Jump to content



Aνεπαρκης επεξεργαστης?...


alcohol

Recommended Posts

Παρατηρω πως ενω μεταφερω ενα αρχειο απ το dvd στον σκληρο και παραλληλα παιζει και μια ταινια, τοτε αυτη θα κολλαει μεχρι να ολοκληρωθει η μεταφορα... Αν μαλιστα μεταφερω 2 αρχεια τοτε δεν θα παιζει καθολου.

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχω Win 7 Ultimate. O επεξεργαστης ειναι o 3πυρηνος Phenom II 720 στα 2.80GHz, η μνημη ειναι 4GB 800MHz και ο σκληρος SSD.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Ανεπαρκές λειτουργικό. Αν είχες Linux δεν θα παρατηρούσες τέτοιες ιστορίες.

Ποιον SSD έχεις; Αν είναι κανένας με JMicron controller ίσως να κατηγορώ ολίγον άδικα τα Win.

Link to comment
Share on other sites

IDE είναι το drive σου ?

Αν ναι, τότε το πιο πιθανό είναι να έχει μπεί σε PIO Mode ( είτε από "βλακεία" των Windows, είτε επειδή υπάρχει πρόβλημα [ ψοφάει το drive, έχει πρόβλημα η καλωδιοταινία, driver issues ] )

Link to comment
Share on other sites

αστους αυτους τους κακους!!!ολο το φορουμ τους εχει στην ακρη..επεσες στην περιπτωση.....καθαρα για μενα ειναι το dvd σου και ειδικοτερα αν ειναι IDE ΚΑΙ ΟΧΙ sata κλαφτα χαραλαμπε!!!εμενα το εχουν κανει σχεδον ολα αυτο αν ειναι στα τελευταια τους...κολλαει ολο το συστημα και ας μην δεργαζονται εκεινη την ωρα!!

japancrazy1 added 0 Minutes and 33 Seconds later...

το ιδιο ειπαμε ελεος!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια, sata ειναι. Γραφει 4,37GB σε <5'.

Επιμενω ομως, εσεις δοκιμασατε και δεν σας το κανει?

Να συμπληρωσω οτι παρομοιο κολλημα υπαρχει και κατα την ασυρματη μεταφορα αρχειου απο αλλο pc

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια, sata ειναι. Γραφει 4,37GB σε <5'.

Επιμενω ομως, εσεις δοκιμασατε και δεν σας το κανει?

Να συμπληρωσω οτι παρομοιο κολλημα υπαρχει και κατα την ασυρματη μεταφορα αρχειου απο αλλο pc

Πήγαινε στο Device Manager, και στα Storage Controllers / IDE/SATA ATAPI Controllers θα δείς κάποια "channels", στα properties αυτών στην 2η καρτέλα αν θυμάμαι καλά αναφέρει σε τι mode λειτουργεί η κάθε συσκευή, αν κάποια είναι σε PIO Mode και όχι DMA Mode, γύρισε την σε DMA Mode.

Apply & restart.

Link to comment
Share on other sites

Μετεφερα μολις μια συλλογη τραγουδιων σε δυο κομματια εξεπιτηδες για να δω....εβαλα ταινια κιολας!!!που ειχα.....αυτο δεν εγινε ποτε...γι αυτο σρχισε να κοιτας εδω

Η ταινια θα πρεπει να παιζει απ το ιδιο dvd που κανεις μεταφορα του (μεγαλου)αρχειου. Και λειτουργικο Win 7.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα ε φιλαρακι ξυπνησαμε,εχουμε τρελαθει,σε βοηθαμε...οχι και να μας στειλεις!!!καλα τι θα σε πειραζε να μην μεταφερεις καθολου αρχεια?δες την ταινιουλα σου και μετα περασε τα..τι το ζοριζεις το drive σου...κοιταξε αυτο που σου ειπε ο κλοκαρας και δεν ειναι αναγκη να δουλευουν ολα ρολοι...μην σε πιανει το παραπονο!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Device Manager, και στα Storage Controllers / IDE/SATA ATAPI Controllers θα δείς κάποια "channels", στα properties αυτών στην 2η καρτέλα αν θυμάμαι καλά αναφέρει σε τι mode λειτουργεί η κάθε συσκευή, αν κάποια είναι σε PIO Mode και όχι DMA Mode, γύρισε την σε DMA Mode.

Apply & restart.

Λοιπον, εγω βασικα εχω μονο sata συσκευες στο συστημα μου: ενα dvd-rw και εναν ssd.

Στη Διαχειριση Συσκευων, υπαρχει το

Ελεγκτες IDE ATA/ATAPI που χωριζεται σε

-ΑΤΑ Channel 0

-ATE Channel 1

-NVIDIA nForce Serial ATA Controller

-Tυπικος Ελεγκτης ΙDE διπλου καναλιου PCI

Aκολουθωντας τις οδηγιες σου παω στα properties των channel 0 και 1, αλλα δεν βλεπω να υπαρχει κατι σε PIO ή DMA.

Ωπα ωπα ε φιλαρακι ξυπνησαμε,εχουμε τρελαθει,σε βοηθαμε...οχι και να μας στειλεις!!!καλα τι θα σε πειραζε να μην μεταφερεις καθολου αρχεια?δες την ταινιουλα σου και μετα περασε τα..τι το ζοριζεις το drive σου...κοιταξε αυτο που σου ειπε ο κλοκαρας και δεν ειναι αναγκη να δουλευουν ολα ρολοι...μην σε πιανει το παραπονο!!

Tι εννοεις να σε στειλω? απλα σου διευκρινιζω για ποιο πραγμα μιλαω γιατι ειχες καταλαβει λαθος, μιλαω για ταινια που παιζει απ το dvd, οχι απ το σκληρο σου.

Αυτο που θελω ειναι να τσεκαρω αν προκειται για κολλημα μόνο δικο μου ή ειναι φυσιολογικο κολλημα που συμβαινει σε ολους:-)

Link to comment
Share on other sites

το εχει στην δευτερη στηλη advance settings κατω με ενα τικ!!!απλα πρεπει να μπεις στα channel μεσα....ελα να δουμε και εχω πεθανει απο την αγωνια...ειναι τικαρισμενο??εχω βαλει στοιχημα πρωι πρωι με λεφτα...(οτι ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.