Jump to content



SSD vs SAS σε raid0


Kaf

Recommended Posts

Φίλος φτιάχνει νέο pc και διαθέτει μέχρι 400-450 ευρώ για σκληρούς (απαραίτητο το raid0) και ίσως και έναν raid controller.

Τι θα ήταν προτιμότερο να αγοράσει:

  • 2x60/64GB SSD's
  • 2x147GB SAS Drives @ 15k RPM

Τι ζητάει? Το αυτονόητο, ταχύτητα... Να νιώθει το PC του να πετάει. Επίσης, άνεση χώρου ώστε να εγκαταστήσει λειτουργικό (vista64 ή win7 x64), το WOW (βάλε 16 gb ελάχιστο) και όλα τα προγράμματα που θα χρησιμοποιεί (όχι τίποτα τρομερό, τα everyday προγράμματα).

Μητρική θα πάρει την Asus R2E (κατά πάσα πιθανότητα),

Σε περίπτωση που πάει σε SAS, πάμε για SAS Controller (λογικά Perc5/i).

Σε περίπτωση που δεν πάει σε SAS, αλλά σε SSD, ο ICH10R θα είναι αρκετά καλός ωστε να μη χάνει σε επιδόσεις (συγκρίνοντας με τον Perc) από το 2xssd raid0?

Ακούω(ει) τις γνώμες σας. Τι προτείνετε μεταξύ αυτών των 2 λύσεων?

Ενδεικτικά:

SAS Drives: Seagate ST3146356SS Cheetah 15K.6

Controller: Dell Perc5/i

Link to comment
Share on other sites

1X80 Intel SSD, για λειτουργικό και ελάχιστα προγράμματα τα απαραίτητα. Πάνω από 20-30 GB δεν είναι.

2X150 velociraptors Raid-0. Για όλα τα αρχεία που θα τα δηλώσει με δεξί κλικ να μεταφερθούν στους veloci. Εδώ θα αντιγραφούν επίσης παιχνίδια ή οτιδήποτε άλλο. Καλό είναι να υπάρχει και το ίδιο λειτουργικό ώστε σε περίπτωση προβλήματος να μπορεί να μπεί. Εδώ να εγκαταστήσει και τις cache των browsers με τις ρυθμίσεις και τα αρχεία.

Να βάλει windows 7.

Αν στήσεις οτιδήποτε άλλο, σύγκρινε το σε ταχύτητα και λειτουργικότητα με αυτό που σου προτείνω και θα διαπιστώσεις ότι θα είναι πιο αργό.

Επίσης, δεν θα χαλάσει εύκολα ο SSD ακόμα και μετά από πολλά χρόνια λειτουργίας.

Τέλος θα έχεις άφθονη χωρητικότητα και τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα εκεί που σου χρειάζεται, γιατί θα εκμεταλλευτείς τα καλύτερα στοιχεία και των δύο κόσμων SSD - γρήγοροι μηχανικοί.

ent added 11 Minutes and 21 Seconds later...

Βάζεις πρώτα το SSD μόνο του και κάνεις εγκατάσταση λειτουργικό WIN7

Μετά αποσυνδέεις το SSD και βάζεις τα δύο veloci στα επόμενα δύο sata ports και τα δηλώνεις raid-0. Εγκαθιστάς ξανά λειτουργικό το ίδιο.

Μετά κλείνεις υπολογιστή και προσθέτεις το SSD στο πρώτο port εκεί που το είχες.

Ρυθμίζεις το BIOS να κάνει boot από το SSD.

Όταν μπεις απενεργοποιείς UAC.

Πατάς start και δεξιά πάνω πάνω έχει το όνομα του χρήστη.

Το πατάς. Θα δεις φακέλους όπως My documents My Music My Pictures, My Videos Downloads Favorites.

Σε όλα αυτά κάνε δεξί κλικ επιλέγεις Location, γράφεις ως διεύθυνση για το My documents Ε:\Users\Το Όνομα του Χρήστη του δίσκου Ε (το γράμμα του veloci)\Documents κτλ.

Επιλέγεις move (προσοχή αυτό να επιλέξεις).

