπω περιπου πως ειναι το παιχνιδι εχει διαφορα και ειδικα σε τετοιο βαρυ παιχνιδι που γονατιζει και τις 295 αλλα τεσπα......απορω και που ξεκιναει κιολας.νομίζω πως μου κανεις πλακα:040::040:. τελικα βρηκες ακρη η ακομα σε παιδευει ?????????

Με 500ΧΑΑ και 666ΧΑF @1080p γονατίζει τα παντα οπως λες.

Με ρυθμισεις medium/low και αναλυση 1280 παιζει μια χαρα σε παλαιοτερα μηχανηματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παιζει η κάρτα σε pci mode/agp 1x mode?

Τσέκαρέ το απ το dxdiag γιατί αυτά τα sis τσιπακια είναι πολύ περιεργα.

Η σελίδα με τους drivers για την μητρική σου ειναι αυτη.

Κατέβασε απο εκει τον agp driver και εγκατέστησέ τον. (εχει δυο δοκίμασε και τους)

Πριν εκγαταστήσεις τον driver ξηλωσε ολο το λογισμικό ΑΤΙ, και κανε την Χ1600 καταργηση απο τον device manager και κανε reboot.

Link to comment
Share on other sites

Με τα drivers δεν εφτιαξε. Εκανα τα test με το dxdiag και εβγαλε error στα 8 και 9 λεγοντας οτι η μνήμη εξαντληθηκε. Και δεν βρηκα αν δουλευει σε x1. Κατεβασα την εκδοση F4 των BIOS αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι πρεπει να κανω. Εγω προσσοπικα θα ετρεχα το exe που λεει κατι για flash. Ας τα κατεβασει καποιος να δει το περιεχομενο του zip και να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευκολα καταθέτεις τα όπλα φίλε μου.

Τρέχεις το exe και σου ζηταει dir για ξεζιπαρισμα.

Δωσε την επιφάνεια εργασίας.

Μετά κατεβασε και εγκατεστησε το @BIOS απ την gigabyte.

Run it και επελεξε update bios from file. Απο το popup menu επελεξε το μερος που είχες ξεζιπαρει το bios προηγουμένως και βρες το αρχείο του bios (θα είναι κατι ενα F4 στον τιτλο)

Τωρα για το dx diag. Aν δεν ολοκληρώνει τα τεστ τοτε προφανώς κατι δε παει καλα με τoν διαυλο ή την καρτα.

Το αν τρεχει σε Χ4 μπορεις να το δεις και απο το cpuz αλλά και το everest. Check it.

Eπίσης, κανε δεξι στο desktop και πηγαινε στο tab troubleshoot και δες αν το hardware acceleration ειναι στο φουλ καθώς και αν είναι ενεργοποιημένο το fast writes(αυτό πρεπει να το τσεκάρεις και στο bios).

Ακόμη, σβησε οτι έχεις απο ΑΤΙ και βάλε μόνο τον οδηγο χωρίς το control center.

Kαι εγκατέστησε το ATi Tray tools για να κάνεις τις ρυθμίσεις που θες.

Link to comment
Share on other sites

το 648 εκτος του οτι ειναι τουλαχιστο 50% πιο αργο απο τα αντιστοιχα του της intel, ηταν και ανεκαθεν προβληματικο chipset.

εαν η προηγουμενη μητρικη σου ειχε οποιοδηποτε αλλο chipset εκτος της σειρας 64X της sis, τοτε στην ουσια εκανες downgrade το μηχανημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.