Jump to content



Αγορά κάρτας γραφικών


malmsteenjl

Recommended Posts

Αυτή την στιγμή έχω μιά 8800 Gt 512MB.

Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 150 ευρώ για κάτι καλύτερο.

απο την μιά έχω τις Ατι 4850-70

και απο την άλλη την ΑΤΙ 5770.

Πιστέυετε ότι αξίζει μιά τέτοια αγορά αυτή την στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

οτι καινουριο βγει απο πλευρας ατι παντα, θα ειναι καρτες με τα τριπλασια λεφτα απο αυτα που θες να δωσεις εσυ τωρα, κατι καινουριο στις μεσαιες σειρες δεν θα βγει οποτε εσυ αποφασιζεις μιας κ με αυτα τα λεφτα παιρνεις μια πολυ καλη καρτα απλα αν περιμενεις λιγο να φυγει ο μηνας να βγαλει κ η ατι τις καινουριες 59χχ τοτε σιγουρα θα παρεις κατι καλυτερο σε καλυτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

για την 4850 δεν αξιζει τον κοπο και τη φασαρια, αλλωστε ειναι και σε αλλη κατηγορια τιμης.

εκτος απο 4870, υπαρχουν και μερικες φτηνες 4890 στα 155-165Ε

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200202353

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=13663&catid=109

και 5770 στα 135Ε (παραπανω δεν αξιζει να δωσεις)

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200006272

http://www.priveshop.gr/product.php?code=91062114

οι 5770 πλεονεκτουν στο θεμα χαμηλοτερη καταναλωση και DX11

και οι 4870 και ειδικα οι 4890 σε καλυτερα FPS

ΥΓ

οι τιμες δεν θα πεσουν στις ΑΤΙ, ισα ισα στις 5850 ανεβηκαν και 20$

αφου οσες παραγονται, πουλιουνται αμεσως, και ανταγωνισμος δεν υπαρχει, γιατι να πεσουν?

οι 59xx ειναι οι 2πυρηνες και θα πανε στη δικη τους κατηγορια, οποτε τις μεσαιες δεν θα τις επηρρεασουν.

Βασικα αν περιμενεις, το μονο που θα γινει ειναι το να μην βρισκεις ισως σειρας 48xx που καταργηθηκαν (αν προτιμησεις εκεινες).

παιζει τις 5-6 τελευταιες να τις βγαλει το Πλαισιο σε τιμη σκοτωμα, αλλα θα τις προλαβεις?

Link to comment
Share on other sites

Oτι ειπε ο sakattack πιο πανω.

Αν σκεφτεσαι να δωσεις καποια χρηματα παραπανω οπως λες πιστευω πως δεν υπαρχει διλλημα value for money αναμεσα σε 5870 με οποιαδηποτε αλλη καρτα με παρομοια τιμη προς το παρον,η καρτα ειναι αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Και γω στα ιδια με σενα είμαι. Εχω την 8800GTS G92 (απ τον γεναρη του 07) και ψάχνω αντικαταστατρια.

Δεν θα δεις τρελη διαφορα ή αν το θες αλλιως διαφορα που να δικαιολογεί την μεταβαση απο 8800GT σε 48x0 και 5770.

Το επομενο βημα για μας είναι μια 5850.

Link to comment
Share on other sites

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_4850/6.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_4850/10.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_4850/17.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_4850/20.html

3dmark06_2048_1536.gif

ut3_2048_1536.gif

cod4_2048_1536.gif

farcry_2048_1536.gif

Πολύ ξυλο ριχνει η 4850 στην GTS 512... Ποσο μαλλον αυτη που εχω στο PC που ειναι στα 710/1100...

Kαι η 512 ειναι και μια γενια πιο παλια... εποχης 3870...

:008:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω μιά 8800 Gt 512MB.

Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 150 ευρώ για κάτι καλύτερο.

απο την μιά έχω τις Ατι 4850-70

και απο την άλλη την ΑΤΙ 5770.

Πιστέυετε ότι αξίζει μιά τέτοια αγορά αυτή την στιγμή?

Όχι, δεν αξίζει από την στιγμή που έχεις 8800GT και από την στιγμή που η NVidia κάνει τα κόλπα της στην αγορά των games. Εδώ στο νέο Batman όχι μόνο θάβονται οι ΑΤΙ κάρτες γραφικών, αλλά σε πρόσφατο άρθρο/test του Tom's Hardware φαίνεται να θάβονται και οι Phenom (αφού είναι AMD).