Το Ε:\Users\Το Όνομα του Χρήστη του δίσκου Ε (το γράμμα του veloci)\Documents υπάρχει από την εγκατάσταση λειτουργικού που έκανες στο veloci.

Να ξέρεις ότι όσα προγράμματα εγκαταστήσεις στο veloci θα δουλεύουν χωρίς εγκατάσταση όταν μπαίνεις στο SSD που είναι το κύριο λειτουργικό σου που θα δουλεύεις, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Απλά εκεί συμφέρει να αντιγράψεις όλα τα παιχνίδια από την υπάρχουσα εγκατάσταση σου.

Στο SSD συμφέρει να εγκαταστήσεις κανονικά τα σοβαρά προγράμματα που θέλεις ταχύτητα και αμεσότητα όπως photoshop, video editing, Office κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για λειτουργικό γιατί δύο vertex?

Δεν θα κερδίσει τίποτα από αυξημένη σειριακή ταχύτητα.

To random όμως μικρών αρχείων είναι πολύ πιο σημαντικό για την αίσθηση ταχύτητας.

Μετράνε κυρίως η τυχαία ανάγνωση 4Κ και λιγότερο η εγγραφή 4Κ.

Ούτε θα δει καλύτερες επιδόσεις στο λειτουργικό και θα πιάσει και δύο sata ports χωρίς λόγο και θα ξοδέψει παραπάνω φράγκα.

Ένας Intel Χ25Μ 80gb κοστίζει περίπου στα 200€ και λιγότερο και θα του δώσει ίδια αίσθηση ταχύτητας ίσως και καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

ent, για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι ακριβώς περιγράφεις στο 1ο post.

Επειδή και εγώ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα πάνω στους ssd, raid0 μου ζήτησε (γι'αυτό και το αναφέρω ως απαραίτητο), raid0 γράφω και εγώ. Το thread έγινε περισσότερο για να ακούσει γνώμες και έπειτα να κρίνει τι θα αγοράσει. Αν -τελικά- δεν αξίζει να γίνει raid0, πράγμα που επιμένετε και εσύ και ο Wan (και προφανώς κάτι ξέρετε και επιμένετε), φυσικά και δε θα γίνει.

Edit: Για SAS δεν το συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ανταποκρίθηκα στο RAID0, μιας και έτσι το έχω στήσει τώρα. Θα του φανεί στο φόρτωμα του WoW η διαφορά πιθανότατα.

Αν θέλει να δει να αξιοποιουνται οι SSD, τότε τα Win7 κερδίζουν με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας και ο φίλος σου φαίνεται να είναι απαιτητικός, και με το παραμικρό θα σπαστεί θα έλεγα να πάρεις 2* Intel X25-M 80GB για RAID 0 ώπου θα μπούνε το λειτουργικό, τα προγράμματα και τα όποια games.

Και έναν καλό σκληρό δίσκο 7200RPM του 1TB ή 1.5TB [ Samsung F1 ή F3 1TB η προσωπική μου πρόταση ] για τα υπόλοιπα αρχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας και ο φίλος σου φαίνεται να είναι απαιτητικός, και με το παραμικρό θα σπαστεί

:043::043::043: τον ξέρεις; χχααχαχαχ

Μιας και βλέπω να προτείνετε πολύ τους intel x25-m, δώστε και κανένα link από online shop (και του εξωτερικού κάνουν) γιατί έχω χαθεί. Postville != Mainstream , εγώ ποιο να του δείξω;

Link to comment
Share on other sites

Postville = Mainstream

Postville είναι η κωδική ονομασία της 2ης γενιάς X25-M με τα τσιπάκια NAND κατασκευασμένα στην λιθογραφική μέθοδο 34nm.

Οι λογικές τιμές για τους X25-M 80GB πρέπει να είναι 199€ - 240€.

Βλέπετε και παίρνετε.

Link to comment
Share on other sites

Ανταποκρίθηκα στο RAID0, μιας και έτσι το έχω στήσει τώρα. Θα του φανεί στο φόρτωμα του WoW η διαφορά πιθανότατα.

Αν θέλει να δει να αξιοποιουνται οι SSD, τότε τα Win7 κερδίζουν με διαφορά.

