Jump to content



Νέο κινητό τι λέτε????


morius

Recommended Posts

Γεια σε όλους το κινητό χάλασε και ....ψάχνω για νέο!!!!!

Μου αρέσουν πολύ το ΝΟΚΙΑ 7260 και το SIEMENS A65

Από θέμα ποιότητας και χαρακτηριστικών καλύτερο είναι το SIEMΕNS,αλλά είμαι σε δίλημμά γιατί το NOKIA είναι κουκλι:inlove:

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Από που το συμπεραίνεις αυτό;

Αν εξαιρεσουμε οτι δεν εχει bluetooth στις κατηγοριες extra και mobile internet εχει πιο πολλα πραγματα.Μην το μπευρδευεις γιατι στα εξτρα του α65 εχει το μοντεμ,αριθμ. και αυτα τα εχει το 7260 το εχω δει απο κοντα.Βεβαια και το α65 μια χαρα κινητο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα με παραξενευει που η νοκια δεν εχει βαλει καρτα μνημης σ'αυτο κινητο.Εχω το νοκια 3650 με 512mb μνημη και εκεινο δε δεχεται καν! και το 3650 ειναι και 2.5 χρονων κινητο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά εκεί πηγαίνω,γιατί έχει

Μνήμη,bluetooth,IrDA,translation,1,3ΜΡΧ κάμερα και άλλα πολλά αλλά από την άλλη το ΝΟΚΙΑ είναι πάρα πολύ όμορφο:cry:

Δεν ξέρω:cry: :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius [Σήμερα, στις 22:54]

Και εγώ κατά εκεί πηγαίνω,γιατί έχει

Μνήμη,bluetooth,IrDA,translation,1,3ΜΡΧ κάμερα και άλλα πολλά αλλά από την άλλη το ΝΟΚΙΑ είναι πάρα πολύ όμορφο:cry:

Δεν ξέρω:cry: :cry: :cry: :cry:

Τι να την κάνεις την ομορφιά;Πιο πολύ μετράνε οι δυνατότητες του κινητού(για μένα τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Τι το θέλετε το bluetooth, δεν σας κάνουν οι υπέρυθρες? Κάθε ιός που θα αρχίσει να βγαίνει για τα κινητά, θα έχει ώς πρώτη και ίσως μοναδική τρύπα το bluetooth. Επιβεβαιαωμένα σας λέω ότι ένας ιός μπορεί να μεταδωθεί στο κινητό σας μέσω του bluetooth έστω και αν το bluetooth το χεις κλειστό. Μνήμη και translation έχει και το 7260 don't worry. Δεν σου λέω να πάρεις το 7260, το έχω και απο ποιότητα δεν λέει και τόσο πολύ απλώς μην έχεις τα παραπάνω σαν κριτήρια για να απορρίψεις το nokia.

gtr_84 ναι ρε γμτ έτσι και δεχόταν και κάρτα μνήμης θα ήταν τέλειο, αλλά απο την άλλη δεν θα ανέβαζε έτσι την τιμή? Αλήθεια το siemens που λέτε πόσο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα το siemens S65 το πηρε το αδερφακι μου την προηγουμενη εβδομαδα

και το αφησε στο κουτι του οπως ηταν μεχρι που το πουλησε χθες....

ελεεϊνη οθονη και ποιοτητα φωτογραφιας....

μακραν πισω ακομα και απο το k700.....

το bluetooth κατ'εμε χρησιμευει μονο για bt hands free.....

οποτε εαν και εφοσον η οθονη και η ψηφ.φωτ ηταν το κυριο κινητρο σου για την αγορα του συγκεκριμενου κινητου ...

θα σου ελεγα να μην το σκεφτεσαι αλλο πλεον....

Link to comment
Share on other sites

Και για να το συνδεεις με PC ειναι καλο το bluetooth για να μην μπερδευεσαι με καλωδια και υπερυθρες.

Επισης σχετικα με τις υπερυθρες πολλα κινητα, παλιοτερα τουλαχιστον, τις εχουν κλειδωμενες...με την εννοια οτι δεν μπορεις να στειλεις απο το ενα κινητο στο αλλο. Ειχα αντιμετωπισει αυτο το προβλημα στο Νοκια 6610 που ειχα παλιοτερα.

Screwvy αυτο με τον ιο και το bluetooth πως γινεται οταν το εχεις κλειστο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky

Screwvy αυτο με τον ιο και το bluetooth πως γινεται οταν το εχεις κλειστο?

