Jump to content



HDD προτιμηση σε μαρκα?


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Παραδοσιακα εμπιστευομαι την Western Digital, εσεις? Εχετε καποια ιδιαιτερη προτιμηση? Καποια που θεωρειται πιο "ποιοτικη"? Καποια που δεν πρεπει να αγορασω? :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η αγορα ενος δισκου παει πακετο με τις αναγκες σου!!!!!!

Οταν θες δισκο για λειτουργικο ,δεν σ'ενδιαφερει το μεγεθος του αλλα η ταχυτητα του!Αν τον θες για back-up θελεις πολυ χωρο!Εξηγησε μας τις αναγκες σου ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η αγορα ενος δισκου παει πακετο με τις αναγκες σου!!!!!!

Οταν θες δισκο για λειτουργικο ,δεν σ'ενδιαφερει το μεγεθος του αλλα η ταχυτητα του!Αν τον θες για back-up θελεις πολυ χωρο!Εξηγησε μας τις αναγκες σου ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

Μην ανυσηχεις κατεληξα ηδη, αυτο που ηθελα περισσοτερο να μαθω ηταν αν πρεπει να αποφυγω καποια μαρκα. Παρηγγειλα τα εξης:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303734

και

http://www.shop13.gr/wd-sata-ii-1tb-32mb-green-wd10eads-p-3776.html

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα μονο Samsung.

τωρα πηρα προσφατα αυτον τον 1T WD και ειμαι ευχαριστημενος.

Δεν κανει θορυβο.

Ειναι η μονη διαφορα που θα καταλαβεις σε δισκους.

Αν μπορεσεις κανε δοκιμη λιγες μερες με raid0 και λιγες με ενα δισκο μονο του.

να δεις αν θα αξιζει τον κοπο να ασχολεισαι. εγω λεω οχι.

(απο διαφορά που θα νιωσεις εννοειται ε? μην αρχισεις τα bench για να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις κατεληξα ηδη, αυτο που ηθελα περισσοτερο να μαθω ηταν αν πρεπει να αποφυγω καποια μαρκα. Παρηγγειλα τα εξης:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303734

και

http://www.shop13.gr/wd-sata-ii-1tb-32mb-green-wd10eads-p-3776.html

Ωραια αντε καλο γεμισμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα μονο Samsung.

τωρα πηρα προσφατα αυτον τον 1T WD και ειμαι ευχαριστημενος.

Δεν κανει θορυβο.

Ειναι η μονη διαφορα που θα καταλαβεις σε δισκους.

Αν μπορεσεις κανε δοκιμη λιγες μερες με raid0 και λιγες με ενα δισκο μονο του.

να δεις αν θα αξιζει τον κοπο να ασχολεισαι. εγω λεω οχι.

(απο διαφορά που θα νιωσεις εννοειται ε? μην αρχισεις τα bench για να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα)

Τη διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα σε ένα δίσκο και δύο σε raid-0, τη ζούσα παλιότερα για 4 χρόνια. Πάντα είχα δύο λειτουργικά και τέσσερις ίδιους δίσκους Seagate 250GB SATA I στη συνέχεια Hitachi SATA II 250GB και μετά 1ΤΒ. Δηλαδή 6 χρόνια πριν. Πάντα έβαζα δύο δίσκους σε raid-0 και τους άλλους δύο μονούς. Στο raid-0 και στον ένα μονό δίσκο έβαζα το ίδιο λειτουργικό. Έτσι έμπαινα άλλοτε στο raid-0 και άλλοτε στο μονό δίσκο και έχω μέτρο σύγκρισης. Η διαφορά στο δικό μου μάτι είναι σημαντική, σε σημείο να νομίζω ότι έχω άλλο υπολογιστή.

Τώρα πλέον τα τελευταία δύο χρόνια αγοράζω τους δίσκους σε τρία ζευγάρια για τα 6 SATA και τους βάζω όλους σε raid-0. Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχω 2x64GB SSD, 2x300GB veloci και περιμένω τους Hitachi για να βάλω 2x2TB (προς το παρόν έχω 2x2TB WD αλλά θα τους βάλω σε άλλο μηχάνημα). Με αυτό τον τρόπο μειώθηκε σχεδόν στο μισό ο χρόνος που κάνω να αντιγράψω αρχεία ανάμεσα σε κάθε ζευγάρι δίσκων, πέρα από τα οφέλη που έχω στην ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής σε οποιοδήποτε αρχείο είναι μεγαλύτερο από 64ΚΒ (το εξ ορισμού μέγεθος του stripe size, αν δεν το αλλάξουμε).