Δηλαδή το μοναδικό προνόμιο του raid0 σε games είναι τα loading times και τίποτα παραπάνω; In-game δε θα κερδίσει τίποτα;

Chris Kaf added 2 Minutes and 41 Seconds later...

Postville = Mainstream

Postville είναι η κωδική ονομασία της 2ης γενιάς X25-M με τα τσιπάκια NAND κατασκευασμένα στην λιθογραφική μέθοδο 34nm.

Οι λογικές τιμές για τους X25-M 80GB πρέπει να είναι 199€ - 240€.

Βλέπετε και παίρνετε.

Thanks, ξεκαθαρίζει αρκετά το τοπίο τώρα. Για να γίνει crystal clear, μπορείς να μου δικαιολογήσεις τη διαφορά στην τιμή αυτών των 2:

http://skroutz.gr/s/83790/Intel-Postville-80GB-SSD-MLC-34nm.html

http://skroutz.gr/s/73179/Intel-X25-M-Mainstream-80-GB-SSD-SATA2.html

:/ έχω μείνει αρκετά πίσω, καιρός για διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

Thanks, ξεκαθαρίζει αρκετά το τοπίο τώρα. Για να γίνει crystal clear, μπορείς να μου δικαιολογήσεις τη διαφορά στην τιμή αυτών των 2:

http://skroutz.gr/s/83790/Intel-Postville-80GB-SSD-MLC-34nm.html

http://skroutz.gr/s/73179/Intel-X25-M-Mainstream-80-GB-SSD-SATA2.html

:/ έχω μείνει αρκετά πίσω, καιρός για διάβασμα

Ελληνική κουλτούρα.

Αφήνω την αρχική τιμή και άμαν κάτσει κανά κορόιδο κάθησε.

Αυτούς που βλέπεις σαν X25-M Mainstream είναι οι πρώτης γενιάς X25-M και τα καταστήματα που βγάζει σε δαύτη την λίστα ο μπαρμπασκρούτζ είναι το λιγότερο παρακμιακά :D

Χτυπάς Postville από Πλαισιούγκα και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπάς Postville από Πλαισιούγκα και τελείωσες.

Ναι, κι άμα βρεις 80άρη, σφύρα κλέφτικα! :044:

RAID σε SSD είναι παντελώς άχρηστο.

Πεταμένα λεφτά, και ακροβατικά-δυσκαμψία.

Δεν το τεκμηριώνεις κάπως, γιατί είμαι σε φάση να πάρω 2x80 ή 1x160 ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι...

Δευτερης γενιας SSD Single-Level Cell υπαρχουν? Kαι που κυμαινονται οι τιμες για εναν 60- 80GB?

Eπισης πως ξεχωριζεις εναν δευτερης γενιας απο εναν πρωτης ?

stealth

Link to comment
Share on other sites

ent, για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι ακριβώς περιγράφεις στο 1ο post.

Επειδή και εγώ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα πάνω στους ssd, raid0 μου ζήτησε (γι'αυτό και το αναφέρω ως απαραίτητο), raid0 γράφω και εγώ. Το thread έγινε περισσότερο για να ακούσει γνώμες και έπειτα να κρίνει τι θα αγοράσει. Αν -τελικά- δεν αξίζει να γίνει raid0, πράγμα που επιμένετε και εσύ και ο Wan (και προφανώς κάτι ξέρετε και επιμένετε), φυσικά και δε θα γίνει.

Edit: Για SAS δεν το συζητάμε;

Αν κάτι δεν κατάλαβες μπορώ να σου το εξηγήσω.

Αν όμως ξεκινήσεις να κάνεις όσα γράφω, θα δεις ότι τα λέω αναλυτικά και θα τα καταλάβεις στην πράξη.

Δεν είπα ότι δεν αξίζει το raid-0.

Αντίθετα, το έχω σε πολύ εκτίμηση και μάλιστα σου το πρότεινα.

Αυτό που λέω είναι ότι κάθε δίσκος έχει τα υπέρ και τα κατά του.

Έτσι σου έδωσα μια λύση που δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις καλύτερη στα ίδια λεφτά.

