Jump to content



Σύνθεση συστηματος αθόρυβου και ενεργειακά φιλικό στο περιβάλλον


w4tt4n4b3

Recommended Posts

Θέλουμε να χτίσουμε ένα pc το οποίο δε θα χρησιμοποιείται για παιχνίδια, ούτε για video encoding ή επεξεργασία εικόνας, αλλά για εφαρμογές ιντερνετ, γραφείου και HD video.

Μπορεί να κάνουμε και κάποιο edit σε κανένα βίντεο ή κάποια ελαφριάς μορφής επεξεργασία αλλά δε θα είναι ο πρωταρχικός σκοπός αυτός.

Θέλουμε να είναι όσον το δυνατόν πιο αθόρυβο και λιγότερο ενεργοβόρο.

Θέλουμε το ποσό χωρίς φπα να μην είναι πάνω από 600-700 ευρώ χωρίς την οθόνη...

Να μην ψάχνουμε για αναβάθμιση μετά από 2-3 χρόνια...

Από κάτω επισυνάπτω 1-2 συστήματα που έφτιαξα εγώ...

Το ένα είναι AMD με μητρική που έχει ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών

και το άλλο είναι Intel based με Αsus μητρικη με NFORCE 750I SLI...

Τα φώτα σας και τις προτάσεις σας, σας παρακαλώ, γιατί το υπάρχον laptop πάει για απόσυρση και χρειαζόμαστε άμεσα το σύστημα...

Ευχαριστω...

Καντε κλικ πανω στις εικόνες για να είναι ευδιάκριτα τα μέρη του συστήματος...

post-12519-1442175631,4849_thumb.jpg

post-12519-1442175631,579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

CPU:INTEL CORE I5-750 2.66 178.89 €

MOBO: GIGABYTE GA-P55M-UD2 96.00 €

RAM: OCZ OCZ3OB1600LV4GK 4GB (2X2GB) PC3-12800 OBSIDIAN BLACK XTC DUAL CHANNEL KIT 105.00 €

VGA: GIGABYTE RADEON HD5750 GV-R575D5-1GD 1GB DDR5 PCI-E RETAIL ΣΚΛΗΡΟΣ: WESTERN DIGITAL 500GB WD5002ABYS RE3 SATA2 66.50 €

DVD RW: LG GH-22LP SUPER MULTI LIGHTSCRIBE DVD REWRITER BLACK 20.99 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: LC-POWER LC6600 600W PSU 59.90 €

CASE:COOLERMASTER CAC-T05 CENTURION 5 SILVER BLACK 52.96 €

Σουμα 710,14 Τελικη με ΦΠΑ

Καταναλωση: 208W σε full load και 80W idle

Κανει πολλα περισσοτερα απ οτι ζητας και σιγουρα σε 2-3 χρονια αναβαθμιση δεν θα ψαχνεις, αλλα ακομη και αν τη θελησεις εσυ θα μπορεις να αλλαξεις μονο αυτο που θες και οχι και αλλα (οπως τροφοδοτικο για καλυτερη καρτα)

Αν ψαχνεις ακομη μικροτερη καταναλωση τοτε πας σε Atom

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση με τον AMD είναι μια χαρά, αν και πιστεύω με μόνο αυτά που λες σου φτάνει και ο ποιο απλός CPU, υπάρχει και ένα μοντέλο energy efficient της ίδιας σειράς.

http://www.skroutz.gr/s/80461/AMD-Phenom-II-X4-905E-Box.html

Με χαμηλότερη κατανάλωση, αν θες maximum οικονομία επέλεγε τροφοδοτικό με 80+ bronze η Gold πιστοποίηση. Εκεί θα έχεις επιπλέον κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια παντως,γιατι να σκασεις 700Ε για HTPC???Ο Core i5 και οι PhenomII X4 τι παραπανω θα κανoυν καλυτερα απο οποιονδηποτε C2D/AthlonII X2??Στην θεση σου στο μονο που θα εδινα παραπανω χρηματα θα ηταν στο PSU και στα αλλα οσο λιγοτερα γινεται και με τα εξτρα χρηματα θα αγοραζα καλυτερη οθονη για HD.

