Jump to content



Πρόταση για Η/Υ από 550€ εώς 750€


apotsi

Recommended Posts

Παρακαλώ προτείνετε λύσεις για Η/Υ από ΠΛΑΙΣΙΟ στο παραπάνω εύρος τιμών. Θέλω από ΠΛΑΙΣΙΟ, γιατί το παλικάρι που θα το πάρει είναι από Πάτρα και θα το πάρει από εκεί και θα έχει και την εξυπηρέτηση από εκεί. Αν γνωρίζετε κάποιο άλλο κατάστημα από Πάτρα με καλή εξυπηρέτηση, προτείνετε.

Ευχαριστώ πολύ,

Τόλης

Υ.Γ. Παρακαλώ πολύ, αν δεν σας κάνει κόπο, ολοκληρωμένες λύσεις θα ήθελα, γιατί είμαι σπίτι με σπασμένο χέρι και δεν μπορώ να κάθομαι για πολύ ώρα σε Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Γμτ.

Περαστικα.

sakattack added 1 Minutes and 8 Seconds later...

τι pc?

games θα παιζει?

ενα PC χωρις συμβιβασμους μου βγαινει στα 880.

Οποτε αναλογα τι προτεραιοτητες εχει, να δουμε απο που θα κοψουμε.

Απο καρτα γραφικων, απο cpu, απο μνημη, απο τροφοδοτικο, απο οθονη.

πχ αν θελει games, καλυτερα να κρατησει την 5770 και να κοψει απο τα αλλα, οπως στη 2η εικονα.

post-11-1442175659,4463_thumb.jpg

post-11-1442175659,5691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ξέχασα να γράψω ότι δεν θέλει οθόνες και ηχεία και πληκτρολόγια.... Μόνο το μηχάνημα.

Σάκη, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Με τις καινούργιες παραμέτρους μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte GA-MA770T-UD3 ~ 78.30eu

Chieftec Smart Power PSU 500W ~ 54eu

AMD Phenom II X4 955 ~ 159eu

Corsair Value Select 4GB Kit DDR3-1333 ~ 115eu

Sapphire 5770 SVGA ~ 157eu

Seagate 500GB HDD (16MB Cache, 7200.12 , Sata 2, ST3500418AS) ~ 47eu

LG GH22NS50 Black DVD-RW +/- (Sata22X, Bulk) ~ 20eu

= 633 euro + ό,τι κουτί θέλει μέχρι ~ 100 ευρώ.

Δε μας είπες όμως (ή δε το πρόσεξα) αν θέλει να παίζει παιχνίδια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ξέχασα να γράψω ότι δεν θέλει οθόνες και ηχεία και πληκτρολόγια.... Μόνο το μηχάνημα.

Σάκη, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Με τις καινούργιες παραμέτρους μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Aν δεν θελει οθονη, παιρνεις την 1η προταση, αφαιρεις την οθονη που κανει 172Ε και μενει ενα συνολο με 710Ε που περιλαμβανει τον καλυτερο ΑΜD επεξεργαστη, 4GB καλης νομιζω μνημης, καλη μητρικη, καλη καρτα γραφικων, ποιοτικο και αθορυβο τροφοδοτικο (τωρα βλεπω με τον MadCat τα ιδια προτειναμε εκτος απο τροφοδοτικο).

Ειδικα καρτα γραφικων, θεωρω κριμα να παρει 5750 με 512ΜΒ @126Ε, αντι για 5770 με 1GB @150Ε.

Το μονο αν θελει οπωσδηποτε USB3 (το sata 3 ειναι αχρηστο) να παρει λιγο ακριβοτερη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ο x6 δεν πιστευω να βοηθησει περισσοτερο στα games απ' οτι ενας x4, αλλα εφοσον δεν ξεπερνα το ποσο που εχεις ορισει γιατι οχι...οι περισσοτεροι πυρηνες ποτε δεν εβλαψαν :-)

Link to comment
Share on other sites

Τόλη, πρώτα από όλα περαστικά σου.

