Jump to content



Νέο κινητό τι λέτε????


morius

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από screwvy [Σήμερα, στις 22:28]

Τα συγκρίνω απο την άποψη ότι και τα δύο στηρίζονται απο παρόμοια πρωτόκολλα και είναι ασύρματες επικοινωνίες. Η ουσιαστική τους διαφορά είναι ότι το ένα είναι υπέρυθρες και το άλλο είναι μικροκύματα. Μπορεί να διαφέρει κάπως στο τρόπο λειτουργίας του, ok. Αλλά οι ασύρματες επικοινωνίες δεν φημίζονται για την ασφάλεια τους.

Θα τον ρωτήσω περισσότερα επι του θέματος και αν είναι θα πώ. Πάντως μην αποκλείεται τίποτα. Αναρωτήθειτε αυτοι οι 2-3 ιοί που μεταδόθηκαν, πώς μεταδόθηκαν? Λέτε τόσοι πολλοί, όλοι αυτοί να είχαν ανοιχτό το blue? Δυστυχώς εγώ δεν έχω bluetooth στο κινητό για οτιδήποτε πειράματα.

Αν διαβασεις τα πιο πανω ποστ μου θα δεις οτι δεν απεκλεισα τιποτα. Και υποκλοπες γινονται και διαφορα περιεργα.

Απλα και αλλο ενα αλλο πραγμα που δυσκολευει την μεταδοση ιων μεσω bluetooth ειναι η μικρη εμβελεια του. Που σημαινει οτι αυτος που θα στειλει τον ιο πρεπει να ειναι σε μια ακτινα 10 μετρων. Τελος παντων πολλα πραγματα δεν ξερουμε και πολλα γινονται.

Τελος τα μονα κοινα που εχουν το bluetooth με τις υπερυθρες ειναι οτι δεν χρησιμοποιουν καλωδιο για να μεταδοσουν τις πληροφοριες. Ειναι αρκετα διαφορετικα πραγματα.

Παντως θα με ενδιεφερε να μαθεις περισσοτερες πληροφοριες απο τον καθηγητη σου. Και αν θελεις στειλε σε πμ να μην χαλαμε και το θρεντ του morius :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, ξεφύγαμε τελείως! Εδώ που τα λέμε, μη πάρεις siemens, only nokia.

spooky το πρόβλημα με την απόσταση είναι το λιγότερο που έχουν να λύσουν οι hackers. Διάβαζα μια τεχνική, ένας στο φορητό του είχε συνδέσει κάτι σαν αναμεταδότη, ανέβαζε την συχνότητα έως το μέγιστο δυνατό που θα του επέτρεπε το πρωτόκολλο, για να μπορεί να φτάνει και πιο μακρινά κινητά. (μη φανταστείες πολύ μακριά, αλλά όσο να ναι μαζεύονται.).

Από ότι φαινεται κολήσατε στο πώς γίνεται η μετάδοση με κλειστό blue. Θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα πώ.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Μετα to offtopic Θα συμφωνήσω με τον Daospi

Τι να την κάνεις την ομορφιά. Σε ένα κινητο (και γενικότερα) μετράνε οι δυνατότητες

Και δεν είναι και ασχημο το σχεδιο του S65

Εντάξει εγω ειμαι κολλημενος με τα Siemens και σου λέω S65. Αλλα βλέπεις ότι συγκρινοντάς υπερέχει.

Και τωρα πάλι που θα παρω κινητο Siemens θα είναι σιγουρα S65 (όχι το Α65)

Για να το εκτιμήσεις καλύτερα δες την σελίδα του κατασκευαστή Siemens S65

Απο τα Nokia μονο το 6600 μου άρεσε απο δυνατότητες

Επίσης μπορείς να ρίξεις μαι ματια στο myphone.gr

είτε για το Nokia είτε για το Siemens είτε για άλλο

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάνετε με τα buetooth ρε σεις:OT: Αλλά.................don't worry:D

Tέσπα τώρα όμως θα κάτσω λίγο καιρό χωρίς κινητό λόγο του ότι πήρα την παρακάτω μηχανή θα το πάρω σε κανά μήνα,άρα θα έχουμε και χρόνο να δούμε και πιο καλά κινητά;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα και καλο μηνα!

και εγω Nokia θα σου προτεινα, τα Samsung υποφερουν απο οθόνες και μερικές φορές απο service (ά ρε φίλε Γιώργο τι τράβηξες !!!)

Δεν ξερω τι χρήματα θέλεις να διαθέσεις αλλα το Nokia 6230 για το μεγεθος του είναι κορυφη.

Το σκίζω εδώ και 3 μήνες και αντέχει το άτιμο.

Επίσης ειναι σημαντικό οτι δεν προκειτε να καταργηθεί συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.