Δεν γινεται. Οταν ειναι απενεργοποιημενο το bluetooth δηλαδη (OFF, ή με απλα ελληνικα ΔΕΝ παιρνει ρευμα) τοτε δεν κολλας τιποτα. Εγω παντως το 7260 για ΜΕΝΑ δεν θα το αγοραζα ποτε. Το κινητο κακα τα ψεματα εχει μονο εμφανιση. Το αγορασα στην γυναικα μου μεν, λογω εμφανισης και ΑΠΛΩΝ λειτουργιων αλλα ως εκει. Η φωτο του δεν ειναι και οτι καλυτερο και εχει μονο IR. Πολυ απλο μενου μεν, αλλα απο την αλλη με ελαχιστες λειτουργιες σαν τηλεφωνο.

Καλυτερα κοιτα για κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 00:07]

Δεν γινεται. Οταν ειναι απενεργοποιημενο το bluetooth δηλαδη (OFF, ή με απλα ελληνικα ΔΕΝ παιρνει ρευμα) τοτε δεν κολλας τιποτα.

Και εγω αυτο πιστευω και επισης το bluetooth σαν πρωτοκολλο εχεις καποια προστασια. Οχι την καλυτερη αλλα παλι δεν μπορει οποιος θελει να στειλει κατι στο κινητο σου αν δεν το δεχτεις ή να σου αποσπασει δεδομενα οταν τα στελνεις σε καποιον αλλο γιατι ειναι σε καποιο βαθμο κρυπτογραφημενα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ομολογώ ότι δεν το ξέρω, το πώς γίνεται. Μου το είπε αυτός που με κάνει ιδιαίτερα σε δίκτυα για τις παννελήνιες. Γιατί τον πιστεύω? Είναι πυρηνικός φυσικός και ξέρει πολλά και για την πληροφορική. Είπε ότι έχει αυτό το πρόγραμμα που σε βάζει στο κινητό και ας είναι κλειστό το bluetooth. Και απο το επίπεδο του, αλλά και τον χαρακτήρα του τον θεωρώ αρκετά σοβαρό για να πουλάει τέτοια μούρη.

Τέσπα το θέμα, είναι να προσέχετε. Μπορεί σαν πρωτόκολλο να παρέχει κάποια στοιχιώδη ασφάλεια, αλλά το πώς και γιατί αυτά είναι άλλες γνώσεις. Κάνετε ένα πείραμα: Έχετε απενεργοποιημένο το bluetooth του κινητού σας και με ένα άλλο κινητό προσπαθήστε να στείλετε κάτι σε αυτό το κιν. Θα γίνει έστω και η παραμικρή ενέργεια απο το κινητό με το κλειστό bluetooth? Πάντως με τις υπέρυθρες γίνεται. Δοκίμαστε το και πείτε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από screwvy [Σήμερα, στις 21:52]

Τέσπα το θέμα, είναι να προσέχετε. Μπορεί σαν πρωτόκολλο να παρέχει κάποια στοιχιώδη ασφάλεια, αλλά το πώς και γιατί αυτά είναι άλλες γνώσεις. Κάνετε ένα πείραμα: Έχετε απενεργοποιημένο το bluetooth του κινητού σας και με ένα άλλο κινητό προσπαθήστε να στείλετε κάτι σε αυτό το κιν. Θα γίνει έστω και η παραμικρή ενέργεια απο το κινητό με το κλειστό bluetooth? Πάντως με τις υπέρυθρες γίνεται. Δοκίμαστε το και πείτε

Βασικα για να στειλεις κατι απο το ενα κινητο στο αλλο με bluetooth πρεπει το ενα κινητο να δει το αλλο. οποτε αν το ενα κινητο εχει κλειστο το bluetooth, το αλλο δεν εχει που να το στειλει. Δε νομιζω οτι μπορεις να στειλεις κατι με bluetooth αυθερετα χωρις να επιλεξεις που θελεις να το στειλεις. Οποτε το πειραμα αυτο δεν νομιζω να γινεται.

Με τις υπερυθρες τι ακριβως γινεται? Επισης με τις υπερυθρες ειναι πολυ πιο απλο να στειλεις δεδομενα απο οτι με το bluetooth και ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα. Οποτε δεν νομιζω οτι μπορουν να συγκριθουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκρίνω απο την άποψη ότι και τα δύο στηρίζονται απο παρόμοια πρωτόκολλα και είναι ασύρματες επικοινωνίες. Η ουσιαστική τους διαφορά είναι ότι το ένα είναι υπέρυθρες και το άλλο είναι μικροκύματα. Μπορεί να διαφέρει κάπως στο τρόπο λειτουργίας του, ok. Αλλά οι ασύρματες επικοινωνίες δεν φημίζονται για την ασφάλεια τους.

Θα τον ρωτήσω περισσότερα επι του θέματος και αν είναι θα πώ. Πάντως μην αποκλείεται τίποτα. Αναρωτήθειτε αυτοι οι 2-3 ιοί που μεταδόθηκαν, πώς μεταδόθηκαν? Λέτε τόσοι πολλοί, όλοι αυτοί να είχαν ανοιχτό το blue? Δυστυχώς εγώ δεν έχω bluetooth στο κινητό για οτιδήποτε πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.