Εχω ενα HTPC με s478,P4 3.4Ghz (single core) και μια ΑΤΙ HD3650 AGP (agp LOL) με σεταρισμενο το MPC-HC και το DVBViewerPro (για δορυφορικα) και παιζει τα παντα σε 1080p με DXVA.

Σκεψου το πριν δωσεις χρημα για H/W που δεν σου χρειαζεται.

Παρε ενα δυπηρηνο που να μπορει να κανει decode 1080p για να διασφαλισεις οτι αν καποιο αρχειο δεν υποστειριζει DXVA να μπορει να το παιξει χωρις κολληματα/σπασιματα και μια καρτα με παθητικη ψυξη και τελος.Ολες οι καινουριες καρτες βγαζουν και εξοδους ΗDMI πληροφοριακα για να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να χτίσουμε ένα pc το οποίο δε θα χρησιμοποιείται για παιχνίδια, ούτε για video encoding ή επεξεργασία εικόνας, αλλά για εφαρμογές ιντερνετ, γραφείου και HD video.

Με βάση αυτά που γράφεις στην αρχή του post σου

AthlonΙΙ X2 ή Χ3 + 785G motherboard ή Intel Clarkdale και μητρική με το Η55, 4GB RAM(2+2), έναν Intel SSD και έναν επιπλέον σκληρό για data 1Tera ή μεγαλύτερο.

Μόνη προσθήκη σε λίγο καιρό, μιας και δεν υπάρχουν ακόμα, μια ATI HD5670.

Μέχρι να πάρεις την 5670 μπορείς να μείνεις με τα onboard συστήματα video τα οποία υποστηρίζουν και HD decoding. Αν βέβαια ικανοποιηθείτε από αυτά, μπορείτε να θεωρήσετε την 5670 ως προαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

AMD ATHLON II X2 235E 2.7GHZ DUAL CORE 45W

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559584

2 πυρηνες ειναι υπερ-αρκετοι για αυτα που θα κανεις, και τα 2.7GHz σουπερ-ντουπερ αρκετα.

μητρικη 785G

5670 ειναι overkill αφου δε θα παιζει παιχνιδια,

το πολυ μια 5350 αν χρειαστει καποια απο τις δυνατοτητες της για Dolby TrueHD & DTS-HD MA ηχο μεσω HDMI

o SSD ειναι παντελως αχρηστος.

Αφου ετσι κι αλλιως θα εχεις μεσα τον 1Τ για data, ουτε το θορυβο του θα γλιτωσεις, ουτε την θερμοκρασια, ουτε τιποτα, με το να βαλεις εναν SSD 200E για το C:

Link to comment
Share on other sites

Για την 5670 δεν διαφωνώ, αν βγει μια ποιο μικρή DX11 και passive θα μπορούσε να είναι καλύτερη λύση.

Για τον SSD αν και δεν είμαι ένθερμος οπαδός αυτών, από την στιγμή που υπάρχει χρήμα διαθέσιμο νομίζω ότι θα μπορούσε να δόσει το κάτι τις παραπάνω από άποψη αποκρισιμότητας στο σύστημα σε σχέση με έναν κλασικό σκληρό δίσκο. Ίσως να τα αξίζει τα 200€, εφόσον μάλιστα μιλάμε για σύστημα το οποίο θα μείνει ως έχει για 2-3 χρόνια και άρα θα έχει το χρόνο να δικαιολογήσει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ john μη με τρελαινεις κι εσυ τωρα !

200Ε για το C: σε συστημα 600Ε ? (που βγαινουν και πολυ λιγοτερα αν σκεφτει τι πραγματικα εχει αναγκη)

Για τι αποκρισιμοτητα μιλαμε, και τι να την κανει?

Εχει πεσει τετοια πλυση εγκεφαλου με τους SSD που ακομα κι εσυ πεφτεις σε αυτη τη λουμπα?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ john μη με τρελαινεις κι εσυ τωρα !

