Jump to content


Asus 480GTX


kakao83

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.Αγορασα λοιπον την πολυ συζητιμενη καρτουλα fermi,

οι θερμοκρασιες τησ ειναι πολυ καλες και δεν εχουν σχεση με αυτα που ακουγονται στα φορουμ εδω και ενα μηνα οτι η καρτα idle εχει 80 βαθμους και full load φτανει τουσ 110. σε αντι8εση idle 50 kai full load 90.

αγορα και το waterblock apo ek 90 eyro gia οποιον τον ενδιαφερει και μου φενετε πολυ καλο.λογικα απο οτι εχω διαβασει θα πεσει σε full load toys 45-50 βαθμους. απλα δεν εχω βρει χρονο να το βαλω ακομα.αυτα θα ακολουθησουν και καποια bench με και χωρις OC(CPU GPU)

post-10120-1442175656,4943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 110 είναι πρόβλημα αμα ειναι πραγματικό

η δικιά μου βοήθησε πολύ με τα bios update

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=77859

thanks borg θα κανω μια αναβαθμιση bios να τεσταρο και εγω διαφορες.παντωσ με υδροψυξη πιστευω η κατασταση θα ειναι boba :p

brog ειδα τα bench σου gratz re θα προσπαθισω και εγω να τα τρεξω να ποσταρω να δουμε διαφορες.δεν εχω βεβαια ι7 εχω duo 8500 sta 4,2 λεσ να τον παω κιαλλο?

την καρτουλα σου δεν θα την κανεισ oc?αν βρεισ κατι stable στειλε clock kai voltage na δοκιμασω και εγω thanks

Kakao added 8 Minutes and 9 Seconds later...

και κατι αλλο εχω την 8800gts 640 και επειδη εχω και την υδροψυξη της λεω να την βαλω στο συστημα σας dedicated karta gia ta physx γινετε ετσι? αξιζει?υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια η απλα την βαζω και επιλεγω απο το panel tis nv τα phyxs stin 8800

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια.

Η καρτα ειναι καλη, δεν νομιζω να το αμφισβητει κανεις αυτο, η διαφορα ειναι αν αξιζει να δωσει κανεις τοσα λεφτα γενικα, ή ειδικοτερα σε σχεση με την 5970.

Εχεις το Reserator και εσυ?

Εκει σκοπευεις να βαλεις και το μπλοκ που αγορασες?

θα το προσαρμοσεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι εκει θα το βαλω.εκει ειχα και την 9800GX2 η οποια idle eixe 80 kai load 110++

ase ηταν απογοητευση αλλα με το waterblock panw apo 55 den paei pote.θα βαλω και φωτο απο το wb οταν παω σπιτι.αυριο θα κανω την τοποθετηση και θα εχει περετερο φωτος :Ρ

Link to comment
Share on other sites

thanks borg θα κανω μια αναβαθμιση bios να τεσταρο και εγω διαφορες.παντωσ με υδροψυξη πιστευω η κατασταση θα ειναι boba :p

brog ειδα τα bench σου gratz re θα προσπαθισω και εγω να τα τρεξω να ποσταρω να δουμε διαφορες.δεν εχω βεβαια ι7 εχω duo 8500 sta 4,2 λεσ να τον παω κιαλλο?

την καρτουλα σου δεν θα την κανεισ oc?αν βρεισ κατι stable στειλε clock kai voltage na δοκιμασω και εγω thanks

Kakao added 8 Minutes and 9 Seconds later...

και κατι αλλο εχω την 8800gts 640 και επειδη εχω και την υδροψυξη της λεω να την βαλω στο συστημα σας dedicated karta gia ta physx γινετε ετσι? αξιζει?υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια η απλα την βαζω και επιλεγω απο το panel tis nv τα phyxs stin 8800

σε ευχαριστώ φίλος, μπόμπα δεν λες τίποτα ετοιμάσου για party :p

δοκίμασα την κάρτα σε oc μέχρι 805 core, 1600 shader και 1124mV στον πυρήνα

και εκεί έπαιζε αλλά με manual το fan σε αρκετές στροφές

για να έχεις εντελώς ήσυχο pc το oc του είναι μικρο , go για νερό να θερίσεις :D

για το oc στο pc σου θα βοηθούσε κυρίως η ταχύτητά από μνημες (ddr3)

σήμερα η μέχρι αύριο θα βγουν τα νέα drivers για να κάνεις dedicated την 8800gts :)

edit: ελπίζω να μην λες ότι έχεις 110 με τίποτα furmark

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει προσαρμογη στους σωληνες κλπ?

