Jump to content



Σκληρός δίσκος Seagate 500GB: Ποιον να πάρω?


Kotsolis

Recommended Posts

Θελω να πάρω έναν νέο σκληρό δίσκο. Έχω ήδη 3 Seagate εδώ και πολλά χρόνια και όπως καταλαβαίνετε δεν αλλάζω μάρκα ούτε γι' αστείο.

Θέλω να ρωτήσω:

1)Αν οι Seagate Baraccuda σας έχουν βγει καλοί.

2)Ποια η διαφορά μεταξύ Seagate Barracuda και Seagate Momentus

3)Σκέφτομαι να πάρω τον Seagate Barracuda 7200 SATA 3GB. Υπάρχει σημαντική διαφορά του να έχει ο δίσκος Cache 16MB από το να έχει Cache 32MB?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι φαίνεσαι αποφασισμένος να πάρεις Seagate, εγω θα σου πω να πάρεις ότι θες εκτός από Seagate.

Αυτή την στιγμή πολλές παρτίδες Seagate έχουνε προβλήματα, και επειδή τον ούτσο μας και τα data μας πρέπει να προσέχουμε που τα βάζουμε, καλύτερα να πας σε κάποια άλλη εταιρία αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί έχω Seagate 3ετίας, 5ετίας και 10ετίας.

Αντίθετα, έναν Western Digital που είχα στη δουλειά (εξωτερικό όμως) που και που δεν μου τον αναγνώριζε κι έκανε κάτι περίεργα.

Συμφωνούνε κι άλλοι forumίτες? Αν ναι, πείτε μου τα πιο "ανθεκτικά" και γρήγορα μοντέλα της αγοράς από Western Digital. 500GB θέλω μόνο.

edit: Ο ABYS των 500GB είδα ότι βγαίνει με Cache στα 16MB. Είναι σίγουρο αυτό ή βγαίνει και στα 32MB?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα έλεγα ότι από στατιστικές που είδα σε RMA, οι τελευταίοι seagate έβγαζαν λίγο παραπάνω προβλήματα. Κατά τα άλλα, προσωπικά προτιμώ τους hitachi γιατί έχουν καλύτερη αντοχή και είναι αθόρυβοι. Αλλά έχω και WD. Η WD έχει μεγάλη ποικιλία για ότι θέλεις και είναι πιο γρήγοροι, με ελάχιστα παραπάνω επιστροφές από τη Hitachi.

Πριν αγοράσεις μπες στα site της Western Digital και Hitatchi και δες μοντέλα και προδιαγραφές.

Προτείνω τον hitachi deskstar 7K1000.C. Έχει όλες τις χωρητικότητες.

Με μέγιστη σειριακή ταχύτητα 200MB/s στις 7200 στροφές είναι φωτιά.

Τεχνικά χαρακτηριστικά (PDF αρχείο)

Από δημοσίευση στο Techpowerup

The new 7200 RPM Deskstar 7K1000.C family will deliver up to 500GB per platter, and will come in capacities of 160GB to 1TB, hitting the capacity and performance sweet spots for mainstream desktop applications. Like previous generations, both the 7K2000 and 7K1000.C Hitachi Deskstar drives feature industry-standard 512-byte sector formatting, a patented ramp load/unload design to increase shock protection, and Thermal Fly-height Control (TFC) to maintain a consistent fly-height during the read/write process for added data reliability. Volume production and worldwide availability of the new Deskstar 7K1000.C will begin in the current quarter.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.