200Ε για το C: σε συστημα 600Ε ? (που βγαινουν και πολυ λιγοτερα αν σκεφτει τι πραγματικα εχει αναγκη)

Για τι αποκρισιμοτητα μιλαμε, και τι να την κανει?

Εχει πεσει τετοια πλυση εγκεφαλου με τους SSD που ακομα κι εσυ πεφτεις σε αυτη τη λουμπα?

Κάποτε δικαιολογούσες το επιπλέον κόστος ενός δίσκου, απλά και μόνο για την αλλαγή του interface από IDE σε SATA, μια περίοδο που το SATA δεν είχε να προσφέρει τίποτα περισσότερο από το IDE. Ίσως 1-2 ασυμβατότητες. Τώρα απορρίπτεις πλήρως τους SSD. Και στις δύο περιπτώσεις φοβάμαι ότι παρασύρεσαι από τις δικές σου επιλογές.

Ούτε εγώ είμαι ένθερμος υποστηριχτής τους λόγω του κόστους, το ανέφερα άλλωστε, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι είμαι και πολέμιός τους* - τα πράγματα έχουν αρχίσει να βελτιώνονται μετά την είσοδο της Intel στην αγορά. Υπάρχουν περιπτώσεις που ένας αποδεδειγμένα καλός SSD μπορεί να αποτελέσει μια λογική επένδυση και να μην είναι ούτε αποτέλεσμα τρέλας ούτε αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλου.

Σε ένα σύστημα που δεν θα υποστεί αλλαγές για 2+ χρόνια και το οποίο θα χρησιμοποιείται καθημερινά για intenet browsing και εφαρμογές γραφείου, θεωρώ ότι το επιπλέον κόστος σε βάθος χρόνου θα δικαιολογηθεί πλήρως. Αν το PC προοριζόταν για "Ανοίγω PC, βλέπω ταινία, κλείνω PC" ναι, ο SSD θα ήταν υπερβολή.

* ήμουν πολέμιος μόνο σε λογικές εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

Να και η δική μου πρόταση.

Fanless τροφοδοτικό: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Silverstone-Fanless-300W-SST-ST30NF.htm

Cpu με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ικανεί να παίξει και blu-ray:http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i3-530-1156-2-93GHz-Cache-4MB-Box-BX80616I3530.htm

Mobo:http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ASUS-P7H55-M-PRO-S1156-DDR3-H55-VGA-90-MIBBB0-G0EAY0K.htm

Ram: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Value-Select-4GB-Kit-DDR3-1333-2-x-2GB-PC3-10666-CMV4GX3M2A1333C9.htm

HDD 2TB:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305751

Blu-Ray:http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Optical-Disc-Drives/LG-CH08LS10-HD-DVD-Rom-BluRay-Reader-Retail.htm

Μπορείς να βάλεις και μια επιπλέον ψύχτρα χωρίς ανεμιστήρες για ακόμα χαμηλότερα επίπεδα θορύβου. Το κουτί το αφήνω σε εσένα γιατι είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Το σύνολο απ'όσα σου προτείνω είναι 680 ευρώ. Φυσικά μπορείς να κόψεις κανα 80 ευρώ αν αντί για 2ΤΒ δίσκο βάλεις 1ΤΒ. Για ταινίες HD 1080p πάντως το 1ΤΒ εύκολα τον γεμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Να και η δική μου πρόταση.

Cpu με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ικανεί να παίξει και blu-ray:http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i3-530-1156-2-93GHz-Cache-4MB-Box-BX80616I3530.htm

Mobo:http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ASUS-P7H55-M-PRO-S1156-DDR3-H55-VGA-90-MIBBB0-G0EAY0K.htm

δεν εχουν βγει ακομα μητρικες για τους Clarkdale που να εκμεταλευονται την ενσωματωμενη στη cpu καρτα γραφικων.

Αλλωστε και η μητρικη που προτεινεις εχει δικη της ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

Και ακομα και οταν βγουν τετοιες μητρικες, παλι ασυμφορο συνολο θα ειναι.

