Jump to content



AMD FX 4100 zabezi


slaught

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,ήρθε ο καιρός για αναβάθμιση!Οι δουλειές π κάνω στο pc είναι λίγες,ταινίες και κανένα παιχνίδι.Έχω μαμά am2+ με chip 790X.Μπορεί να συνεργαστεί με τον εν λόγω επεξεργαστή ή πάω για άλλο set?

Link to comment
Share on other sites

Support list

Δεν συνεργάζεται, θες ΑΜ3+ μητρική.

Και εγώ ήθελα να παρω τον 4100, αλλά με το που είδα τα reviews ξενέρωσα. Δεν έχει και τοσο μεγάλη διαφορά απο τον τωρινο μου, ποσο μαλλον και απ τον δικού σου που έχει και ενα πυρήνα παραπάνω.

Clock for clock είναι πιο αργοί οι FX, οπότε οποια διαφορα υπάρχει οφειλεται στα παραπανω cores και την συχνοτητα(αν δεν εχεις κανει OC)

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο DDR3 controller οπότε τον ξεχνάς για DDR2 σύστημα. Από εκεί και πέρα τζάμπα λεφτά θα δώσεις. Από 3 κανονικούς πυρήνες θα πας σε 2 κανονικούς + 2 μισούς=3 πυρήνες και πάλι. Μάλιστα σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν μόνο δύο πυρήνες, άντε τρεις, παίζει να δεις και χειρότερες επιδόσεις εκτός και αν τον πας στα 4.5GHz.

Μην αγοράζεις AMDium 4. Δεν αξίζει. Περίμενε αν είναι τον Piledriver έστω και αν θέλει 7-8 μήνες ή πήγαινε σε Phenom II X4/X6.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι φοβόμουν την απάντηση που θα πάρω και είχα δίκιο!Ο λόγος π σκέφτομαι την αλλαγή είναι οτι θέλω να πάω σε RAM DDR 3 και sata3 πρωτόκολλο για τον ssd!Σκέφτομαι οτι είναι αμαρτία να έχω cpu am3 socket σε am2+ μαμά,τέλος νομίζω οτι έχει έρθει ο καιρός το σύστημα να δώσεις τα μέγιστα απο τα υποσυστήματα του!

Edit john_dr τώρα έκανα refresh τη σελίδα!Πιστεύω οτι είναι καλύτερα να πάω σε μνήμες DDR3 κ sata 3 και ίσως να έχω καλύτερες βάσεις για το μέλλον?Μήπως με συμφέρει να κρατήσω τον pII X3 αλλά am3 cpu μου?Αλλάζοντας μόνο τη μαμά κ τις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι φοβόμουν την απάντηση που θα πάρω και είχα δίκιο!Ο λόγος π σκέφτομαι την αλλαγή είναι οτι θέλω να πάω σε RAM DDR 3 και sata3 πρωτόκολλο για τον ssd!Σκέφτομαι οτι είναι αμαρτία να έχω cpu am3 socket σε am2+ μαμά,τέλος νομίζω οτι έχει έρθει ο καιρός το σύστημα να δώσεις τα μέγιστα απο τα υποσυστήματα του!

Edit john_dr τώρα έκανα refresh τη σελίδα!Πιστεύω οτι είναι καλύτερα να πάω σε μνήμες DDR3 κ sata 3 και ίσως να έχω καλύτερες βάσεις για το μέλλον?Μήπως με συμφέρει να κρατήσω τον pII X3 αλλά am3 cpu μου?Αλλάζοντας μόνο τη μαμά κ τις μνήμες?

Ποιο φτηνά θα σου ερχόταν ένας SATA3 controller σε PCIe. Άλλωστε οι υποδοχές αυτές της μητρικής δεν είναι μόνο για τις κάρτες γραφικών! Στην θέση σου θα τις αξιοποιούσα με την προϋπόθεση πάντα ότι έχω έναν πολύ γρήγορο SSD. Με βάση την υπογραφή σου δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να πας ακόμα σε SATA3. Να πάω να πάρω μητρική ή controller για SATA3 και να βάλω πάνω έναν μέτριο SSD ή HDD είναι κατά την γνώμη πεταμένα λεφτά. Εδώ που τα λέμε ίσως να αποτελέσει λόγο για αναβάθμιση και του SSD αργότερα, ώστε να αξιοποιηθεί ο SATA3 controller, με αποτέλεσμα να οδηγηθείς σε επιπλέον έξοδα.

Ομοίως και για USB3 που θα μπορούσε να είναι και αυτό μια δικαιολογία για αναβάθμιση. Αλλά αν δεν έχεις USB3 συσκευή το κέρδος θα είναι απλά μηδενικό.

Όσον αφορά τις μνήμες και εγώ είμαι σε διαδικασία σταδιακής αντικατάστασης των DDR2 συστημάτων μου με DDR3, αλλά ειλικρινά ούτε καίγομαι, ούτε βιάζομαι, ούτε ενοχλούμαι που είμαι με DDR2 ακόμα στα δύο από τα τρία. Αν ήταν να πάω σε Intel ή αν ο Bulldozer ήταν πολύ ποιο αξιόλογος επεξεργαστής ίσως, αλλά με Phenom νομίζω - χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι το κόστος για να πας από DDR2 σε DDR3 πλατφόρμα πολύ απλά δεν δικαιολογείται. Επίσης μετά από αυτόν τον Bulldozer που είδαμε δεν ξέρω αν δικαιολογείται επιπλέον κόστος και AM3+. Αν έβρισκα δύο ισάξιες μητρικές AM3 και ΑΜ3+ που όμως να είχαν σχετικά μεγάλη διαφορά στην τιμή π.χ. 70 με 100 ευρώ, ή 100 με 140 ευρώ, με την ΑΜ3 να είναι η ποιο φτηνή, μάλλον θα επέλεγα ΑΜ3. Αν έβρισκα ΑΜ3 τούμπανο στα ίδια λεφτά με ψιλοκαλή ΑΜ3+ πάλι ίσως να προτιμούσα την ΑΜ3. Διότι αυτή τη στιγμή θεωρώ ως ιδανικότερη επιλογή για AMD σύστημα έναν PhenomII X6, όχι κάποιον Bulldozer.

Αυτά ως προσωπικές σκέψεις. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε σίγουρα,βοήθησες πολύ!Έχω καιρό να γράψω στο forum και δεν είχα αλλάξει την υπογραφή μ!Νομίζω τώρα είμαι πιο ακριβής!Έχω ήδη ένα SATA 3 SSD της corsair και ένα external usb 3 δίσκο!Λογικά ο am3 phenomII μου κουμπώνει σε am3+ μαμα????

Αν ναι νομίζω ήρθε ο καιρός για upgrade!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, ή μάλλον κατά 99.9% ναι. Εδώ που τα λέμε μόλις σταμπάρεις το motherboard που θέλεις, ένα γρήγορο τσεκάρισμα για καλό και για κακό στο site του κατασκευαστή και στο cpu support list θα σου πάρει 5'.

Εγώ πάντως θα έπαιρνα PCIe καρτούλες!!! Βέβαια αν είχα το smile που έχεις εσύ δίπλα στην gigabyte, μια αλλαγή mortherboard μάλλον θα συνδυαζόταν με ποτό, φαΐ, και τριήμερο γλέντι οπότε... καλή αναβάθμιση!

(ούτε εγώ είμαι fan της giga)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.