Jump to content



Νεα πραγματα, χρειαζομαι τις γνωσεις σας.


Black_Maba

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα,

ξεκιναω με λιγη προιστορια για να καταλαβετε τι θελω να κανω ακριβως.

Εδω και 5-6 χρονια ειχα ενα συστημα [p4-1.8/512ram/gfmx440/atapi drives/260w psu]

το οποιο για τα πραγματα που ηθελα να κανω με κρατησε μια χαρα και εβγαλε τα λεφτα του

με το παραπανω (κρινοντας οτι το εκλεινε μονο η ΔΕΗ).

Βεβαια, μου δημιουργουσε κατα καιρους απωθημενα λογω της αθλιας καρτας γραφικων

που δεν μπορουσα να παιξω κανα 2 αγαπημενα παιχνιδακια και λογω της ταχυτητας/μνημης

που τωρα τελευταια μου εσπαγε τα νευρα, αλλα δε βαριεσε ελεγα.

Ηρθε ο καιρος, και πηρα προσφατα ενα used 4πυρηνο (q6600 g0) συστημα και ηδη εχω αρχισει τις αλλαγες πανω του.

Θελω να φτιαξω κατι που να με κρατησει αρκετο καιρο (στα ορια του λογικου),

να παιξω με custom αερα/υπερχρονισμο καποια στιγμη (βασικες γνωσεις υπαρχουν απο τον 1.8)

και γενικα ενα καλο στα ματια μου συστηματακι το οποιο δεν θα τρεχει πια 24/7.

Εβαλα ηδη επανω μια sapphire 4870 512mb (ξερω, ξερω επρεπε να παρω την 1gb :106: )

και ενα τροφοδοτικο enermax liberty 620w.

Δρομολογηθηκε η νεα οθονη (samsung lcd-tv 24'' fullHD) και το ανετο case Cosmos s.

Ψαχνω να αλλαξω την υπαρχουσα μητρικη (υβριδικη gigabyte p35c-ds3r) με κατι διαφορετικο

ωστε να παιξω καποια στιγμη με crossfire και να μεγαλωσω λιγο το ο/c potential της.

Δεδομενου οτι δεν θα αλλαξω pc για τα επομενα 4+ χρονια, να προτιμησω DDR3 μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Οι ddr3 ειναι το μελλον.Ακομα ομως δεν υπαρχουν οι τρελες διαφορες.Αρα αφου δεν θα αλλαξεις μηχανημα για 4 χρονια παρε καλυτερα ddr3 κ το πολυ πολυ παιρνεις αλλες μετα απο κανα δυο χρονια.

Link to comment
Share on other sites

To used πάει στο ότι πήρε έναν χρησιμοποιημένο Q6600, αν κατάλαβα καλά....Σίγουρα αν το κρατήσεις χρόνια, καλύτερα πήγαινε για ddr3 μνήμες, υπάρχουν εξάλλου και φτηνές....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα σκοπο να αλλαξω τπτ πανω στο μηχανημα,

αλλα αυτα τα πραγματα η σου την βαρανε η οχι.

Ολοκληρο pc πηρα πλην της οθονης (αν και δεν συμπαθησα ποτε μου τα used).

Με οτι περισεψει θα στησω ενα pc για το αδερφακι μου.

Βλεπω πως ddr3 βγαινουν με μεγαλα timings και εχω μεινει στο οσο μικροτερα τοσο το καλυτερο, αλλαξε κατι?

Οσον αφορα το κομματι του υπερχρονισμου θα ειμαι πιο ανετος με ddr2 ή 3?

Link to comment
Share on other sites

Οι DDR3 μπορει να εχουν υψηλους χρονισμους αλλα δουλευουν σε περισσοτερα MHz. Τωρα για την περιπτωση σου, απο την στιγμη που θελεις, overclock, crossfire και ΛΟΓΙΚΟ κοστος θα προτεινα να πας σε DDR2, μιας και θα παιξεις με 775.

Νομιζω οτι με την X48 DFI (crossfire x16) και 4Gb 1066 μνημες εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουνα την asus maximus ii formula για ddr2 μνημες αλλα πρεπει να δουλευει χαμηλοτερα σε CF λογω τσιπσετ.

Θα ειναι εντονα εμφανεις οι διαφορες?

Δεν εχω κατι με την DFI αλλα προτιμω κατι σε Asus/Abit χωρις να ξερω αν κανω καλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε σε DDR3 λύση ... και κατά προτίμηση μητρική με X48.

Η καλύτερη μητρική για Quad επεξεργαστές ήταν η ASUS WS Evolution.

... και υπάρχει σχετική αγγελία εδώ στο φόρουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=3589

Once we overclocked our system, the playing field equalized for the part as latency improvements had just as much impact on performance, if not more so at times, than bandwidth in most of our applications. In fact, in our multitasking test that showed an improvement of 8% at stock speeds, the difference between 1200 C5 to 2000 C8 was only 2%. Even our top responding application, WinRAR, managed just a 4% performance increase when moving from 1200 C5 to 2000 C8 compared to the 20% increase when moving from 1066 to 1866 in the stock test. The increase in CPU speed outweighed any potential gains in memory bandwidth or latency improvements in our benchmarks.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.