Link to comment
Share on other sites

τον 500αρη τον black τον εχω κ γω μονο για παιχνιδια ειναι απιστευτος βεβαια οταν ειναι να κανω εγγραφη στο 1tb που ειναι κ αυτος black βλεπω κατι ταχυτητες εγγραφης μεταξυ τους οταν ξεκινανε 120mb/s κ φτανουν εως κ 100mb/s σε λιγο καιρο ο 500αρης θα μπει σε raid 0 εκει πιστευω θα δω διαφορες στο φορτωμα των παιχνιδιων αλλα κ στις εγγραφες με το αλλο raid 0 που εχω για λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα σε ένα δίσκο και δύο σε raid-0, τη ζούσα παλιότερα για 4 χρόνια. Πάντα είχα δύο λειτουργικά και τέσσερις ίδιους δίσκους Seagate 250GB SATA I στη συνέχεια Hitachi SATA II 250GB και μετά 1ΤΒ. Δηλαδή 6 χρόνια πριν. Πάντα έβαζα δύο δίσκους σε raid-0 και τους άλλους δύο μονούς. Στο raid-0 και στον ένα μονό δίσκο έβαζα το ίδιο λειτουργικό. Έτσι έμπαινα άλλοτε στο raid-0 και άλλοτε στο μονό δίσκο και έχω μέτρο σύγκρισης. Η διαφορά στο δικό μου μάτι είναι σημαντική, σε σημείο να νομίζω ότι έχω άλλο υπολογιστή.

Τώρα πλέον τα τελευταία δύο χρόνια αγοράζω τους δίσκους σε τρία ζευγάρια για τα 6 SATA και τους βάζω όλους σε raid-0. Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχω 2x64GB SSD, 2x300GB veloci και περιμένω τους Hitachi για να βάλω 2x2TB (προς το παρόν έχω 2x2TB WD αλλά θα τους βάλω σε άλλο μηχάνημα). Με αυτό τον τρόπο μειώθηκε σχεδόν στο μισό ο χρόνος που κάνω να αντιγράψω αρχεία ανάμεσα σε κάθε ζευγάρι δίσκων, πέρα από τα οφέλη που έχω στην ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής σε οποιοδήποτε αρχείο είναι μεγαλύτερο από 64ΚΒ (το εξ ορισμού μέγεθος του stripe size, αν δεν το αλλάξουμε).

κατσε γιατι εσυ θα με τρελλανεις.

2ΤΒ raid0?

μα 2ΤΒ raid0? αυτο ειναι αδιανοητο.

και καλα, εσυ μπορει να παιζεις και ρωσικη ρουλετα, αλλα αν σ΄ακουσει καποιος και μετα την πατησει, τι θα γινει?

και για ποιο λογο δηλαδη?

λες "μειώθηκε σχεδόν στο μισό ο χρόνος που κάνω να αντιγράψω αρχεία"

ολη μερα copy-paste αρχεια κανεις? και τα πηγαινοφερνεις βολτα?

δεν γινονται αυτα.

Μια επεξεργασια βιντεο κανει κανεις, οπου βεβαια ειναι καλο να διαβαζει απο εναν και να γραφει σε αλλον για να μην παει πανω κατω η κεφαλη του δισκου,

αλλα μεσολαβει η επεξεργασια απο τον επεξεργαστη, δεν ειναι απλο copy-paste για να μειωσεις το χρονο με το raid0.

Και για το λειτουργικο παλι, τι κανει καποιος που εχει αναγκη raid0 SSD?

ανοιγοκλεινει τα windows 10 φορες τη μερα?

ανοιγοκλεινει 10 προγραμματα μεσα σε 1 λεπτο και τον καθυστερει?

εχουμε καταντησει υπερβολη της υπερβολης νομιζω.

ειχα κανει κι εγω raid0 οταν πρωτοπηρα μητρικη με raid controller

και τελικα καταλαβα οτι το μονο που εκανα ηταν να μετραω με τα bench ποιο ειναι το καλυτερο cluster και stripe.

Απο ουσια τιποτα.

Χιλιες φορες πιο βολικο να εχεις 4 δισκους ανεξαρτητους, παρα 2 ζευγαρια raid0

και τεσπα, ολα να τα χωνεψω, αλλα oτι θα κανει καποιος raid0 2TB τον αποθηκευτικο του δισκο, δεν καταπινεται με τιποτα. :073:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.