Μπορώ να τεκμηριώσω αναλυτικά με πολλά Link και μετρήσεις τα πλεονεκτήματα της σύνθεσης που πρότεινα.

Είναι απλά τα πράγματα.

Αντί να σου προτείνω ένα ή δύο δίσκους σε raid-0 για το λειτουργικό, σου πρότεινα ένα συνδυασμό με τρεις δίσκους, όπου οι δύο είναι σε raid-0 και ο ένας μόνος του.

Αλλά να θεωρήσεις τους τρεις δίσκους ως ένα για το λειτουργικό κτλ.

Αυτό σου περιγράφω. Πώς αντί για ένα δίσκο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρεις για την ίδια δουλειά.

Απλά σπάω τι πρέπει να μπει και πού, ανάλογα με τις ιδιότητες κάθε δίσκου, ώστε να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τα καλά κάθε δίσκου για κάθε περίπτωση - εφαρμογή και να μην έχεις τα προβλήματά τους.

Αν πάρεις δύο Intel για raid-0 το κόστος είναι μεν 400€ αλλά θα έχεις 160GB. Με τη δική μου πρόταση θα έχεις 380GB με ελάχιστα παραπάνω λεφτά, ενώ από λειτουργικότητα, ταχύτητα και ασφάλεια θα είσαι πολύ καλύτερα.

e-shop WESTERN DIGITAL WD1500HLFS VELOCIRAPTOR 150GB 10000RPM SATA2

Οι δύο δίσκοι velociraptors κοστίζουν 128.00 X 2= 256 ευρώ και άλλα 160€ ο ένας δίσκος SSD 60GB

Σύνολο 416€

Αν θέλήσεις μεγάλη χωρητικότητα για video κτλ, θα έχεις τρία ελεύθερα SATA ports.

Συμφέρει καλύτερα να αγοράζεις ένα ένα δίσκο 2ΤΒ κάθε φορά, ανάλογα με τις ανάγκες σου και να μην τους βάλεις σε RAID.

Έχει τον ένα δίσκο για backup. Απλή αντιγραφή θα κάνεις το δίσκο raid-0 veloci και μόνο το δίσκο SSD θα τον κάνεις system backup με Win7 ultimate, αλλά θα είναι μικρός και θα γίνεται γρήγορα.

Συνολικά μπορείς να βάλεις 3Χ2=6ΤΒ.

Intel-Postville-80GB-SSD-MLC-34nm

http://www.skroutz.gr/s/83790/Intel-Postville-80GB-SSD-MLC-34nm.html

Σε όλα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Απαντήσεις

Με τη δική μου πρόταση τα games θα εγκατασταθούν στους veloci raid-0. Είτε στους veloci, είτε σε ένα SSD, είτε σε δύο SSD-Raid-0, δεν θα δούμε καμιά διαφορά. In game δεν υπάρχει διαφορά ακόμα και σε αργό δίσκο. Περισσότερο μετράει η μνήμη.

Το RAID σε SSD ΔΕΝ είναι παντελώς άχρηστο. Αυτό είναι μύθος. Για λειτουργικό ναι μεν δεν θα δεις διαφορά, αλλά όταν αρχίζεις τις αντιγραφές από δίσκο σε δίσκο ή τις αναγνώσεις και εγγραφές μεγάλων αρχείων όπως όταν ακούς βλέπεις ή επεξεργάζεσαι μουσική ή βίντεο, θα δεις τεράστια διαφορά με το raid-0. Απλά το κόστος δεν δικαιολογείται, πολύ περισσότερο αν είναι για λειτουργικό αποκλειστικά. Αυτός είναι ο λόγος που πρότεινα δύο veloci σε raid-0 για τα αρχεία σου. Ανάμεσα σε 2Χ80 ή 1X160 θα προτιμούσα 1Χ160 για λειτουργικό. Δεν υπάρχει διαφορά στην απόκριση του λειτουργικού. Αλλά οι γρήγοροι μηχανικοί δίσκοι για μεγάλα αρχεία και για συνεχείς εγγραφές είναι καλύτεροι και εκεί το raid-0 θα δώσει ορατή διαφορά, αρκεί να μην είναι και το λειτουργικό πάνω, που συνέχεια γράφει και διαβάζει μικρά αρχεία.