Στην θέση σου θα κοίταγα να βρω μια μεταχειρισμένη 8800GT ή μια μεταχειρισμένη 9600GT, με την προϋπόθεση ότι έχεις SLI. Βάζεις την δεύτερη 8800GT αν θέλεις επιδόσεις ή/και PhysX, βάζεις την 9600GT αν απλά θέλεις να δεις και κάποια PhysX στα games χωρίς να χάνεις σε fps(που μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν αφού κοιτάς για ΑΤΙ).

Αυτά, αν πας σε σενάριο "νέα ΑΤΙ", τα έχει ήδη γράψει ο sak.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις τρελη διαφορα ή αν το θες αλλιως διαφορα που να δικαιολογεί την μεταβαση απο 8800GT σε 48x0 και 5770.
Η 8800GT/GTS δεν μπορει να συγκριθει με την σειρα 48x0 σκεψου μονο αυτο οτι η 4870 1Gb κοντραρεται με την 260GTX (216 Core) η 4890 κοντραρεται με 275/280GTX και σε μερικα παιχνιδια ακομα και με την 285GTX.

Ετυχε και περασανε απο τα χερια μου οι παρακατω 4 καρτες (8800GTS(G92)/HD4870/260GTX/HD4890 η 8800 και η 4890 ηταν δικες μου οι αλλες δυο ηταν δανικες :D) την 8800GTS την ειχα μονταρισμενη μαλιστα με πολυ ψηλοτερα ρολογια απο τα εργοστασιακα (820/1150) παρ'ολλα αυτα δεν ειχε καμια σχεση με τις υπολοιπες τρεις μιλαμε για διαφορες μερα με την νυχτα.

PS

Eχω reviews που αν τα δεις θα πεις:"μα καλα τοσο χαλια καρτα εχω" και αλλα που θα πεις:"τελικα εκανα την καλυτερη value for money αγορα" αφου οι μισοι απ'τους μισους και ακομα πιο κατω (lol):095: λενε την αληθεια και δεν τα παιρνουνε απο τις εταιριες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ώς μετάβαση απο την 8800gt σε αυτές που ανέφερα αξίζει?

Άμα είναι να μαζέψω κανα φράγκο ακόμη και να πάω αργότερα σε 5850 ή 5870.

ειναι ολα θεμα τιμης. (και επισης και σε τι αναλυση παιζεις)

ποσα θα δωσεις για να κανεις την αναβαθμιση, αν νομιζεις οτι την εχεις αναγκη τωρα, ή αν περιμενεις να μαζεψεις περισσοτερα για να πας στη σειρα 58xx αργοτερα, που ισως να πεσει η τιμη της την ανοιξη αν η nvidia καταφερει επιτελους να βγαλει fermi.

δεν το συζηταω οτι η 5870 ειναι το κατι αλλο. αλλα και αυτες που λες εχουν διαφορα απο την 8800 που εχεις.

παντως για να ξερεις τι να περιμενεις δες εδω τι πιανουν οι 5770 - 4890 - 4870 - 8800

ειναι απο την παρουσιαση της σειρας 57xx (για αυτο τις εχει τονισμενες) αλλα εχει μεσα ολες τις καρτες που σε ενδιαφερουν.

βαζω μερικα ενδεικτικα απο την αναλυση 1680*1050

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3658&p=1

(ΥΓ τωρα που τα ξανακοιταω, παιζει γερα και η περιπτωση να παρεις μια 5770 τωρα και αλλη μια αργοτερα και να κανεις CF με επιδοσεις καλες, δηλ και αναβαθμιση απο τωρα, και επιδοσεις κατηγοριας 58** αργοτερα)

(ΥΓ2 λοιπον αυτο ειναι, εγω ψηθηκα :003: παρε μια 5770 τωρα στα 135. Να χαρεις την αλλαγη, το DX11, τη μικρη καταναλωση. Και πχ το Μαιο, δινεις αλλα 100 και παιρνεις αλλη μια, και εχεις επιδοσεις επιπεδου καλυτερα κι απο 5850, εχοντας δωσει οσα λεφτα κανει η 5850, χωρις να ζοριστεις να τα δωσεις μαζεμενα τωρα, ουτε ομως και να περιμενεις μεχρι τοτε με την 8800 :033: )

