Jump to content



Βοήθεια γαι κιτ υδρόψυξης!


nickthegreek

Recommended Posts

Ως αρχαριος στο χώρο θα ήθελα να μου προτείνατε -και από την εμπειρία σας- ενα κιτ που να συνδιάζει καλή απόδοση αλλα κυρίως χαμηλά επίπεδα θορύβου (αν γίνεται "μηδαμινά") και να είναι κατα προτίμηση εσωτερικό. Μέχρι 350 ευρώ.

τα εξωτερικά κιτ υπερέχουν από τα εσωτερικά η δεν έχει υπάρξη σχέση?

ευχαριστώ για τον χρονο σας....:)

Σύνθεση : Μητρική Gigabyte GA-8IK1100, τσιπσετ ι875P, P4 Presscot 3.00 GHz, 1 GB RAM, VGA FX5700LE

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά .. το bigwater παραείναι ''αναιμικό'' κίτ...... prescotaki έχει το παιδί .

πού θα πάει με 150 lt/h αντλία και ψυγείο..... !@#$%@#$%@$ .

Φίλε αν θές κοίτα και αυτό εδώ της asetek . [φωτό]

Για πληροφορίες εδώ

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterCPUcooling&cp_id=54665

Αντλία l20 700l/h [αντέχει στην προσθήκη άλλου block αργότερα αν θές... cpu & vga]

Ψυγείο black ice pro .

Μπλοκάκι της προκοπής [για έτοιμο κίτ]

post-1303-1416071777,1257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Μέχρι 350 ευρώ.

Ντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο το bigwater απλά είναι υδρόψυξη για όλο το σύστημα αν και νομίζω ότι με τα χρήματα που δίνει μπορεί να πάρει και το μεγάλο της asetek που είναι και εκείνο για όλο το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είπε μέχρι 350 ευρώ , δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρει έτοιμο κιτ των 350 ευρώ .

Κατα την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λ7 για έτοιμο κίτ .

Γιαυτο του πρότεινα αυτό , παίρνει αυτό , που είναι φθηνό [100 ευρώ] και έχει καλή αναλογία χρημάτων απόδοσης και καλά ''υλικά'' , και ''αυριο μεθαυριο'' που θα έχει εξοικιωθεί , Μπορεί να στήσει ένα hand made super κιτ.

Με λιγότερο απο 250 ευρώ που θα *αμει .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το relay πάντως το reservoir ή αλλιώς tank είναι ένα δοχείο που μπαίνει ανάμεσα στο κύκλωμα και βοηθάει στην εξαέρωση. Tank μπορεί να είναι και ένα απλό μπουκάλι...

Link to comment
Share on other sites

Με 350 που λες αγοραζεις ενα ολοκληρο κιτ της silevprop ....αν δεν βρεις block του 11...και θα εισαι τοπ.

Αντλια Eheim 1250 = 69 euro

CPU Block = 80/69/49 euro

GPU -''- = 53 euro

Ψυγειο Sirverstorm120 = 59 euro

Tank φιαχνεις ενα μονος σου με 15-20 euro

Ολα αυτα με τα πιο ακριβα κανουν 280 euro + 1-2 μετρα σωληνα...+ κολλιεδακια...δεν πας παραπανω απο 300-310.....και 8α ειναι η καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

relay = ρελέ

δηλαδή να έχει ενσωματωμένο ρελέ και να ανάβει η αντλία με το που ανάβεις το pc.

οι αντλίες της hydor (asetek) μπαίνουν στα 220 της πρίζας, και χρειάζονται ρελέ για να ανοιγοκλείνουν αυτόματα με το pc. αυτό το πουλάει η asetek σαν εξάρτημα γύρω στα 30 ευρώ, αλλά μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου με κόστος γύρω στα 2 ευρώ. εναλλακτικά μπορείς να βάζεις - βγάζεις την αντλία από την πρίζα (πρόσεχε μην ξεχάσεις να την ανάψεις - το χω κάνει...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Παιδια!!!

προχθες παιδια ξεχασα να βαλω στη μπριζα της υδροψυξη και ημουν νετ κανα 20λεπτο και σε μια στιγμη ανοιγω το easytune να δω της θερμοκρασιες και βεπω 54 βαθμους!!! :jump::tomato: Εχω l20 καλυτερα να παρω το ρελε το ετοιμο.

οσο για το Θεμα μας μπορεις να κανεις homemade(η καλυτερη λυση) και μπορεις να παρεις καποιο κιτ της ασετεκ που ειναι πολυ καλα πιστευω. Εγω εχω αυτο το ''μικρο'' απο multirama 100 εουρος KT03-L20(entry):clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

Γεια σας Παιδια!!!

προχθες παιδια ξεχασα να βαλω στη μπριζα της υδροψυξη και ημουν νετ κανα 20λεπτο και σε μια στιγμη ανοιγω το easytune να δω της θερμοκρασιες και βεπω 54 βαθμους!!! :jump::tomato: Εχω l20 καλυτερα να παρω το ρελε το ετοιμο.

οσο για το Θεμα μας μπορεις να κανεις homemade(η καλυτερη λυση) και μπορεις να παρεις καποιο κιτ της ασετεκ που ειναι πολυ καλα πιστευω. Εγω εχω αυτο το ''μικρο'' απο multirama 100 εουρος KT03-L20(entry):clap:

εντύπωση μου κάνει, γιατί εμένα με την αντλία κλειστή είχε κολλήσει στο bios!

watercooling.de θα το βρεις σίγουρα, ελλάδα δεν ξέρω.

welcome to thelab:flower:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάποια στιγμή θα δώσω γύρω στα 200-300 (όσο βγεί, δεν ξερω) και θα φτιάξω ένα καλό homemade τελείως αυτόνομο (δική του στέγη, τροφοδοτικό κ.τ.λ.) και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.