Jump to content



Cpu Lapping


DaLooney

Recommended Posts

Καλημερα...σκεφτομαι να λαπαρω τον επεξεργαστη μου.

Εχω δει πολλα video και ξερω πανω κατω τι να κανω...

Εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη πριν ξεκινησω?

Φοβαμαι μην το παρακανω και καταστραφει.

ΥΓ. Θα κανω ενα δοκιμαστικo πρωτα σε εναν amd a64 3500+ που εχω... και μετα αν ολα πανε καλα θα προχωρησω στον Phenom ii x4 940.

ΥΤ1. Για την τελικη μορφη του chip (γυαλαδα) θα χρειαστω καποια αλοιφη η θα γινει απο το γυαλοχαρτο?

ΥΓ2. Θα εχω καποιο καλυτερο αποτελεσμα εαν το κανω και στην Th. 120 Black ψυκτρα ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι μια διαδικασια μη αναστρεψιμη. Κ αν την ξεκινησεις δεν γινεται να την αφησεις στη μεση. Θα πρεπει κ να την τελειωσεις.

Γενικα δεν θεωρω κατι δυσκολο. Οπως ειπε κ ο Viper θα κερδισεις κατι ελαχιστο.

Αυτο ειναι κατι που το κανει καποιος απο μερακι κ επειδη του αρεσει παντως....

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω τα περι εγγυησης, οτι ειναι χρονοβορο και οτι μπορει να καταστρεψω τον επεξεργαστη

Θα προτιμουσα 2-3 συμβουλες απο καποιον που εχει κανει κατι παρομοιο ηδη

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παλια, μολις πρωτοβγηκανε οι Ρ4 και οι Αthlon64, καποιοι βγαζανε και το heatspreader για να ακουμπαει η ψηκτρα κατ΄ευθειαν επανω στη cpu και να υπαρχει καλυτερη απαγωγη θερμοτητας.

Απο το γεγονος οτι κανενας δεν το κανει πια, μπορεις να καταλαβεις ποσο αξιζουν αυτες οι ιστοριες.

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει στους νεους? Μηπως δεν βγαινει πλεον?

Στις νέες γενιές cpu (τουλάχιστον στους Intel ) είναι δυσκολότερο να αποκολληθεί το heatspreader από τον πυρήνα.

Δέν χρησιμοποιούν πλέον απλή θερμοαγώγιμη κόλα (όπως παλιά).

Link to comment
Share on other sites

Το τρίψιμο φίλε δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Αλλά θα σου πρότεινα κι εγώ με τη σειρά μου να λαπάρεις μόνο την ψύκτρα εκτός και αν το heatspreader έχει εξόφθαλμα τα χάλια του.

Προμηθεύεσαι ντουκόχαρτα κοντά στο 1000 και το 1200. Αρχίζεις από το μικρότερος ελαφριά και προχωράς στο λεπτότερο. Εγώ κάτω από 1200άρι δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε σε ψύκτρες να καταλάβεις! Απλά θα τρίβεις λίγη περισσότερη ώρα αλλά σε αντάλλαγμα δε θα χαράξεις την επιφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα το πρωι στην δουλεια τρια γυαλοχαρτα 260/600/1000 και ειπα παραλληλα να πειραματιστω λιγο με τον επεξεργαστη.

Ξεκινησα φοβισμενος μηπως κανω καμια μεγαλη καταστροφα... αλλα ειδα πως επειτα απο αρκετο κοπο ειχαν εμφανιστει μονο η γωνιες με αυτο το χαλκινο χρωμα... (Γιατι συνεβει αυτο με τις γωνιες πρωτα?)

Μολις το ειδα πηρα θαρρος και συνεχισα... Αφου σχεδον "εφαγα" το 260αρι γυαλοχαρτο πηγα στο 600αρι ... Συνεχισα καμποσο και ειχα εμφανισει χαλκινο χρωμα σχεδον ολο τον επεξεργαστη εκτος απο το κεντρο του...

Εβαλα το 1000αρι και συνεχισα με αυτο και ολος ο επεξεργαστης πηρε αυτο το κοκκινοπο χρωμα...

Μπορω να πω οτι εγινε ψιλοκαλο το αποτελεσμα..τουλαχιστον εμφανισιακα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος για πρωτη φορα.

Μολις παω σπιτι θα τρεχω καποια προγραμματα και θα παρατηρησω θερμοκρασιες σε εναν ακριβως ιδιο επεξεργαστη που εχω...και μετα θα κανω την αλλαγη με τον lappαρισμενο να συγκρινω οσο αξιοπιστο μπορει να ειναι αυτο ...anyway

Αν δω ετσι καμια αλλαγη που μου αρεσει ισως μπω στη διαδικασια να δοκιμασω και την ψυκτρα του AMD 3500+ και να με ικανοποιησει ισως να προχωρησω σε Phenom και 120 Black

Πριν -> imag0203j.jpghttp://img714.imageshack.us/i/imag0203j.jpg/

Και

Μετα -> http://img155.imageshack.us/i/imag0204l.jpg/imag0204l.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.