Jump to content



Πιθανο προβλημα λογω Intel x-25M.


Papas

Recommended Posts

Καλισπερα. Εδω και 2 εβδομαδες εφτιαξα νεο pc και του εγκατεστησα εναν intel x-25m 160gb. Εχω βαλει windows 7 αλλα εχω προβλημα με μπλε οθονες. Οταν ανοιγω το pc καθε φορα μου πεταει μπλε οθονη και μετα απο 2-3 restart φτιαχνει κ ξεκινανε τα win κανονικα. Το περιεργο ειναι οτι τις μπλε οθονες τις πεταει καθε φορα που εχω ηδη αφησει το pc πολλες ωρες κλειστο... δηδαδη αν το ανοιξω και μπει στα win (μετα απο τα 2-3 κλασικα restarts) μετα δουλευει μια χαρα. Μπορω δλδ να κανω restart shut down και να το ξαναξεκινησω χωρις μπλε οθονες κλπ. Ενας φιλος μου που εχει τον ιδιο ssd αλλα 80gb εχει και αυτος τα ιδια προβληματα... Παρολο που εβαλα το latest firmware δεν εφτιαξε... Το συστημα μου ειναι i7 920 gigabyte ud7 ocz reaper 1866 6gb... Tι μπορει να φταιει? Αυτες ειναι δυο φωτογραφιες για να δειτε τι παιζει. http://www.postimage.org/image.php?v=aV1nI0c0

http://www.postimage.org/image.php?v=Pq1C9ATS1nI0c0.jpgimage.php?v=Pq1C9ATS

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα σε ένα PC που μάλλον εξαφανίστηκε μόνο του. Το PC αυτό το χρησιμοποιεί άλλος κι έτσι δεν μπορώ να κάνω πολλά για να ελέγξω τι έφταιγε. Είναι και δύσκολο πρόβλημα από τη φύση του, γιατί εμφανίζεται σπάνια. Στο PC έβαλα ένα ssd 160GB Intel X25-M 32nm με Windows 7 και από τότε κάποια πρωινά που το ανοίγω κολλάει. Αν μπω BIOS, ή αν κάνω reboot μετά δεν υπάρχει πρόβλημα όλη τη μέρα. Ούτε μπλε οθόνες ούτε άλλα προβλήματα. Αν κάνω boot από άλλο δίσκο πάλι δεν έχω πρόβλημα τα πρωινά. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι έφταιγε ο SSD γιατί δεν συμβαίνει κάθε πρωί και μάλιστα τελευταία έχει καιρό να παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα.

Λύθηκε μόνο του μαγικά.

Από την άλλη όμως εμφανίστηκε ένα άλλο πρόβλημα που δεν το είχα στην αρχή. Όταν ζητάω να κάνω έλεγχο του δίσκου SSD ώστε να διορθωθούν τα όποια προβλήματα από το κολλήματα, γίνεται κανονικά το reboot, πάει να μπει στον έλεγχο δίσκου και μετά βγαίνει και δεν τον κάνει σαν να πάτησα ακύρωση, χωρίς όμως να έχω πατήσει ακύρωση του ελέγχου. Έτσι μου είναι αδύνατον να ελέγξω το δίσκο με αυτό τον τρόπο. Αυτό είναι πραγματικά παράξενη συμπεριφορά. Θα κάνω boot από το δεύτερο δίσκο και θα το ελέγξω μέσα από τα Windows.

ent added 17 Minutes and 10 Seconds later...

Μια άλλη πιθανή αιτία ήταν ένας δίσκος WD green 2ΤΒ που όταν τον έβγαζα δεν είχα μάλλον πρόβλημα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Θυμήθηκα επίσης ότι το μόνο που άλλαξα στον SSD, ήταν ένα firmware update στην τελευταία έκδοση που υποστηρίζει trim. Στον υπολογιστή επίσης άλλαξα τη σειρά των δίσκων στον controller. Από τότε δεν παρουσιάστηκε ξανά το πρόβλημα με τα πρωινά κολλήματα, αλλά δεν είμαι και εντελώς σίγουρος ποια ήταν η αιτία. Πάντως αυτή τη στιγμή έχω πάνω και τον WD Green αφού όμως του έκανα low level format με το ειδικό εργαλείο της WD. Ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβαίνει ή αν έχω ακόμα το πρόβλημα. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άσε 30% άδειο το δίσκο και μην κάνεις τίποτα άλλο.

Τα άλλα optimizations στα Windows 7 γίνονται αυτόματα ή δεν θα σε βοηθήσουν στην ταχύτητα.

Πάντως τα optimizations δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα που αναφέρεις και το πιθανότερο είναι να μη σου φταίει ο δίσκος. Έχω μόνο μια μικρή επιφύλαξη για το πρωινό κόλλημα (δηλαδή αν έχει πολλές ώρες να ανοίξει ο υπολογιστής), επειδή συνέπεσε να το δω και σε δικό μου υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα αμα δεν το πω θα σκασω.