Αν δεν δώσεις μια γενική ιδέα της χρήσης του μηχανήματος δεν μπορούμε να σου προτείνουμε κάτι 100% στα μέτρα του φίλου σου. Όσον αφορά Χ4 και Χ6 προσωπικά και σε γενικές γραμμές θα προτιμούσα τον Χ4. Τα προγράμματα που αξιοποιούν σωστά πάνω από 2 πυρήνες είναι ακόμα σχετικά λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει ουσιαστικά το παλικάρι είναι επί το πλείστον Ίντερνετ (torrents, browsing, online poker), καμιά ταινία (SD & HD) και τα παιχνίδια που παίζει είναι Pro Evolution, football manager, κτλ, κτλ. Δεν θα τον χαλούσε, μου είπε να παίζει κι άλλα παιχνίδια. Οπότε η 5770 πιστεύω ότι είναι μονόδρομος.

Τώρα απ' ό,τι καταλαβαίνω όλοι μου προτείνετε AMD για απόδοση/τιμή. Αν πάει τελικά σε AMD πάμε σε X4.

Γιατί κανένας δεν μου λέει για Intel ? Δεν συμφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σου προτείνω την παρακάτω σύνθεση κάνοντας απλά δύο παρατηρήσεις. Έχω βάλει την Connect 4850. Στα 75€ αν δεν είχα κάρτα γραφικών θα την είχα αγοράσει ήδη!!! 800 shaders σε αυτή τη τιμή είναι λουκούμι. Δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι παραπάνω για Pro και manager. Στο σύνολο έχω προσθέσει και έναν 40άρη Intel SSD. Προφανώς μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτόν, οπότε η σύνθεση θα βγει ένα κατοστάρικο ποιο φτηνά. Αν πάντως συνηθίζει να φορτώνει τα windows με ένα κάρο φρου φρου και αρώματα, ο Intel ίσως να είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμος.

attachment.php?attachmentid=26707&d=1273876186

Υ.Γ. Και η Gigabyte GA-890GPA-UD3H (AM3, DDR3, 890, VGA) είναι ωραία μητρικούλα. Μόνο 5€ ποιο ακριβή από την ASRock.

post-47-1442175659,6823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τετοια απλη χρηση, και ο Χ4 υπερβολη ειναι.

οποτε καλυτερα ο 955 Χ4 @ 3.2GHz και ξεκλειδωτο πολ/στη

με τα 700Ε παιρνει συστημα που δεν υπολειπεται πουθενα, και 4GB μνημη και τοπ επεξεργαστη και καλη vga

τωρα σε intel εγω δεν ξερω να πω, αν προτεινει καποιος κατι σε παρομοια λεφτα το ψαχνεις λιγακι και το συγκρινεις.

(955+μητρικη ΑΜ3 770 = ~ 240Ε)

sakattack added 5 Minutes and 17 Seconds later...

Λοιπόν σου προτείνω την παρακάτω σύνθεση κάνοντας απλά δύο παρατηρήσεις. Έχω βάλει την Connect 4850. Στα 75 αν δεν είχα κάρτα γραφικών θα την είχα αγοράσει ήδη!!! 800 shaders σε αυτή τη τιμή είναι λουκούμι. Δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι παραπάνω για Pro και manager. Στο σύνολο έχω προσθέσει και έναν 40άρη Intel SSD. Προφανώς μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτόν, οπότε η σύνθεση θα βγει ένα κατοστάρικο ποιο φτηνά. Αν πάντως συνηθίζει να φορτώνει τα windows με ένα κάρο φρου φρου και αρώματα, ο Intel ίσως να είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμος.

1η παρατηρηση:

890GX στα 122. 42Ε περισσοτερα απο μια μητρικη 770 για ποιο λογο? για την ενσωματωμενη vga που θα παει χαμενη? για τα sata3 & usb3? (εχει τετοια με το 770 και στα 96Ε)

2η παρατηρηση:

100Ε για SSD σημαινει

-AthlonX4 αντι για PhenomII Χ4 ξεκλειδωτο,

-τροφοδοτικο απλο 400 αντι για 500W σιλεντ (ή 600αρι αλλο)

-4850 512ΜΒ αντι για 5770 1GΒ

μετα φταιω εγω που λεω για την πλυση εγκεφαλου με τους SSD?

Link to comment
Share on other sites

1η παρατηρηση:

890GX στα 122. 42Ε περισσοτερα απο μια μητρικη 770 για ποιο λογο? για την ενσωματωμενη vga που θα παει χαμενη? για τα sata3 & usb3? (εχει τετοια με το 770 και στα 96Ε)

2η παρατηρηση:

100Ε για SSD σημαινει

-AthlonX4 αντι για PhenomII Χ4 ξεκλειδωτο,

-τροφοδοτικο απλο 400 αντι για 500W σιλεντ (ή 600αρι αλλο)

-4850 512ΜΒ αντι για 5770 1GΒ

μετα φταιω εγω που λεω για την πλυση εγκεφαλου με τους SSD?