Πιο πολλα W, πιο λιγες δυνατοτητες, απο ενα 785G+AMD χαμηλης καταναλωσης.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν βγει ακομα μητρικες για τους Clarkdale που να εκμεταλευονται την ενσωματωμενη στη cpu καρτα γραφικων.

Αλλωστε και η μητρικη που προτεινεις εχει δικη της ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

Και ακομα και οταν βγουν τετοιες μητρικες, παλι ασυμφορο συνολο θα ειναι.

Πιο πολλα W, πιο λιγες δυνατοτητες, απο ενα 785G+AMD χαμηλης καταναλωσης.

Νομίζω κάνεις, κατά 99%, λάθος σε όλα όσα γράφεις εδώ.

Επειδή δεν είμαι Intel fan για να σου πω ότι 100% κάνεις λάθος, για ψάξε το λίγο. Οι μητρικές με το Η55 ΕΙΝΑΙ για Clarkdale...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τη μητρικη, ημουν τοσο σιγουρος οτι δεν ειχαν προλαβει να ερθουν ακομα οι H55 για Clarkdale που ουτε που κοιταξα τι ελεγε το λινκ...

Ομως για τα W πιστευω οτι εχω δικιο. 73W ΤDP εχει ο i3 530, ενω ο X2 235Ε εχει 45W. Και η Intel απο οσο ξερω δινει TDP με βαση το συνηθες φορτιο, ενω η AMD με βαση το max.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τη μητρικη, ημουν τοσο σιγουρος οτι δεν ειχαν προλαβει να ερθουν ακομα οι H55 για Clarkdale που ουτε που κοιταξα τι ελεγε το λινκ...

Ομως για τα W πιστευω οτι εχω δικιο. 73W ΤDP εχει ο i3 530, ενω ο X2 235Ε εχει 45W. Και η Intel απο οσο ξερω δινει TDP με βαση το συνηθες φορτιο, ενω η AMD με βαση το max.

Βασικά και για την κατανάλωση τα πράγματα είναι ψιλό μπερδεμένα. Ναι μεν το TDP δηλώνει τον Intel ποιο ενεργοβόρο, στα sites όμως των Anandtech, Tom's hardware και XBitlabs που μόλις κοίταξα, οι Intel φαίνονται ποιο power efficient. Τι να πιστέψεις;

Link to comment
Share on other sites

στο Anandtech (που διαβαζω, τα αλλα δεν τα εχω δει) ο μικροτερος AMD επεξεργαστης που δοκιμασαν ηταν ενας X3 435 (με TDP 95W).

Oυτε καν διπυρηνο δοκιμασαν, ποσο μαλλον Energy Efficient, με τα 45W που ειπα εγω .

Aν μιλαμε για "Σύνθεση συστηματος αθόρυβου και ενεργειακά φιλικό στο περιβάλλον", πρεπει να κοιταμε τετοιους επεξεργαστες.

Επισης να πω οτι (και απο τη δικη μου εμπειρια), ακομα και ιδιο TDP να εχουν δυο συγγενικοι cpu, λιγοτερο θορυβο (λογω μικροτερης Θ) κανει αυτος με τo λιγοτερo Vcore, τους λιγοτερους πυρηνες και τα λιγοτερα GHz (μικροτερη καταναλωση).

Για αυτο το λογο ειναι σημαντικο, αν καποιος θελει να παει στο min, και το under-voltage που ελεγα πιο πανω για την AMD μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και είπα "φαίνονται" και όχι είναι. Μόνο στο tom's hardware έχουν Energy Efficient επεξεργαστή της AMD, στο Xbit έχουν τον 550, που όμως δεν είναι ΕΕ, ενώ στο Anadtech έχουν μόνο τον Χ3.

Και τα 3 πάντως reviews δείχνουν ή υπονοούν τους Intel ως καλύτερους στο θέμα της κατανάλωσης και προσωπικά δεν μου φαίνεται παράλογο από την στιγμή που είναι στα 32nm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.