Jump to content



LG 1730S i LG1915?


krisiun82

Recommended Posts

Έμεινα χωρίς οθόνη επειδή η τελευταία μου μετά από 6 χρόνια ζωής απεβίωσε.θα αγοράσω άμεσα οθόνη,εχω καταλήξει στην LG 1730s ι στιν 1915.έχετε να προτείνετε κάτι;δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ και πρέπει να αγοράσω την οθόνη μέσα στην εβδομάδα.αν μπορείτε πείτε μου τη γνώμη σας.να αναφέρω οτι με ενδιαφέρει η απόδοση στα παιχνίδια καθώς παίζω αρκετά, βλέπω και μερικές ταινιούλες.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psilos2000 [Χθες, στις 23:07]

Ελπίζω η 9800pro να έχει καλό αναλογικό σήμα.....:alien:

Που το ξερεις καλε οτι εχω 9800προ??? (μηπως μιλας για σενα?)

Απο χρονο αποκρισης τι λεει η 19αρα???Ειναι κυριλε ή θα μου βγουν τα ματια στα games?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στη θεση σου θα προτιμουσα 1720P η οποια εχει ολα τα καλουδια των αλλων δυο φοβερο design,dvi και usb.Τελευταια τιμη που εχω δει ειναι στα 420 ευρω αλλα πρεπει να εχει πεσει κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg [Σήμερα, στις 13:42]

δημητρη παρε την 1915 η 1730 δεν αξιζει πιστεψε με

επισης αν σε φτανουν τα λεφτα για 1920p τοτε παρε αυτη

συμφωνω με τον γιωργη.......αν ειναι να παρεις τφτ οθονη παρε μια καλη......απο τις σημαντικοτερες αγορες πανω στον υπολογιστη.1920Ρ και απο μενα:T:

Link to comment
Share on other sites

1915s http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?actType=search&page=1&modelCategoryId=CTG1000499&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelPrefix=400000&globalCode=L1915S&globalSuffix=000000&unit=NOTHING&model=38

Brightness : 250 cd/m2

Contrast Ratio : 500 : 1

Viewing Anlge : 160/160 (H/V)

Response Time : 12 ms

Display Colors : 16.2M

1920p: http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?catModel=38&actType=&modelName=&globalCode=L1920PL&modelPrefix=40IL19&globalSuffix=000000&currentPage=&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelCategoryId=CTG1000499&page=

Brightness : 300 cd/m2

Contrast Ratio : 700 : 1

Viewing Angle : 170/170 (H/V)

Response Time : 25 ms

Display Colors : 16.8M

Προφανως λοιπον η 1920Ρ αν και ακριβοτερη δεν θα ικανοποιησει εναν gamer ,παρολο που παρεχει καλυτερη ποιοτητα χρωματων και ασυγκριτα μεγαλυτερο κοντραστ...

η 1915σ πιο φτωση σε αποικονηση αποτελει μια καλη και φτηνη λυση για ενα pc για δουλεια αλλα και διασκεδαση..

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος της 1920p θα σου τη προτεινα ανεπιφυλακτα.Το ghosting της το εχει στα fps αλλα οχι τρελλα πραγματα.

Αλλωστε ειναι κατι που το συνηθιζεις.

Απο εκει και περα αν δεν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ποιοτητα

εικονας οσο η αποδοση στα fps,παρε την 1915.

Εξαρταται απο το τι ζητας....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Σαν κατοχος της 1920p θα σου τη προτεινα ανεπιφυλακτα.Το ghosting της το εχει στα fps αλλα οχι τρελλα πραγματα.

Αλλωστε ειναι κατι που το συνηθιζεις.

Απο εκει και περα αν δεν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ποιοτητα

εικονας οσο η αποδοση στα fps,παρε την 1915.

Εξαρταται απο το τι ζητας....

well said :T: (όλη η ουσία σε 2 γραμμές)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

η 1730 δεν αξιζει πιστεψε με

Δεν το κατάλαβα αυτό;

Γιατί δεν αξίζει;

Με 280 έχεις κάτι καλύτερο να του προτείνεις;

Την έχω τώρα σχεδόν 2 μήνες και δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο...

Θα μπορούσε να έχει και καλύτερα χρώματα βέβαια, αλλά νομίζω οτι είναι η εντιμότερη πρόταση αυτή τη στιγμή στις 17" και με αυτά τα λεφτά...

(Εκτός βέβαια αν θέλει να πάει το παιδί σε EIZO, που βέβαι θα του κστίσει λίγο παραπάνω.)

Εγώ θα έλεγα φίλε krisiun82 να πας για 1730S. Θα σου έρθει και φθηνά και με 0 pixel εγγύηση και χωρίς ghosting...

Αν αποφασίσεις να πας για 19" δεν συζητώ οτι καλύτερα να μείνεις στην επιλογή που έχεις κάνει ήδη...

Ουσιαστικά είναι η ίδια οθόνη με την 1730S αλλά σε άλλες ίντσες... (με λίγο χειρότερο contract αλλά λίγο καλύτερο viewing angle)

Και στις 2 λείπει το DVI.... και αυτό 'ισως είναι άλλο ένα μειονέκτιμα της μεγάλης (καθώς η μικρή δεν το χρειάζεται τόσο)

Προσωπικά θεωρώ οτι 17" είναι αρκετό για οθόνη υπολογιστή... Ειδικά αν σκεφτείς οτι είναι μεγαλύτερες απο 17" CRT. Οπότε αν δεν σε πειράζει να δώσεις παραπάνω λεφτά πάρε 17" στα ίδια χαραστηριστικά με την 1730S, αλλά + DVI (σίγουρα θα έχει κάποιο αντίστοιχο μοντέλο η LG αλλά αυτή τη στογμή εγώ δεν το γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.