Δεύτερης γενιάς (32nm) SSD Single-Level Cell ΔΕΝ υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Το RAID σε SSD ΔΕΝ είναι παντελώς άχρηστο. Αυτό είναι μύθος.

Ένας Intel 80MB MLC G1 (1ης γενιάς) πιάνει sustained μέσο transfer rate -> 220 MBytes/sec -> μετρημένα σε πραγματικές συνθήκες.

Το όριο του SATA-2 bus είναι 300MBytes/sec.

2x220=440 -> άρα σε RAID-0 θα υπερμπουκώσουν το SATA-2.

Άρα λοιπόν το RAID-0 είναι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Το όριο του SATA είναι 300ΜΒ για κάθε controller και για sata mode.

Πολύ ισχυρίζονται ότι είναι ανά port αλλά πρέπει να ξέρουμε αν προηγείται ή όχι κάποιο port multiplier που διαμοιράζει τα 300MB/s σε περισσότερα από ένα port.

Πάντως τυπικά κάθε SATA port θα έπρεπε να αντιστοιχεί και σε ένα sata controller και να μην παρεμβάλλεται port multiplier.

Στο δικό μου chipset ξέρω ότι έχει 3 ομάδες των δύο sata ports και κάθε ομάδα έχει διαμεταγωγή 300ΜΒ/s. Αλλά αυτό δεν ισχύει μάλλον στα Intel chipset.

Σε Raid mode βέβαια δεν ξέρω αν ισχύουν τα παραπάνω. Υποθέτω από τις δικές μου μετρήσεις ότι ισχύουν.

Θα έλεγα ότι έχεις δίκιο, αλλά οι μετρήσεις με διάφορα μετροπρογράμματα βλέπω ότι φτάνουν μέχρι και 600MB/s και ίσως να πήγαιναν παραπάνω αν δεν υπήρχε πρόβλημα διαμεταγωγής από το southbridge προς τα πάνω.

Γενικά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλοϊκά όσο φαίνονται και δυστυχώς δεν ξεκαθαρίζονται από τις προδιαγραφές των SATA ή SAS controllers.

Είναι γεγονός ότι ένα chipset έχει ένα συγκεκριμένο bandwidth και δεν μπορεί να το ξεπεράσει.

Αν λοιπόν βάλουμε δύο δίσκους που πιάνουν 600MB/s σε raid-0 θα τα δούμε.

Άν όμως βάλουμε έξη τέτοιους δίσκους σε τρία raid-0, να δουλεύουν συγχρόνως, τότε πάλι 600ΜΒ/σ θα δούμε συνολικά, αλλά το κάθε ένα από τα τρία-0 θα πιάνει 200ΜΒ/s.

Φαίνεται όμως ότι μάλλον δεν είναι 300MB/s η συνολική διαμεταγωγή όπως βλέπουμε στην πράξη στο raid-0. Ξεπερνάει τα 600MB/s στους SATA II (300MB/s) controllers των σύγχρονων chipsets, που σημαίνει ότι είναι παραπάνω από ένας.

Ένας Intel 80MB MLC G1 (1ης γενιάς) πιάνει sustained μέσο transfer rate -> 220 MBytes/sec -> μετρημένα σε πραγματικές συνθήκες.

Με μετροπρόγραμμα ή με αντιγραφή αρχείου από δίσκο προς τη μνήμη το μέτρησες?

Γιατί μόνο με αντιγραφή αρχείου από το δίσκο προς άλλο δίσκο που έχει σειριακή εγγραφή μεγαλύτερη από 250ΜΒ/s μπορούμε να μετρήσουμε τη σειριακή ανάγνωση από έναν Intel X25M.

Link to comment
Share on other sites

600 mb/sec περιπου οριο εχει ο intel controller . Και αυτο συμβαινει και στην πραξη . Με 3 SSD τερματιζει .

Επισης , δε βαζεις raid0 με SSD για να αυξησεις μονο τα sequencial . Ανεβαινουν και τα random κατακορυφα που σε ενδιαφερουν και αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.