Θα ξεκινήσω με την δεύτερη παρατήρηση λέγοντάς σου το εξής απλό. ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ PC ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.

Μάθε να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος. Βλέπεις το "SSD" σαν κόκκινο πανί. Αν το παιδί συνηθίζει να γεμίζει με ένα κάρο εφαρμογές τα Windows και να τα κάνει ποιο βαριά και από ρινόκερο μια χαρά χρήσιμος θα του είναι ο SSD. Αλλιώς ΤΟ ΓΡΑΦΩ μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτόν και να γλυτώσει 100€.

Από εκεί και πέρα τι να σου πω; Λες και εσύ τον Χ4 υπερβολή αλλά μου κατακρίνεις τον Athlon II. Το 400άρι btw είναι Coolermaster όχι "μάρκα με καψες" silent. Τέλος το παιδί παίζει manager και Pro. Και η 4850 μάλλον υπερβολή είναι και στα 75€ σκέτη κλοπή.

Και το ποιο σημαντικό. Ποιος σου είπε ότι έκοψα hardware για να βάλω τον SSD; Ο SSD είναι προαιρετική επιλογή και ακόμα και χωρίς τον SSD το υπόλοιπο hardware που έχω βάλει είναι αυτό που προτείνω.

Όσον αφορά τα 122€ για το 890GX, εντάξει δεν είναι και υποχρεωτικό. Η ενσωματωμένη vga δεν έχει σχέση πάντως με το τι θα επιλέξει. Το ότι υπάρχει στο configuration δεν μπορεί να αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα αγοράς της μητρικής. Σε τελική αν θέλει να κάνει λίγο παραπάνω οικονομία μπορεί να πάρει μια mini ATX με το 785 στα 60. Μήπως θα χρειαστεί κάτι παραπάνω; Χλωμό. Εγώ πάντως θα τα έδινα για να πάρω μια σύγχρονη μητρική ΚΑΙ με USB 3.0 ΚΑΙ με SATA III. Το 770 εντάξει μια χαρά chipset είναι αλλά είναι από τον καιρό του Νώε. Προσωπικά θα απέφευγα υλοποιήσεις με αυτό. Πάντως δεν βλέπω τον λόγο να μην πάρει μια σύγχρονη μητρική με το SB850. Η μητρική άλλωστε είναι η ραχοκοκαλιά του PC, δεν κάνεις υπερβολική οικονομία εκεί.

Υ.Γ. Sorry που είμαι λίγο απότομος με το θέμα του SSD, αλλά καταλαβέ το και εσύ. Δεν μπορεί σε κάθε θέμα να μιλάμε για την "πλύση εγκεφάλου" με τους SSDs.

Link to comment
Share on other sites

Peace, my friends...

Για SSD, δεν νομίζω, γιατί όλα τα κάνει εγκατάσταση στο C: όπότε δεν θα φτάσει ούτε για ΖΗΤΩ. Απλός χρήστης είναι. Τώρα με μπερδέψατε λίγο με τα chipsets. Με σειρά παλαιότητας, πως πάνε; Το ρωτάω, επειδή το παλικάρι σκοπεύει να κρατήσει τον Η/Υ πάνω από 3-4 χρόνια, όπως και το προηγούμενο.

Απο μητρικές, η Asrock, ποτε δεν μου γέμιζε το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Peace, my friends...

Για SSD, δεν νομίζω, γιατί όλα τα κάνει εγκατάσταση στο C: όπότε δεν θα φτάσει ούτε για ΖΗΤΩ. Απλός χρήστης είναι. Τώρα με μπερδέψατε λίγο με τα chipsets. Με σειρά παλαιότητας, πως πάνε; Το ρωτάω, επειδή το παλικάρι σκοπεύει να κρατήσει τον Η/Υ πάνω από 3-4 χρόνια, όπως και το προηγούμενο.

Απο μητρικές, η Asrock, ποτε δεν μου γέμιζε το μάτι.

Don't worry. Δεν υπάρχει θέμα πολέμου.