2 sec κερδος απο εδω και 3 απο εκει, 4-5 φορες τη μερα,

σε ποσες μερες λετε με τον SSD να καταφερετε να ισοφαρισετε ολο αυτο το χαμενο χρονο ? :033:

(για τα σπασμενα νευρα και τα χρηματα δεν το συζηταω, αλλα παλι μπορει καποιος να μου πει για την "εμπειρια" και την "κερδισμενη γνωση" οποτε θα παω πασο σουμπιτο....)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αλλαξε τιποτα... Εκανα το πρωι ολες αυτες τις αλλαγες παω να το ανοιξω τωρα πριν λιγο και παλι τα ιδια... βγαζει τα ιδια μπλε οθονες για 2-3 φορες μετα scan disk και μετα παλι στα windows... Help Δεν ξερω τι παιζει....!!

Link to comment
Share on other sites

http://msdn.microsoft.com/en-gb/library/ms797157.aspx

http://msdn.microsoft.com/en-gb/library/ms793604.aspx

Έχω γράψει παραπάνω δύο τρόπους που ίσως με βοήθησαν εμένα.

Δοκίμασε

1. SSD firmware update

2. Βγάλε όλους τους άλλους δίσκους και USB συσκευές δοκιμαστικά

3. Έλεγξε τη μνήμη ή καλύτερα άσε μόνο ένα dimm

4. Έλεγξε τις ρυθμίσεις στο BIOS - βγάλε υπερχρονισμό

5. Έλεγξε το κούμπωμα ή άλλαξε το SATA καλώδιο που πάει στο SSD.

6. Βάλε τον SSD στο 1ο SATA port.

Κάνε τις αλλαγές αυτές, άσε ένα βράδυ τον υπολογιστή και έλεγξε το επόμενο πρωί αν μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις SSD και δεν έχεις ξεκουμπίσει το hibernation με:

powercfg -h off

Πας καλά;

Το εχω απενεργοποιησει...

Εκανα και το memcheck των windows και μου βγαζει error... Τρεχα γυρευε τωρα... Θα κοιταξω να τεσταρω ενα ενα τα dimms και θα δω πιο ειναι το υπαιτιο απο τα 3... :067:

Εβαλα manually την ταση της μνημης στο default της 1.65V και 1866 γιατι ηταν auto απο το bios με 1.5V και 1066 και τωρα δεν βγαζει error. Ελπιζω να ηταν αυτο το προβλημα. Εις το επανιδειν...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις SSD και δεν έχεις ξεκουμπίσει το hibernation με:

powercfg -h off

Πας καλά;

Σε περίπτωση που έχουμε desktop υπολογιστή με UPS που λειτουργεί (με καλή μπαταρία), μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το hibernation. Μειώνει τις εγγραφές, αυξάνει τον ελεύθερο χώρο στο SSD, βοηθάει στη διάρκεια ζωής του και επιπλέον κερδίζουμε σε ταχύτητα όταν βάζουμε τον υπολογιστή σε sleep.

Αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση, όπως σε laptop, ή σε υπολογιστή χωρίς αξιόπιστο UPS, δεν είναι φρόνιμο να το απενεργοποιήσουμε.

Δεν είναι όμως το θέμα μας. Έχω γράψει αναλυτικά τι κερδίζουμε και πότε από τα διάφορα "κόλπα" για SSD. Τα περισσότερα, όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά έχουν αντίθετο αποτέλεσμα, δηλαδή προκαλούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα αμα δεν το πω θα σκασω.

2 sec κερδος απο εδω και 3 απο εκει, 4-5 φορες τη μερα,

σε ποσες μερες λετε με τον SSD να καταφερετε να ισοφαρισετε ολο αυτο το χαμενο χρονο ? :033:

(για τα σπασμενα νευρα και τα χρηματα δεν το συζηταω, αλλα παλι μπορει καποιος να μου πει για την "εμπειρια" και την "κερδισμενη γνωση" οποτε θα παω πασο σουμπιτο....)

Εκανα και το memcheck των windows και μου βγαζει error...

Κάποιος βιάστηκε να τα ρίξει στον SSD :026:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος βιάστηκε να τα ρίξει στον SSD :026:

εγω φταιω? αφου με τις ρυθμισεις του SSD παλευανε ολοι.

κατσε καλα, γιατι θα σου ποσταρω τα thread "ποιο firmrare να βαλω, ποιο να βγαλω, ποιο να ξαναβαλω, τι ρυθμισεις να κανω, τι να γραφω, τι να μην γραφω, που να βαλω τους φακελους......." :033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.