(ΥΓ3 επισης ετσι δεν αποκλειεις και το eyefinity. Με μια 5770 eyefinity δεν εχει νοημα, γιαυτο και δεν το ανεφερα καθολου. Ομως αν πχ παρεις τοτε μια 2η, και CF drivers για eyefinity θα εχουν βγει, και μονιτορ με DP κλπ κλπ. Ακομα και για πλακα, να το στησεις καμμια φορα με δανεικες οθονες απο φιλους, ετσι για να δεις τι παιζει, ειναι κι αυτο ενα συν)

20441.png

20456.png

20444.png

20447.png

Link to comment
Share on other sites

τι να το κανει το crossfire/sli ποσα παιχνιδια ειναι που το υποστηριζουν?επαιζα αυτες τις μερες το call of duty modern warfare 2 κ ο ενας πηρυνας στην 295 κοιμοταν τον υπνο του δικαιου κ μιλαμε για καινουριο παιχνιδι κ εκτος αυτου αντε ψαξε βρες patch k fix για sli\crossfire για το καθε παιχνιδι.για να δει τι 50% πανω?για μενα μια καρτα κ καλη βασει της αναλυσης που παιζει κ αναλογα το συστημα του,τι συστηματακι εχεις φιλε μου σε τι αναλυση παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση θα είναι τουλάχιστον 1400 Χ 900

Στην καλύτερη 1680 χ 1050

oποτε με τα πιο πανω διαγραμματα εισαι καλυμμενος.

εχεις τις επιδοσεις, εχεις τις τιμες,

ακουσες και αρκετες αποψεις.

Βασικα οτι και να διαλεξεις, σωστο ειναι.

οποτε διαλεξε οποιο σκεπτικο σου ταιριαζει εσενα και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠο αυτά που βλέπω μιλάμε για το άν θα πάρω κάρτα της σειρά 5ΧΧΧ

ή Την 5770 που έχει σχεδόν διπλάσια απόδοση από την 8800gt ή αν θα περιμένω έτσι και αλλιώς λόγω τιμής αλλά και διαθεσιμότητας για τις 5850 ή 5870.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H 5770 για μενα δεν αξιζει στα ιδια λεφτα παιρνεις 4890 (γιαυτο τις εξαφανιζει η ΑΤΙ) που οπως μπορεις να δεις απο τα πινακακια ειναι καλυτερη το μονο της πλεονεκτημα ειναι το DX11 αλλα ακομα δεν εχουμε δει καλα-καλα παιχνιδια σε DX10...

ΕDIT

Πες μας αν μπορεις ενα συμβολικο ποσο που διαθετεις να σου πω ακριβως την γνωμη μου γιατι οπως πολυ σωστα ειπε και ο sak ολα ειναι θεμα τιμης.

Link to comment
Share on other sites

-μπορεις να παρεις 4870 ή 4890 με το σκεπτικο οτι εκει κοντα στα 140 ή στα 165 ειναι οι καλυτερες σε FPS καρτες. Σωστο θα ειναι.

-μπορεις να παρεις 5770 με το σκεπτικο οτι δινεις κατι λιγοτερο (135) , παιρνεις μια λιγο κατωτερη σε FPS απο την 4870/4890 , αλλα εχεις ολες τις νεες τεχνολογιες και αν σου χρειαστει δυναμη παιρνεις και αλλη μια στο μελλον και κανεις CF. Σωστο κι αυτο.

-μπορεις να πεις, δε βαριεσαι μενω ακομα μερικους μηνες με την 8800 μεχρι να μαζεψω κοντα 300Ε, να παρω την 5870 (που ως τοτε μπορει να βρω και με 250)

κι αυτο σωστο.

ολα σωστη κινηση θα ειναι αν το σκετπικο σου συμφωνει με τη λογικη και τα υπερ της καθε μιας.

Link to comment
Share on other sites

Η 8800GT/GTS δεν μπορει να συγκριθει με την σειρα 48x0 σκεψου μονο αυτο οτι η 4870 1Gb κοντραρεται με την 260GTX (216 Core) η 4890 κοντραρεται με 275/280GTX και σε μερικα παιχνιδια ακομα και με την 285GTX.