γιατι δεν ταιριαζουν οι διαμετροι νομιζω.

ναι δεν ταιριζουν αφου ειναι μακακες.εχουν πιο μικρα ρακορ νομιζω σε σχεση με την υδροψυξη μας.νομιζω υπαρχουν ρακορ απο την μια πιο μικρα και απο την αλλη πιο μεγαλα η κανω λαθος?

Kakao added 2 Minutes and 40 Seconds later...

σε ευχαριστώ φίλος, μπόμπα δεν λες τίποτα ετοιμάσου για party :p

δοκίμασα την κάρτα σε oc μέχρι 805 core, 1600 shader και 1124mV στον πυρήνα

και εκεί έπαιζε αλλά με manual το fan σε αρκετές στροφές

για να έχεις εντελώς ήσυχο pc το oc του είναι μικρο , go για νερό να θερίσεις :D

για το oc στο pc σου θα βοηθούσε κυρίως η ταχύτητά από μνημες (ddr3)

σήμερα η μέχρι αύριο θα βγουν τα νέα drivers για να κάνεις dedicated την 8800gts :)

edit: ελπίζω να μην λες ότι έχεις 110 με τίποτα furmark

σημερα θα κανω τα benchmark θα τρεξω και το furmark na dw temps :p hehe

παντοσ με την νερο στην καρτα πιστευω οτι θα την εχω 24/7 στα clock που ανεφερες πιο πανω χωρις ζεστες και προβληματα

Link to comment
Share on other sites

http://www.nvidia.com/object/physx_9.09.0814.html αυτος ειναι ο driver gia to dedicated?

Kakao added 0 Minutes and 37 Seconds later...

μολις τα φτιαξεις, εκτος απο τα bench να δειξεις και την υδροψηξη πως την εφτιαξες με καμμια φωτο. :023:

εννοειτε φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

brog να σε ρωτησω εχω το evga triple sli εχω στπ 1ο σλοτ τη 480 και εβαλα στο απο κατω σλοτ την 8800 και μου λεει place ur card to the 3ed slot for sli.δλδ πρεπει βαλω την καρτα τερμα κατω?πρεπει να βαλω και την γεφυρα του sli?γιατι δεν bootarei to pc και πρεπει να βγαζω καρτες εχω και σωληνες που περνανε απο τον πατο του κουτιου(πακετο)

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά η νέα κάρτα.

Δεν κάνεις SLI τις δύο κάρτες, οπότε δεν έχει σημασία που θα βάλεις την παλιά.

Αν θέλεις την παλιά κάρτα για dedicated physx θα πρέπει να περιμένεις τους νέους οδηγούς 256 το Μάιο που όπως φαίνεται θα είναι ενοποιημένοι για mobile - desktop - Fermi.

Αν βιάζεσαι, μπορείς να αλλάξεις το inf αρχείο του οδηγού για Fermi, ώστε να συμπεριλάβει υποστήριξη και για την παλιά κάρτα (θα παίζει μια χαρά). Έτσι όμως χάνεις το WHQL οπότε θέλει κάποιες γνώσεις ο τρόπος εγκατάστασης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μεγεια η νεα σου καρτουλα. Καλοδουλευτη. Απο κει και περα θεωρω οτι εχοντας την υδροψυξη γλιτωνεις ενα καλο ποσο θερμοτητας παραγωμενο απο την CPU μεσα στο κουτι. Απο αυτο και μονο θεωρω οτι σιγουρα η καρτα ανεβαζει και μεγαλυτερες θερμοκρασιες. Οποτε οσοι γκρινιαζουμε για την πατατα της NVidia δεν εχουμε και αδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια να 'στε καλα:)

Λοιπον η υδροψυξ μπηκε με επιτυχια ss me temp το απογευμα που θα παω σπιτι.Τελικα δεν χρειαστηκε μετατροπη σωληνων sakattack μπηκε οπως ακριβως και η προηγουμενη καρτα μου που σου ελεγα.εχει ρακορ 1/4 τις ιντσας οποτε μια χαρα.

post-10120-1442175656,5698_thumb.jpg

post-10120-1442175656,6533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.