Jump to content



SSD & Hibernation


squid

Recommended Posts

Χρησιμοποιουσα στην προ-SSD εποχη καθημερινα το Hibernation και λογω SSD στο παρον μου μηχανημα αναγκαστηκα να το απενεργοποιησω και να χρησιμοποιω sleep (S3 stand by). Θελω ομως να επιστρεψω στο Hibernation.

Δυστυχως μεχρι την τελευταια φορα που το εψαξα δεν υπηρχε λυση / επιλογη να ελεγχθει η τοποθεσια εγγραφης του hibernation , by default η εγγραφη γινεται στο C: και δεν γινεται να αλλαξει (υπαρχει μηπως καμμια εξελιξη σε αυτο το θεμα?)

Επισης μηπως ειναι υπερβολικη η προφυλαξη του SSD με την απενεργοποιηση του hibernation ή οντως συνισταται βαση ρεαλιστικων στοιχειων αποδοσης. (σε Vertex 2, 180 ειναι το C: )

Aλλος λογος που θελω να επιστρεψω στο Hibernation ειναι οτι πιθανα να χρειαστει να κλοκαρω και οταν κλοκαρω το παρον συστημα δεν επανερχεται απο sleep. Φανταζομαι οτι η μονη πιθανη λυση σε αυτο θα ηταν μαλλον μεσω καποιου bios update απο την ECS ? (που φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επανέρχεται από sleep δεν είναι 100% stable. Μπορεί να είναι 99%, αλλά δεν είναι 100%. Το σημείο που σώζεται το αρχείο για hibernate παραμένει το C από ότι γνωρίζω και εγώ. Αν το αλλάξαν κάπου θα το αλλάξαν στα Win8. Το μόνο ουσιαστικό κακό, πέραν του ότι γράφεις μερικά GBs στον SSD, είναι ότι χάνεις αποθηκευτικό χώρο όσο είναι η μνήμη σου. Αν σου περισσεύουν GBs και το χρειάζεσαι, ενεργοποίησέ το.

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα με το sleep το εχω ακομα και εαν κλοκαρω 1Mhz παραπανω.

Χωρο 8GB (το hibernation χωρο ιση με την ram δεν χρειαζεται?) εχω ανετα στο C: Νομιζα οτι το ουσιαστικο κακο ηταν η φθορα της αποδοσης του SSD απο την καθημερινη εγγραφη αυτων των 8 GB

Γιατι ειδικα με τους SSD ξεχναω τα energy features?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειδικα με τους SSD ξεχναω τα energy features?

Τα energy features τα ξεχνάς κυρίως λόγω o/c

Για το κομμάτι των ssd τα "ξεχνάς" κυρίως λόγω αντοχής και αξιοπιστίας των ssd έως σήμερα.

Γενικά δέν θέλουμε να δουλεύουν "χάριν πλάκας" οι ssd λόγω αυξανόμενης φθοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μια σειριακή εγγραφή κάθε μέρα καταπονεί τους SSD στον βαθμό που τους καταπονεί το λειτουργικό κατά την χρήση του Η/Υ.

Πάντως όσον αφορά την σχέση του S3 και του o/c προσωπικά είμαι o/c και μόνιμα αναβοσβήνω το μηχάνημα σε/από suspend to RAM. Κανένα πρόβλημα. Έχω όμως απενεργοποιήσει το cool and quiet (έχω τον Χ6 μόνιμα στα 1.18V) και το turbo. Αλλά αυτό είναι κανόνας γενικά με το overclocking εκτός και αν εξασφαλίσεις ότι ο επεξεργαστής δουλεύει σωστά σε όλες τις συχνότητες που παίζει το c&q με τα ρεύματα που παίζει στις συχνότητες αυτές.

Ίσως κάτι ανάλογο να ισχύει και με Intel?

Link to comment
Share on other sites

Τα energy features τα ξεχνάς κυρίως λόγω o/c

Για το κομμάτι των ssd τα "ξεχνάς" κυρίως λόγω αντοχής και αξιοπιστίας των ssd έως σήμερα.

Γενικά δέν θέλουμε να δουλεύουν "χάριν πλάκας" οι ssd λόγω αυξανόμενης φθοράς.

Πως δηλαδη προσθετουν περισσοτερο χρονο λειτουργιας στους SSD τα energy features ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.