Ετυχε και περασανε απο τα χερια μου οι παρακατω 4 καρτες (8800GTS(G92)/HD4870/260GTX/HD4890 η 8800 και η 4890 ηταν δικες μου οι αλλες δυο ηταν δανικες :D) την 8800GTS την ειχα μονταρισμενη μαλιστα με πολυ ψηλοτερα ρολογια απο τα εργοστασιακα (820/1150) παρ'ολλα αυτα δεν ειχε καμια σχεση με τις υπολοιπες τρεις μιλαμε για διαφορες μερα με την νυχτα.

PS

Eχω reviews που αν τα δεις θα πεις:"μα καλα τοσο χαλια καρτα εχω" και αλλα που θα πεις:"τελικα εκανα την καλυτερη value for money αγορα" αφου οι μισοι απ'τους μισους και ακομα πιο κατω (lol):095: λενε την αληθεια και δεν τα παιρνουνε απο τις εταιριες...

Οταν ποσταρα εικονες με συγκριτικα μιλουσα για την 4850 και ηθελα να τονισω πως δεν εχει μεγαλη διαφορα απ τις GT/GTS κατι που επιβεβαιωνεται απ ολα τα review.

Aπο κει και περα,

περασανε και απ τα δικα μου χερια 4830/50/70/90 δεν σταματησε για μενα η βιομηχανια χαρντγουερ οταν βρηκα την gts :)

Και κρινω απ αυτα που είδα.

Αυτα που ειδα πανω κατω ειναι και αυτα που λενε τα ρεβιου.

Και ξαναλεω : ειναι βλακεια* να αγορασεις τωρα 48xx (και 5770 αν θες αναλυσεις και εφε). Ειδικα αν εχεις 8800 με την οποια μπορεις να βολευτεις για λιγο καιρο αν δεν αντεχεις οικονομικα να παρεις τωρα 58xx.

Οποιος διαφωνει: ο καιρος (ακα games) θα δειξει. εδω θα μαστε να τα ξαναπουμε.

*=ενα ~80αρι πανω είναι η 5850 απο τις περισσοτερες 4870/90 και τις 5770 σιγα τα λεφτα, συγκριτικα με τις παραπανω επιδοσεις που παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Aπο κει και περα,

περασανε και απ τα δικα μου χερια 4830/50/70/90 δεν σταματησε για μενα η βιομηχανια χαρντγουερ οταν βρηκα την gts :)

Προς Θεου δεν ειπε κανεις κατι τετοιο κουβεντα κανουμε.

Η 8800GTS (G92) ειναι πολυ καλη καρτα και μετα απο τοσα χρονια ακομα και σημερα τα παιζει σχεδον ολα.

Τωρα μιλαμε για DΧ11 και οποιος κανει αναβαθμιση καλο ειναι να κοιταει μπροστα συμφωνω απολυτα σε αυτο και δεν το κατακρινω,υπαρχει ομως και ενα "αλλα" στη μεση...ολα τα συγκριτικα και ολα τα reviews γινονται πανω σε DX10 παιχνιδια και κοιταμε τα FPS που βγαζει η καθε καρτα και συμφωνα με αυτο κανουμε την επιλογη μας,δεν πιστευω πως θα αγοραζε κανεις την 5870 αν υστερουσε σε FPS σε σχεση με αλλες καρτες τις κατηγοριας της μονο και μονο επιδη υποστηριζει DX11.(με αυτη τη λογικη λεω οχι στην 5770)

Ολα αυτα τα γραφω γιατι ειμαι σε φαση αναβαθμισης κι εγω lol και πηγαινα καρφι για την 5870 αλλα προεκυψε και μια 4870-Χ2 μεταχειρισμενη σε πολυ καλη τιμη και κρινοντας απο τα reviews δεν ειναι καθολου ασχημη.

Aυτο που πραγματικα με πειραξε φετος ειναι οτι εν οψη Win7 δεν ειδα τιτλους να βγαινουν σε DX10.1/DX11,τωρα το τι συμβαινει απο πισω αν οι εταιρειες παιχνιδιων εχουν χτυπηθει ασχημα απο την πειρατια και κοιτανε να πιασουνε και τον τελευταιο gamer ή αν η nVidia κανει τα κολπα της δεν ειμαι σε θεση για να γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.