Jump to content



Αγορά SSD 30-32GB


apotsi

Recommended Posts

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα SSD 30GB ή 32GB για να μπεί σε μηχάνημα εργασίας σαν δίσκος λειτουργικού και εφαρμογών γραφείου (office, e-mail, internet) ?

Δεν θέλω κάποιον αργό, αλλά όχι και τον Intel.

Είναι λίγο επείγον, όποιος μπορεί και θέλει, ας προτείνει με links, παρακαλώ, από Plaisio ή E-shop για πιό γρήγορα.

Ευχαριστώ,

Τόλης

Υ.Γ. Έχω βρεί αυτους. Λένε κάτι;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1313436

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1315552

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει εμπειρία επιδόσεων διάφορων SSD πάνω σε ion.

Αν βρεις τίποτα σχετικό μας λες να μάθουμε.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν διαφέρει σε τίποτα από όλους τους άλλους SATA2 controllers της τελευταίας τριετίας, οπότε επιλέγεις ότι θα επέλεγε και οποιοσδήποτε άλλος.

Δηλαδή Intel postville X25-M 80 ή 160GB ανάλογα με τις ανάγκες και το πορτοφόλι σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?IMODULE=CT64M225

Καλύτερα κατ' ευθείαν από την Crucial. Κοστίζει 154 Ευρώ + μεταφορικά.

Για εξήγησέ μας πάλι γιατί καλύτερα από την Crucial και όχι από ocers?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία από που θα το αγοράσει.

Εγώ θα το αγόραζα από την Crucial ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν παίρνω δείγμα ή χρησιμοποιημένο προιόν.

Το καλύτερα το είπα γιατί μου φάνηκε ότι ήταν pre order και ότι δεν είχε απόθεμα.

Ξέρεις αν το OCUK στέλνει Ελλάδα και αν βάζει τίποτα έξτρα στην τιμή για εγγύηση ή για μετατροπή συναλλάγματος ή πόσο έχουν τα μεταφορικά?

Το εμπιστεύεσαι?

Έχω εμπειρία από την Crucial και είναι εγγύηση οι συναλλαγές, αν και το RMA θέλει προέγκριση, αφού γράψουμε το πρόβλημα. Μεταφορικά χρεώνει 7ευρώ για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που πρότεινε ο Αποστόλης, μόνο το Corsair Extreme Series X32 32GB SSD (2.5", Sata II, CMFSSD-32D1) είναι ετοιμοπαράδοτο και κατά τη γνώμη μου είναι καλή επιλογή.

Για τον 60άρη που πρότεινε ο Tristeno, φυσικά και είναι έξω από τις απαιτήσεις του Αποστόλη, αφού είναι 60GB και δεν υπάρχει Ελλάδα (βιάζεται μας είπε). Αλλά αφού τον πρότεινε μπορεί να ενδιαφερθεί κάποιος άλλος.

Δεν ξέρω για την τελική τιμή πώς διαμορφώνεται, αφού δεν αναφέρθηκε κάτι για εγγυήσεις, μεταφορικά και μετατροπή συναλλάγματος, ώστε να κρίνω αν πράγματι είναι φθηνότερη η αγορά από OCUK. Από Crucial η τελική τιμή που συμπεριλαμβάνει κάθε είδους έξοδο είναι 167.78 Ευρώ. Πόσο θα πληρώσει κανείς από OCUK?

Ο Τόλης απέκλεισε και τον Intel. Τι να του πω? Πάρε Intel?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι pre-order και δεν έχει διαθεσιμότητα.

Πώς ξέρεις λοιπόν την τελική τιμή αφού κανείς δεν τον αγόρασε μέχρι σήμερα?

Αυτά τα ρre-order είναι ωραίο τρικ για να κάνει διαφήμιση κανείς στο μαγαζί του.

Φαίνεται ότι έχει χαμηλές τιμές, παραγγέλνουν τα κορόιδα και μετά από αναμονή ένα μήνα μας θυμούνται και μας στέλνουν μήνυμα, "ξέρετε άλλαξε η τιμή", συνεχίζετε να ενδιαφέρεστε?".

Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε pre-order.

Δώστε μας τιμή από υπάρχον προιόν και γράψτε και τη διαθεσιμότητα, που να ισχύει τη στιγμή που αγοράζουμε.

Οτιδήποτε διαφορετικό είναι απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρεις λοιπόν την τελική τιμή αφού κανείς δεν τον αγόρασε μέχρι σήμερα?.

:confused:

μάλλον δεν κοίταξες το forum των ocers. Φυσικό είνα να εξαντλούνται γρήγορα μιας και είναι πολύ ανταγωνιστικοί από τιμή. Πάντως ανεφοδιασμός γίνεται σε εβδομαδιαία βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για όσους ψάχνονται ακόμα για SSD για το λειτουργικό υπάρχει πρόταση της Kingston στα 40GB (προσοχή, όχι 32,64 ή 128GB) και τιμή κάτω από 100Ε. Ο δίσκος είναι ουσιαστικά Intel με "κόφτη" στις εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.