Το 770 βγήκε πριν κάτι χρόνια ενώ το 890GX φέτος. Τώρα όποιες μητρικές το χρησιμοποιούν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα - εξάλλου τα νέα north bridges της AMD δεν είναι και τόσο διαφορετικά από τα παλιά. Το 890GX, για παράδειγμα, παρά είναι όμοιο με το 790GX.

Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που το 770 είναι παλιό δεν περιμένω να μπει σε μητρικές οι οποίες θα είναι στην πρώτη γραμμή των προϊόντων της όποιας εταιρίας και άρα η όποια υποστήριξη σε βάθος χρόνου - π.χ. BIOS updates - λογικά θα σταματήσει στις μητρικές με το 770 αρκετά πριν σταματήσει στις μητρικές με το 890GX. Επιπλέον σε αυτές τις μητρικές έχεις τα παλιότερα south bridges με ότι αυτό συνεπάγεται (στα south bridges υπάρχει ουσιαστική διαφορά, το SB850 διαφέρει αρκετά από το SB750).

Όσον αφορά την ASRock, εγώ είμαι ευχαριστημένος από μια mATX που έχω πάρει, αλλά εντάξει, παίρνεις αν είναι την Gigabyte. 5€ διαφορά δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο. Από την στιγμή που δεν τίθεται θέμα SSD το σύστημα πάει κάπου στα 580€ που νομίζω είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Peace, my friends...

Για SSD, δεν νομίζω, γιατί όλα τα κάνει εγκατάσταση στο C: όπότε δεν θα φτάσει ούτε για ΖΗΤΩ. Απλός χρήστης είναι. Τώρα με μπερδέψατε λίγο με τα chipsets. Με σειρά παλαιότητας, πως πάνε; Το ρωτάω, επειδή το παλικάρι σκοπεύει να κρατήσει τον Η/Υ πάνω από 3-4 χρόνια, όπως και το προηγούμενο.

Απο μητρικές, η Asrock, ποτε δεν μου γέμιζε το μάτι.

κοιτα, chipset = northbridge + southbridge

στην ΑΜD το northbridge = PCI-E lanes και μονο, τιποτα αλλο.

(και μετα εχουμε και τα IGP northbridge που εχουν και ενσωματωμενη καρτα γραφικων)

οποτε το 770/790Χ/780G/785G/790GX/880G/890GX ΟΛΑ εχουν μονο 16x ΡCΙ-Ε lanes (και τα 5 τελευταια και IGP)

αν εξαιρεσεις λοιπον την ενσωματωμενη vga στα G, καμμια αλλη διαφορα στο northbridge

το southbridge ειναι που αλλαζει απο 750 σε 850 και κανει το 7 σε 8 στα "νεα chipsets".

Και ποια η διαφορα του 850 απο το 750? μονο οτι εχει 6 sata3 αντι για sata2

usb3 ενσωματωμενο κανενα southbridge δεν εχει. Ολα με εξωτερικο τσιπακι το κανουν.

Τι το καινουργιο λοιπον εχει το 850? τα 6 sata3 που δεν προκειται ποτε να αξιοποιηθουν? Ουτε καν απο απλο SSD? Θελεις ειδικο SSD για να πιασει τοσο μεγαλες ταχυτητες.

Και αν τελος παντων θελει κανεις να το εχει το sata3, υπαρχουν μητρικες με 750 southbridge που εχουν τσιπακι sata3 πανω σε PCI-E και δινει 2 τετοιες θυρες επιπλεον απο τις 6 sata2 του 750.

Αρα, κανενα πλεονεκτημα στο 890GX

Υπαρχουν μητρικες 770+750 και απλες και με usb3 και με sata3 (οι οποιες βγηκαν φετος, τωρα) αν τα κρινει απαραιτητα, και γλιτωνει μια σοβαρη διαφορα.

Για μενα μονο το usb3 εχει πρακτικη αξια, αν παρει στο μελλον κανεναν usb3 δισκο.

Aλλα τεσπα, με λιγα ευρω παραπανω παιρνει και extra sata3 και δεν χρειαζεται να δωσει τα 122.

το 770 ειναι το εισαγωγικο απλο chipset της AMD και τα αλλα ειναι με IGP

Δεν αναμιγνυονται και δεν υπαρχει καμμια λογικη να πει καποιος οτι η AMD θα σταματησει υποστηριξη στο μεν πριν απο τα δε.

