Jump to content



Αγορα SSD


jdogos

Recommended Posts

Γεια σας.

Ενδιαφερομαι για αγορα ssd ωστε να τον εχω σαν πρωτευον δισκο, διαθετω 450-500 ευρω. Θα ηθελα την γνωμη σας για το τι καλυτερο μπορω να παρω με αυτα τα χρημματα.

Σας ευχαριστω, Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι προβλημα η χωρητικοτητα (δηλαδη αν βολευεσαι και με 80GB), μπορεις με τα ιδια χρηματα να παρεις δυο 80αρηδες Ιντελ και να τους βαλεις σε Raid0 για πολυ παραπανω ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι προβλημα η χωρητικοτητα (δηλαδη αν βολευεσαι και με 80GB), μπορεις με τα ιδια χρηματα να παρεις δυο 80αρηδες Ιντελ και να τους βαλεις σε Raid0 για πολυ παραπανω ταχυτητα.

Αφενός αν δεν κάνω λάθος, το raid0 δεν μειώνει τη χωρητικότητα των δύο δίσκων. Το αποτέλεσμα δίνει το άθροισμα των δύο δηλαδή 80+80=160GB.

Αφετέρου το raid0 στους ssd είναι τουλάχιστον περίεργο από ό,τι έχω δει και δεν ξέρω πότε συμφέρει. Πήρα πρόσφατα τον αντίστοιχο intel που προτάθηκε στα 80GB και ψάχνοντας για review κλπ για raid0(σκέφτηκα 2 40άρηδες για καλύτερο write speed), έπεσα σε ένα όπου τα αποτελέσματα ήταν μαύρα χάλια. Χειρότερες επιδόσεις με 2 δίσκους σε raid0 οι μετρήσεις του δίσκου από σχεδόν γραμμικές έκαναν κάτι spikes από εδώ μέχρι απέναντι.

Επίσης πέρα από τον intel αφού δίνει αρκετά λεφτά μπορεί να βρει πιστεύω πολύ καλές λύσεις που να έχουν και write κοντά στα 200MB/s σε αντίθεση με τον intel που έχει μόνο ~80MB/s. Υπάρχουν κάποιοι πολύ καλοί OCZ(απλά δεν θυμάμαι μοντέλα, έχει πολλά και έχω χάσει την μπάλα μετά από τόσο καιρό) και εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ και οι Runcore(για τους οποίους θα πρέπει όμως κάποιος να κάνει παραγγελία στο site τους, δεν τους έχω δει πουθενά στην Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για αυτο?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345274

Αξιζει τα λεφτα του?:024::024::064:

:046: :046: :046:

ενταξει να εχεις λεφτα για καψιμο, αλλα εσυ θες και να αξιζει τα λεφτα του ε?

υπαρχει και αυτο

αλλα πιο καλα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αφενός αν δεν κάνω λάθος, το raid0 δεν μειώνει τη χωρητικότητα των δύο δίσκων. Το αποτέλεσμα δίνει το άθροισμα των δύο δηλαδή 80+80=160GB.

Αφετέρου το raid0 στους ssd είναι τουλάχιστον περίεργο από ό,τι έχω δει και δεν ξέρω πότε συμφέρει. Πήρα πρόσφατα τον αντίστοιχο intel που προτάθηκε στα 80GB και ψάχνοντας για review κλπ για raid0(σκέφτηκα 2 40άρηδες για καλύτερο write speed), έπεσα σε ένα όπου τα αποτελέσματα ήταν μαύρα χάλια. Χειρότερες επιδόσεις με 2 δίσκους σε raid0 οι μετρήσεις του δίσκου από σχεδόν γραμμικές έκαναν κάτι spikes από εδώ μέχρι απέναντι.

Επίσης πέρα από τον intel αφού δίνει αρκετά λεφτά μπορεί να βρει πιστεύω πολύ καλές λύσεις που να έχουν και write κοντά στα 200MB/s σε αντίθεση με τον intel που έχει μόνο ~80MB/s. Υπάρχουν κάποιοι πολύ καλοί OCZ(απλά δεν θυμάμαι μοντέλα, έχει πολλά και έχω χάσει την μπάλα μετά από τόσο καιρό) και εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ και οι Runcore(για τους οποίους θα πρέπει όμως κάποιος να κάνει παραγγελία στο site τους, δεν τους έχω δει πουθενά στην Ελλάδα).

Δες εδώ και πες μου αν τελικά αξίζει το Raid0 με δύο 80άρηδες...

Επίσης, δεν είναι τυχαίο που όλοι προτείνουν τους Intel άσχετα αν δεν έχουν το μεγαλύτερο bandwidth. Αυτό που μετράει περισσότερο αν τους έχεις για λειτουργικό, είναι η ανάγνωση/εγγραφή στα μικρά αρχεία, 4Κ, που εκεί οι Intel πετάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και πες μου αν τελικά αξίζει το Raid0 με δύο 80άρηδες...

Επίσης, δεν είναι τυχαίο που όλοι προτείνουν τους Intel άσχετα αν δεν έχουν το μεγαλύτερο bandwidth. Αυτό που μετράει περισσότερο αν τους έχεις για λειτουργικό, είναι η ανάγνωση/εγγραφή στα μικρά αρχεία, 4Κ, που εκεί οι Intel πετάνε.

Τι να σου πω, δεν ξέρω. Είδα ένα review που πέρα από τους σκέτους δίσκους είχε δύο λύσεις σε raid0, 2 kingston και 2 άλλους που δεν θυμάμαι και δεν μπορώ να βρω και το site πάλι. Μπορεί να παίζει ρόλο ότι οι intel έχουν πολύ μεγάλο IOPS; Επίσης το raid δεν μπορεί να υποστηρίξει TRIM με αποτέλεσμα την πτώση των επιδόσεων με τον χρόνο, ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να ρωτήσω το εξής για να μην ανοίγω thread, έχω έναν intel X-25M με αριθμό SSDSA2MH080G2C, στην αγορά βλέπω και άλλα που έχουν SSDSA2MH080G2C1 και SSDSA2MH080G2R5. Υπάρχουν διαφορές καθόλου σε αυτά μεταξύ τους; γιατί θέλω να κάνω raid, μην έχω απώλειες λόγω διαφοράς στο part number.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.