Jump to content



Drivers by ATI (Η ιστορια του ολοκαυτωματος)


Orthostasia

Recommended Posts

Ωντας ενας τυχερος χρηστης ειχα στην κατοχη μου και εχω μια 5970. Εγκαθιστωντας τους τελευταιους οδηγους 10.12 απο την ΑΤΙ παρατηρησα πραγματα που δεν μου αρεσαν καθολου,οπως κοληματα σε καποια παιχνιδια,επαννακινησεις,μπλε οθονες,κτλ κτλ....

Θελω να πω οτι ειμαι πολυ δυσαρεστημενος απο το λογισμικο οδηγησης της ΑΤΙ απο την εκδοση 10.4 μεχρι σημερα ολοι οι εκδοσεις τους μου δημιουργουσαν καποιο προβλημα με ποιο κοινο το "ο οδηγος της καρτας γραφικων επανακτηθηκε κανονικα μετα απο αποτυχια αποκρισης".Εχω Windows 7 x 64 Ultimate Edition και οι οδηγοι της ΑΤΙ μου θυμηζουν κατι απο Windows Vista,για αυτο και πεταξα στο μηχανημα μια GTX 280 που ειχα στην καβαντζα και ολα πετανε ρολοι,Ακουστε την συμβουλη μου μακρια απο ΑΤΙ....ειναι ψ*******δες και δεν μπορουν να κανουν ενα σωστο software για τα κατα αλλα γαμ**** καρτα(Την ΗD 5970 εννοω)!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να τα έπαθες αυτά 100% δεν έκανες clean install τους drivers, δεν σου φταίει η ΑΤΙ σε αυτό, το διευκρινίζει να απεγκαταστήσεις τον παλιό driver πρίν βάλεις τον καινούριο. Δοκίμασες και drivercleaner? ολόκληρο forum είμαστε, δεν σε έχω δει να ρωτάς 1-1 τα προβλήματα που έχεις. Εγώ δεν έχω κανένα παράπονο γενικότερα από ΑΤΙ, έχω όμως από Nvidia > http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=54206

Link to comment
Share on other sites

κ γω απο την στιγμη που εβαλα τους 10.12 εφαγα 2 μαυρες οθονες απο το πουθενα δεν ξερω αν ευθυνεται ο οδηγος αλλα αν συνεχιστει θα γυρισω στους παλιοτερους που ειχα να ησυχασω.τωρα το καινουριο καταλυστ δεν μπορω να πω οτι με αφησε κ αφωνο αλλα τεσπα,βεβαια η 5870 μετραει μερες για να αντικατασταθει απο μια 580 οποτε ενταξει!!οτι κανει ας το κανει τωρα που μπορει!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με μια 5870 και μια 6870 ειμαι(games, δουλεια) και το χειροτερο κομματι των amd ειναι οι drivers. Το gaming το κανω σε μια sony 40 αρα και μονο οι 10.2,3,4 ειχαν σωστη συμπεριφορα. DX10 σε fullscreen δεν παιζει στα μισα παιχνιδια, μπορω να παραθεσω αρκετα threads σε διαφορα φορα. Δεχομαι οτι δεν ειναι γενικως και για ολους χαλια αλλα το support της amd ειναι απλα για τα μπαζα. Μεχρι την σειρα 5 ηταν πολυ πιο συμφερουσα κατι που ομως νομιζω οτι δεν ισχυει πλεον. Νομιζω οτι στην διαρκεια του 2011 η nvidia θα καλυψει αρκετο απο το χαμενο εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαι με 3 ΑΤΙ οπότε προτείνω στον δημιουργό του thread να σιγουρευτεί ότι η 5970 δεν έχει παρουσιάσει κάποιο hardware πρόβλημα το οποίο ο ίδιος λανθασμένα το απόδωσε σε κάποια αναβάθμιση οδηγών. Όσο για την συμβουλή του; Θα την αγνοήσω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην διαρκεια του 2011 η nvidia θα καλυψει αρκετο απο το χαμενο εδαφος.
Δεν έχει καταφέρει κάτι σπουδαίο η Nvidia, και η σειρά 5xx στην ουσία είναι κομμένες 4xx για να μην καίγονται, και για να ανεβάσει την απόδοση πρόσθεσε περισσότερα cores στον πυρήνα. (είναι όπως μια FX 5900 μπροστά σε μια FX 5800 της τότε εποχής).

Πάντως από αυτά που βλέπω στην υπογραφή του, προσπαθεί να έχει 5970 + GTX 280 την ίδια στιγμή, το μόνο που έχω δει είναι αυτό:

http://www.overclock.net/graphics-cards-general/849561-super-easy-hybrid-ati-physx-guide.html#post11072230

εγώ προσωπικά είχα βάλει μια 8600GTS μαζί με μια 3870Χ2 αλλά με λίγο δυσκολία έψαξα αλλά βρήκα τους συνδυασμούς για να παίξουν μαζί.

και επίσης : Αναβάθμιση driver/bios δεν κάνουμε αλόγιστα εκτός και μόνο αν προκύψει πρόβλημα. Επιπλέον αν δεν μας κάνουν οι official δουλειά, υπάρχουν και modified όπως οι omega drivers, οι drivers του atiman και 1002 άλλοι ποιο βελτιωμένοι για ATI.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαι με 3 ΑΤΙ οπότε προτείνω στον δημιουργό του thread να σιγουρευτεί ότι η 5970 δεν έχει παρουσιάσει κάποιο hardware πρόβλημα το οποίο ο ίδιος λανθασμένα το απόδωσε σε κάποια αναβάθμιση οδηγών. Όσο για την συμβουλή του; Θα την αγνοήσω.

Η HD 5970 εχει ελεγκτει με καθε προγραμμα που ξερω για καλη λειτουργια,τα παραθετω.