Σε λιγο καιρο μαλλον θα βγουν μητρικες με παρομοιο northbridge + 850 southbridge και η AMD θα το πει 870. Τη διαφορα στην ανελυσα παραπανω. (edit: κατα φωνη, νατη)

Μελλοντικη BIOS υποστηριξη? Για ποιο πραγμα μιλαμε? τι κανει το BIOS? εκτος απο λαθακια που διορθωνει ο κατασκευαστης στη μητρικη του, αν μιλαμε γενικα, μονο για υποστηριξη νεων cpu χρειαζεται νεο BIOS.

Η ΑΜD υποστηριζει ηδη τους 6πυρηνους ακομα και σε AM2+ (DDR2) μητρικες του 2008.

Eιναι αστειο να λεμε οτι δεν θα εχει υποστηριξη στο μελλον μια φετινη ΑΜ3 770

ΥΓ.

Αυτο που ξεχασα να πω ειναι οτι οσα εχουν καταληξη x90, δηλ τα 790/890 Χ ή GX ειναι αυτα που μπορουν να χωρισουν τα 16 PCI-E lanes σε 2 (ή και παραπανω) θυρες ωστε να μπορει καποιος να κανει Cross Fire

Οποτε για κατι ακριβοτερο αξιζει να κοιταξει μονο αν υπαρχει περιπτωση ποτε να τον ενδιαφερει το CF

Απο αυτα που συζητησαμε ομως εδω και το budget, νομιζω οτι τα λεφτα πρεπει να τα δινει για μια καρτα και καλη, παρα για μια χειροτερη και την δυνατοτητα για CF στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μητρικες 770+750 και απλες και με usb3 και με sata3 (οι οποιες βγηκαν φετος, τωρα) αν τα κρινει απαραιτητα, και γλιτωνει μια σοβαρη διαφορα.

Βασικά το SB710 έχουν αυτές, όχι το SB750, που έρχεται ποιο οικονομικά στις εταιρίες, αλλά εντάξει μόνο στην μη υποστήριξη Raid5 διαφέρει το SB710 από το SB750.

Επιπλέον από τις 4, ΜΟΝΟ η τελευταία υποστηρίζει και USB 3 και SATA 3 με ξεχωριστά τσιπάκια. Πάντως φαίνεται καλή μητρικούλα η Gigabyte GA-770TA-UD3 (ασχέτως αν εγώ θα πήγαινα για το 890). 4 PCI πάντως θα είναι χρήσιμα μόνο σε κάποιον που διαθέτει ήδη αρκετές PCI κάρτες και θέλει να τις κρατήσει κατά την αναβάθμισή του.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σε τί configuration καταλήγουμε;

Αν λάβουμε υποψιν μας κι αυτό

Το ρωτάω, επειδή το παλικάρι σκοπεύει να κρατήσει τον Η/Υ πάνω από 3-4 χρόνια, όπως και το προηγούμενο.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε σε τί configuration καταλήγουμε;

Αν λάβουμε υποψιν μας κι αυτό

Εγώ έχω ήδη προτείνει ένα οικονομικό σύστημα που θεωρώ ότι είναι και απόλυτα ισορροπημένο αλλά και με αντοχή στον χρόνο, προφανώς χωρίς τον SSD. Αν θέλει να γλυτώσει καμιά 30αριά € ας πάρει την GA-770TA-UD3 με το 770 - μία από αυτές που πρότεινε ο sak αντί της GA-890GPA-UD3H με το 890GX που πρότεινα εγώ (αν και επαναλαμβάνω ότι προσωπικά θα πήγαινα κατευθείαν για το 890GX αγνοώντας τις λύσεις με το 770).

Αυτό στο οποίο θα επιμείνω είναι στην 4850 και ελπίζω να μην εξαφανιστεί από το Πλαίσιο πριν προχωρήσετε σε αγορά του συστήματος. Χάνει το DX11, αλλά με τα games που παίζει δεν νομίζω να το χρειαστεί ποτέ (και μην αγοράζοντας NVidia χάνει το PhysX - λεπτομέρειες). Η αντίστοιχη σε επιδόσεις με την 4850 σε DX10 games και κάτω είναι μάλλον η 5750. Γενικά με την 4850 στην μισή περίπου τιμή έχεις πάνω κάτω το 80% των επιδόσεων της 5770.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.