Jump to content



crossfire σε ASrock p55m pro


jim35

Recommended Posts

παιδια εχω την asrock p55m pro και μια sapphire hd 5670 εαν παρω αλλη μια τετοια θα μου δουλεψει crossfire η θα πεσει η ταχυτητα.Σημιωνω οτι η μητρικη εχει 1 pci express x16 με ταχυτητα χ16 και μια μ ταχυτητα χ4.ειμαι λιγο ασχετος με crossfire αλλα νομιζω οτι δεν θα κερδισω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η μητρική σου δέχεται crossfire και crossfireX...

Φυσικά και θα κερδίσεις, είναι δυνατόν προσθέτοντας άλλη μία κάρτα να μην κερδίσεις σε απόδοση;

Αν το crossfire mode δεν προσέφερε καλύτερη απόδοση από αυτή που προσφέρει μία single gpu τότε ποιος ο λόγος να έκαναν τόσοι...

Το μόνο που θα 'πρεπε να σ' απασχολεί είναι η κατανάλωση ρεύματος, δε γνωρίζω τι απαιτήσεις έχει αυτή η κάρτα(σίγουρα τίποτα σπουδαίο), αλλά ενα τροφοδσοτικό 500W πιστεύω θα σε καλύψει. Τώρα πιθανολογώ, δεν είμαι σίγουρος μπορεί να θέλει λιγότερο μπορεί και λίγο περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά

αλλά μην περιμένεις διπλασιασμό των επιδόσεων σε γραφικά

διάβασε και αυτό

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd-5670-review-test-crossfire/1

akamarinos added 0 Minutes and 41 Seconds later...

το υπόλοιπο σύστημα απο τι αποτελείτε ?

Link to comment
Share on other sites

το συστημο μου ειναι intel i5 750 2.66 4gb kingson ddr3 psu deer 500w νομιζω οτι θα χρειαστω αλλο τροφοδοτικο γιατι αυτο ειναι λιγο της πλακας.και κατι τελευταιο δεν νομιζω οτι χρειαζεται γεφυρα crossfire.τελος σε καποια banchmarks που ειδα 5670cf=περιπου 1 5770

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπό σου σύστημα είναι καλό, αλλάζοντας(αν χρειαστεί) το τροφοδοτικό για να κάνεις crossfire, θα έχεις καλές επιδόσεις...

Το crossfire bridge σου είναι απαραίτητο για διάταξη δύο καρτών, δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσουν μαζί χωρίς αυτό... Θα πρέπει να αγοράσεις ένα, εάν δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

crossfire με χ16 και χ4 δεν αξιζει...

ετσι μου εχει πει και ενας φιλος μου γιατι δουλευουν και οι δυο καρτες χ8 .Παντως για cf οι 5670 οπως και οι προηγουμενης γενιας 4670 λειτουργουν χωρις να χρειαζονται bridge

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.