1 Furmark

2. OCCT GPU MeM test

3.Video Ram Test (Απο το geeks.com)

4. 2 Benchmarks(Unigine Dx11 και 3DMarkVantage ετρεξαν στην καρτα με παλιοτερους drivers 10.4) για 8 ωρες σερι.

5.Χρησιμοποιησα το Driver Sweeper πριν απο καθε εναλλαγη των οδηγων.

6.Την GTX 280 Και την HD 5970 τις ειχα ταυτοχρονα ενεργοποιεμενες μονο για benchmarking με το PHYSX hack,για καλυτερο σκορ.Συνηθως η 280 ηταν κλειστη οταν επαιζα παιχνιδια η σε νορμαλ περιβαλλον εργασιας.Θελω να πω πως απο τους 10.4 ολοι οι οδηγοι της ΑΤΙ ειναι μαυρο χαλι.......!!!!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς την 280 την έχεις βάλει; Γιατί εγώ έχω και στα 3 PCs μου τους 10.12 με 4870, 4870 και 3870 και δεν έχω κανένα πρόβλημα, και ούτε είχα και ποτέ. Πλήρη απεγκατάσταση οδηγών κι εγκατάσταση καινούργιων. Ποτέ από επάνω εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

6.Την GTX 280 Και την HD 5970 τις ειχα ταυτοχρονα ενεργοποιεμενες μονο για benchmarking με το PHYSX hack,για καλυτερο σκορ.Συνηθως η 280 ηταν κλειστη οταν επαιζα παιχνιδια η σε νορμαλ περιβαλλον εργασιας.Θελω να πω πως απο τους 10.4 ολοι οι οδηγοι της ΑΤΙ ειναι μαυρο χαλι.......!!!!

Αν έχεις την 5970 μόνη της λογικά θα παίξει χωρίς πρόβλημα, και εγώ παλιότερα που έκανα δοκιμές με 2 κάρτες μαζί nvidia + ati έτρωγα μπλε οθόνες αλλά ήταν καθαρά οι drivers της nvidia που μπλοκάρουν επίτηδες αν δουν άλλη κάρτα στο σύστημα. (μαζί με Nvidia chipset) Σε ati chipset δεν έφαγα ποτέ μπλε οθόνη!
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εμένα μου έχει παρουσιαστεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τους οδηγούς για την 5850, αλλά γενικότερα ακούγονται προβληματάκια από αρκετούς, όχι όμως στο βαθμό που παραπονιέται ο topik starter.

Link to comment
Share on other sites

Παίζω παράλληλα με ΑΤΙ & nV. Σπίτι, γραφείο, 2ος υπολογιστής... Με την ΑΤΙ δεν είχε ποτέ κάποιο πρόβλημα. Περιστατικά ναι, αλλά ήταν όλα από κάποιο παιχνίδι και συνήθως της σειράς TWIMTBP... Αναμενόμενο...

Αντίθετα, στο γραφείο που η κάρτα κάνει μια πάρα πολύ απλή δουλειά, έχω 3-4 φορές την εβδομάδα σκάσιμο του driver, χάνουν τα Windows τη διαφάνεια και ενώ μετά θεωρητικά τον φορτώνει πάλι, η διαφάνεια δεν έρχεται, η κάρτα είναι nVidia...

Τέλος, στο laptop που πηγαινοφέρνω σπίτι-γραφείο η κάρτα είναι επίσης nVidia και κάθε φορά που το συνδέω στην οθόνη του γραφείο και μετά του σπιτιού, μου κάνει το 2ο desktop, πτάνα!! Σε άλλο laptop με ATI, δούλευε άριστα αυτή η μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός ATI με Nvidia μαζί δεν υποστηρίζεται επίσημα. Το μόνο επίσημο ήταν της hydralogiX (hydra) που το έχουν ορισμένα motherboard αυτό το chip, αλλά και πάλι αυτό λειτουργεί υπό κάποιες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

πολλα παιζουν ρολο για ενα προβλημα.

και σιγουρα με χιλιαδες καρτες πουλημενες δεν περιμεναμε απο ενα προβλημα να μαθουμε οτι παιζει ολοκαυτωμα που το εχουν αποσιωπησει ολοι οι αλλοι...

Παντως αυτο που λετε για απεγκατασταση του παλιου driver, εγω ποτε δεν το κανω!

περναω τον καινουργιο απο επανω, χωρις ποτε προβλημα μεχρι τωρα.

Και δεν βιαζομαι να περασω καθε μηνα, περιμενω λιγακι.

ειδικα ο 10.12 εχει μεγαλες αλλαγες και ισως θελει το χρονο του.

Αλλα δεν δεχομαι οτι ολοι οι παλιοτεροι εχουν προβλημα

Τωρα ειμαι με τον 10.10 και παιζω το Metro 2033 σε DX11 win7 ultimate 64bit, μια χαρα.

ακομα και χωρις πολλα FPS (μια 5850 σε 1920 αναλυση) δεν εχω κολληματα και το ευχαριστιεμαι το παιχνιδι.

Βεβαια ειχα παντα μονες καρτες.

η 5970 ισως ειναι πιο ζορικη ως διπλη, αλλα και παλι αν υπηρχαν κολληματα και μπλε οθονες γενικα, δεν θα ειχε μεινει κρυφο...

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός ATI με Nvidia μαζί δεν υποστηρίζεται επίσημα. Το μόνο επίσημο ήταν της hydralogiX (hydra) που το έχουν ορισμένα motherboard αυτό το chip, αλλά και πάλι αυτό λειτουργεί υπό κάποιες προϋποθέσεις.

Δεν αναφέρομαι σε συνδυασμό, αναφέρομαι σε χρήση και εμπειρία πάνω στις δύο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.